چی ببینیم؟ کوایدان: فیلم ژاپنی ترسناک از نوع کلاسیک

پست شده در ۹ بهمن ۱۳۹۴ | توسط حسین رحمانی

0

کوایدان: فیلم ژاپنی ترسناک (از نوع کلاسیک) ببینید

نام فیلم: کوایدان – Kwaidan

سال تولید: ۱۹۶۴

کارگردان: ماساکی کوبایاشی

ژانر: ترسناک

امتیاز فیلم در آی‌ام‌دی‌بی: ۸.۰

وقتی پای فیلم‌های ترسناک در میان باشد، بدون هیچ تردیدی ژاپنی‌ها حرف اول را می‌زنند. حتی مدّتی مُد شده بود فیلم‌های ترسناک ژاپنی موفّق (مانند فیلم «حلقه»)، نعل به نعل در هالیوود بازتولید شوند و برای مخاطبان غربی به نمایش در بیایند. گرچه نسخه‌های ژاپنی این فیلم‌ها همیشه کیفیتی بهتر دارند و ترس ناب‌تری به جان مخاطب می‌اندازند. امروز در بخش «چی ببینیم؟» سراغ یکی از فیلم‌های ترسناک کلاسیک و معروف ژاپنی رفته‌ایم. فیلمی به نام «کوایدان» که سابقه‌ی دوبله و پخش از صدا و سیما را هم دارد.

 

علاقه‌ی ژاپنی‌ها به جن و پری

افسانه‌ها، اسطوره‌ها و داستان‌های عامیانه‌ی ژاپنی‌ها پر از قصّه‌ها و روایت‌های مربوط به جن و پری است. روایت‌هایی که خیلی وقت‌ها داستان‌های هزار و یک شب خودمان را به یاد می‌آورند. امّا گاهی وقت‌ها رگه‌ای از ترس به این داستان‌ها نفوذ می‌کند که شاید در داستان‌های عامیانه جاهای دیگر، کمتر نمونه‌اش را بشود پیدا کرد. بیایید یکی از این روایت‌ها را با هم مرور کنیم (اگر بیماری قلبی دارید، نخوانید!):

«در افسانه های ژاپنی از زن ماسک‌داری گفته می‌شود که شب‌ها بالای سر کودکانی که از خواب پریده‌اند ظاهر می‌شود. او از کودک می‌پرسد: «من زیبا هستم؟» اگر کودک پاسخ منفی بدهد، زن با قیچی‌ای که همراه دارد کودک را می‌کُشد. در صورتی که پاسخ کودک مثبت باشد، زن ماسک خود را برمی‌دارد و دهانِ از گوش تا گوش جر خورده‌ی خود را نمایان می‌کند و می‌پرسد «حالا چطور؟»

این بار اگر پاسخ کودک «نه» باشد، او کودک را نصف می‌کند.

اما این افسانه حقیقتاً آنجا هراس‌انگیز می‌شود که کودک به پرسش دوم پاسخ مثبت می‌دهد. «بله تو زیبا هستی». زن با شنیدن این جمله قیچی خود را برمی‌دارد و دهان کودک را پاره می‌کند. همانند خودش. اهدای لبخندی ابدی به کودک. او می‌خواهد این‌گونه کودک را تبدیل به خود کند و نکته‌ی زننده‌ی این افسانه این است که او حرف کودک را باور کرده‌است. باور کرده است و صداقت را اینگونه پاسخ می‌دهد.

در افسانه آمده است که یکی از راه‌های خلاصی از دست زن این است که کودک بپرسد «من چطور؟ من زیبا هستم؟»

 

(برای رعایت حقوق مولف هم که شده باید بگوییم متن را آقای فرزاد پارسایی نوشته و از طریق تلگرام به دست‌مان رسیده.)

 

در واقع ژاپنی‌ها با ترس و داستان‌های ماورا الطبیعه‌ای بیگانه نیستند و بخش عمده‌ای از سینمای ترسناک‌شان (مانند همین فیلم کوایدان) هم روی پایه‌ی همین داستان‌های عامیانه استوار شده. شاید به همین دلیل است که در سینمای ترسناک، همچنان اصل جنس را باید از ژاپن جور کرد.

 

کوایدان، فیلم ترسناکی با چهار اپیزود

«کوایدان» ظاهراً واژه‌ای ژاپنی که است معنای تحت‌اللفظی‌اش می‌شود «داستان‌های ارواح». خود فیلم هم بر اساس داستان‌های ترسناک فرهنگ عامه‌ی ژاپن ساخته شده و می‌گویند روایتی از این داستان‌ها را می‌شود در کتابی به سال ۱۹۰۳ با عنوان «کوایدان: داستان‌های چیزهای عجیب» پیدا کرد. کتابی که خودش هم از جمع‌آوری تکّه‌پاره‌های داستان‌های ترسناک و عجیب عامیانه به وجود آمده است. چیزی شبیه به سنّت «عجایب‌نامه»نویسی که در فرهنگ ایران هم نمونه‌های چشم‌گیری داشته است.

به هر ترتیب، کوایدان از چهار اپیزود کوتاه تشکیل شده است که هر کدام داستان جداگانه و مستقلی دارد. و تنها عنصری که این چهار اپیزود را به هم پیوند می‌زند، عنصر ترس است. عنوان این چهار اپیزود عبارت است از «داستان موی مشکی»، «زن برفی»، «هویچیِ بدون گوش» و «در یک فنجان چای».

CN79O6iWEAA7TFs

کوایدان در زمان خودش پرخرج‌ترین فیلم ژاپنی بود و مراحل تولیدش ۴ سال طول کشید.

 

دانلود کوایدان با تورنت

قاب‌‌های کوایدان هم به نوبه‌ی خود زیبا اند و گاه به تابلوهای نقاشی می‌مانند.

کوایدان فیلم ترسناک ژاپنی

کوایدان از چهار اپیزود مستقل تشکیل شده که هر کدام داستان ترسناک جداگانه‌ای روایت می‌کند.

کوایدان را از کجا دانلود کنیم؟

اگر اهل دانلود از تورنت هستید، می‌توانید کوایدان را از لینک زیر با حجم ۱٫۳ گیگابایت دانلود کنید:

https://kat.cr/masaki-kobayashi-kaidan-aka-kwaidan-1964-t515521.html

 

اگر دنبال کیفیت بهتری می‌گردید، می‌توانید از لینک زیر استفاده کنید و فیلم را با حجم ۶٫۵ گیگابایت و کیفیت ۷۲۰p تورنت کنید:

https://kat.cr/kwaidan-1964-720p-criterion-bluray-dts-x264-gcjm-t11490895.html

http://cheee.ir/wp-admin/post-new.php

این هم کیفیت ۱۰۸۰p با حجم ۱۳ گیگابایت:

https://kat.cr/kwaidan-1964-1080p-criterion-bluray-dts-x264-gcjm-t11487565.html

 

آیا شما هم به فیلم‌های ترسناک علاقه دارید؟ در این ژانر چه فیلم‌هایی را پیشنهاد می‌کنید؟

 

کوایدان

ایول!
8

Tags: , , ,


درباره نویسنده

حسین رحمانیBack to Top ↑