چی بخونیم؟

پست شده در ۲۲ اسفند ۱۳۹۴ | توسط علی سیف الهی

6

کدام ویژه‌نامه نوروزی را بخوانیم؟

اسفند، ماهِ شلوغی‌هاست. ماه خریدن تقویم‌های تازه، ماه جنب و جوش‌های خریدِ آخر سال، ماه تر و تمیز کردن و گردگیری و خانه‌تکانی. ماه جمع‌بندی سالانه و خرید لباس‌های نو. سال‌هاست به این سنت‌ها، به این آیین‌های اسفندماهی، خرید ویژه‌نامه‌های نوروزی هم اضافه شده است. ویژه‌نامه‌هایی که می‌خواهند مخاطبان‌شان را غافلگیر کنند و با چهره‌های جذاب سال گفت‌وگو و متن‌هایی خواندنی منتشر کنند. ویژه‌نامه‌ها و سالنامه‌های امسال هم پر از این گفت‌وگوها و متن‌های جذاب و خواندنی هستند که سعی کرده‌ایم یک دور تند اکثر آنها را مرور کنیم تا بنا بر سلیقه‌تان یکی یا چندتای آنها را انتخاب کنید و بخرید و در تعطیلاتِ پیش رو ورق بزنید و لذت ببرید و حتی هدیه بدهید.

 

اگر می‌خواهید مصاحبه‌ها و مطلب‌های سیاسی بخوانید

اعتماد

بهترین ویژه‌نامه سیاسی روزنامه‌ها. در ویژه‌نامه «اعتماد» می‌توانید گفت‌وگوهایی سیاسی با محمدجواد ظریف درباره مذاکرات هسته‌ای، محمد نهاوندیان (رئیس‌دفتر روحانی) و علی ربیعی(وزیر کار) درباره رئیس‌جمهور،  محمدرضا عارف درباره پیروزی در انتخابات مجلس و مرضیه وحیددستجردی درباره روزگار کار با احمدی‌نژاد بخوانید. یادداشت سیدعباس عراقچی و  گفت‌وگوهایی با علی‌اکبر صالحی، حمید بعیدی‌نژاد و حسین موسویان هم به مذاکرات هسته‌ای اختصاصی دارد. به این‌ها گفت‌وگوهایی سیاسی با علی‌اکبر ناطق‌نوری، سیدمهدی طباطبایی، مصطفی معین، فائزه هاشمی‌رفسنجانی، احمد توکلی، عماد افروغ و … درباره دوره‌های مختلف مجلس را هم اضافه کنید. گفت‌وگوهایی غیرسیاسی با استاد هوشنگ ابتهاج(سایه) و رضا رشیدپور هم در این ویژه‌نامه هست که خواندنی از آب درآمده. یک بخش اجتماعی مفصل درباره تهران هم در ویژه‌نامه «اعتماد» وجود دارد.

قیمت: ۱۲ هزار تومان

photo_2016-03-11_10-27-14

شرق

سالنامه «شرق» مجموعه‌ای از گفت‌وگوهای سیاسی و غیرسیاسی است با محمدجواد ظریف، سعید حجاریان، مصطفی معین، علی یونسی، معصومه ابتکار، حسین علیزاده، امیر حاج‌رضایی و … . جز مطالب و گفت‌وگوهای سیاسی، سالنامه «شرق» با علی مصفا و لیلا حاتمی هم گفت‌وگو کرده که از قرار معلوم تنها مصاحبه‌های این دو نفر در ویژه‌نامه‌های نوروزی امسال است.

قیمت: ۱۲ هزار تومان

photo_2016-03-11_10-27-55

صدا

سیاسی‌ترین ویژه‌نامه نوروزی مطبوعات. «صدا»ی سال در واقع ویژه‌نامه‌ای تحلیلی درباره انتخابات هفتم اسفند است با چهار میزگرد: غلامحسین کرباسچی و محمدرضا خاتمی، عمادالدین باقی و حاتم قادری، ابراهیم یزدی و صادق زیباکلام، سعید لیلاز و مسعود خوانساری. در این ویژه‌نامه ۲۴۰ صفحه‌ای گفت‌وگویی با علی‌اکبر صالحی هم انجام شده است.

