چی بپوشیم؟

پست شده در ۱۰ بهمن ۱۳۹۴ | توسط منصوره مصطفی‌زاده

8

من الان چی جوری‌ام؟! – قسمت اول

یکی از مشکلات جدی آدم‌ها برای انتخاب لباس این است که نمی‌دانند اندام‌شان چطوری است. حالا این که با این اندام چی باید بپوشند که مناسب‌شان باشد، بماند. این بار می‌خواهیم یک بار برای همیشه خودمان را زیر ذره‌بین بگذاریم و ببینیم چه جور اندامی داریم.

 

اندام آدمیزاد قابل تغییر نیست. یعنی شما با هیچ جراحی زیبایی‌ای نمی‌توانید استخوان‌بندی‌تان را ریز کنید یا گردن‌تان را بلند. می‌توانید با رژیم یا جراحی‌های ناجور عرض و قطر بعضی بخش‌های بدن را عوض کنید، اما فرم کلی اندام شما همین است که هست. پس بهتر است با آن کنار بیایید و بپذیریدش.

خخخخ

برای استفاده بهتر از این مطلب یک آینه تمام قد روبرویتان بگذارید. یک کاغذ و قلم هم جلوی دست‌تان. حالا یکی یکی خودتان را بررسی کنید (خوب است که از یک نفر دیگر هم کمک بگیرید) و همه ویژگی‌هایتان را بنویسید. بعدا درباره این که با این ویژگی‌ها چی بپوشیم، حرف می‌زنیم!

 

قد و هیکل

qad

این یکی اولین و راحت‌ترین شاخصه است. همه می‌دانند که قد بلندتر بهتر است و کوتاه بودن چندان جذاب نیست، اما درواقع این شاخصه به تنهایی مهم نیست. قد آدم همراه با «هیکل» سنجیده می‌شود. اگر شما یک فرد با استخوان بندی درشت و قد ۱۶۵ باشید کوتاه به نظر می‌رسید، اما فردی با استخوان‌بندی ریز و قد ۱۶۵ خیلی هم متناسب و خوب است. نوع استخوان‌بندی‌تان را می‌توانید از اندازه مچ دست‌تان بفهمید. مچ دست‌تان به نسبت دیگران ریز است یا درشت یا معمولی؟

اگر قدتان در تناسب با استخوان‌بندی‌تان باشد، مشکلی ندارید. (درواقع مشکلی با قد و هیکل ندارید!) اما اگر تناسب‌تان یک جوری به هم خورده باشد، باید در انتخاب لباس طوری عمل کنید که عدم تناسب‌تان درست شود. مثلا کسانی که استخوان‌بندی ریز و قد بلند دارند (اصطلاحاً دراز هستند!) و کسانی که استخوان‌بندی درشت و قد کوتاه دارند (خپل هستند!) نیاز به انتخاب دقیق لباس دارند.

 

نسبت سر به تنه

نسبت سر به تنه

این یکی هم در کنار قد مهم است. اگر طول سر (از بالای موها تا زیر چانه) کمتر از یک هفتم طول کل قد یا بیشتر از یک یک ششم قد باشد، یعنی نسبت درستی برقرار نیست. کسی که قدش ۱۸۰ سانتی‌متر است و سرش ۲۰ سانت طول دارد، یا کسی که قدش ۱۶۰ است و سرش ۲۵ سانت طول دارد، هر دو در عدم تناسب به سر می‌برند. بهترین اندازه، بین یک ششم تا یک هفتم کل قد است. اگر در یکی از دو سر طیف هستید، باید آرایش موها و انتخاب لباس‌تان را طوری طراحی کنید که سرتان متناسب به نظر بیاید. وگرنه دراز یا کوتاه‌تر از چیزی که هستید به نظر می‌آیید.

 

گردن

گردن

گردن‌تان بلند و کشیده است یا غبغب دارید و شانه‌هایتان به زیر گوش‌هایتان چسبیده؟ گردن‌تان باریک است یا از این سمت فک تا آن سمت را پوشش می‌دهد؟ بسته به این که چطوری هستید، نوع یقه و گردن‌بند و گوشواره و حتی مدل موی انتخابی‌تان تغییر می‌کند.

 

نسبت بالاتنه و پایین‌تنه

این یکی خیلی مهم و موثر است. دیده‌اید بعضی‌ها کمرشان چقدر بالاست؟ یا بعضی‌های دیگر چقدر باسن‌شان پایین است؟ نسبت بین بالاتنه (شانه تا فرورفتگی پهلو) و پایین‌تنه (فرورفتگی پهلو تا کف پا) یکی از موثرترین معیارها برای تشخیص اندام و زیبایی‌اش است، حتی مهم‌تر از قد! اغلب زنان مدل، بالاتنه متناسب و پاهای بلندی دارند. اما برای مردان بالاتنه بلندتر آن‌ها را عضلانی‌تر نشان می‌دهد.

نسبت

برای آن که بدانید اوضاع‌تان چطوری است، یک فرمول به شما می‌دهیم. طبق این تصویر عدد ۱ را بر ۲ تقسیم کنید و در ۱۰۰ ضرب کنید. چند درصد شد؟ اگر این عدد بین ۴۵ تا ۵۰درصد شد، شما نرمال هستید. اگر بیشتر از ۵۰درصد است، یعنی پاهای بلند و بالاتنه کوتاهی دارید. اگر کمتر از ۴۵درصد شد، یعنی پاهای کوتاه و بالاتنه بلندی دارید.

 

فعلا تا همین جا را داشته باشید، تا بقیه‌اش را در قسمت بعد بخوانیم!

ایول!
76

Tags: , , , ,


درباره نویسنده

منصوره مصطفی‌زاده

لباس‌ها برایم مهم هستند. خط دوخت‌شان را می‌بینم. رنگ‌هایشان را حس می‌کنم. پارچه‌هایشان را از دور لمس می‌کنم. به آدم‌ها و لباس‌هایشان نگاه می‌کنم و می‌بینم اغلب اوقات آن چیزی نیستند که دوست داشته‌اند باشند. سعی‌شان را کرده‌اند؛ اما نه خودشان را می‌شناسند، نه لباس‌هایشان را. من دوست دارم این را یاد بگیریم: دیدن واقعیت خودمان را، شناختن جادوی لباس‌ها را، و انتخاب این که با چه جادویی می‌توانیم سیندرلای زندگی‌مان باشیم!Back to Top ↑