چی بخونیم؟

پست شده در ۲۷ دی ۱۳۹۴ | توسط اشکان خسروپور

0

به برجام بخندید!

حکایت آن شعری که در بچگی می‌خواندیم، «وقتی که ما می‌خوابیم،‌آقا پلیسه بیداره»، جریان ما، برجام و مردی است که دیشب و پریشب و شب‌های دگر، بیدار ماند تا بعد از ۱۳ سال دروازه‌های ایران را دوباره باز کند. جمله‌ی عمیقی گفتم، نه؟!

مذاکرات ایران و قدرت‌های جهان دیشب چهار ساعت به بامداد رسما به نتیجه رسید اما قلم طنازهای ما از شب قبلش به کار افتاده بود تا با حکایت تازه‌ای از برجام همه را بخنداند، خنده‌ای که از جنس شادی ملی بود، نه تمسخر.

شما که غریبه نیستید، برای امروز پست دیگری آماده کرده بودیم اما جواد خان ظریف کاری کرد که ما خیلی ظریف، پست بعدی را بی‌خیال شدیم و ما هم مثل همه‌ی ملت به احترام تلاش‌های ظریف دولت خندان روحانی ایستادیم.

دیروقت بود، مجبور بودیم، می‌فهمی!

خبر رسمی برجام چند ساعت دیرتر از آن‌چه انتظارش را داشتیم، عنوان شد. به همین خاطر خیلی از روزنامه‌ها نتوانستند آن‌طور که دلشان می‌خواهد صفحه‌ها و گزارش‌هایشان را تحویل بدهند. زمان صفحه‌بندی‌ها هم خیلی بیشتر از آن‌چه انتظار می‌رفت، طول کشید.

وقتی کمبود منبع و وقت داشته باشی، گاهی همان شعرهای قدیمی‌ات را رو می‌کنی و صفحه را می‌بندی و خلاص. این، همان کاری است که مسعود مرعشی، سردبیر روزنامه‌ی بی‌قانون (ضمیمه‌ی طنز قانون) انجام داده است.

مسعود مرعشی نوشته:
شما که غریبه نیستید، وقتی قرائت بیانیه مشترک ظریف و موگرینی به تأخیر می افتد و از زمان صفحه بندی ما می گذرد، مجبوریم از نوشته های قدیم‌مان مایه بگذاریم.

خیزید‌‌ و خز آرید‌‌ که هنگام خزان است
چشمم به ظریف و به کری بس نگران است
زیرا که به د‌‌نباله هر حرکت آن‌ها
نرخ یورو و پوند‌‌ و تومان د‌‌ر نوسان است
ما خسته تحریم و فشاریم و گرانی
از شیر و شکر تا کت و شلوار،‌ گران است
امروز بخوابیم که فرد‌‌ا چو برآید‌‌
معلوم نباشد‌‌ که یورو چند‌‌ تومان است

 

ستارخان شانزه‌لیزه نمی‌شود!

شهرام شهیدی، طناز سیاسی در «چیزنا» اتفاقات پسابرجام را در چند بند توضیح داده است. او تاکید کرده که، «عرض کنم که،  با برچیده‌شدن برجام ، نه خیابان ستارخان شانزه‌لیزه می‌شود و نه سینما گلریز، مولن‌روژ. بنابراین همچنان مراقب گشت ارشاد باشید!»