قیمت: ۱۲ هزار تومان


photo_2016-03-11_10-49-26

 

اگر ویژه‌نامه نوروزی روشنفکری بخوانید

مهرنامه

گران‌ترین ویژه‌نامه نوروزی. «مهرنامه» با دو گفت‌وگوی اصلی منتشر شده است؛ گفت‌وگوی اختصاصی با استاد محمدرضا شجریان درباره فعالیت‌های این روزهای شجریان، سازسازی، گروه شهناز و خانه موسیقی. گفت‌وگوی دوم هم مصاحبه بلند و صریح محمد قوچانی با ابراهیم حاتمی‌کیا درباره فیلم «بادیگارد» است.  گزارش اختصاصی از نمایش «بادیگارد» برای بهزاد نبوی و یادداشت‌هایی قوچانی، محسن آزرم، سعید لیلاز، عماد افروغ و … در پرونده فیلم حاتمی‌کیا آمده است. دو پرونده مفصل درباره زوال روزنامه‌نگاری کاغذی و مجله «مهر» هم با گفت‌وگوهای یونس شکرخواه، حسن نمک‌دوست، فریدون صدیقی، علی میرفتاح و با یادداشت‌هایی از هوشنگ گلمکانی، حسین معززی‌نیا، آرش خوشخو و … خواندنی از آب درآمده است. مثل هر سال جشنواره «مهرنامه» برای انتخاب کتاب‌های برتر علوم انسانی هم در این شماره برقرار است.

قیمت: ۲۰ هزار تومان

photo_2016-03-11_10-28-11

تجربه

ماهنامه هنر و ادبیات گروه مجلات «هم‌میهن» در شماره نوروزی‌اش طبق مدل هر ساله‌اش سراغ انتخاب بهترین‌های حوزه‌های مختلف ادبیات، کتاب، موسیقی، فیلم، سریال و … رفته است و با منتخبان هر حوزه گفت‌وگو کرده است. گفت‌وگوی اصلی و بلند و البته جلد این شماره اختصاص دارد به مصاحبه محسن چاووشی که با ترانه‌های سریال «شهرزاد» دوباره اوج گرفت و سال، سالِ او بود. راهنمای سریال، فیلم، کتاب، موسیقی، گالری و … برای نوروز هم که ضمیمه همیشگی شماره‌های ویژه «تجربه» است.

قیمت: ۱۵ هزار تومان

photo_2016-03-11_10-28-06

 

اندیشه پویا

روشنفکری‌ترین ویژه‌نامه سال. گفت‌وگوی اصلی « اندیشه پویا» با آیدین آغداشلو درباره مقالات همه عمرش انجام شده و یک گفت‌وگوی مفصل هم با محمود دولت‌آبادی درباره کتاب جدیدش کرده‌اند. گفت‌وگوی سعید حجاریان با مصطفی ملکیان، خاطره‌هایی از ابراهیم یزدی، مسعود کیمیایی، محمدرضا اصلانی و نوشته‌هایی از بابک احمدی، داریوش آشوری و بهرام بیضایی از مطالب اینویژه‌نامه نوروزی  هستند.

قیمت: ۱۴ هزار تومان

 

 

اگر می‌خواهید مطلب‌های سینمایی بخوانید

 

هنر و سینما

«هنر و سینما» در واقع مجله سینمایی گروه مجلات «هم‌میهن» است که به سردبیری محسن آزرم و زیر نظر محمد قوچانی منتشر می‌شود. در شماره نوروزی «هنر و سینما» با این مطلب‌ها روبرو خواهید بود: گفت‌وگو با مانی حقیقی درباره‌ «۵۰ کیلو آلبالو» و «اژدها وارد می‌شود!»، گفت‌وگو با مرحوم ایرج کریمی درباره‌ نقد فیلم، نوشته‌های اختصاصی جاناتان روزنبام، ژان‌میشل‌فرودون و چند منتقد دیگر درباره‌ عباس کیارستمی و سینمایش، مرور فیلم‌‌های «خواب تلخ»، «اسپات‌لایت»، «از گور برخاسته» و …، مرور  سریال‌های «واینل» و «برودچرچ»، پیشنهادهایی برای دیدن، خواندن و شنیدن در تعطیلات نوروز، داستان‌هایی از محمود حسینی‌زاد، علی خدایی، یوکو اوگاوا، فیلیپ کی. دیک، الکساندر همن، چارلز بوکافسکی، گراهام گرین، وودی الن و …، ترجمه‌هایی از مجید اسلامی، پیمان خاکسار و بهرنگ رجبی، خاطرات کیهان کلهر، همایون ارشادی، کریشتف کیشلوفسکی، چارلی چاپلین و اینگمار برگمان و داستان مصوری از بزرگمهر حسین‌پور از مطالبویژه‌نامه نوروزی «هنر و سینما» هستند.

