چی بپوشیم؟ پریناز ایزدیار

پست شده در ۲۴ بهمن ۱۳۹۴ | توسط مونا رضایی

12

خوش‌تیپ‌ترین بازیگر زن سی‌وچهارمین جشنواره فجر

در جشنواره فیلم فجر در سال‌های اخیر، شاهد تغییرات جدی، اما بطئی در پوشش بازیگران و عوامل سینمای ایران هستیم. این روند، فارغ از ارزیابی محتوای آن که تا اندازه‌ای به سلیقه و ذائقه مخاطب ایرانی باز می‌گردد، از آن جهت که نشانه توجه بازیگر/هنرمند ایرانی به مساله پوشش در رویدادها، مناسبت‌ها و موقعیت‌های رسمی و این‌چنینی است، می‌تواند نویدبخش آینده‌های بهتر برای پوشش ایرانی باشد.

اینکه در رویدادهاً و موقعیتهای خاص، باید لباس‌های خاص به تن کرد، اصل درستی است؛ اما اینکه اجرای این اصل چقدر موفقیت‌آمیز باشد یا خیر، موضوع دیگری است.

در این یادداشت قصد داریم با نگاهی به پوشش برخی از بازیگران زن‌ سی‌وچهارمین جشنواره فیلم فجر، نیکی کریمی، مهتاب کرامتی، سحر دولتشاهی، پریناز ایزدیار  و …، خوش‌پوش‌ترین بانوی فرش قرمز را بشناسیم.

ناگفته پیداست که در این یادداشت و یادداشتهای مشابه، پوشش بازیگران با پوشش دیگر هنرمندان ایرانی مقایسه شده است، نه نمونه های غربی.

نیکی کریمی: 🙁

این بازیگر/کارگردان ۴۴ ساله سینمای ایران را باید در زمره شیک‌پوش‌های سینما به شمار آورد. وی اغلب به درستی لباس‌های ساده‌ای انتخاب می‌کند تا زیبایی چهره خاصش بیشتر جلوه کند. اما پوشش وی در این مراسم خالی از اشکال نیست. اما چرا؟

در اولین نگاه، قد آستین‌ها باید کمی کوتاهتر می‌شد تا درست سر جای خود بنشیند. شال چین‌خورده هم برای یک مراسم رسمی مناسب نیست و بهتر بود از شال ساده استفاده شود. هرچند این روزها دیگر «اِپُل» را فراموش کرده‌ایم، اما احتمالاً می‌توانست سرشانه‌های «گریان» لباس خانم کریمی را کمی «بخنداند». به علاوه، کیف تقریباً ارتباطی با ترکیب لباس خانم کریمی ندارد، مگر آن که بجای شال چین‌خورده از شال مشکی بدون چین استفاده می‌شد.

نیکی کریمی

مهتاب کرامتی: 🙂

مهتاب کرامتی ۴۵ ساله، با پوششی که انتخاب کرده است، زیبا و متین دیده می‌شود. ترکیب مانتو مخمل و کفش چرم، انتخاب خوبی است که در شال او امتداد یافته و گل‌های پیراهن هم تنوع رنگ خوبی در میان این‌ همه سیاهی است.

مهتاب کرامتی

مریم معصومی: 🙁

این بازیگر و طراح جوان که او را با فیلم «اخلاقتو خوب کن» به یاد داریم، تلاش کرده پوششی خلاقانه داشته باشد که متاسفانه چندان موفق نبوده است. دو مولفه اصلی لباس/مانتو ـ طرح و جنس پارچه ـ چندان تناسبی با هم ندارند. پارچه نیز با اینکه رنگ زیبایی دارد، اما بیشتر به درد دوخت یک پرده زیبا می‌خورد تا لباس، آن‌هم در این ابعاد. به علاوه، پیاده‌سازی مدل تنها در قسمت یقه و کمر موفقیت‌آمیز به ‌نظر می‌رسد. این طراحی برای شانه‌ها ـ اپُل‌های بزرگ ـ‌ در این ابعاد را باید به فراموشی سپرد، چون دیگر حتی کسانی که کت‌های اپل‌دار می‌پوشیدند، حالا آن‌ها را بر تن نمی‌کنند. تنها بخش مدرن پوشش مریم معصومی، کفش‌ها هستند؛ البته بدون در نظر گرفتن زیپ طلایی روی آن‌ها.

