چی بپوشیم؟ مد سال 95

پست شده در ۸ اسفند ۱۳۹۴ | توسط منصوره مصطفی‌زاده

10

امسال بهار ۹۵ چی نپوشیم؟

مد سال ۹۵ چیست؟ امسال بهار هیچ مد شگفت‌انگیزی در کار نیست. رنگ صورتی و آبی ویترین مغازه‌ها را پر نکرده و مثل پارسال چیزی مثل دانتل هم همه جا را برنداشته. مزون‌ها اغلب همان کارهای قدیمی را با اندکی کج و راست ارائه کرده‌اند و با قیمت‌هایی درخور «کالکشن بهار۹۵» ارائه کرده‌اند! با این حساب شاید بهتر باشد بدانیم در بهار ۹۵ چی نپوشیم؟

 

نخی‌های ارزان و بی‌کیفیت

گل‌گلی و چین‌چینی همچنان طرفدار دارد. مانتوی‌های نخی با طرح‌های گشاد و رنگ‌های شاد احتمالا تا ابد هم هستند. منتها دیگر فقط منحصر به چند برند خاص نیستند. کلی مزون سبز شده‌اند که از این تیپ لباس‌ها تولید می‌کنند و اتفاقا قیمت‌شان هم خیلی کمتر از مانتوهای مجلسی است. در حالی که مانتوهای مجلسی از ۳۰۰ هزار تومان، تا ۳میلیون تومان قیمت خورده‌اند، گل‌گلی‌های نخی را می‌شود با کمتر از ۱۰۰هزار تومان هم خرید. منتها کیفیت پارچه و دوخت جا به جا خیلی متفاوت است و فعلا بازار زیر ۱۰۰هزار تومان در دست بی‌کیفیت‌هاست. این جور مانتوها را به هیچ وجه نباید اینترنتی بخرید. بروید مغازه یا مزون، پارچه‌اش را دست بزنید، دوخت‌ها و درزها را بررسی کنید و اگر خوب بود، بخرید. راهنمای پوشیدن لباسهای گل گلی را هم ببینید.

بهار 95 چی نپوشیم

آستین‌های گشاد و آویزان

آستین‌های گشاد و آویزان اول خودشان را در جشنواره فجر نشان دادند و حالا نوبت مانتوهای بهاره است. بعضی‌ها شکل پانچوهای بی‌آستین هستند و بعضی‌های آستین‌هایی دارند که از آرنج یا مچ گشاد می‌شوند. این مدل آستین اگر با بقیه طرح مانتو هم‌خوانی داشته باشند، خوبند؛ اما مشکل این است که اغلب این طوری نیست. یک مانتوی راسته بدون برش با مانتوی گشاد، آدم را یاد شلیته‌های روستایی می‌اندازد، نه مانتوی مجلسی. مراقب باشید که به قیمت مُد، گرفتار یک بشکه پارچه‌ای نشوید!

بهار 95 چی نپوشیم

 

طرح‌های مثلا ایرانی

بعد از مانتوهای فاطمه معتمدآریا و چند هنرمند دیگر که طرح‌های ایرانی را برای پوشیدن انتخاب کردند، موجی از علاقه به طرح‌های ایرانی ایجاد شد. منتها به جز همان برندهایی که از قبل در همین ژانر کار می‌کردند و کارهای فاخر (و گرانی!) هم تولید می‌کردند، بقیه بدجوری به بیراهه رفتند! چاپ تصویرهای شاهنامه روی مانتو و استفاده از طرح کاشی به شکل بی‌سلیقه‌ای از روی طرح‌های مزون دثار کپی شده و نتیجه‌اش هم اغلب تاسف‌بار است! بنابراین اگر به طرح‌های ایرانی و سنتی علاقمند شده‌اید، بهتر است سراغ «طراح» بروید، نه «خیاط». مزونهای طراحی لباس ایرانی را هم در چی بپوشیم ببینید.

