چی ببینیم؟ ۵۲ copy

پست شده در ۸ بهمن ۱۳۹۴ | توسط علی سیف الهی

0

با «دیرین دیرین» بخندید

«من از ۱۶ سالگی، یعنی بیش از نیمی از عمرم را کاریکاتوریست بودم. به خاطر همین به این نوع شوخی‌ها عادت کردم. شاید تنها کاری که بلدم همین شوخی فکر کردن، شوخی دیدن و شوخی نوشتن است. شاید حتی در شوخی‌نویسی به زبانی رسیدم.» شوخی‌های بامزه علی درخشی در «دیرین دیرین» از همین روحیه می‌آید. از طنازی‌های بامزه‌ای که لابد خیلی از آنها را در تلویزیون دیده‌اید. امروز در چی پیشنهاد می‌کنیم شما هم جزو «بی سر و سامانیان» باشید و هر روز یکی از کارهای دیرین دیرین را ببینید و بخندید و لذت ببرید.

nadem-site

نویسنده و کارگردان «دیرین دیرین» کیست؟

علی درخشی؛ خالق خوش ذوق «گراز بَک چشم» و همه شخصیت‌های انیمیشن دیدنی «حیات‌وحش». کاریکاتوریست ۳۸ ساله‌ای که به قول خودش خیلی زود بزرگ شده و از ۱۶ سالگی کاریکاتور را در رشته‌های هنر انتخاب کرده. اگر خواننده و بیننده مجله «طنز و کاریکاتور» باشید و کاریکاتورهای روزنامه «شرق» به چشمتان آمده باشد، حتما «علی درخشی» را با آن شخصیت‌های زشت و دفرمه‌اش می‌شناسید. کارهایی که بیشتر متاثر از سبک کارهای «جواد علیزاده» کارتونیست مشهور و سردبیر مجله «طنز و کاریکاتور» است. درخشی در دوره‌ای چنان مجذوب این سبک شده بوده که سبک‌های کاریکاتور را برای خودش به دو سبک جواد و غیر جواد تقسیم‌بندی می‌کرده! برای درک فضای ذهن او و کارهایش کافی است چند قسمت از «حیاط وحش» و «دیرین دیرین» را با دقت تماشا کنید؛ آن وقت متوجه می‌شوید با چه آدم خوش فکر و با استعدادی طرف هستید.

علی درخشی، دیرین دیرین

علی درخشی، طرّاح شخصیت‌های دیرین دیرین

طراح «دیرین دیرین» درباره انیمیشن‌هایش چه می‌گوید؟

-ایده اولیه این انیمیشن‌ها از محمد ابوالحسنی تهیه کننده این آثار بود، به این ترتیب که هر روز بتوانیم یک انیمیشن برای مردم تولید کنیم. من برای این ایده فضاها و شخصیت‌های مختلفی را اتود زدم و هدفمان این بود که بتوانیم مسایل فرهنگی و شهرنشینی را در این انیمیشن‌ها به تصویر بکشیم.

-ما قصد داشتیم در این انیمیشن‌ها پیام‌های آموزشی هم ارائه دهیم اما این آثار صرفا آموزشی تلقی نشده‌اند و اصلا برای خود من خنداندن مهمتر است.

-پیشینه کاری من کارتون و کاریکاتور است و به همین دلیل ویژگی‌های طنز و غافلگیر کردن برای من اهمیت بیشتری دارد اما ابزارم در این انیمشن‌ها محدود است چون تکنیک کار ما کات اوت است و در این تکنیک امکانات کار تصویری و انیمیت‌های متنوع کم است. البته استفاده از تکنیک‌های دیگر انیمیشن‌سازی هم هزینه‌های زیادی دارد که نمی‌توان به راحتی سراغشان رفت.

-مطبوعات و رسانه به دنبال فرهنگ‌سازی هستند و کار من هم به نوعی کار مطبوعاتی است. من سعی می‌کنم نقطه‌های مشکل‌دار را پیدا کنم و آنها را نشان دهم. من جامعه‌شناس یا روانشناس نیستم که بخواهم مسائل و آسیب‌های جامعه را درمان کنم اما می‌توانم روی آنها دست بگذارم تا دیده شوند و این کار را با زبان طنز انجام می‌دهم.

 

گوینده «دیرین دیرین» کیست؟

محمدرضا علیمردانی؛ گوینده‌ همه شخصیت‌ها و حتی بعضی از افکت‌ها و بامزه‌ترکننده بعضی از دیالوگ‌ها! صداپیشه «دیرین دیرین» را از قبل هم می‌شناسید. با دوبله شخصیت‌های بامزه «حیاط وحش». با صداهای شرک، سالیوانِ «شرکت هیولاها»، دیه‌گو «عصر یخبندان» و … . با بازی در نقش «بائو»ی «پایتخت۴».

گوینده دیرین دیرین

محمدرضا علیمردانی، گوینده‌ی شخصیت‌های دیرین دیرین

 

«دیرین دیرین» را چطوری ببینید؟

-به سایت دیرین دیرین سر بزنید.

-عضو کانال تلگرام دیرین دیرین شوید.

-به کانال آپارات دیرین دیرین بروید.

 

یکی از قسمت‌های دیرین دیرین را اینجا ببینید:

ایول!
12

Tags: , , , ,


درباره نویسنده

علی سیف الهی

من قرار است لابه‌لای فیلم‌ها و سریال‌های ایرانی، برنامه‌های تلویزیونی و اینترنتی و نمایش‌های تئاتر سرک بکشم و بهترین‌ها و جذاب‌ترین‌ها و بدترین‌های آنها را برای شما انتخاب کنم. قرار است پیشنهاد بدهم کدام فیلم و سریال و برنامه و نمایش را از دست ندهید و بهتر است قید کدام یکی از آنها را بزنید.Back to Top ↑