چی ببینیم؟ حاشیه‌های اسکار ۲۰۱۶

پست شده در ۱۰ اسفند ۱۳۹۴ | توسط حسین رحمانی

3

۵ حاشیه جالب از اسکار ۲۰۱۶ /عکس و ویدئو

مراسم اسکار فقط درباره‌ی فیلم‌های سال نیست، بلکه پدیده‌ای فرهنگی و اجتماعی است که تاثیری جهانی دارد. به خصوص در دورانی که اینترنت در دورافتاده‌ترین گوشه و کنار جهان نفوذ کرده و کلان‌روایتی قرن بیست و یکمی از جهان ارتباطات پدید آورده است. مراسمی در این ابعاد، بدون تردید، به سرعت امکان سیاسی شدن هم دارد. مراسم اسکار ۲۰۱۶ شب گذشته و ساعت ۳ و ۳۰ دقیقه‌ی بامداد به وقت تهران برگزار شد و تکلیف برندگان اسکار امسال را معلوم کرد. امّا بیایید امروز در بخش «چی ببینیم؟» نگاهی به حاشیه‌های مراسم امسال بیندازیم و ببینیم در پیرامون این مراسم باشکوه، به چه نکات بامزه، جدّی و نامنتظره‌ای برخورد می‌کنیم.

 

مطلب مرتبط: چه فیلم‌هایی برنده‌ی اسکار ۲۰۱۶ شدند؟

 

۵. مراسم اسکار امسال زیادی سیاسی و اجتماعی بود

بسیاری منتظر بودند در طول مراسم شوخی‌ها و بامزه‌بازی‌های زیادی درباره‌ی نامزدهای اسکار امسال و تنوع کم فیلم‌ها بشنوند و ببینند. و کمتر کسی خودش را برای بحث‌های سیاسی و اجتماعی آماده کرده بود. اسکار امسال شاهد دو سخنرانی پُرشور درباره‌ی محیط زیست (از طرف لئوناردو دی‌کاپریو و جنی بیون طرّاح لباس) بود. همچنین لیدی گاگا و گروهش آهنگی با موضوع آزار جنسی اجرا کردند و تهیه‌کننده‌ی فیلم اسپات‌لایت (برنده‌ی جایزه‌ی بهترین فیلم امسال) در سخنرانی شورمندانه‌اش از پاپ فرانسیس خواست تا به اهمیت مساله‌ی ریشه‌کن کردن سوء استفاده‌ی جنسی از کودکان توجّه بیشتری بکند.

فیلم اسپات‌لایت که جایزه‌ی بهترین فیلم را برد، داستان چهار روزنامه‌نگار را روایت می‌کند که می‌خواهند ماجرای سوء استفاده‌ی چند کشیش از کودکان را افشا کنند.

 

۴. معلوم نیست در سر رای‌دهندگان اسکار چه می‌گذرد

فیلم «از گور برخاسته» به کارگردانی آلخاندرو ایناریتو مهم‌ترین امید امسال برای درو کردن جایزه‌های اسکار بود. حتّی اگر تعداد نقدهای مثبت و ستایش‌های منتقدان را هم در نظر می‌گرفتید، از گور برخاسته جلوتر از بقیه بود. یک متخصّص آمار از دانشگاه هاروارد هم وارد معرکه شده بود و در گزارشی برای هالیوود ریپورتر، شانس بردن اسکار بهترین فیلم را برای از گور برخاسته ۵۱.۵ درصد محاسبه کرده بود. در نهایت جایزه‌ی بهترین فیلم به اسپات‌لایت رسید که این متخصص آمار شانس آن را ۲۵.۵ درصد تخمین زده بود.

شگفتی دیگر، رسیدن جایزه‌ی بهترین جلوه‌های ویژه به فیلم اکس ماشینا بود. آن هم در جایی که اپیزود هفتم جنگ ستارگان، مکس دیوانه: جاده‌ی خشم و خود فیلم از گور برخاسته ایستاده‌اند.

