چی ببینیم؟ ابد و یک روز

پست شده در ۳ فروردین ۱۳۹۵ | توسط علی سیف الهی

1

«ابد و یک روز» را تماشا کنید

پدیده شماره یک جشنواره فیلم فجر. برنده ۹ سیمرغ جشنواره. فیلم درخشانی از یک کارگردان متولد ۱۳۶۸٫ فیلم منتخب مجله‌های «فیلم» و «۲۴». فیلمی که مسعود فراستی اسمش را گذاشت «بدترین و خطرناک ترین فیلم جشنواره فجر امسال» و درباره‌اش گفت: «این فیلم از نظر هنری هیچ جایگاهی ندارد چرا که سیاهی در آن موج می‌زند اما از نظر و نگاه سیاسی فیلم قابل توجهی است و در برابر چنین آثاری باید نقد هنری و فرهنگی و تند داشت، نه اینکه شعار سیاسی داد.» فیلمی که جواد شمقدری آن را با فیلم «۳۰۰» مقایسه کرد و درباره‌اش نوشت: «فیلما«ابد و یک روز» در کنار دو فیلم «۳۰۰» و «یک خانواده محترم»  سه‌گانه‌ای را شکل می دهد که به خوبی جمله معروف رییس‌جمهور جنجالی آمریکا یعنی جورج بوش پسر را تایید می کند که ایران محور شرارت است!». لابد تا الان وسوسه شده‌اید که ‌»ابد و یک روز» را به خاطر همه این تحسین‌ها و ملامت‌گویی‌ها ببینید. ما اینجا راهنمایی درباره فیلم آماده کرده‌ایم تا بخوانید و در این روزهای تعطیل به تماشای «ابد و یک روز» بروید.

داستان «ابد و یک روز» درباره چیست؟

سمیه، خواهر کوچک خانواده می‌خواهد ازدواج کند. می‌خواهد برود، مثل پسندِ «یه حبه قند». پسندی که دکمه‌های دایی بد عنقش را کوک می‌زد و زندایی حواس‌ندارش را می‌برد حمام. پسندی که پشت‌سرش بدگویی می‌کردند اما زبان به دهان می‌گرفت. سمیه هم مثل او است اما بدش را پشت سرش نمی‌گویند، می‌کوبند توی صورتش. سر رفتن و نرفتنش دعواست. یکی برای رفتنش معامله کرده و یکی برای نرفتنش سینه چاک می‌دهد و می‌افتد به جان خواهرها و برادرها. بقیه دیوانه و کفری شده‌اند چون فهمیده‌اند این خانه بدون اون چیزی کم دارد. چون او را در همه‌ی این سال‌ها ندیده‌اند و انگار از همان اول حکم حبس ابد داشته است سمیه‌. حکم غیرقابل عفو «ابد و یک روز».

چه بازیگرانی در «ابد و یک روز» بازی می‌کنند؟

سعید روستایی، کارگردان جوان «ابد و یک روز» فقط ۲۶ سال دارد اما اسم سعید ملکان، تهیه‌کننده سرشناس فیلم، پای ستاره‌ها و اسم‌های زیادی را به جلوی دوربین روستایی باز کرده است. پای پیمان معادی را که علاوه بر بازی، سر صحنه مشاور خوبی هم برای آقای کارگردان جوان فیلم بوده است. پای نوید محمدزاده را که بازی او در «عصبانی نیستم» به خاطر توقیف فیلم دیده نشد اما این بار آن‌قدر درخشان بازی کرد که سیمرغ بهترین بازیگر مکمل جشنواره فیلم فجر را برد. ستاره شماره یک فیلم هم پریناز ایزدیار است که پس از شهرت با سریال «شهرزاد»، با بازی در «ابد و یک روز» سیمرغ بهترین بازیگر زن جشنواره را گرفت و همین چند روز پیش گفت دیگر به تلویزیون برنمی‌گردد. ریما رامین‌فر، شیرین یزدان‌بخش و شبنم مقدمی هم اعضای اصلی دیگر این خانواده هستند. معصومه رحمانی، مهدی قربانی، محمدعلی محمدی، اسماعیل گرجی و امیررضا فلاح هم در کنار آن بازیگران اسمی جلوی دوربین رفته‌اند.

 

دیالوگ‌های صحنه‌ای از «ابد و یک روز» را اینجا بخوانید:

سمیه: باز چه قرصی داری می‌خوری معده خالی؟

لیلا: دلت برای من نسوزه.

سمیه: می‌گم معده‌ی خالی نخور.

لیلا: تو چرا دلت واسه آدمایی که از ترس رفتنت افتادن به جون هم نمی‌سوزه؟ این اداها چیه؟

اعظم: وا … لیلا چته؟

لیلا: ادای این قهرمانای جان فدای خونواده رو درمیاره آدم حالش بهم می‌خوره.

شهناز: لیلا خجالت بکش. این همه کنیزیت رو کرده. جای تشکرته؟

لیلا: اینجا هیچ‌کی هیچ مشکلی نداشت. اگر هم داشت اصلا حواسش نبود، داشت زندگیش رو می‌کرد. خانوم دو روز پا شد رفت کلاس خیاطی، یادش اومد ما رو با دنیا مقایسه کنه. همه رو از چشم هم می‌ندازی که چی رو ثابت کنی؟ هان؟

سمیه: چی می‌گه این؟

لیلا: همه مشکل دارن. خیلی‌ها عقب‌افتاده دارن، ما هم فکر می‌کنیم محسن عقب‌افتادس. تو خیلی وقته همه رو خوب نگاه می‌کنی ببینی بری یا نه، منم خیلی وقته دارم تو رو نگاه می‌کنم. می‌خوای بری برو. برا چی بقیه رو دیوونه می‌کنی؟

 

پرونده روزنامه «سینما» درباره «ابد و یک روز» را اینجابخوانید.

فیلم «ابد و یک روز» را کجا تماشا کنید؟

فیلم سعید روستایی پرفروش‌ترین فیلم اکران نوروزی سینماها است؛ پرفروش‌تر از فیلم‌های کارگردان‌های معروفی مثل ابراهیم حاتمی‌کیا، مانی حقیقی، هومن سیدی و کیومرث پوراحمد. اگر شما هم می‌خواهید «ابد و یک روز» را ببینید، کافی است به «سینما تیکت» مراجعه کنید، تا هم لیست سینماها و سانس‌های اکران را ببینید، هم آنلاین بلیت بخرید.

 

تیزر ابد و یک روز را اینجا ببینید:

ایول!
3

Tags: , , , ,


درباره نویسنده

علی سیف الهی

من قرار است لابه‌لای فیلم‌ها و سریال‌های ایرانی، برنامه‌های تلویزیونی و اینترنتی و نمایش‌های تئاتر سرک بکشم و بهترین‌ها و جذاب‌ترین‌ها و بدترین‌های آنها را برای شما انتخاب کنم. قرار است پیشنهاد بدهم کدام فیلم و سریال و برنامه و نمایش را از دست ندهید و بهتر است قید کدام یکی از آنها را بزنید.Back to Top ↑