چی ببینیم؟

پست شده در ۸ دی ۱۳۹۴ | توسط بهزاد یوسفی

1

نمک زمین؛ پیشنهادی برای علاقه‌مندان به سینمای ویم وندرس

ویم وندرس، فیلم‌ساز آلمانی‌تبار، را معمولاً به واسطه‌ی فیلم‌هایی مانند «پاریس تگزاس» می‌شناسیم که در سال ۱۹۸۴ برنده‌ی جایزه‌ی کن هم شد. پاریس تگزاس فیلمی داستانی است درباره‌ی سرگشتگی انسان مدرن. ویم وندرس هم فیلم‌های داستانی زیادی در کارنامه دارد، امّا وندرس از آن دسته کارگردان‌هایی است که سینمای داستانی آن‌ها را راضی نمی‌کند و روحیه‌ی ماجراجویی‌شان آن‌ها را به طرف ساختن فیلم‌های مستند درباره‌ی زاویه‌ها و گوشه و کنارهای نادیده یا مغفول می‌کشاند. در کارنامه‌ی ویم وندرس فیلم مستند کم نیست، امّا به نظر می‌رسد او در سال‌های اخیر وقتش را به طور کامل به مستندسازی اختصاص داده است. تازه‌ترین فیلم مستند وندرس مستندی به نام «نمک زمین» یا The Salt of Earth است که در سال ۲۰۱۴ ساخته شده است. البته کارگردانی این فیلم تنها به عهده‌ی وندرس نبوده است و خولیانو ریبریرو سالگادوی کمتر شناخته شده هم در این کار شریک بوده است.

 

نمک زمین درباره‌ی چیست؟

نمک زمین درباره‌ی زندگی عکاسی برزیلی به نام سباستیائو سالگادو است که با نگاه ویژه‌ی خود، بخشی از زندگی مردمان فراموش‌شده‌ی زمین را ثبت کرده است. نام سالگادو شاید برای بسیاری از ما آشنا نباشد، امّا احتمالاً اکثرمان یکی دو قاب از عکس‌های او را دیده‌ایم. سالگادو سال‌ها است که عکّاسی می‌کند و به بیش از ۱۰۰ کشور جهان برای عکّاسی سفر کرده است. سالگادو بیش از چهل سال عکّاسی کرده و در این مدّت شاهد صحنه‌هایی دلخراش از مرگ و میر انسان‌ها در جنگ‌ها و بلاهای مختلف بوده است.

ماجرای علاقمند شدن ویم وندرس به کار سالگادو هم شنیدنی است. وندرس در این مورد می‌گوید: «بیست و پنج سال قبل دو عکس خریدم، بدون آن‌که نام عکّاس‌شان را بدانم. این‌ها بالای میز کارم آویزان بودند و بی‌آنکه نام عکّاس‌شان را بدانم، با من حرف می‌زدند. امّا وقتی نام عکّاس‌شان را فهمیدم، کارهایش را همه‌جوره تحسین کردم. چهار یا پنج سال بعد او را در پاریس دیدم و… سرانجام یک روز از من خواست در یکی از سفرهای ماجراجویانه‌اش، او و پسرش را همراهی کنم.» این پسر همان کارگردان دوم فیلم، یعنی خولیانو ریبریو سالگادو، است.

 

سباستیائو سالگادو کیست؟

ویم وندرس و دوربینش، همان طور که تلاش می‌کند ما را با کارها و سفرهای سالگادو آشنا کند، می‌کوشد خود سالگادو را هم به ما معرفی کند. در فیلم، خودِ سالگادو از پشت عکس‌هایش با ما حرف می‌زند و از ماجراجویی‌های دوران دانشجویی و انقلابی‌گری‌اش در برزیل می‌گوید، از زندگی عاشقانه‌ و آشنایی با همسرش لیلیا، از مهاجرت، از کار قبلی‌اش در بانک و رها کردنِ شغلی نان و آب دار برای دنبال کردنِ علاقه‌ی اصلی‌اش عکّاسی.

برای آشنایی بیشتر با سالگادو و کارش (به جز دیدن فیلم «نمک زمین»)، می‌توانید سخنرانی سالگادو در TED را می‌توانید از لینک زیر ببینید:
https://www.ted.com/talks/sebastiao_salgado_the_silent_drama_of_photography?language=en

چند نمونه از عکس‌های سباستیائو سالگادو

H0046-L00905177

 

Sebastiأ£o-Salgado-3

 

the-salt-of-the-earth-1

 

salgado2

از کجا دانلود کنیم؟

فیلم «نمک زمین» را می‌توانید از لینک زیر با حجم ۱٫۳۷ گیگابایت تورنت کنید:

https://kat.cr/the-salt-of-the-earth-2014-french-bdrip-xvid-ac3-s-v-avi-t10988249.html

 

اگر دنبال کیفیت بهتر هستید، می‌توانید از لینک زیر استفاده کنید و فیلم را با حجم ۵ گیگابایت و کیفیت ۷۲۰p تورنت کنید:

https://kat.cr/the-salt-of-the-earth-2014-limited-docu-720p-bluray-x264-rovers-rarbg-t10849678.html

 

اگر می‌خواهید بدانید چگونه می‌شود با تورنت دانلود کرد، مطلب ما را درباره‌ی تورنت بخوانید.

 

ایول!
6

Tags: , , ,


درباره نویسنده

بهزاد یوسفی

براساس آمار و ارقامی که سایت chartsbin ارائه داده سالیانه حدود 6300 فیلم بلند تولید می‌شود. البته این برای بدنه اصلی سینمای کشورهاست. یعنی حساب فیلم‌های مستقل، فیلم‌های کوتاه و فیلم‌های بدون شناسنامه‌ای که تولید می‌شوند به کنار. به این عدد جادویی حالا سریال و تئاتر و بقیه محصولات تصویری هم اضافه کنید تا متوجه شوید با چه پدیده عجیبی روبرو هستید و چه حق انتخاب گسترده‌ای دارید. من بهزاد یوسفی به کمک حسین رحمانی و علی سیف‌الهی اینجاییم تا وقت‌تان کمتر پی سرچ و جستجوهای زیاد تلف شود و وقتی نیاز دارید خودتان را با یک چیز تصویری سرگرم کنید مانند یک پیشخدمت خوب خوراک مورد نیازتان را پیش روی‌تان قرار دهیم.Back to Top ↑