چی بخونیم؟ مجله هدیه

پست شده در ۲۵ دی ۱۳۹۴ | توسط اشکان خسروپور

4

مجله کادو بدهیم! | بخش ۲

اگر به تولد یا مهمانی دعوت بشویم و قرار باشد، معمولا بنا بر جنسیت فرد متولد شده یا میزبان، ذهنمان در حد جوراب، ادکلن، افترشیو و لاک محدود می‌ماند.
ما یک پیشنهاد بانمک و تازه برایتان داریم. بیایید یک‌بار هم مجله کادو بدهید!

اینجا چند تایی مجله‌ی خواندنی به‌تان معرفی کرده‌ایم که می‌توانید بنا بر روحیات و طرز فکر دوستتان، هرکدام را که دوست داشتید، انتخاب کنید. بخش اول «مجله کادو بدیم» را می‌توانید در اینجا بخوانید.

چه مجلاتی را انتخاب کرده‌ایم؟

  • همه مجله‌هایی که انتخاب کرده‌ایم، از وزارت ارشاد مجوز دارند و در کشور خودمان چاپ می‌شوند.
  • سعی کرده‌ایم سراغ مجلاتی برویم که کمتر دیده‌اید یا نام‌شان را شنیده‌اید.

چطور مجله کادو بدهیم؟

اشتراک و خرید تک‌شماره مجلات دو راهی هستند که می‌توانید با هدیه دادن آن به دوستانتان، آنها را خوشحال کنید. اولی گران‌تر است ولی دست‌کم یاد شما را تا مدتی در ذهن طرف مقابلتان زنده نگه می‌دارد. دومی ارزان‌تر است و می‌توانید از آن به عنوان یک «حال‌خوب‌کنِ» موقت استفاده کنید.

مجله‌ی ایران‌شناسی خاص چی؟

امرداد: دوهفته‌نامه‌ی امرداد که فعلا سه هفته یک‌بار چاپ می‌شود، می‌شود دور و بر تمام مسایل مربوط به ایران و ایران‌شناسی، اخبار مربوط به میراث فرهنگی، شغل‌ها و آیین‌های قدیمی و خاص و… می‌گردد. این هفته‌نامه به خاطر نوع خاصی از نوشتن هم معروف شده که سعی دارد واژه‌های فارسی‌تر را جایگزین نمونه‌های انگلیسی یا عربی کند. مثلا به جای دلیل می‌گویند «شوند» یا برای جامعه مغادل فارسی‌اش یعنی «هازمان» را به کار برده است. این نشریه در قطع روزنامه‌ای است و قیمت پایینی هم دارد. خوبی‌اش این است که اگر روی دکه نتوانستید پیدایش کنید، می‌توانید یک سری اشتراک اینترنتی را بخرید که اتفاقا ارزان‌تر هم هست.

سرزمین من: یک مجله‌ی ایران‌شناسی پر از تصاویر رنگی است که روی کاغذ مرغوب چاپ می‌شود. سرزمین من ماهی یک‌بار در می‌اید در نتیجه به خبر و اتفاقات روز کار چندانی ندارد به جایش اگر دلتان می‌خواهد یک منطقه بکر یا خاص در ایران را برای گردش انتخاب کنید،‌ پیشنهادهای سفر سرزمین من حتما مجذوبتان می‌کند.

مجله‌ی جوان‌پسند چی؟

دانستنیها: بچه‌های دهه‌ی ۶۰ دانستنیها را با آن مطالب علمی خاص و صفحات رنگی خوب یادشان مانده. دانستنیهایی که امروز چاپ می‌شود همان مجله قدیمی است که امتیازش را موسسه همشهری خریده و با یک سبک و سیاق جدید منتشرش می‌کند. اگر طرف مقابلتان جوان و عاشق علم، دانستنیها برایش هدیه بگیرید.   

