چی بچینیم؟ تخم مرغ رنگی

پست شده در ۲۹ اسفند ۱۳۹۴ | توسط لیدا هادی

3

۵ روش جدید برای تزیین تخم مرغ+ عکس

پای ثابت سفره‌های هفت سین عید است هر چند که ربطی به سین‌های ردیف شده آن ندارد. می‌گویند نماد باروری است و بودن‌اش سر سفره هر خانه‌ای برکت و زایش را در خانه زیاد می‌کند. تخم مرغ رنگی! امروز وقت چیدن سفره هفت سین است. پس قبل از اینکه سراغ تخم مرغ رنگی‌های توی مغازه‌ها بروید این پشنهادهای رنگ کردن تخم مرغ چی را بخوانید. مطمئن باشید آن قدر هیجان انگیز هستند که خودتان امسال برای رنگ کردن تخم مرغ‌ها آستین بالا بزنید!

 

تخم مرغ رنگی لاکی!

اگر تعدادی لاک غلیظ شده قدیمی دارید که دلتان هم نمی‌آید آن‌ها را دور بریزید بهتر است برای رنگ کردن تخم مرغ‌های شب عید لااقل از آن‌ها استفاده کنید. اول تخم مرغ‌ها را حسابی آب پز کنید و یا رویشان ۲ تا سوراخ بیندازید و همه محتوی درونشان را خالی کنید. توی یک ظرف پلاستیکی مقداری آب بریزید و بگذارید تا آب به دمای محیط برسد وگرنه کارتان فایده‌ای نخواهد داشت. بعد کمی از هر رنگ لاک دلخواه توی آب بریزید و با یک خلال دندان رنگ‌ها را با هم مخلوط کنید. تخم مرغ‌ها را یکی یکی تا جایی که دوست دارید در مخلوط رنگ فرو کنید و بعد هر کدام را برای ۲ تا ۳ دقیقه روی سطحی صاف بگذارید. تخم مرغ‌ها بعد از این مدت آماده رفتن سر سفره هفت سین هستند!

تخم مرغ رنگی

 

تخم مرغ بدون پوست سر سفره بیاورید!

برای داشتن تخم مرغ‌های رنگی ترک خورده باید بی‌خیال پوست‌های آن‌ها شوید. اول تخم مرغ‌ها را حسابی آب پز کنید و بعد بگذارید تا کاملا سرد شوند. بعد با پشت قاشق روی پوست هر کدام چند ترک و شکستگی بیندازید و قسمت‌هایی از پوست آن‌ها را حتی جدا کنید. حالا نوبت رنگ کردن است. حالا توی ظرف‌های مختلف به تعداد رنگ‌هایی که دارید مقداری آب جوش بیاورید و توی آن کمی هم نمک بریزید. بعد هم از هر رنگی که دوست دارید به اندازه نصق قاشق توی آب حل کنید. تخم مرغ‌ها را حالا دوباره توی آب‌های رنگ شده بیندازید. فقط مطمئن شوید که همه قسمت‌های آن‌ها در آب رنگی قرار گرفته است. حالا باید به تخم مرغ‌ها زمان بدهید. هر قدر آن‌ها بیشتر در آب رنگی باقی بمانند بهتر است. اگر حوصله داشته باشید و ۴ تا ۵ ساعتی آن‌ها را توی آب‌‌ رها کنید که عالی است. پوست تخم مرغ‌ها را جدا کنید و بعد تخم مرغ‌های ترک خورده رنگی بدون پوست را سر سفره هفت سین ببرید!

۲ ۱

۲ ۳ ۲ ۲ ۲ ۴ ۲ ۵ ۲ ۶

 

