چی بخریم؟ چه ماسکی خوبه

پست شده در ۷ دی ۱۳۹۴ | توسط سيد‌ احمد واحدی

74

در هوای آلوده چه ماسکی بزنیم؟

راستش نمی‌خواهیم خیلی شلوغش کنیم. اصلا نمی توانیم خیلی شلوغش کنیم. تازه به فرض که شلوغش کردیم، چه کسی صدایش در می‌آید و اعتراض می‌کند که چرا آلودگی هوای تهران را انقدر بزرگ می‌کنید. حالا که همه مسوولان محترم و عزیز شهر و کشور دست به دامان ابر و باد و مه و خورشید و فلک اند تا بلکه باد و بارانی بیاید و هوایمان را برای نفس کشیدن مجاز کند، باید خودمان به فکر خودمان باشیم.

توصیه‌های عمومی آلودگی هوا را قبلا در همین سایت خوانده‌اید. حالا می‌خواهم به شما توصیه اکید کنم که این روزها حتما از ماسک‌های تنفسی استفاده کنید. تورا به جان عزیزانتان سوسول بازی و تیپ و قیافه را کنار بگذارید و چند روزی این ماس‌ماسک را روی صورتتان تحمل کنید. الان انواع مختلف و معروف ماسک‌ها را به شما معرفی می‌کنم و می‌گویم چه ماسکی بخرید بهتر است. اینجا متوجه می شوید چه ماسکی خوبه؟

 

ماسک‌های به اصطلاح دندان‌پزشکی

mask 01

همه‌تان این‌ها را دیده‌اید. همین‌ها که دندان‌پزشک‌ها روی صورتشان می‌زنند تا بزاق و ترشحات بیمار توی چشم و چالشان نرود. سرتان را درد نیاورم. برای ماهایی که این روزها در تهران و شهرهای صنعتی و پر جمعیت زندگی می‌کنیم این‌ها مفت نمی‌ارزند. ماسک‌های کاسه‌ای یک‌بار‌مصرف هم از همین قماش‌اند. بی‌خیالشان بشوید.

 

ماسک‌های کاسه ای N95

mask 02

این‌ها ماسک‌های حرفه‌ای تری هستند. این N95 یک نوع استاندارد است که شرکت‌های مختلف ملزم به رعایتش هستند. این ماسک‌ها دو نوع ساده و فیلتر‌دار دارند. نوع فیلتر‌دار این‌ها حتی برای جلو‌گیری از سرایت بیماری‌های میکروبی مثل آنفولانزای حیوانی هم مناسب است. با خرید این ماسک‌ها که بسته به ایرانی و خارجی بودن و شرکت سازنده‌شان از ۴هزار تومان تا ۲۵‌هزار تومان قیمت دارند می‌توانید با یک تیر دو نشان بزنید و هم از بیماری‌های ناشی از آلودگی هوا در امان بمانید و هم از آنفولانزای حیوانی و انسانی و گیاهی.

 

ماسک‌های FFP2 و FFP3

mask 03

این ماسک‌ها هم تخصصی هستند. این‌ها ماسک‌های کاسه‌ای پارچه‌ای هستند که باز بسته به شرکت سازنده‌شان مدل‌های مختلفی دارند. این ماسک‌ها دارای فیلتر سوپاپ دار اکتیو کربن هستند و به راحتی روی صورت فیکس می‌شوند. این ماسک ها قابلیت خوبی برای جذب ذرات معلق در هوا را دارند و در برابر گازها و بخارات کارا نیستند. سری FFP3 این ماسک‌ها حرفه‌ای‌ترین سری‌شان است. این‌ها هم بسته به مدل‌های مختلف قیمتی بین ۲۰۰۰تومان تا ۱۰۰۰۰تومان دارند. این سپرهای تنفسی می‌توانند بین ۷۰ تا ۹۰ درصد میزان ذرات معلق هوا را جذب کنند.

 

ماسک آلودگی هوای توتوبوبو

mask 04

این ماسک اولین ماسک قابل استفاده مجدد و قابل شخصی‌سازی دنیا با بالاترین میزان جذب ذرات ناشی از آلودگی هوا و پرفروش‌ترین ماسک آلودگی هوا در شهرهای صنعتی است. فیلتر این ماسک قابل تعویض بوده و با یون‌های منفی موجود در خودش یون‌های مثبت را دفع می‌کند. ضد حساسیت و آنتی‌باکتریال است و بینی و دهان را به صورت صد درصدی می‌پوشاند. این ماسک اگرچه کمی گران است اما برای افراد سالمند،‌ کودکان و گروه‌های خاص انتخاب اول است. شرکت ایرانی آمیتیس تجارت ایرانیان که نماینده توتوبوبو در ایران است این ماسک را به قیمت ۱۸۰هزار تومان می‌فروشد. به جان خودم می ارزد. به این سایت این شرکت بروید و ضمن خواندن تمام مشخصات حرفه‌ای این ماسک آن را به صورت اینترنتی بخرید.

 

ماسک شیمیایی و میکروبی خفن

mask 05

امیدوارم روزی مجبور نباشیم از این ماسک‌ها توی تهران روی صورتمان بزنیم. واقعا فقط باید دعا کنیم.

 

کنکوری‌های ماسک بازی یا چه ماسکی خوبه:

  • حواستان باشد این ماسک‌ها ( غیر از توتوبوبو) همه فقط جهت پیشگیری و پایین آوردن میزان صدمات آلودگی به بدن به کار می‌روند. به همین خاطر فکر نکنید که وقتی ماسک می‌زنید رویین تن می شوید. تا حد امکان اگر کار ضروری ندارید توی خانه بمانید.
  • همه ماسک‌های بالا ( باز هم غیر از توتوبوبو) ‌یک‌بار‌مصرف هستند. فکر شست‌و‌شو و استفاده مجددشان را از سرتان بیرون کنید.
  • حتی اگر نمی‌خواهید پول زیادی بابت خرید ماسک بدهید (‌که اشتباه می کنید) سعی کنید حتما حتما از مدل فیلتر‌دارش استفاده کنید.
  • حالا که هوا سرد است ماسک صورت کودکانتان را با شال گردن بپوشانید تا به خاطر استفاده از ماسک خجالت نکشند.
  • اگر گذرتان به داروخانه افتاد و دیدید توانایی خرید تعداد ماسک بیشتر از نیاز خود و خانواده‌تان را دارید چند ماسک هم برای کسانی بخرید که این روزها مجبورند توی هوای آلوده شهر یک لقمه نان حلال در بیاورند و خرید ماسک جزو اولویت‌های هزارمشان هم نیست. لطفا حواستان به ریه‌های کوچک کودکان کار هم باشد.

 

 

ایول!
16

Tags: , , , , ,


درباره نویسنده

سيد‌ احمد واحدی

«خرید‌کردن حالم را خوب می‌کند.» لابد این جمله را از زبان خیلی‌ها شنیدید. احتمالا حال خود شما هم با خرید‌کردن خوب می‌شود. خب، اینجا قرار است پاتوق کسانی باشد که خرید‌کردن را دوست دارند و علاوه بر رفع نیازشان از آن لذت می‌برند. من به کمک پیشنهادها و نظرات شما بهترین تجربه‌های خرید را با دوستان "چی" درمیان می‌گذارم؛ تجربه‌هایی که قول می‌دهم بهترین‌ها باشند و تجربه‌شان سرحالتان کند. راستی، من سید‌احمد واحدی هستم. روزنامه نگارم و زیاد خرید می‌کنم چون خرید‌کردن حالم را خوب می‌کند.Back to Top ↑