چی ببینیم؟ استیج

پست شده در ۱ اسفند ۱۳۹۴ | توسط لیدا هادی

0

پوتین،مهمان ویژه استیج!+ویدئو

برنامه های استعدادیابی زیادی در تلویزیون های مختلف دنیا ساخته شده اند. حتی توی صداوسیمای خودمان هم تا حالا چندین تجربه برنامه سازی این شکلی وجود داشته. الان هم برنامه شب کوک از شبکه نسیم در حال پخش است که کارش استعدادیابی در زمینه موسیقی است. این روزها حرف و حدیث های زیادی درباره برنامه های استعدادیابی مختلف شنیده می شود. اما کمتر کسی سراغ واقعیت های برنامه های استیج طور رفته است. در این پست چی ببینیم، ۱+۵ نکته بامزه درباره انواع و اقسام برنامه های استعدادیابی برایتان ردیف کرده ایم. نکته هایی که تا حالا جایی نشنیده اید.

۱- پوتین به استیج می رود

شرکت‌کننده برنامه‌های کشف استعداد همیشه آدم‌های بی نام و نشانی هم نیستند. گاهی بین آنها کسانی هم هستند که همه جور زمینه‌ای را امتحان کرده‌اند و حالا دوست دارند استعداد خودشان در خوانندگی و بازیگری و کلاً حال و هوای هنر بسنجند. فکر می‌کنید یکی از این آدم مشهورها چه کسی باشد؟ حتی تصورش هم خنده دار است اما ولادیمیر پوتین رییس‌جمهور وقت روسیه سال ۲۰۱۴ بی‌هوا در برنامه کشف استعداد خوانندگی روسیه به نام the Voice شرکت کرد و همه را انگشت‌به‌دهان هنر خوانندگی‌اش سر جا نشاند. البته آقای رییس‌جمهور فقط به نشانه ابراز علاقه در اولین برنامه فصل تازه این شوی تلویزیونی وارد شد و بعد از خواندن آوازش از مسابقه انصراف داد. او یک بار پیش‌ازاین هم در مراسم خیریه‌ای که در سن‌پترزبورگ اجرا شده بود پای پیانو نشست و آواز  خواند. اما حضور او در برنامه کشف استعداد چیز دیگری بود! ویدئوی خوانندگی پوتین را این پایین می توانید ببینید:

 

 

 

۲- افغانستان هم از این برنامه ها دارد

“گات تلنت ” مشهورترین برنامه کشف استعداد جهان است که از سال ۲۰۰۵ با کارگردانی سایمون کاول – سازنده برنامه مشهور The X Factor – روی آنتن رفت و در مدتی کوتاهی به یکی از پربیننده ترین برنامه‌های تلویزیونی دنیا تبدیل شد آن قدر که در سال ۲۰۱۴ اسم اش در کتاب گینس به خاطر بیشترین تولید برنامه در کشورهای دنیا ثبت شد. این برنامه تا امروز در ۵۸ کشور دنیا به‌صورت مستقل ساخته شده است. فکر می‌کنید آخرین کشوری که گات تلنت به آنجا رفته کجا باشد؟ افغانستان! سال ۲۰۱۴ اولین دوره مسابقات گات تلنت در این کشور برگزار شد و جالب این‌که خود سایمون کاول برای رتق و فتق کارها به کابل رفت!

 

۳-تلنت با آیدل فرق دارد

در گات تلنت همه جور استعدادی کشف می‌شود. از خوانندگی و هنرهای نمایشی بگیر تا آکروبات و تقلید صدا. اما کشف استعدادهای خاص خوانندگی کار برنامه مشهور دیگری است به نام ” آیدل”. برنامه‌ای که کلید اصلی آن به‌دست سیمون فولر انگلیسی در سال ۲۰۰۱ زده شد در مدت کوتاهی عنوان  پربیننده‌ترین برنامه تلویزیونی دنیا را گرفت. پخش برنامه‌ای با محوریت کشف استعدادهای موسیقی در ۱۵۰ کشور دنیا و با ۶٫۵ میلیارد بیننده اتفاق عجیبی در دنیای برنامه‌های سرگرم کننده دنیاست!