تخم مرغ ها را گلکاری کنید

یک کار عجیب و غریب با نتیجه‌ای عالی. کافی است تعدادی گل مینیاتوری پیدا کنید. همین طور برگ‌هایی کوچک و ریز نقش. آن‌ها را به از رو به تخم مرغ‌ها ببندید. با هر نخی که آن‌ها را روی تخم مرغ‌ها سفت و محکم نگه دارید. بعد روی آن‌ها را با جوراب زنانه‌ای که به تکه‌های مختلف بریده‌اید بپوشانید و سفت گره بزنید طوری که گل یا برگ به پوست تخم مرغ حسابی بچسبد. حالا وقت یک کار عجیب دیگر است. تا می‌توانید پوست پیازهای زرد و قرمز جمع کنید. پوسته‌های براق پیاز‌ها را با مقداری آب به جوش بیاورید و بعد زیرش را خاموش کنید. تخم مرغ‌ها را توی معجون آب پیاز و پوست پیاز‌ها بگذارید و چند ساعتی به حال خودشان‌‌ رها کنید. بعد از این مدت وقتی جوراب و برگ‌ها را کنار بزنید تخم مرغ‌های چاپی زیبایی خواهید داشت. اگر به جای پوست پیاز از کلم‌های بنفش استفاده کنید آن وقت تخم مرغ‌هایی با طرح گل و برگ اما به رنگ بنفش تیره یا سورمه‌ای خواهید داشت!

تخم مرغ رنگی ۳ ۲ ۳ ۳ ۳ ۴ Finished-Eggs4

 

تخم مرغ های کراوات زده بسازید

همان قدر که خانم‌ها توی کمدشان لاک‌های قدیمی استفاده نکرده دارند آقایان هم کراوات‌های کهنه و حتی نویی دارند که شاید هیچ وقت استفاده نکرده باشند و هیچ وقت هم استفاده نکنند. بهتر است چند تایی از آن‌ها را حداقل برای رنگ کردن تخم مرغ شب عید به کار ببرید. البته اول باید مطمئن شوید که کراوات‌ها از جنس ابریشم خالص باشند. روی اتیکت پشت آن‌ها حتما جنس کراوات نوشته شده. کراوات‌های ابریشمی را از وسط باز کنید تا به پهنای اصلی پارچه برسید. تکه‌ای از پارچه را در آب سر فرو کنید و بعد با دقت دور تخم مرغ خام بپیچید. طوری که پارچه با تخم مرغ کاملا تماس داشته باشد. بعد تخم مرغ‌ها را توی ظرفی دهانه گشاد بگذارید و رویشان آن قدر آب بریزید که همه سطح آن‌ها در آب غوطه ور شود. آب را با تخم مرغ‌ها به جوش بیاورید و بعد از چند دقیقه جوشاندن ظرف را از روی گاز بردارید و ۱۵ دقیقه به آن زمان بدهید. تخم مرغ‌ها را حتی می‌توانید در آب سرد هم قرار بدهید و بعد از آن پارچه کراوات را از رویشان جدا کنید. برای براق شدن تخم مرغ‌ها می‌توانید رویشان کمی روغن هم بمالید. نتیجه کار خیره کننده است!

۴ ۱ تخم مرغ رنگی ۴ ۳

 

از نخود و لوبیا کمک بگیرید

حوصله بریز و بپاش و این حرف‌ها را ندارید اما دلتان یک کار عجیب برای تخم مرغ‌ها می‌خواهد؟ ساده‌ترین روش برای شما استفاده از حبوبات است! بلکه فقط کافی است تخم مرغ‌ها را بپزید یا توی آن‌ها را خالی کنید. بعد رویشان را به صورت دایره‌ای چسب بزنید و روی هر دور چسب از هر بنشنی که می‌خواهید روی آن بچسبانید. این طوری هم تخم مرغ‌های عجیب دارید و هم نماد باروری خانه را با غلات و بنشن قوی‌تر کرده‌اید!

تخم مرغ رنگی ۵ ۲

ایول!
15

Tags: , ,


درباره نویسنده

لیدا هادی

آن ور آبی ها یک مثل معروف دارند که حتما شما هم شنیده اید: "Knowledge is power" (دانش قدرت است! ) می‌گویند فرانسیس بیکن فیلسوف به این جمله اعتقاد زیادی داشت و روز و شب این جمله ورد زبانش بود. باید بگویم من هم دلبسته این عبارت هستم. همین است که هم مطالب خواص مواد غذایی را دنبال می کنم ( از یک مهندس صنایع غذایی چه توقعی دارید؟!) و هم روش های چیدمان خانه را . هم از روانشناسی خوشم می آید و هم از اخبار روز. پایش بیفتد درباره فوتبال هم می نویسم ! پس اگر در هر گوشه از چی سراغی از من دیدید تعجب نکنید. من فقط عاشق بیشتر خواندنم و تقسیم دانسته‌هایم با شما!Back to Top ↑