 

۳. جنی بیون، طراح لباس مکس دیوانه، اسکار گرفت، اما تشویق نشد

شاید یکی دیگر از شگفتی‌های مراسم شب قبل، رسیدن اسکار بهترین طراحی لباس به جنی بیون Jenny Beavan به خاط طراحی لباس مکس دیوانه: جاده‌ی خشم بود. اما حاضران به هیچ وجه علاقه و هیجانی برای این انتخاب نشان ندادند و حتی آلخاندرو ایناریتو دست‌هایش را محکم بغل کرد تا نشان بدهد که به هیچ وجه نه مشغول کف زدن است و نه قصد چنین کاری را دارد.

مطلب مرتبط: دیوانه‌بازی‌های مکس دیوانه در جاده‌ی خشم

 

۲. اپیزود هفتم جنگ ستارگان دست خالی برگشت

از آن‌جا که «جنگ ستارگان: نیرو بیدار می‌شود» حضور بسیار موفقی در گیشه داشت، برخی حدس می‌زدند که اگر جایزه‌ی بهترین فیلم را نبرد، دست‌کم می‌تواند جایزه‌های رشته‌های فنی را جارو کند. فیلم مریخی ریدلی اسکات هم در کنار فروش بیش از ۶۰۰ میلیون دلاری، در ۶ رشته نامزد اسکار بود. اما در آخر هر دوی این فیلم‌ها با دست خالی از مراسم دیشب برگشتند.

سر و صدا و شور و شوق زیاد برای چهارمین مکس دیوانه -فیلمی پساآخرالزمانی و پادآرمان‌شهری در بیابان‌های بی‌آب- شش اسکار را برای آن به ارمغان آورد و جایزه‌ی جلوه‌های ویژه هم نه به جنگ ستارگان به کارگردانی جی. جی. آبرامز، بلکه به اکس ماشینا -فیلمی درباره‌ی هوش مصنوعی- رسید. اکس ماشینا فیلمی‌ کم‌خرج با جلوه‌های ویژه‌ی ساده است. کل هزینه‌ی این فیلم ۱۵ میلیون دلار بوده است و بعد از فیلم بیگانه در سال ۱۹۷۹، ارزان‌ترین فیلمی است که برنده‌ی اسکار جلوه‌های ویژه می‌شود.

 

۱. لئوناردو دی‌کاپریو کبد خام گاومیش کوهان‌دار آمریکایی را بی‌دلیل نخورده بود

اسکار بازیگری بزرگ‌ترین دستاوردی است که یک بازیگر می‌تواند به دست بیاورد. جایزه‌ای که به نوعی اعتباری برای تمام عمر محسوب می‌شود. در سال‌های اخیر کالین فیرث، متیو مک‌کوناهی و جف بریجز، بعد از نادیده گرفته شدن عملکرد خوب‌شان در فیلم‌های قبلی‌شان، بالاخره دست‌شان به مجسمه‌ی اسکار رسید. اما شاید مشهورترین بازیگری که دستش از اسکار کوتاه مانده بود، لئوناردو دی‌کاپریو بود. بازیگری که نقش‌هایی به یادماندنی در فیلم‌هایی از قبیل گتسبی بزرگ، گرگ وال‌استریت و هوانورد در کارنامه‌ی خود دارد. امّا در نهایت و پس از نبرد با خرس، خوابیدن داخل شکم اسب، خوردن کبد خام گاومیش و غلطیدن در مقدار زیادی خاک و گل و برف و یخ در فیلم از گور برخاسته، شب گذشته با چشمانی گریان مجسّمه‌ی اسکار بهترین بازیگری را دریافت کرد.

 

مطلب مرتبط: از گور برخاسته: بازی دی‌کاپریو و کارگردانی ایناریتو برای عاشقان سینما

 

لوناردو دی کاپریو اسکار بازیگری ۲۰۱۶

همین موضوع دست‌مایه‌ی شوخی‌های زیادی در اینترنت شد. بیایید چند نمونه از این شوخی‌ها را در انتهای این حاشیه‌نگاری با هم ببینیم.

giphy-downsized-large

نظر شما درباره‌ی اسکار امسال چیست؟

ایول!
15

Tags: , , , , , ,


درباره نویسنده

حسین رحمانیBack to Top ↑