 

۴- همیشه بیننده ها رای نمی دهند

روال داوری در مسابقه‌های استعدادیابی دنیا معمولاً به ۲ صورت است. یا مانند نسخه ” امریکن آیدل” که چند چهره مشهور دنیای موسیقی  با همراهی دو سه نفر از تهیه‌کننده های مطرح دنیای موسیقی، شرکت‌کننده‌ها را ارزیابی می‌کنند و بعد کار به پیامک و رأی مردم می‌کشد یا نه مانند گات تلنت داورها با رأی مستقیم خودشان فرد برتر را در مقاطع مختلف انتخاب می‌کنند. اما در هر دو برنامه هدف معرفی یک ” سوپراستار” از بین مردم گمنام کوچه و خیابان است. کسی که با دنیایی از هنر فقط به دنبال فرصتی برای ابراز است.

 

۵- ۲۵۰ هزار پوند جایزه؟

نفرات برتر مسابقه‌های کشف استعداد جایزه‌های خوبی نصیبشان می‌شود. نفر اول مسابقه کشف استعداد انگلستان ۲۵۰ هزار پوند به جیب می‌زند و نفر برتر نسخه آمریکایی‌اش هم یک میلیون دلار. اما این پایان ماجرا نیست. استعدادی کشف شده و حالا باید از آن استفاده کرد. از اینجا به بعد است که تازه سروکله تهیه‌کننده‌ها پیدا و سرمایه‌گذاری روی استعدادهای برتر شروع می‌شود. تا  امروز کمتر اتفاق افتاده که کسی در مسابقه آمریکن آیدل به رتبه نخست رسیده و دو سه سال بعد اسم اش سر زبان‌ها نیفتاده باشد. مثلاً فیلیپ فیلیپس که آلبومش بعد از مسابقه آمریکن آیدل ۴ میلیون کپی فروخت یا کری آندروود که از زمان حضورش در مسابقه کشف استعداد خوانندگی تا امروز با فروش ۴ آلبوم بیشتر از ۴۱ میلیون دلار درآمد داشته است!

 

۵+۱- استیج با حضور فریدون

در ایران خودمان هم برنامه‌های کشف استعداد تا امروز کم نداشتیم. برنامه‌ای شبیه به گات تلنت با مجری‌گری منوچهر آذری و دوستان که هدفشان پیدا کردن استعدادهای جوان‌های ایرانی بود. از روپایی زدن با توپ پینگ‌پنگ بگیر تا تقلید صدای بلبل و قناری. برنامه‌های جدی‌تر کشف استعداد هم شدند یکی مانند ” صدا آواز” رادیو با داوری افراد مشهوری مانند سالار عقیلی و کیوان ساکت و … یا برنامه‌ای مانند ” شب کوک” با ۹۰ اپیزود که در قالب امریکن آیدل با حضور افراد سرشناس حوزه موسیقی اجرا می‌شود. حضور خواننده مطرحی مانند فریدون آسرایی خودش یک سر بامزه داستان تک شوی ایرانی است!

ایول!
14

Tags: , ,


درباره نویسنده

لیدا هادی

آن ور آبی ها یک مثل معروف دارند که حتما شما هم شنیده اید: "Knowledge is power" (دانش قدرت است! ) می‌گویند فرانسیس بیکن فیلسوف به این جمله اعتقاد زیادی داشت و روز و شب این جمله ورد زبانش بود. باید بگویم من هم دلبسته این عبارت هستم. همین است که هم مطالب خواص مواد غذایی را دنبال می کنم ( از یک مهندس صنایع غذایی چه توقعی دارید؟!) و هم روش های چیدمان خانه را . هم از روانشناسی خوشم می آید و هم از اخبار روز. پایش بیفتد درباره فوتبال هم می نویسم ! پس اگر در هر گوشه از چی سراغی از من دیدید تعجب نکنید. من فقط عاشق بیشتر خواندنم و تقسیم دانسته‌هایم با شما!Back to Top ↑