چی بخونیم؟ مجله هدیه

پست شده در ۲۰ دی ۱۳۹۴ | توسط اشکان خسروپور

10

مجله کادو بدهیم! | بخش ۱

اگر به تولد یا مهمانی دعوت بشویم و قرار باشد، معمولا بنا بر جنسیت فرد متولد شده یا میزبان، ذهنمان در حد جوراب، ادکلن، افترشیو و لاک محدود می‌ماند.
ما یک پیشنهاد بانمک و تازه برایتان داریم. بیایید یک‌بار هم مجله کادو بدهید!

اینجا چند تایی مجله‌ی خواندنی به‌تان معرفی کرده‌ایم که می‌توانید بنا بر روحیات و طرز فکر دوستتان، هرکدام را که دوست داشتید، انتخاب کنید. در بخش بعدی یک‌سری مجله دیگر در انتظارتان خواهد بود.

چه مجلاتی را انتخاب کرده‌ایم؟

 • همه مجله‌هایی که انتخاب کرده‌ایم، از وزارت ارشاد مجوز دارند و در کشور خودمان چاپ می‌شوند.
 • سعی کرده‌ایم سراغ مجلاتی برویم که کمتر دیده‌اید یا نام‌شان را شنیده‌اید.

چطور مجله کادو بدهیم؟

اشتراک و خرید تک‌شماره مجلات دو راهی هستند که می‌توانید با هدیه دادن آن به دوستانتان، آنها را خوشحال کنید. اولی گران‌تر است ولی دست‌کم یاد شما را تا مدتی در ذهن طرف مقابلتان زنده نگه می‌دارد. دومی ارزان‌تر است و می‌توانید از آن به عنوان یک «حال‌خوب‌کنِ» موقت استفاده کنید.

 

مجله روشنفکر طور چی!؟

فرض کنید میزبان‌تان یک آدم خیلی جدی و متفکر با یک فقره سبیل سترگ (!) است که کاری به جز فکر کردن ندارد. حالا چون سیگار کشیدن بدآموزی دارد، نمی‌گوییم ولی شما ته‌ذهنتان یواشکی فکر کنید که فرد مذکور، یک پیپ یا سیگار برگی، چیزی گوشه‌ی لبش هست!

این آدم مجله‌ی روشنفکری یا سیاسی دوست‌ دارد. اینها را برایش بخرید.

بخارا: یک مجله‌ی پربرگ و سیاه‌وسفید با برگه‌های کاهی است. قیمتش نسبتا بالاست ولی آن‌قدر برگه دارد که برای خواندنش باید یکی دو ماهی وقت گذاشت.  این مجله هربار یکی از چهره‌های مهم را روی جلد می‌گذارد و درباره‌شان مطلب می‌نویسد. علی دهباشی، از سال ۱۳۷۷ خورشیدی سردبیر بخارا شده است.

مهرنامه: این هم از آن مجلات پربرگ است که خواننده‌اش باید حسابی برای خواندن آن وقت بگذارد. مهرنامه رنگی است و هرکدام از مطالبش در چند  صفحه کار شده‌اند. مطالبی که به مناسبت‌های مختلف روی جلد آمده‌اند، مفصل‌ترین مطالب مهرنامه هستند. محمد قوچانی، سردبیر مهرنامه است که تیم خودش را به این مجله‌ی پر و پیمان آورده است.

مجله به صرف چای و قهوه، چی؟!

بعضی مجلات مثل بویینگ می‌مانند، تا به خودت بجنبی می‌بینی روی آسمان هستی و وسط آسمان‌ها داری پرواز می‌کنی. این مجله‌ها را باید با چای و قهوه، یا یک برش ساده‌ و محترم کیک خورد. اگر طرف مقابلتان از آن آدم‌هایی است که اهل خواندن متن‌های طولانی یا ورزش مغز است،  این دو سرگرمی محترم را برایش بخرید.

مجله داستان: داستان مثل یک کتاب داستان، پر از قصه‌هایی است که به مناسبت‌های خاص کنار هم قرار گرفته‌اند. داستان یک بخش خاص هم دارد که از نویسنده‌ها یا چهره‌های سرشناس به مناسبت‌های گوناگون یک یادداشت یا خاطره می‌گیرد. اگر دوست دارید نویسنده شوید هم یک بخش آموزشی جمع و جور برایتان هست.

