چی بخونیم؟ صادق هدایت

پست شده در ۱۰ فروردین ۱۳۹۵ | توسط اشکان خسروپور

0

همه کارت پستال‌های صادق هدایت را یک‌جا بخرید!

 

صادق هدایت، نویسنده‌ی بوف کور که سالهاست در گورستان «پرلاشر» پاریس خوابیده و فرانسوی‌ها او و «بوف‌ کور»ش را عین کف دست می‌شناسند،‌روزگاری نه چندان دور، در حوالی دهه‌ی ۱۹۲۰ میلادی به اروپا و بعدتر پاریس رفته بود تا درس بخواند و اتفاقا روزگار سختی هم از سرگذرانده است. سفر او با دندان درد آغاز شد و آخرش هم دردسر بود و مرگ. صادق هدایت عادت داشت که تمام اتفاقاتی که برایش می‌افتاده، بی‌پولی‌هایش، دردسرهایش، خوشی‌ها و تفریح‌هایش را با خانواده و دوستانش در میان بگذارد. حالا سالها پس از آرمیدن خالق بوف کور، تمام کارت‌پستال‌هایی که او می‌فرستاده و می‌گرفته، یک‌جا جمع شده‌ و کتاب شده‌اند.

 

مجموعه کارت پستال‌های صادق هدایت تا حالا کجا بوده؟

جهانگیر هدایت، برادر زاده‌ی صادق هدایت سالهاست که برای شناختن عمویش تلاش می‌کند. جمع‌آوری و انتشار این کارت پستال‌ها هم ابتکار و کار او بوده است. این کارت پستال‌ها اولین بار حدود ۱۴ سال پیش در سال ۱۳۸۰ چاپ شدند و حالا برای بار دوم و به شکلی کامل‌تر از قبل یک‌کاسه شده‌اند.

در کتاب «از مرز انزوا»ی صادق هدایت منتظر چی باشیم؟

در کتاب «از مرز انزوا» ۱۱۰ کارت پستالی که صادق هدایت در طول حضورش در فرنگستان گرفته یا دریافت کرده است را می‌توانید بخوانید. صادق هدایت هرجایی که می‌رفته، کارت پستال همان‌جا را برای نزدیکانش می‌فرستاده تا بتوانند تصور بهتری از آن‌ور آب‌ها داشته باشند. مثلا اگر او در یک رستوران معروف قرار ملاقات داشته،‌کارت پستالی از همان‌جا را برای خانواده‌اش فرستاده و خیلی ساده نوشته است که در اینجا با فلانی شام خوردیم.

در این کتاب تصویر پشت و روی کارت پستال گذاشته شده و متن نامه هم در زیر تصویر هر کارت پستال با خط امروزی تایپ شده‌ است. درباره اشخاصی که نامشان در نامه آمده، توضیحاتی در زیر هر صفحه داده شده و تاریخ انتشار کارت پستال‌ها هم به ترتیب آورده شده است.

 

چه کسانی کارت پستال‌های صادق هدایت را بخوانند؟

طرفداران صادق خان هدایت که اتوماتیک کتاب‌هایش را می‌خرند اما این کتاب حتی برای کسانی که صادق هدایت را نمی‌شناسند، از کتاب‌هایش و خودش خوششان نمی‌آید هم می‌توانند از خواندن این کتاب لذت ببرند. چون این کتاب فارغ از نام نویسنده‌اش، پر از کارت پستال‌های جالب قدیمی است. با دست‌خط‌هایی، تمبرها و سبک نوشتنی که به این راحتی‌ها نمی‌توانید هر جایی پیدایشان کنید. خواندن این جور کارت‌پستال‌ها – حتی اگر درباره صادق هدایت چیزی ندانید و علاقه‌ای هم به دانستن‌ آن نداشته باشید، باز می‌تواند برایتان جالب باشد و حتی حال‌تان را عوض کند.