شهرام شهیدی می‌نویسد:
برجام تا ساعتی دیگر اجرایی می‌شود. برخی فکر می‌کنند بعد از اجرای برجام دنیا با یک زلزله بزرگ نه ریشتری مواجه می‌شود و همه چیز کن فیکون می‌شود. یعنی انگار تا کنون برجام خانم رفته بوده گل بچینه و بالاخره حالا بله را داده. این طور احساس دامادی‌ای دارند برخی شهروندان محترم! اگر برای گرفتن بله از برجام خانم این قدر معطل شده‌اید یعنی این عروس از قدرت ناز بالایی برخوردار است و به همین سادگی و بدون زیر لفظی و رونما و این جور هدایای نقدی و غیرنقدی نمی‌توان از او انتظار به روز رسانی داشت! یعنی حالا که بله را گرفته‌اید فکر نکنید‌‌ همان شب اول بابایش اجازه می‌دهد دستش را بگیرید ببرید دور دور و بوق بوق. نخیر. برجام برای خودش حساب و کتابی دارد. که البته خیلی هم با حساب کتاب همیشگی کشور نا‌همخوان نیست. یعنی تاثیر برجام مثل تاثیر بقیه اتفاقات مهم کشوری است. می‌خواهید ببینید برجام چه تاثیری دارد؟
– با اجرایی شدن برجام کرایه تاکسی و نان و نوشابه و روغن و بلیت استخر و… گران می‌شود. می‌پرسید چرا؟ جواب می‌دهند اجناس و خدمات را گران کردیم چون برجام اجرایی شده. یعنی در این کشور زلزله بیاید و زلزله نیاید هردو باعث گرانی اجناس می‌شود. در واقع گرانی اجناس بر منحنی بد اقبالی عمومی سوار است و از پارامترهای دیگر تاثیر نمی‌گیرد!
– به محض اجرایی شدن برجام قیمت دلار و سکه و یورو و… پایین؟ نخیر! می‌رود بالا. دوستان برای این کارشان دلیل هم دارند. با اجرایی شدن برجام میزان عروسی‌ها و مهریه‌ها می‌رود بالا و سفر خارجی زیاد می‌شود. بنابراین تقاضای سکه و دلار و یورو یهویی می‌رود بالا.
– به محض برچیده شدن برجام آلودگی هوا دوچندان می‌شود. چون سیل خودروی خارجی است که راه می‌افتد و جوانان هیجان زده هم دوردور خونشان می‌زند بالا و می‌ریزند تو خیابان برای برجام پارتی و اوف و نیناش ناش و…
– خدمت عزیزان عرض کنم با برچیده شدن برجام نه خیابان ستارخان شانزه لیزه می‌شود و نه سینما گلریز، مولن روژ. خبری از این شامورتی بازی‌ها نیست. بنابراین با احتیاط برانید و مواظب گشت ارشاد باشید!
– شبیه‌ترین چیز به مرغ همانا دیش ماهواره است. یعنی مثل مرغ که در عروسی و عزا سر بریده می‌شود، دیش ماهواره هم در شادی و غم، قبل از برجام و پس از برجام، قبل و بعد از غروب برچیده می‌شود.
– تنها چیزی که یکی دو ماه بعد از برجام کمی بهبود می‌یابد آلودگی هوای شهرهای بزرگ است. البته برجام نقشی در آن ندارد. یکی دو ماه بعد از اجرای برجام عید می‌شود و به صورت نیمه خودکار آلودگی کمتر می‌شود
– یکی می‌گفت وضعیت برخی از مردم پس از برجام شبیه ملانصرالدین است در مواجهه با اردک. می‌گویند ملانصرالدین از کنار برکه‌ای می‌گذشت. ناگهان متوجه شد اردکی به هوا پرید. ملانصرالدین بلافاصله دامن لباسش را بالا گرفت و دنبال اردک شروع کرد به دویدن. چند نفری وی را در آن حال دیدند. از ملانصرالدین پرسیدند چرا دنبال اردک می‌دوی؟ ملا نگاه عاقل اندر سفیهی به آن‌ها کرد و گفت: یعنی نمی‌دانید ممکن است اردک تخمی بیندازد و اگر بیاندازد چه بهتر که در دامن من بیفتد؟ برخی از ما هم همین طور انتظار برجام را می‌کشیم!

شما چه طنزهایی در این‌باره خوانده‌اید؟ فقط لطفا در نوشتن طنزها حواستان باشد که، به قومیت‌ها و ملیت‌ها گیر ندهید. بی‌اعصاب‌بازی هم در نیاورید. دوست باشید، بگذارید ظریف‌مابانه بخندیم. مچکریم!

 

یک نکته: دکمه‌ی ایول همان لایک است که در صورت لذت بردن‌تان از این پست می‌توانید فشارش دهید!

ایول!
30

Tags: , , , , , , , , , , , , , ,


درباره نویسنده

اشکان خسروپور

کتاب را باید با چای خورد، این‌طوری مزه‌اش بهتر است و اصلا بیشتر حال آدم را خوب می‌کند. کتاب‌های زیادی هستند، همین‌طور نویسنده‌های دهان‌پرکنی که اسمشان را شنیده‌ایم اما هیچ‌وقت آنها را نخوانده‌ و ندیده‌ایم. من اشکان خسروپور، روزنامه‌نگار هستم و کارم در «چی» این است که پیشنهاد بدهم، چه کتاب‌هایی با چای داغ می‌چسبند. برای خواندن آثار نویسنده‌های خوب کمک‌تان می‌‌کنم از کجا شروع کنید که توی ذوقتان نخورد.گاهی با بسته‌های خواندنی پیشنهادی هم حالمان را خوب می‌کنیم.Back to Top ↑