مریم معصومی

ساره بیات: 🙂

بازیگر فیلم «جدایی نادر از سیمین» که این اواخر با بازی خوبش در «ناهید» روی پرده نقره‌ای بود، نه‌تنها در فیلم‌ها، که در سایر موقعیت‌ها نیز اغلب اوقات از پوشش‌های مناسبی استفاده می‌کند. بیات را باید جزء معدود بازیگران ایرانی دانست که سبک پوشش «یکپارچه‌ای» دارد. به علاوه، در اغلب مواقع با لباس‌های اتوکشیده و رسمی در رویدادها حاضر می‌شود. شاید بتوان وی را از علاقمندان به سبک پوشش sophisticated به شمار آورد. (در یادداشت‌های بعدی، سبک‌های پوشش را معرفی می‌کنیم.)

اجزای لباس خانم بیات سراپا هماهنگ هستند. انتخاب خوب پالتو، چکمه‌های جیر به جای چرمی و روسری رسمی‌، زیبایی‌ چهره وی را دوچندان کرده است. شاید تنها نکته‌ منفی که در پوشش بیات به چشم می‌خورد، کیف لویی‌ویتان است که تقریبا در همه مراسم‌ها در دست می‌گیرد. امیدواریم در مراسم رسمی آینده، از کیف دیگری استفاده‌ کند و این کیف را برای محافل خصوصی‌تر نگه ‌دارد. و به عنوان نکته آخر، بهتر بود پارچه آستر پالتو از رنگ مشکی انتخاب می‌شد، چرا که تفاوت رنگ قرمزها (پارچه پالتو و آستری) توی ذوق می‌زند.

ساره بیات

طناز طباطبایی: 🙁

متاسفانه خانم طباطبایی با این لباس نه تنها به روز نیستند، بلکه کمی هم شلخته به نظر می‌رسند. این روزها روندهای مُد عموماً به سمت «سادگی» و «طبیعی‌بودن» پیش می‌رند؛ چیزی که تنها در «چهره» خانم طباطبایی به چشم می‌خورد.

طناز طباطبائی

سحر دولت‌شاهی: 🙂 🙂

به جرات می‌توان گفت که خوش‌پوش‌ترین بازیگر زن امسال جشنواره، خانم دولت‌شاهی است. لباس‌های دولت‌شاهی به خوبی با چهره، قد، وزن و سایر مشخصات وی می‌خواند. در هر دو لباس، اجزا به خوبی با هم هماهنگ هستند و چیزی زیاد و کم نیست. حتی رنگ قرمز آستر شنل نیز با دقت انتخاب شده است. تنها چیزی که می‌توانست بهتر اجرا شود، گشادی شلوار است که صاحبش را چاق و کوتاه نشان داده ‌است.

سحر دولت شاهی

پریناز ایزدیار: 🙂

این بازیگر جوان که امسال برنده سیمرغ بهترین بازیگر زن در جشنواره فیلم فجر هم شد، در انتخاب لباس هم نسبتاً موفق بود. مثل عکس زیر ـ پوشش افتتاحیه جشنواره فیلم فجر ـ وی را معمولاً با لباس‌هایی با برش آزاد و گشاد می‌بینیم که با توجه به قد و وزن و تیپ هیکل و … بازیگر، اغلب انتخاب‌های خوبی هستند. در این‌جا، پریناز ایزدیار با بسنده کردن به رنگ سفید در پالتو، تعادل و توازن را در پوشش خود حفظ‌کرده است. گرچه می‌توانست از طرح‌های به‌روزتر ترکیب سفید و مشکی استفاده کند و این نقش را بگذارد برای سنین بالاتر.

پریناز ایزدیار

نظر شما چیست؟

ایول!
40

Tags: , , ,


درباره نویسنده

مونا رضایی

من اعتقاد دارم آدم‌ها هم مزه دارند؛ بعضی‌ها شیرین‌اند و بعضی گس. و البته هر چه هستند همه در جای خود دوست‌داشتنی. کار من اینجا در «چی» گشتن در دنیای مزه‌‌ها و پیدا کردن تر و تازه و حال خوب‌کن‌هایشان برای آدم‌های خاص، هماهنگ با مزه‌های‌شان است. در واقع، من نه آشپزم و نه مهندس مواد. فقط عاشق تجربه‌های جدید و طعم‌های متفاوتم. من مونا رضائی، نویسنده یادداشت‌های چی بخوریم، کاشف تجربه‌های نو هستم.Back to Top ↑