چی بخونیم؟ باستانی پاریزی

پست شده در ۴ دی ۱۳۹۴ | توسط اشکان خسروپور

3

کتاب تاریخی راحت چی بخونیم؟

همین دیروز بود که حجت الاسلام محمود دعایی مدیر مسوول روزنامه اطلاعات از جایزه ادبی باستانی پاریزی دفاع کرد. این روحانی باسابقه گفت برای پشتیبانی از بنیاد جایزه‌ی ادبی باستانی پاریزی حتی حاضر است عبایش را هم بفروشد. محمدابراهیم باستانی پاریزی که قرار است یک جایزه ادبی به نامش بزنند و یکی از معروف‌ترین چهره‌های مطبوعاتی ایران از او دفاع می‌کند، چه کسی است؟ چه کتابهایی نوشته است و چطور باید کتابهایش را بخوانیم؟

باستانی پاریزی کیست؟

محمد ابراهیم باستانی پاریزی یک تاریخدان قدیمی است. از همان‌هایی که عاشق گذشته‌ها هستند و دوست دارند تمام اطلاعاتشان را با دیگران در میان بگذارند. فرق مهم باستانی پاریزی در این است که او توانسته روایت‌های مستند تاریخی را در قالب داستان روایت کند. باستانی پاریزی رمان تعریف نکرده اما لحنش آنقدر خودمانی است که اگر بعضی داده‌های تخصصی‌تر مثل سال و نام‌ها را حذف کنیم، انگار که واقعا مشغول خواندن رمان هستیم.
تکه‌های کتاب لقمه‌لقمه است. یعنی غیر از فصل‌بندی‌های متعدد، هر تکه از حرف‌هایش را با با یک تیتر کوتاه جداکرده است. مطبوعاتی‌ها اسم این وسیله‌ی جدا کننده‌ی مطلب را «میان‌تیتر»‌ گذاشته‌اند. کتاب‌های باستانی پاریزی پر از میان‌تیتر است.

باستانی پاریزی اهل نوشتن چه چیزهایی بود؟

استاد قدیمی به جز تاریخ هم دستی در شعر داشت و سفرنامه هم می‌نوشت. اتفاقا یکی از معروفترین کتابهایش بین مردم «از پاریز تا پاریس» اوست، کتابی که غیر از سفرنامه بانمک او از پاریس، حکایت سفر استاد به شهرهای تبریز، ‌مشهد، شیراز و چند کشور دیگر را هم شامل می‌شود. خیلی از کتاب‌‌هایی که او نوشته، اثری از استان کرمان زادگاه استاد را در خودش دارد.

اول کدام کتاب‌ باستانی پاریزی را بخوانیم؟

اول از «از پاریز تا پاریس» کتاب سفرنامه‌های باستانی پاریزی شروع کنید. این کتاب روایت‌های تاریخی کمتری دارد و در ضمن این‌که پر از اطلاعات است، شما را با بینش و منش نویسنده هم آشنا می‌کند. از طرفی چون این سفرها معمولا حدود ۴ دهه پیش انجام شده‌اند، مقایسه شرایط آن روزها با امروز حس بانمکی به آدم می‌دهد، نوستالژی طور!
دست‌تان که راه افتاد،‌ سراغ بقیه کتاب‌ّهای استاد خوش‌ذوق هم بروید.
خاتون هفت‌قلعه احتمالا کتاب دوست‌داشتنی بعدی شما خواهد بود. کتابی که درباره قلعه‌ها، شهرها یا کلا اماکنی که به زنان مرتبط هستند، یک دنیا مطلب خواندنی دارد.
«کجاوه‌ ناهم‌لنگ» یکی از تازه‌ترین کتاب‌های باستانی پاریزی است، طبق معمول پر از روایت‌های خواندنی تاریخی و البته یک سفرنامه‌ی تازه:‌ سفرنامه‌ی تورنتو.

دیگه چی بخونیم؟

کتاب‌های باستانی پاریزی آنقدر زیاد هستند که حد ندارد. لیست تمام آن‌چه او در این سالها نوشته است را اینجا بخوانید.

کتاب‌های باستانی پاریزی را از کجا بخریم؟

نشر علم تازگی‌ها یک مجموعه با نام باستانی پاریزی بیرون داده که تمام کتاب‌های استاد تاریخ‌شناس را یک‌جا دارد. کتاب‌های انتشارات علم را می‌توانید از سایتش ببینید و بخرید.

خلاصه‌ای از کتاب‌های خواندنی محمد ابراهیم باستانی پاریزی را بشنوید
برای شنیدن بخش‌هایی از هر کتاب، روی نام‌ها کلیک کنید.

 

 

 

 

یک نکته: دکمه «ایول» که پایین این مطلب می بینید، حکم همان لایک خارجی را دارد. اگر از این مطلب خوشتان آمده، یک ایول هم بگویید راه دوری نمی رود. چه بسا ذوق مرگ شویم!

ایول!
36

Tags: , , , , , , , , ,


درباره نویسنده

اشکان خسروپور

کتاب را باید با چای خورد، این‌طوری مزه‌اش بهتر است و اصلا بیشتر حال آدم را خوب می‌کند. کتاب‌های زیادی هستند، همین‌طور نویسنده‌های دهان‌پرکنی که اسمشان را شنیده‌ایم اما هیچ‌وقت آنها را نخوانده‌ و ندیده‌ایم. من اشکان خسروپور، روزنامه‌نگار هستم و کارم در «چی» این است که پیشنهاد بدهم، چه کتاب‌هایی با چای داغ می‌چسبند. برای خواندن آثار نویسنده‌های خوب کمک‌تان می‌‌کنم از کجا شروع کنید که توی ذوقتان نخورد.گاهی با بسته‌های خواندنی پیشنهادی هم حالمان را خوب می‌کنیم.



Back to Top ↑