چی بخونیم؟ نوروزنامه

پست شده در ۸ فروردین ۱۳۹۵ | توسط اشکان خسروپور

0

نوروزنامه بخوانید

این روزها خیلی‌ها درباره‌ی جشن نوروز و فلسفه‌اش صحبت می‌کنند. این‌که چرا هفت سین سر سفره می‌گذاریم،‌ چرا باید ماهی سر سفره باشد و… . اصلا نوروزی که ما برگزار می‌کنیم چقدر شبیه به آن چیزی است که نیاکان‌مان برگزار می‌کرده‌اند؟

دنبال یک کتاب سبک و ساده اما پر از اطلاعات درست هستید که بگوید، جشن نوروز چطور برگزار می‌شده است؟ ما به شما می‌گوییم چی بخوانید.

 

کتاب نوروزنامه چیه؟

نوروزنامه یک کتاب جمع و جور و قدیمی است که خیام نیشابوری آن را نوشته تا درباره مراسم نوروزی توضیح بدهد. این‌که جشن نوروز چطور برگزار می‌شده، مردم در زمان برگزاری آن چه‌کار می‌کردند و … .

نثر کتاب نوروزنامه؟

وقتی بدانید که یک نفر در چند صد سال پیش یک کتاب را نوشته، حتما می‌توانید حدس بزنید که نوشته‌اش «امروزی» نباشد. نوروزنامه‌ی خیام هم پر از «می‌داشتی» و «می‌نهادندی» است اما نترسید. نثر کتاب نوروزنامه طوری است که اصطلاحات سخت و عجیب درونش نیست. راحت می‌توانید از پس خواندنش بربیایید.

چه وقت‌هایی کتاب نوروزنامه را بخوانیم؟

وقتی که «وقت» دارید. نوروزنامه کتاب کوچکی است که راحت در کیف جا می‌شود. برای همین شاید گول بخورید که می‌شود در مترو، اتوبوس و سرسری آن را خواند اما اصلا این طور نیست. کتاب نوروزنامه را باید سر فرصت و در یک جای آرام بخوانید.

چرا باید کتاب نوروزنامه را بخوانیم؟

کتاب نوروزنامه به درد تمام کسانی می‌خورد که دوست دارند بدانند نوروز واقعا چطور برگزار می‌شده،‌تمام محققان و حتی آدم‌های کنجکاوی که دوست دارند بدانند داستان هفت سین و هفت چین و… چه بوده است.

نام کتاب: نوروزنامه

نوروزنامه

نویسنده: عمربن ابراهیم خیام نیشابوری

به کوشش علی حصوری

انتشارات: نشر چشمه

قیمت: ۴ هزار تومان

ایول!
4

Tags: , , ,


درباره نویسنده

اشکان خسروپور

کتاب را باید با چای خورد، این‌طوری مزه‌اش بهتر است و اصلا بیشتر حال آدم را خوب می‌کند. کتاب‌های زیادی هستند، همین‌طور نویسنده‌های دهان‌پرکنی که اسمشان را شنیده‌ایم اما هیچ‌وقت آنها را نخوانده‌ و ندیده‌ایم. من اشکان خسروپور، روزنامه‌نگار هستم و کارم در «چی» این است که پیشنهاد بدهم، چه کتاب‌هایی با چای داغ می‌چسبند. برای خواندن آثار نویسنده‌های خوب کمک‌تان می‌‌کنم از کجا شروع کنید که توی ذوقتان نخورد.گاهی با بسته‌های خواندنی پیشنهادی هم حالمان را خوب می‌کنیم.Back to Top ↑