آداب کارت پستال فرستادن و نامه نوشتن از آن اتفاق‌های نوستالژیک و بامزه‌ای است که دیدن‌شان همیشه حال آدم را خوب می‌کند.

نکته‌های بامزه درباره‌ی کتاب «از مرز انزوا» صادق هدایت

  • در اولین کارت پستال‌ها در بخش آدرس، نام ایران را «Perse» نوشته که آن زمان به جای Iran  مصطلح بود.
  • نام تهران در کارت‌پستال‌های صادق هدایت به اطرافیانش، Teheran است، لفظی که هنوز هم بین آلمانی‌ها و فرانسوی‌ها مصطلح‌تر از دیکته‌ی Tehran است.
  • کل نشانی منزل صادق هدایت از نام پدر یا اطرافیانش طولانی‌تر بود. نشانی یک نیم‌خط است: «تهران – خیابان خاقانی» اما نام پدرش این‌طوری نوشته می‌شود:‌«دولت‌منزل حضرت مستطاب اجل اکرم عالی آقای اعتضادالملک دام اقباله»

یک نمونه نامه صادق هدایت به پدرش اعتضادالملک

تصدق حضور مبارکت گردم. تا کنون دو کارت فرستده‌ام امروز دوباره تصدیع داده خواهشمندم هرچه کاغذ سربسته و مجله که به آدرس بنده به تهران آمده به فوریت ارسال دارید و از این به بعد هرگاه کاغذی رسید آدرس کنونی بنده را روی آن نوشته به پست رد کنید که مستقیما به گاند بیاورند. اقدامات حضرت عالی که به جایی نرسید و بالاخره خواهی نخواهی به اینجا روانه شدیم. در اینجا به هیچ‌وجه به بنده خوش نمی‌گذرد و خیال بنده راحت نیست. خرج راه ما تا بروکسل نفری ۹۰ تومان شده و زندگانی در اینجا با ماهی ۲۵ تا ۳۰ تومان بیشتر نمی‌شود. در فرانسه از این‌هم ارزان‌تر  است.

کتاب «از مرز انزوا» را از کجا بخریم؟

کتاب «از مرز انزوا – مجموعه کارت‌ پستال‌های صادق هدایت» را تمام کتابفروشی‌های سطح شهر دارند. اگر هم آن را نداشته باشند می‌توانند برایتان تهیه‌اش کنند. حواستان باشد که حتما نسخه کاغذی کتاب «از مرز انزوا» را بخرید. این‌جور کتاب‌ها را باید دستتان بگیرید و بخوانید. کتاب «از مرز انزوا» را انتشارات کتاب‌ آبان چاپ کرده و هر جلد آن را ۴۰ هزار تومان می‌فروشد.

 

نام کتاب: از مرز انزوا – مجموعه کارت پستال‌های صادق هدایت

از مرز انزوا - صادق هدایت

مولف: جهانگیر هدایت

انتشارات: آبان

قیمت: ۴۰ هزار تومان

ویژگی‌ها: نوستالژیک – حس خوب قدیم – مناسب برای محققان  و آدم‌های معمولی

 

ایول!
5

Tags: , ,


درباره نویسنده

اشکان خسروپور

کتاب را باید با چای خورد، این‌طوری مزه‌اش بهتر است و اصلا بیشتر حال آدم را خوب می‌کند. کتاب‌های زیادی هستند، همین‌طور نویسنده‌های دهان‌پرکنی که اسمشان را شنیده‌ایم اما هیچ‌وقت آنها را نخوانده‌ و ندیده‌ایم. من اشکان خسروپور، روزنامه‌نگار هستم و کارم در «چی» این است که پیشنهاد بدهم، چه کتاب‌هایی با چای داغ می‌چسبند. برای خواندن آثار نویسنده‌های خوب کمک‌تان می‌‌کنم از کجا شروع کنید که توی ذوقتان نخورد.گاهی با بسته‌های خواندنی پیشنهادی هم حالمان را خوب می‌کنیم.Back to Top ↑