چی بچینیم؟ لوکیشن سریال شهرزاد

پست شده در ۸ دی ۱۳۹۴ | توسط علی سیف الهی

2

همه چیز درباره لوکیشن‌های «شهرزاد»

داستان «شهرزاد» به ۵-۶ دهه پیش برمی‌گردد. به سال‌های دهه ۳۰ شمسی. داستانی عاشقانه که در دل اتفاقات تاریخی روایت می‌شود. داستان مجموعه‌ «شهرزاد» در سال ۱۳۳۲ و با کودتای ۲۸ مرداد شروع می‌شود و تلفیقی از تاریخ، عاشقانه‌ها و رقابت بر سر قدرت در این دهه را به نمایش می‌گذارد. برای ساخت این مجموعه که عنوان گران‌ترین ملودرام تلویزیونی و بزرگترین و پرهزینه‌ترین مجموعه تاریخ سینما و تلویزیون ایران در بخش خصوصی را یدک می‌کشد، بیش از ۱۰۰ لوکیشن بازسازی و به شکل دهه‌ ۳۰ طراحی شده است. داستان این سریال را حسن فتحی با همراهی نغمه ثمینی نوشته است و علی نصیریان، ترانه علیدوستی، شهاب حسینی و مصطفی زمانی نقش‌های اصلی «شهرزاد» را بازی می‌کنند؛ سه نسل از ستاره‌های شناخته‌شده‌ تئاتر، سینما و تلویزیون در کنار همدیگر. اولین سریال حسن فتحی در شبکه نمایش خانگی به دل تاریخ سفر کرده و همین انتخاب باعث شده همه اجزای صحنه‌ها، دکورها و لوکیشن‌ها با دقت و ظرافت طراحی، اجرا و استفاده شوند. به همین بهانه سراغ «حسن روح‌پروری»، طراح صحنه سریال «شهرزاد» رفته‌ایم تا او از این جزییات و ظرافت‌ها بگوید. از ویژگی‌های خانه‌های شخصیت‌های اصلی سریال و اکسسوار صحنه‌ها و دلیل طراحی و انتخاب آنها در لوکیشن های سریال شهرزاد.

 

۱

خانه بزرگ‌آقا (علی نصیریان)

خانه «بزرگ آقا» در باغ سلیمانیه، باغی دو هکتاری در منطقه ١۴ شهرداری تهران، خیابان پیروزی است که در تملک بنیاد مستضعفان است. ساختمان قدیمی داخل باغی است که قبل‌ترها باغ وثوق‌الدوله و همچنین باغ اناری خوانده می‌شد و قدمتی ١٠٠ ساله دارد. این باغ مربوط به میرزا حسن‌خان معروف به وثوق‌الدوله، نخست وزیر و نماینده مجلس در زمان ناصرالدین شاه است که در باغی به وسعت ٢۵ هکتار بنا شده بود. که بعدها بخش‌هایی از این باغ ٢۵ هکتاری به سازمان آب، کلانتری، بوستان سهند، اداره راهنمایی و رانندگی و شهرک مجتمع مسکونی واگذار شد، و اخیرا هم محوطه باغ به عنوان چایخانه سنتی مورد استفاده قرار می‌گرفت. زمانی که این باغ به عنوان لوکیشن انتخاب شد، متروکه بود و گروه دکور پروژه «شهرزاد» به مدت ٣۵ روز بازسازی آن را با استناد به معماری و تزیینات داخلی عمارت‌ها و کاخ‌های سال‌های١٣٣٢ و باغ‌های ایرانی محوطه‌سازی و حدود ١٨٠٠ متر مربع چمن‌کاری و گل‌کاری انجام شد.

 

۲

خانه جمشید (محمود پاک‌نیت)

خانه جمشید، خانه‌ای متروکه واقع در خیابان ری است. این خانه با توجه به نیاز فیلمنامه، بازسازی شده و پلکان به آن اضافه شده است. ستون‌های آجری هم به معماری و نقوش برجسته آجری منقش شده. پیرنشین، نمای داخلی و خارجی خانه و چند پنجره هم به این خانه اضافه شده است. در کنار این‌ها حوض، مطبخ، باغچه و … هم مرمت شده است.

 

۳

لاله‌زار

گروه هنری و طراحی صحنه‌ «شهرزاد» زودتر از سایر گروه‌های فنی به شهرک سینمایی رفتند و بازسازی وسیع بخشی از آن، از جمله خیابان لاله‌زار را شروع کردند؛ یکی از مهم‌ترین خیابان‌های تهران در دهه ۳۰ و البته یادگاری علی حاتمی برای سینما. گروه هنری «شهرزاد» مغازه‌ها و خیابان لاله‌زار شهرک سینمایی را بار دیگر طراحی کرده و علاوه‌ بر بازسازی برخی از ساختمان‌های داخل این خیابان، از جمله همین گراندهتل –که پشت سر شهاب حسینی پیداست- و سینما تابان و جواهری غازاریان در این خیابان، بیش از ۳۰ مغازه‌ جدید را که در دهه‌ ۳۰ در خیابان لاله‌زار شناخته شده بودند، به این خیابان اضافه کردند. دفتر «روزنامه‌ باختر امروز» که حسین فاطمی آن را منتشر می‌کرد، یکی از ساختمان‌هایی است که در شهرک سینمایی غزالی برای مجموعه‌ «شهرزاد» ساخته شده است. صفحه‌فروشی بتهوون هم که در سال ۱۳۳۲ توسط مرحوم کریم چمن‌آرا در لاله‌زار شروع به کار کرد، یکی دیگر از مغازه‌هایی است که در خیابان لاله‌زار ساخته شده است. ایده‌ ساخت شهرک سینمایی غزالی را سال ۱۳۵۸ مرحوم علی حاتمی و ولی‌الله خاکدان مطرح کردند. حاتمی در آن زمان ایده‌ ساخت شهرکی سینمایی برای مجموعه‌ تلویزیونی را که به تهران دهه‌ بیست مربوط بود، داشت. ایده‌ای که بعد از انجام مطالعاتی که روی شهرک سینمایی چینه‌چیتا داشت، با طراحی جانی کورتینا یکی از مشهورترین طراحان ایتالیایی و گروه بزرگ او در مقیاس یک به صد آماده و بعد از مکان‌یابی در زمینی حدود ۱۰هکتار اجرا شد.