روشن: یک مجله‌ی کوچک و جمع‌وجور را در نظر بگیرید که عکس امیرعباس هویدا را با تیتر «مرد ارزانی» روی جلد می‌آورد یا سر داستان «الهام چرخنده» او را موضوع یک گزارش‌هایش می‌کند. روشن یک دوهفته‌نامه‌ی جنجالی است که دوست دارد به همه‌چیز جور دیگری نگاه کند. یک‌جور که هم جوان‌پسندتر باشد، روشن‌ با وجود ایرادهای ریز و درشت یا سوتی‌هایش یک هدیه‌ی بامزه و متفاوت است.

تماشاگران امروز: سوژه‌های خاصی که معمولا بدون این‌که اطلاعات خاصی درباره‌شان داشته باشیم، نقل محافل می‌شوند را تماشاگران امروز می‌گیرد و با یک بسته‌بندی شیک و مستند تحویل‌تان می‌دهد. مثلا برای این‌که درباره داستان رابعه اسکویی بیشتر اطلاعات بگیرد،‌با مدیر شبکه‌ی جم مصاحبه می‌کند یا در زمانی که شایعه شده،‌ مدیر کانال «بدندید» یکی از ایرانیان ساکن فرنگ است، تماشاگران امروز  یک جور را گروهی از بچه‌های قدیمی «همشهری جوان» راه انداخته‌اند.

اقتصادی چی بخونیم؟

معیشت: یک ماهنامه‌ی کوچک و ارزان که به آدم یاد می دهد چطور پول در بیاورد و از پولش نگهداری کند. چون معیشت عنوان «اولین مجله اقتصاد خانواده ایران» را به دوش می‌کشد، خیلی از مقاله‌هایش ترجمه هستند اما گزارش‌های تولیدی خوبی هم دارد و این گزارش‌های بومی‌سازی شده، به مرور بیشتر می‌شوند.

تجارت فردا: یک مجله‌ی تخصصی اقتصادی است که تمام زیر و بم اقتصاد را رو می‌کند. مثل خیلی از مجلات، اینجا هم پر است از گزارش و تحلیلی و یادداشت. تجارت فردا زبان چندان ساده‌ای ندارد و یک کم‌تخصصی است. پس اگر فرد موردنظرتان واقعا به موضوعات اقتصادی علاقه دارد،‌ تجارت فردا را به او پیشنهاد کنید.

چند خواهش کوچک
با توجه با این‌که ما هم آدم هستیم و قدرت بینایی‌ و توانایی درک‌مان محدود است، احتمالا بعضی مجلات و مطبوعات خوب را از قلم انداخته باشیم. واقعیت این است که میزان هر پست هم محدود است. اگر فکر می‌کنید چنین ایده‌هایی به درد بخور هستند،‌حتما بگویید تا برایتان بنویسیم و با همین دست فرمان جلو برویم.
اگر چیز نو و جالبی به ذهنتان می‌رسد که زیاد هم معروف نیستند، همین‌جا کامنت بگذارید. م ما از این توصیه‌ها استقبال می‌کنیم. اتفاقا «تجارت فردا» توصیه‌ی اقتصادی یکی از خوانندگان «چی» بود.

 

نکتهدکمه‌ی ایول یعنی همان لایک خارجی. پس اگر از این مطلب خوشتان آمده، یک کلیک روی «ایول» مرحمت بفرمایید!

 

ایول!
19

Tags: , , , , , ,


درباره نویسنده

اشکان خسروپور

کتاب را باید با چای خورد، این‌طوری مزه‌اش بهتر است و اصلا بیشتر حال آدم را خوب می‌کند. کتاب‌های زیادی هستند، همین‌طور نویسنده‌های دهان‌پرکنی که اسمشان را شنیده‌ایم اما هیچ‌وقت آنها را نخوانده‌ و ندیده‌ایم. من اشکان خسروپور، روزنامه‌نگار هستم و کارم در «چی» این است که پیشنهاد بدهم، چه کتاب‌هایی با چای داغ می‌چسبند. برای خواندن آثار نویسنده‌های خوب کمک‌تان می‌‌کنم از کجا شروع کنید که توی ذوقتان نخورد.گاهی با بسته‌های خواندنی پیشنهادی هم حالمان را خوب می‌کنیم.Back to Top ↑