بهار 95 چی نپوشیم بهار 95 چی نپوشیم

 

تزئینات، نه به هر قیمتی

یکی از مشخصه‌های مانتوی مجلسی ایرانی، کار دست روی مانتوست. از چند سال پیش کار کردن پارچه روی پارچه (مثلا دانتل یا مخمل) زیاد شد و هنوز هم ادامه دارد. امسال عید هیچ ایده جدیدی وجود ندارد و فقط در همان ایده‌های قدیمی تا حد ناجوری اغراق شده! از کار کردن پارچه رومبلی روی مانتو بگیر تا استفاده از دانتل در هر جا و ناکجا! اگر نمی‌خواهید موجبات خنده و شادی دیگران را فراهم کنید، سراغ این جور اغراق‌ها نروید.

بهار 95 چی نپوشیم  بهار 95 چی نپوشیم بهار 95 چی نپوشیم

 

مانتوی خیلی بلند

مانتوهای خیلی بلند هم ثمره همان مدل‌های حجاب D&G هستند. بعد از انتشار مجموعه عبای دولچه و گابانا برای زنان مسلمان، مانتوهای خیلی بلند به فهرست طرح‌های مزون‌ها اضافه شد. هرچند این مدل‌ها برای کسانی که واقعا دنبال مانتوی خیلی بلند و پوشیده هستند، عالی‌اند، اما در اغلب مواقع فقط توی عکس جذاب و جالبند و وقتی بیاورید خانه و با یک کفش تخت و بدون ژیگولی‌بازی‌های عکاسی فشن بپوشید (از عینک زرد و کفش پاشنه ۲۰سانتی بگیر تا آرایش‌های غیرعادی) تبدیل به لباس بی‌ریختی می‌شوند. پس اگر فقط به ذوق آن عکس‌های قشنگ سراغ‌شان رفته‌اید، حتما تا مزون هم بروید و با تیپ معمولی خودتان بپوشید و جلوی آینه رژه بروید.

بهار 95 چی نپوشیم

 

استفاده از رنگ

استفاده از رنگ‌ها، چه تضاد و چه هماهنگی، در طراحی لباس خیلی عادی است و می‌تواند نتیجه‌های خوبی هم داشته باشد؛ اگر آگاهانه باشد. منتها در مدل‌های بهاره مزون‌های اغلب ترکیب‌های مشکی و طلایی یا رنگ‌های تند و مات با هم، ترکیب نامناسبی را ایجاد کرده. در حالی که استفاده از رنگ‌ها می‌تواند اندام شما را کشیده‌تر و شبیه‌تر به ساعت شنی بکند، خیلی وقت‌ها این مانتوها برعکس عمل می‌کنند و می‌توانند شما را خیلی چاق‌تر یا کوتاه‌تر از چیزی که هستید نشان بدهند. برای آشنایی با تاثیر طرح‌ها و رنگ‌ها بر تصویر اندام‌تان اینجا را ببینید.

بهار 95 چی نپوشیم بهار 95 چی نپوشیم

 

راه‌راه، همه جا راه‌راه

راه‌راه‌های افقی از ابتدای پاییز مد شدند و هنوز هم هستند. همان موقع هم نوشتیم که یک لباس تماما راه‌راه اصلا چیز خوبی نیست و به هیچ کس هم نمی‌آید. اما هنوز هم این چیزها را می‌شود در مزون‌ها پیدا کرد. برای آشنایی با تاثیر راه‌راه‌های لباس بر اندام این جا را ببینید.

بهار 95 چی نپوشیم

 

بدون برش

در مدهای بهاره امسال خبری از برش نیست. مانتوهای معمولی به سمت پارچه‌های بدون برش رفته‌اند که یا جلوبسته‌اند، یا باز و بدون دکمه. مانتوهای مجلسی هم به سمت چین‌چین و مدل‌های گشاد رفته‌اند که برش خاصی ندارد. جیبهای خیلی بزرگ با پارچه متفاوت هم خیلی مد شده اند. اگر مشکل اندامی دارید (مثلا چاق یا کوتاه یا… هستید) سراغ این مانتوها نباید بروید.