مجله جدول: اسمش دقیقا همین است «مجله‌ی جدول». مجله‌هایی که پر از جدول باشند، این‌روزها زیاد هستند اما حسن این مجله در آن‌جاست که، جدول‌هایش کم‌غلط هستند. در ضمن اگر دنبال انواع مختلف جدول هستید،‌ همین مجله کارتان را راه می‌اندازد. از آنجایی که مغز آدم گاهی به استراحت نیاز دارد، بد نیست وسط حل کردن جدول و نوشیدن چای، یکی دو تا متن کوتاه، محترم و به‌دور از مطالب خاله‌زنکی بخواند.

 

یک خواهش کوچک
با توجه با این‌که ما هم آدم هستیم و قدرت بینایی‌ و توانایی درک‌مان محدود است، احتمالا بعضی مجلات و مطبوعات خوب را از قلم انداخته باشیم. اگر چیز نو و جالبی به ذهنتان می‌رسد که زیاد هم معروف نیستند، همین‌جا کامنت بگذارید.

 

نکته: دکمه‌ی ایول یعنی همان لایک خارجی. پس اگر از این مطلب خوشتان آمده، یک کلیک روی «ایول» مرحمت بفرمایید!

ایول!
24

Tags: , , , ,


درباره نویسنده

اشکان خسروپور

کتاب را باید با چای خورد، این‌طوری مزه‌اش بهتر است و اصلا بیشتر حال آدم را خوب می‌کند. کتاب‌های زیادی هستند، همین‌طور نویسنده‌های دهان‌پرکنی که اسمشان را شنیده‌ایم اما هیچ‌وقت آنها را نخوانده‌ و ندیده‌ایم. من اشکان خسروپور، روزنامه‌نگار هستم و کارم در «چی» این است که پیشنهاد بدهم، چه کتاب‌هایی با چای داغ می‌چسبند. برای خواندن آثار نویسنده‌های خوب کمک‌تان می‌‌کنم از کجا شروع کنید که توی ذوقتان نخورد.گاهی با بسته‌های خواندنی پیشنهادی هم حالمان را خوب می‌کنیم.10 دیدگاه برای مطلب «مجله کادو بدهیم! | بخش ۱»

 1. زهير :

  برای کسانی که فعالیت اقتصادی دارند هفته نامه تجارت فردا عالی است. و برای کسانی که به امور سیاسی و فرهنگی علاقه دارند ماهنامه نسیم بیداری جالب خواهد بود

 2. زینب :

  برای ورژن بدون سبیل مثال اول هم مجله زنان امروز پیشنهاد خوبیه
  (نمیدونم چرا دوست متفکر و روشنفکر توی ذهنتون فقط یه آقا تصور شده)

  • اشکان خسروپور اشکان خسروپور :

   خب چون توصیفش راحت‌تره، عواقب هم نداره!… با پیشنهادتون موافقم. واقعا پیشنهاد خوبیه. یک مجله دیگر هم بود که دیگر نیست.. اونم مخاطبانی داشت 🙂

 3. بهترین چیز برای کادو دادن همین مجله و کتاب هست

 4. مجتبی :

  سلام.
  مجله‌ی “رمز عبور” در حوزه‌ی مسائل تحلیلی و تاریخی، مجله‌ی “عصر اندیشه” در حوزه‌ی مسائل علوم انسانی و مجله‌ی “سوره اندیشه” در حوزه‌ی علوم انسانی و اجتماعی. البته شرط توجه به این مجلات اینه که دربند “سبیل روشنفکری” و ملحقاتش نباشیم:)

  • اشکان خسروپور اشکان خسروپور :

   مرسی… دوستان باسبیل و بدون سبیل منتظر بخش دیگری از چی بخونیم با محوریت مجله‌های کادویی باشند 🙂

 5. زهره :

  من یک سال تولد خواهرم به خواهرم مجله ژورنال مدل لباس مجلسی ۲۰۱۳ هدیه دادم چون نیاز شدید به مدل لباس بروز داشت 🙂
  به نظر ایده خوبیه گهگاهی مجله به دوستانمان هدیه بدهیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back to Top ↑