چی بچینیم؟ آشپزخانه کوچک

پست شده در ۱۱ بهمن ۱۳۹۴ | توسط لیدا هادی

5

آشپزخانه کوچک من!

“قابلمه‌ها را که گذاشتم، حالا با درها چه کنم؟، ” کابینت‌ها کم هستند! این‌همه جا ادویه‌ای چی میگن؟”،” چرا این‌قدر فضای کانتر کم آوردم؟” در آشپزخانه های امروزی و در خانه های کوچک با متراژهای زیر ۸۰ متر فضا کم است. در آشپزخانه کوچک کاری نمی‌شود کرد فقط این‌که با کمی ایده می‌توان کمی در مطبخ فضای بیشتری در اختیار داشت. حتی به اندازه یک کف دست!

 

 • توی بیشتر ابزار فروشی‌ها می‌توان سراغشان را گرفت. صفحه‌ای فلزی با سوراخ‌هایی یک دست و هماهنگ که برای آویزان کردن ابزار در کارگاه‌ها و.. استفاده می‌شود. در اینجا این صفحه‌ها قرار است به آشپزخانه بیایند و کنار دست صاحب‌خانه باشند. می‌توانید یک دیوار یا فضایی خالی در آشپزخانه انتخاب و این صفحه‌های فلزی را در ابعاد دلخواهتان نصب کنید. بعد از آن هر چه که فکر می‌کنید جاگیر است، می‌تواند آویزان این صفحه‌های فلزی باشد.

آشپزخانه کوچک من

 • گاهی فضای داخل کابینت‌ها خیلی بیشتر از نیاز است. یعنی بیشتر از تصور سازنده‌ها محترم صاحب‌خانه به طبقه نیاز دارد. برای رفع این مشکل می‌توان از طبقه‌های فلزی استفاده کرد. با استفاده از طبقه‌بندی فلزی می‌توان به‌دلخواه ارتفاع را کم و زیاد کرد و هرازگاهی چیدمان داخل کابینت را عوض کرد. برخلاف تخته‌های ثابت داخل کابینت‌ها که تنوع زیادی در ارتفاع ندارند.

آشپزخانه کوچک من

 

 • بعضی وقت‌ها کابینت ساز عزیز برای هرکدام از کابینت‌ها یک طبقه مجزا هم در نظر گرفته اما ارتفاع آن آنقدر بلند است که رسماً فقط به قرار دادن چند تکه ظرف و خرده‌ریز کفایت می‌کند. برای استفاده از فضای مناسب و همه ارتفاع کابینت‌ها می‌توانید از آویزهای زیرطبقه ای استفاده کنید. اگر توی کابینت فروشی‌ها نمونه‌اش را پیدا نکردید می‌توانید از آبگیرهای فلزی هم استفاده کنید. به‌شرطی که به خوبی خودتان آن را پیچ و مهره کنید.

آشپزخانه کوچک من

 

 • درست است که در دکوراسیون مدرن امروزی می‌گویند دیگر نباید بالای کابینت‌ها خرت و پرت گذاشت اما وقتی فضای کافی در اختیار صاحبخانه نیست دیگر چه می‌شود کرد! پس اگر جایی برای سر و سامان دادن به خرده ریزهای آشپزخانه ندارید، از سبد یا جعبه‌های یک دست استفاده کنید و نگران قضاوت دیگران هم نباشید. اگر کارها مرتب پیش بروند همه چیز عالی است!

آشپزخانه کوچک من آشپزخانه کوچک من

 

 •  اگر فضای بالای کابینت‌های آشپزخانه‌تان زیادی خالی است می‌توانید به فکر اضافه کردن یک طبقه بزرگ بالای آن باشید. شاید کمی آشپزخانه به‌هم‌ریخته به نظر برسد اما از نداشتن جا که بهتر است. مهم شمایید که باید راضی باشید!

آشپزخانه کوچک من

 

 • فضای زیر سینک آشپزخانه را ما خیلی دست کم می‌گیریم. برای خیلی از ما زیر سینک یا جای پیاز و سیب‌زمینی‌هاست یا گذاشتن سطل آشغال. اما می‌توان به راحتی از فضای بین لوله‌های فاضلاب هم استفاده بهینه کرد. کافی است یک میله فلزی یا پلاستیکی نصب کنید و اسپری‌های شوینده و تمیزکننده را سروسامان دهید. به همین راحتی!