بهار 95 چی نپوشیم

 

ایول!
19

Tags: , , , , , , , , ,


درباره نویسنده

منصوره مصطفی‌زاده

لباس‌ها برایم مهم هستند. خط دوخت‌شان را می‌بینم. رنگ‌هایشان را حس می‌کنم. پارچه‌هایشان را از دور لمس می‌کنم. به آدم‌ها و لباس‌هایشان نگاه می‌کنم و می‌بینم اغلب اوقات آن چیزی نیستند که دوست داشته‌اند باشند. سعی‌شان را کرده‌اند؛ اما نه خودشان را می‌شناسند، نه لباس‌هایشان را. من دوست دارم این را یاد بگیریم: دیدن واقعیت خودمان را، شناختن جادوی لباس‌ها را، و انتخاب این که با چه جادویی می‌توانیم سیندرلای زندگی‌مان باشیم!10 دیدگاه برای مطلب «امسال بهار ۹۵ چی نپوشیم؟»

 1. آذر :

  سلام.خیلی مطالبتون عالیه و دوسش دارم.
  ممنون از پست عالی تون کلی توی صرفه جویی کمک میکنید! ☺

 2. راحیل :

  و اگه گفتین حلقه مفقوده کالکشن بهار چیست؟
  درست حدس زدین دکمه!!
  واقعا چرا؟ من با یه بچه که همش ازم آویزونه چطور این مانتوهای بی دکمه رو بپوشم؟

  • ياسمن :

   وای این مشکل منم هست. مانتوی بی دکمه کل بازارو گرفته و وقتی میپرسی دکمه دار میخوام فورا میگن مد نیست. بابا ما مد نمیخواییم. اراستگی و راحتی میخواییم. مجبور شدم مانتوی بی دکمه خریدم و دادم خیاط دکمه زده واسم

   • سپیده :

    درد مشترک……. حتی کمربند هم به درد نمیخوره چون بچه بغل آدم هست و همیشه از بالا و پایین این مانتو ها باز هستن…… من اصلا آدم مذهبی نیستم ولی به نظر من اصلا مانتو جلو باز قشنگی نداره…. چه دلیلی داره به بهانه مد همه انداممون رو در معرض دید همه بذاریم. شکر خدا و به واسطه ورزش اندام بسیار مناسبی دارم ولی فلسفله مانتوی جلو باز که برای پوششه ما طراحی میشه رو نمیفهمم! امنیت و راحتی رو از آدم میگیره.

  • منصوره مصطفی‌زاده منصوره مصطفی‌زاده :

   این که حلقه مفقوده همه کالکشن هاست! کلا دکمه انگار ور افتاده!!!

 3. مهسا :

  ولی من امسال یک مزون رفتم که مانتو صورتی داشت,مانتو هاش دکمه دار و بی دکمه بود و البته قیمت هاش هم از ۱۷۰ شروع می شد تا ۴۰۰ تومن. عکس تعداد کمی از کارهاشون را می تونید تو اینستاگرام {…} ببینید.

 4. محبوبه :

  من که رفتم خیاطی یاد گرفتم شاید دو میلیون تومن پول و دو سال وقت گذاشتم ولی الان هر چی دلم بخواد از مجلسی گرفته تا راحتی توی خونه و مانتو برای خودم میدوزم با بهترین پارچه و اندازه و طرحی که دلم بخواد و البته بگم کارمند هم هستم هم پولشو داشتم بخرم و وقتشوندارم خیاطی کنم ولی لباسای بی کیفیت و زشتی که توی بازار پر شده من رو مجبور به این کار کرد وقتی من با یه بچه کوچیک چهارماهه تونستم پس شما هم میتونید برید خیاطی یاد بگیرید

 5. فاطمه :

  من تابستون پارسال ی مانتوی ۲۵ تومنی از سرسبز گرفتم و پشت سر هم پوشیدمش. البته مسلما به درد جای رسمی نمی خوره اما برای بیرون رفتن در هوای گرم، هنوز خیلی خوب مونده با اینکه زیاد پوشیدمش همون موقع هفت تیر مانتو های ۱۰۰ تومنی می فروخت که اختلاف طرح و کیفیت چندانی با مانتوهای یک چهارم قیمت سرسبز نداشت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back to Top ↑