چی بخونیم؟ کتاب الکترونیکیپ

پست شده در ۱۱ بهمن ۱۳۹۴ | توسط اشکان خسروپور

0

کتاب الکترونیکی قانونی، چی؟!

آدم گاهی وقت‌ها دلش می‌خواهد همه‌ی کتاب‌هایش را همراه داشته باشد و در راه محل کار یا جایی که آرام باشد، کلمه‌هایش را با چای مزه‌مزه کند. این اتفاق معمولا خیلی کم پیش می‌آید. چه کسی است که بتواند «سینوهه» یا «دایی‌ جان ناپلئون» را زیر بغلش بزند و دور شهر راه بیفتد؟

کتاب‌های دیجیتال با همین ایده به وجود آمده‌اند که آدم بتواند تمام کتابخانه‌اش را هر جایی که خواست ببرد. در این پست قرار است چند سایت فروش اینترنتی کتاب را به شما معرفی کنیم. منظورمان از سایت کتاب الکترونیکی، سایت‌هایی است که نسخه‌ی دیجیتال کتاب را به شما می‌فروشند.

ما چه سایت‌های فروش کتاب الکترونیکی را معرفی می‌کنیم؟
– سایت‌های فروش اینترنتی کتاب که از شما سفارش می‌گیرند و بعدتر نسخه‌های کاغذی را برایتان پیک می‌کنند، جزو این طبقه‌بندی نیستند.
– این سایت‌ها مجوز دارند و در کشور خودمان فعالیت می‌کنند.
– این سایت‌ها کتاب‌های غیرمجاز ندارند.
– این سایت‌ها قانون کپی‌رایت (حق مولف) را رعایت می‌کنند.

 

چرا کتاب دیجیتال‌ بخوانیم؟
کتاب‌های دیجیتال ارزان‌تر هستند.
این‌جور کتاب‌ها خیلی سریع‌تر از نسخه‌ی کاغذی به دستتان می‌رسند.
حسن بزرگش این است که تا زمان تمام نشدن شارژتان می‌توانید با خیال راحت کتاب بخوانید، اندازه و تعداد برگه‌های کتاب هم اصلا مهم نیستند.

چرا کتاب دیجیتال ضدحال است؟
– به خاطر دیجیتال بودنشان و این‌که کاغذی نیستند، حال آدم گرفته می‌شود. برای کسانی که حس ورق زدن کتاب کاغذی و شنیدن صدای زبر ورق زدن کتاب را دوست دارند، کتاب دیجیتال ضدحال است.
– کتاب خواندن با تلفن همراه و تبلت، به خاطر نور این دستگاه‌ها چشم را خسته می‌کند و نمی‌شود با خیال راحت کتاب خواند.
– خیلی از این سایتها، نرم‌افزار ویژه‌ای را ارایه می‌دهند که برای استفاده از کتاب‌هایشان باید آن را روی تلفن نصب کنند. کار سختی نیست اما به‌هرحال وقت‌گیر است.

 

کتاب‌فروش دیجیتالی طاقچه، خوب و کامل
کتاب‌فروشی‌های دیجیتال عمر چندانی ندارند، طاقچه هم مثل دیگران است اما دست‌کم طبقه‌بندی مفصل‌تری نسبت به بقیه‌ی سایت‌ها دارد. کتابفروشی دیجیتال طاقچه به جز کتاب‌های مختلف، مجله هم دارد مجله‌ی روشن، مجله‌ی زندگی ایده‌آل، مجله‌ی حرفه هنرمند و مجله‌ی کسب و کار هاروارد، مجلاتی هستند که تا زمان انتشار این پست در طاقچه موجود بودند. نسخه‌ی اینترنتی روزنامه‌ی شرق، ایران، اعتماد، هفت صبح و… هم اینجا هست.

فیدیبو، کتاب و مجله
سایت خرید کتاب الکترونیکی فیدیبو به گفته‌ی خودش ۵۵۰۰ جلد کتاب دارد. فیدیبو در بخش مجلات سراغ نمونه‌های روشن‌فکری، سیاسی و ادبی خاص مثل مجله‌ی صدا، مجله‌ی بخارا، مجله‌ی فرهنگ امروز، مجله‌ی ایران فردا، مجله‌ی تجربه و مجله‌ی ایران فردا رفته است.فیدیبو یک طبقه‌بندی خاص با عنوان «همزمان با نسخه‌ی چاپی» دارد. یعنی وقتی نسخه‌ی چاپی کتابی به بازار می‌آید یا رونمایی می‌شود، نسخه‌ی الکترونیکی‌اش را بلافاصله منتشر می‌کند.

کتابراه، یک کتابفروشی خیلی خاص
طبقه‌بندی کتاب‌هایی که سایت فروش کتاب الکترونیکی کتاب‌راه ارایه می‌دهد، یک کم زیادی خاص به نظر می‌رسد. مثلا در طبقه‌بندی کتاب‌های دینی، خیلی موشکافانه سراغ کتاب‌های اسلامی رفته، از نهج‌البلاغه تا حدیث، توضیح المسایل و… را کنار هم چیده است. به نظر می‌رسد سمت و سوی مذهبی  سایت «کتابراه» نسبت به بقیه بیشتر باشد. مجله نجومی «ساروس» تنها عنوان مجله‌ای است که دیگران برای فروش عرضه نکرده‌اند. به نظر می‌رسد اگر دنبال کتاب‌های مذهبی باشید، «کتابراه» برای شما انتخاب مناسبی باشد.

نکته‌ی مشترک تمام کتابفروش‌های آنلاین ایرانی
– تمام سایت‌های فروش کتاب الکترونیک در ایران در این چند ویژگی اشتراک دارند:
– باید برای خرید از آنها کارت عضو شتاب داشته باشید.
– باید برای استفاده از امکاناتشان، اپلیکشن ویژه‌ای نصب کنید. (IOS و اندروید تفاوتی ندارد)
– یک‌سری کتاب رایگان دارند.

ایول!
7

Tags: , , , , , , , , , ,


درباره نویسنده

اشکان خسروپور

کتاب را باید با چای خورد، این‌طوری مزه‌اش بهتر است و اصلا بیشتر حال آدم را خوب می‌کند. کتاب‌های زیادی هستند، همین‌طور نویسنده‌های دهان‌پرکنی که اسمشان را شنیده‌ایم اما هیچ‌وقت آنها را نخوانده‌ و ندیده‌ایم. من اشکان خسروپور، روزنامه‌نگار هستم و کارم در «چی» این است که پیشنهاد بدهم، چه کتاب‌هایی با چای داغ می‌چسبند. برای خواندن آثار نویسنده‌های خوب کمک‌تان می‌‌کنم از کجا شروع کنید که توی ذوقتان نخورد.گاهی با بسته‌های خواندنی پیشنهادی هم حالمان را خوب می‌کنیم.Back to Top ↑