چی بخونیم؟

پست شده در ۱۲ دی ۱۳۹۴ | توسط اشکان خسروپور

3

خواندنی‌ترین‌‌های محمدعلی اینانلو

محمدعلی اینانلو که صبح امروز – ۱۲ دی‌ماه – در بیمارستان آتیه‌ی تهران درگذشت،‌یادداشت‌ها و مصاحبه‌های خواندنی و خوبی داشته که لزوما تمام‌شان هم به موضوع محیط زیست مربوط نبوده‌اند.

در این پست بعضی از خواندنی‌ّهای جالب درباره او را مرور می‌کنیم.

 

مصاحبه ورزشی و اینانلو؟

محمدعلی اینانلو که درگذشت تقریبا تمام سایت‌های خبری و خبرگزاری‌ها از فقدان مجری تلویزیون و مردی دوستدار طبیعت یاد کردند اما او روی دیگری هم داشت؛ اینانلو بیشتر و پیش‌تر از این‌که یک شکارچی – یا بعدتر دوستدار محیط‌زیست – باشد، یک کارشناس ورزشی و والیبالیست خوب بود. این مصاحبه‌ی جام‌جم‌ آنلاین با اینانلو درباره سعید معروف و تیم ملی والیبال را بخوانید.

یک یادداشت غیرطبیعی از محمدعلی اینانلو

حتی اگر یک شکارچی حرفه‌ای هم باشی و سالها تفنگ رفیق‌ات باشد،‌ وقتی تفنگ شقیقه‌ات را نشانه برود، منقبض می‌شوی و عصبی می‌شوی. محمد اینانلو هم یک استثنا نبود. او هم در زمان جنگ، وقتی بمب‌های عراقی جان خودش و بچه‌اش را نشانه رفته بود،‌ با عضلات منقبض،‌ دست آرش را سفت چسبیده بود و هرکار که از دستش برمی‌آمد برای آرام کردن او انجام داده بود. او تمام این احساسات پدرانه را در این یادداشت بیرون ریخته است.

یک مصاحبه خواندنی با محمدعلی اینانلو

چند وقت پیش ماجرای شکار غیرمجاز اینانلو در فضای مجازی سر و صدای زیادی به پا کرد. در همان زمان‌ها بود که خبرنگار «آسمان» سراغ او رفت تا هم درباره چند و چون آن ماجرا سوال بپرسد، هم گوشه‌ّهایی از زندگی این مرد خوش‌صدا را بیرون بکشد. حتی اگر آن واقعه شکار برایتان اهمیتی ندارد،‌ باز هم خواندن این مصاحبه برایتان لذت‌بخش خواهد بود.
توضیح اضافه:‌ چون «آسمان» توقیف شده و سایتی ندارد. ناچار از لینک دیگری برای بازنشر مصاحبه استفاده شده است.

آخرین یادداشت محمدعلی اینانلو

هنوز چند ساعت از پخش شدن خبر مرگ محمدعلی اینانلو نگذشته که همه‌جا پر شده از «آخرین‌»‌های او:‌ آخرین مصاحبه‌ّاش، آخرین حرفهایش و… . صادقانه بگویم،‌بعضی ازاین آخرین‌ها واقعا «آخرین»‌ نیستند. این نوشته که در سایت روزنامه ایران منتشر شده اما واقعا آخرین یادداشت و دل‌نوشته‌ی «اینانلو» پیش از مرگ است. یادداشتی که بنا بر خواسته‌ی خود او قرار بر این بود که پس از درگذشتش منتشر شود. (آخرین یادداشت محمدعلی اینانلو را در اینجا بخوانید.)

روانش شاد!

نکته:‌ دکمه‌ی «ایول» همان «لایک»‌ خارجی است و برای زمانی که شما از متنی خوش‌تان می‌آید، تعبیه شده است. پس اگر از خواندن این متن لذت برده‌اید،‌یک ایول بکوبید و خلاص!

ایول!
37

Tags: , , , , , , , , ,


درباره نویسنده

اشکان خسروپور

کتاب را باید با چای خورد، این‌طوری مزه‌اش بهتر است و اصلا بیشتر حال آدم را خوب می‌کند. کتاب‌های زیادی هستند، همین‌طور نویسنده‌های دهان‌پرکنی که اسمشان را شنیده‌ایم اما هیچ‌وقت آنها را نخوانده‌ و ندیده‌ایم. من اشکان خسروپور، روزنامه‌نگار هستم و کارم در «چی» این است که پیشنهاد بدهم، چه کتاب‌هایی با چای داغ می‌چسبند. برای خواندن آثار نویسنده‌های خوب کمک‌تان می‌‌کنم از کجا شروع کنید که توی ذوقتان نخورد.گاهی با بسته‌های خواندنی پیشنهادی هم حالمان را خوب می‌کنیم.Back to Top ↑