قیمت: ۷ هزار تومان

ویژه نامه نوروزی

فیلم

بهاریه‌ها پای ثابت ویژه‌نامه‌های نوروزی مجله «فیلم»، امسال هم همان اوایل مجله خودنمایی می‌کنند. پرونده‌ها و گفت‌وگوهایی درباره فیلم‌های نوروزی هم بخش‌های اصلی مجله هستند. یک گفت‌وگوی بلند با پرویز پرستویی به بهانه بازی در «بادیگارد» و پرونده‌ای برای فیلم «ابد و یک روز» -که قبلا آن را در بخش «چی ببینیم؟» معرفی کرده‌ایم- از مطالب اصلی مجله هستند. کتاب سال «فیلم» طبق روال هر سال با یک موضوع مشخص منتشر می‌شود که امسال به موضوع سینمای اکشن اختصاص دارد.

 

اگر می‌خواهید ویژه‌نامه‌ای طنز بخوانید

خط خطی

این ویژه‌نامه در ۱۰۰ صفحه رنگی و با گفت‌وگوهایی با محمد بحرانی و بهاریه‌هایی از علیرضا خمسه، اشکان خطیبی، رویا صدر و… به چاپ رسیده است. شخصیت برگزیده سال ۹۴، حیوان برگزیده سال ۹۴، شیء برگزیده سال ۹۴، خارش! برگزیده سال ۹۴، پرونده ترامپ، نیمه پر لیوان، آسیب‌پذیر درخت‌نشین، قارچ نیوز، نیمچه پرونده میمون سال، اینفوگرافیک کیمیا، پیام تبریک نوروزی حزب سربلند خط خطی، مرور سرسری اتفاقات ۹۴، شوخی با اتاق فکر خط خطی، آقازاده کوچولو، ستون‌های ثابت کارتون‌های تمام صفحه ویژه: گلواژه، ممنون، میخ، رادیکال، دنیای کامبیز و… از بخش‌ها و مطالب ویژه‌نامه نوروزی «خط خطی» است.

قیمت: ۸ هزار تومان

photo_2016-03-11_10-27-43

اگر می‌خواهید یک ویژه‌نامه روانشناسانه بخوانید

سپیده دانایی

در پرونده ویژه این شماره درباره «آدم‌هایی که حال ما را در سال ۹۴ خوب کردند» نوشته‌ا‌ند و مصاحبه کرده‌ا‌ند با محمد بحرانی، صداپیشه کاراکتر «جناب‌خان» در برنامه «خندوانه» و منصور ضابطیان کارگردان و مجری برنامه «صدبرگ» و سراغ طراح اولین «دیوار مهربانی» ایران هم رفته‌اند و با او مصاحبه‌ کرده‌اند. همچنین در پرونده ویژه دیگری در این شماره مطالبی درباره «تفاوت در ارتباط برقرار کردن مغز و رابطه جنسی زنان و مردان» منتشر کرده‌اند. عشق‌های یک‌طرفه، احساس گناه، نفر سوم خیانت، احساس طرد بعد از طلاق، مدیریت حضور بچه‌ها در فضای مجازی و … موضوعات دیگر این ویژه‌نامه نوروزی هستند.

