دیگه چی؟ Untitled-1

پست شده در ۲۹ اسفند ۱۳۹۴ | توسط مهدی ملکی‌فر

2

پیام تبریک عید چی بنویسیم؟

نزدیک سال نو که می‌شود، بیشتر از پول نوی عیدی، پیام تبریک عید است که دست به دست می‌شود. اگر دوست دارید پیام تبریک‌تان واقعا خوانده شود، و شبیه آن هدیه‌ای نشود که «وانکرده پس فرستاد»، خوب است برای نوشتن پیام تبریک کمی حوصله به خرج دهید، چون پیامی که از دل برآید، بر دل می‌نشیند. پیام‌های فله‌ای نفرستید و هر پیام را درست به قامت خودتان و کسی که پیام را برایش می‌فرستید بدوزید. برای فرستادن پیام تبریک عید یادتان باشد:

 

ابتکار به خرج دهید

تا جایی که می‌توانید پیام‌ها را فوروارد نکنید. دیدن پیام‌های تکراری، مخصوصا آنهایی که از سال‌های قبل باقی مانده و حالا حسابی بیات شده، آن هم در اولین روزهای سال که همه چیز بوی تازگی می‌دهد، واقعا کسالت‌آور است. پس سال نو را با حال نو و پیام نو شروع کنید و از این «تکرار طوطی‌وااار» دست بردارید. باور کنید مرحوم فریدون مشیری هم اگر زنده بود، به جای «نرم نرمک می‌رسد اینک بهار» یک شعر جدید برای تبریک عید می‌سرود.

 

خودتان باشید

اگر تمام سال را با یک عصای قورت‌داده با همکاران‌تان صحبت کرده‌اید، سال نو را با یک پیام تبریک سرکاری شروع نکنید. برعکس، اگر تا می‌آیید دو کلمه قلمبه سلمبه بگویید تپق می‌زنید، سعی کنید از این جور کلمه‌ها در تبریک‌تان به کار نبرید. بگذارید مخاطب شما حس کند این کلمات واقعا از دهان شما خارج شده‌اند. به جای عبارت‌های درهم و برهم، مثل «باز نسیم گوارای گیسوان مشک بوی بته‌های گلاب را با آهنگ موزون تکان می‌دهد»، از عبارت‌های ساده روزمره خودتان استفاده کنید.

 

حدود را نگه دارید

اگر پیام شما دوز بالایی از صمیمیت یا عشق یا بامزگی دارد، موقع فرستادن آن به فهرست مخاطبان کمی احتیاط به خرج دهید و جلوی نام بزرگ‌ترهای فامیل، استادان، آشنایان یا همکارانی که هنوز با آنها دخترخاله/پسرخاله نشده‌اید، یک علامت خطر بگذارید. بهتر است دور پیامی را که با «چند سال و چند عید باید از عمر تو بگذره تا آدم بشی؟» شروع می‌شود، خط بکشید؛ حتی اگر آخرش به این ختم می‌شود که «یک سال از عمرت گذشت، ولی باز تو همونی که بودی فرشته دوست داشتنی».

 

فله‌ای نفرستید

لازم نیست حتما تمام تبریک‌هایی که می‌فرستید با هم متفاوت باشند، اما اگر هر پیام را جداگانه بفرستید و اسم دریافت‌کننده را هم بنویسید (پریسا جان، یا علی جان)، طرف مقابل می‌فهمد که برای نوشتن اسم او چند لحظه وقت گذاشتید و باور می‌کند که موقع نوشتن پیام به یادش بوده‌اید و به او فکر کرده‌اید. اگر وقت و حوصله‌تان اجازه می‌دهد، می‌توانید یک آرزوی اختصاصی هم داشته باشید، مثلا آرزوی سالی خوب در کنار همسر برای متاهل‌ها، یا آرزوی موفقیت برای دوستی که وارد دنیای کار شده.

 

به موقع بفرستید

بعضی‌ها هولند و از شب یلدا شروع می‌کنند: «یادت باشد نفر اولی که سال نو رو تبریک گفت من بودم». بعضی‌ها هم از قافله عقبند و موقعی که دیگران دارند از سیزده به در برمی‌گردند، تازه یادشان می‌افتد تبریک عید بفرستند. بعضی‌ها هم فکر می‌کنند همه مثل خودشان شب زنده‌دار یا سحرخیزند با پیامک‌های ۲ نصفه شب یا ۵ صبح دیگران را غافلگیر می‌کنند. شما مثل آنها نباشید.

 

پیام صوتی بفرستید

امکان جالبی که بعضی نرم‌افزارهای پیام‌رسان مثل تلگرام دارند، امکان ارسال پیام صوتی است. از تماس صوتی راحت‌تر و کم‌هزینه‌تر است (لازم نیست متقابلا حال و احوال مرغ و خروس‌ها را هم بپرسید)، و از پیام کتبی خودمانی‌تر و انرژی‌بخش‌تر. حتی ممکن است بخواهید به ضبط ویدئو و ارسال پیام تصویری هم فکر کنید، مخصوصا اگر در سفر هستید و در یک جای هیجان‌انگیز به سر می‌برید.

 

اصلا پیام تبریک عید نفرستید

اگر مقصودتان از فرستادن پیام این است که از تبریک حضوری یا تلفنی شانه خالی کنید، گاهی لازم است تجدید نظر کنید. یادتان باشد صمیمانه‌ترین پیام‌ کتبی هم نمی‌تواند جای یک مکالمه کوتاه و احوالپرسی مختصر را بگیرد. برای آنها که واقعا دوستشان دارید، مخصوصا اگر مدتی‌ست از هم بی‌خبرید، بیشتر مایه بگذارید. مطمئن باشید شنیدن صدای عزیزان در روز عید حال‌تان را خوب می‌کند.

ایول!
12

Tags: , , , , , ,


درباره نویسنده

مهدی ملکی‌فر

من عکاس و تصویربردار مجموعه چی هستم. این عکسهایی که ازرستورانها و خوراکیها و چیزهای دیگر میبینید، بیشترشان را من میگیرم. گاهی خودم هم ازتجربه‌هایم برایتان می‌نویسم. خصوصا اگرخوردنی باشد. راستی فیلم‌های آموزشی چی را هم کارگردانی می‌کنم. دراصل مهندسم و مشغول تحصیل در رشته مدیریت کسب وکار. اما کار مهمم این‌هاییست که گفتم!Back to Top ↑