 

۴

خانه هاشم(مهدی سلطانی)

– میرزا زین‌العابدین‌خان دنبلی ضرابی ملقب به موتمن‌الاطباء فرزند میرزا محمدخان و نواده میرزا احمدخان صبور پزشک حضور ناصرالدین شاه بود. او اولین فارغ‌التحصیل دارالفنون و از پزشکان نامی ایران در دوران قاجار به‌ شمار می‌رود. موتمن‌الاطباء از بزرگترین جراحان زمان خود و از تخصص و مهارت بالای او در بیرون آوردن سنگ مثانه در کتاب‌ها و مقاله‌های متعددی حرف زده شده. او همچنین آشنایی کامل با شعر و ادبیات داشته و مخصوصا به شاهنامه و شعرهای فردوسی عشق می‌ورزیده. منزل او در سال ١٢۶٢ خورشیدی ساخته شد، با ٨٠٠ متر مربع مساحت که نمونه‌ای ازمعماری خانه‌های قاجار است. این خانه در خیابان پامنار تهران به شماره ٣١٠۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این منزل به عنوان لوکیشن خانه هاشم و زیرزمین منحصر به‌فردش مناسب فرهاد (مصطفی زمانی) بود. راه‌پله‌ها، سقف، نرده‌ها‌، حوض، درها و پنجره‌ها بازسازی و مرمت شده‌اند. کاشی‌کاری مشبک حیاط و اتاق فرهاد و نمای آجری زیرزمین، حیاط و نمای بیرونی عمارت هم مرمت شده است

 

۵

خانه بزرگ‌آقا (علی نصیریان)

درباره اکسسوار و چیدمان منازل باید گفت که رنگ‌آمیزی لوکیشن و انتخاب و گاهی ساخت اکسسوار بر اساس شخصیت‌پردازی کاراکترها صورت گرفته است. تلفیق اتاق کار و اتاق خواب «بزرگ آقا» هم بر تنهایی او تاکید می‌کند.

 

۶

اتاق شهرزاد(ترانه علیدوستی)

استفاده از پرده‌های گلدوزی، تابلوهای گل، آیینه مدور و رنگ‌آمیزی آرامش‌بخش، معرفی شخصیت شهرزاد با استفاده از عناصر دکور و صحنه است.

 

۷

خانه بزرگ‌آقا (علی نصیریان)

استفاده از مجسمه‌های برنزی سنگین، گلدان‌های بزرگ و مبلمان حجیم تاکید بر ایجاد حس سنگینی فضای خانه «بزرگ آقا» و گم شدن او در تجملات و زرق و برق زندگی‌اش دلالت دارد.

 

۸

خانه هاشم(مهدی سلطانی)

رنگ فرش‌های خانه هاشم به رنگ کرم است که فقط در این لوکیشن استفاده شده. عدم استفاده از مبلمان و استفاده از تابلوهای اشعار خوشنویسی و نقاشی‌های شاهنامه در اتاق فرهاد هم با توجه به روحیات او طراحی شده و شخصیت‌ او هماهنگی لازم را دارد.

 

۹

حسن روح‌پروری

حسن روح‌پروری، طراحی صحنه‌ سریال «شهرزاد» را برعهده دارد. طراحی که از ۲۴ سال پیش در سینما مشغول بوده و در پروژه‌هایی مثل «موج مرده»، «رنگ خدا»، «روبان قرمز»، «بچه‌های آسمان»، «اخراجی‌ها۳» و … با عنوان‌های طراح صحنه، مدیرصحنه، دستیار صحنه و مدیر طراحی صحنه و لباس فعالیت داشته است. او درباره جزییات طراحی صحنه‌های «شهرزاد» حرف‌های بیشتری دارد اما می‌گوید: «به دلیل اینکه پخش سریال «شهرزاد» همچنان ادامه دارد، توضیح بیشتر منجر به لو رفتن داستان شده و جذابیتش را از دست می‌دهد، پس فکر می‌کنم تا همین مقدار بسنده کنیم بهتر است!»

 

عکس‌های سریال «شهرزاد»: امیرحسین شجاعی

ایول!
29

Tags: , , , , , ,


درباره نویسنده

علی سیف الهی

من قرار است لابه‌لای فیلم‌ها و سریال‌های ایرانی، برنامه‌های تلویزیونی و اینترنتی و نمایش‌های تئاتر سرک بکشم و بهترین‌ها و جذاب‌ترین‌ها و بدترین‌های آنها را برای شما انتخاب کنم. قرار است پیشنهاد بدهم کدام فیلم و سریال و برنامه و نمایش را از دست ندهید و بهتر است قید کدام یکی از آنها را بزنید.Back to Top ↑