آشپزخانه کوچک من

 

 • از فضای زیر سینک حتی می‌توانید برای جا دادن رول‌های کیسه زباله یا فریزر استفاده کنید. کافی است با دو قلاب روی بدنه کابینت نصب کنید و لوله‌ای فلزی یا چوبی رویش بگذارید طوری که میله به‌راحتی قابلیت چرخش داشته باشد. رول‌ها را به میله آویزان کنید. این رول‌های زباله را در فروشگاه‌های ظروف یک بار مصرف به‌راحتی گیر می‌آورید.

آشپزخانه کوچک من

 

 • جا دادن چاقوها در آشپزخانه خودش یک کشوی کابینت به‌تنهایی می‌خواهد. اگر می‌خواهید در استفاده از کابینت‌هایتان صرفه‌جویی کنید، می‌توانید یک آهن‌ربای باریک اما قوی بخرید و به گوشه‌ای از آشپزخانه نصب کنید. چاقوها روی آهن‌ربا هم عجیب هستند و هم کلی فضا در اختیارتان می‌دهد!

آشپزخانه کوچک من

 

 • هر جای آشپزخانه فضای خالی مناسب داشتید طاقچه بزنید. بزرگ و کوچک. استفاده از طاقچه ها این روزها یک جورهایی مد روز دکوراسیون هم هست و حتی خانه‌هایی که فضای خوبی هم برای آشپزخانه دارند، از طاقچه غافل نمی‌شوند.

آشپزخانه کوچک من

 

 • برای سر و سامان دادن به تخته گوشت‌ها و سینی‌های خانه راه زیاد است. اولین راه استفاده از میله‌های عمودی در کابینت‌هاست. این میله‌ها برای ثابت نگه داشتن سینی‌ها و تخته‌ها مناسب هستند. یک راه دیگر هم استفاده از ابزار نگه‌دارنده پوشه‌ها و نامه‌های اداری است. به اسم File organizer. می‌توانید انواع بزرگ‌تر این نگه‌دارنده ها را انتخاب و برای جا دادن سینی و تخته آشپزخانه استفاده کنید. ساده‌ترین راه هم آویزان کردن آنها از فضای مناسب است. مانند کنار سینک و …

آشپزخانه کوچک منآشپزخانه کوچک من

 

 • مدتی است که ظرف های ادویه مغناطیسی در اندازه‌های مختلف به بازار آمده‌اند. با استفاده از این ابزارهای ساده می‌توانید هم یک کابینت جلو بیفتید، هم دیگر روی کانتر آشپزخانه ردیفی از ظرف‌های ادویه نداشته باشید. بالای هود فلزی، کنار یخچال یا هر سطح فلزی آشپزخانه می‌توانید آنها را بچسبانید.

آشپزخانه کوچک من

 

 • یک فضاسازی مناسب. به این تصویر دقت کنید. صاحب‌خانه هم  با یک طاقچه به کتاب‌ها و مجله‌های آشپزی که باید همیشه دم دست باشند،سروسامان داده  و هم با آب‌چکان دیواری که این روزها توی فروشگاه‌های لوازم خانه زیادند، سطح کانتر را به نفع خودش خالی کرده!

آشپزخانه کوچک

ایول!
29

Tags: , ,


درباره نویسنده

لیدا هادی

آن ور آبی ها یک مثل معروف دارند که حتما شما هم شنیده اید: "Knowledge is power" (دانش قدرت است! ) می‌گویند فرانسیس بیکن فیلسوف به این جمله اعتقاد زیادی داشت و روز و شب این جمله ورد زبانش بود. باید بگویم من هم دلبسته این عبارت هستم. همین است که هم مطالب خواص مواد غذایی را دنبال می کنم ( از یک مهندس صنایع غذایی چه توقعی دارید؟!) و هم روش های چیدمان خانه را . هم از روانشناسی خوشم می آید و هم از اخبار روز. پایش بیفتد درباره فوتبال هم می نویسم ! پس اگر در هر گوشه از چی سراغی از من دیدید تعجب نکنید. من فقط عاشق بیشتر خواندنم و تقسیم دانسته‌هایم با شما!Back to Top ↑