قیمت: ۷ هزار تومان

photo_2016-03-11_10-27-31

اگر می‌خواهید مطالب علمی و تاریخی بخوانید

دانستنیها

ویژه‌نامه نوروزی «دانستنیها» ۱۵۰ پدیده‌ شگفت‌انگیز سال در حوزه‌های تکنولوژی، علم، گیم، فیلم و … را انتخاب کرده‌ است.  سفر به هفت مکان شگفت‌انگیز دنیا، گفت‌وگو با برادران صفاریان‌پور درباره برنامه «چرخ»، دیدار با میمون فضایی «پیشگام»، راهنمای خرید گجت و کمیک استریپ ایرانی «بوعلی، سریع و مرگبار» از بخش‌های ویژه این شماره «دانستنیها» هستند. یک گفت‌وگوی ویژه و اختصاصی هم با دکتر علی‌اکبر صالحی درباره روزهای دانشجویی او در دانشگاه MIT آمریکا تا مذاکرات پیچیده هسته‌ای ایران انجام شده که خیلی از جواب‌های او را برای اولین بار می‌خوانید. یک ضمیمه ۳۲ صفحه‌ای تاریخی به نام «دانستنیهای قاجار» هم در کنار مجله وجود دارد که در روزگار قاجاری‌ها سرک کشیده و با مطالب و عکس‌های تاریخی شما را می‌برد به آن روزگار. دومین ضمیمه مجله یک تقویم دیواری با کاریکاتورهایی از دانشمندان است و سومین ضمیمه هم یک مجله تصویری که در آن کارشناسان علمی «دانستنیها» مهم‌ترین اتفاقات علمی سال ۱۳۹۴ را مرور کرده‌اند.

قیمت: ۵ هزار تومان

ویژه نامه نوروزی

اگر می‌خواهید مجله ادبی بخوانید

داستان

ویژه‌نامه‌ نوروزی ماهنامه‌ «داستان» با ۱۴۴ صفحه اضافه در ۴۱۲ صفحه به همراه سی‌دی صوتی «داستان همراه ۶» منتشر شده است. در این شماره نوشته‌ها و آثاری از احمدرضا احمدی، عباس کیارستمی، کامبیز درم‌بخش، عبدالله کوثری، جعفر مدرس‌صادقی، محمود حسینی‌زاد، محمد صالح‌علا، محمد کشاورز، ناهید طباطبایی، علی عبداللهی، سروش صحت، نفیسه مرشدزاده، حسین معززی‌نیا، ایمان صفایی، احسان عبدی‌پور، سینا دادخواه، لئونارد مایکلز، آن تایلر و … چاپ شده است. سی‌دی صوتی «داستان همراه ۶» هم سیزده داستان از نویسندگان ایرانی است که پیش از این در مجله منتشر شده و حالا می‌توانید آن‌ها را با صدای نویسندگان‌شان بشنوید. با صدای نویسندگانی مثل هوشنگ مرادی‌کرمانی نازنین.

قیمت: ۹ هزار تومان

dastanmag.com-cover64-604x894

اگر می‌خواهید درباره همه موضوعات چیزی بخوانید

تماشاگران امروز

همان طور که از جلدش پیداست، «تماشاگران امروز» سراغ مهراوه‌ شریفی‌نیا رفته و به بهانه پدیده شدن «کیمیا» در سالی که گذشت، با او گفت‌وگویی بلند کرده است؛ از کوچه پس‌کوچه‌های آبادان تا سانتیاگو برنابئو و نیوکمپ. بهاریه‌های تحریریه «تماشاگران امروز» ، مرور ۱۰۰ جمله، ۱۰۰ چهره و ۱۰۰ اتفاق جنجالی سال ۹۴، گفت‌گو با محمد بحرانی، گفت‌وگو با هوشنگ گلمکانی درباره اکران‌های نوروزی پیش از انقلاب، گفت‌وگو با کلاه مخملی‌هایی که به میتینگ انتخاباتی اصولگرایان رفتند، گفت‌وگو با جواد شمقدری درباره موضوعاتی جنجالی مثل رفتن چکامه چمن‌ماه از ایران و … از مهم‌ترین مطالب این ویژه‌نامه نوروزی هستند.

قیمت: ۵هزار تومان

۹۵۰۱ copy


ایول!
10

Tags: , , , , , , , ,


درباره نویسنده

علی سیف الهی

من قرار است لابه‌لای فیلم‌ها و سریال‌های ایرانی، برنامه‌های تلویزیونی و اینترنتی و نمایش‌های تئاتر سرک بکشم و بهترین‌ها و جذاب‌ترین‌ها و بدترین‌های آنها را برای شما انتخاب کنم. قرار است پیشنهاد بدهم کدام فیلم و سریال و برنامه و نمایش را از دست ندهید و بهتر است قید کدام یکی از آنها را بزنید.Back to Top ↑