چی ببینیم؟ molavi

پست شده در ۲۱ آبان ۱۳۹۴ | توسط علی سیف الهی

2

اپرای‌ عروسکی با‌ صدای همایون‌ شجریان

احتمالا با خودتان فکر می‌کنید «اپرای عروسکی» دیگر چه صیغه‌ای است؟ یا نمایش عروسکی را فقط مخصوص بچه‌ها می‌دانید. اما اگر فقط یکبار به تماشای عروسک‌هایی بروید که با نخ از سقف آویزان شده‌اند و گاه و بیگاه چهچهه می‌زنند، شیفته این نمایش می‌شوید. نمایش‌های دیدنی که بهروز غریب‌پور سال‌هاست آنها را شروع کرده و تا به حال اپراهای عروسکی مولوی، سعدی، حافظ، عاشورا، لیلی و مجنون و … روی صحنه برده است. این روزها «اپرای عروسکی مولوی» در تالار فردوسی در حال اجراست و وقت خوبی است برای لذت بردن از یک نمایش عروسکی درجه یک. نمایشی که بازی عروسک‌ها، کارگردانی غریب‌پور و آوازهای همایون شجریان و محمد معتمدی شما را شگفت‌زده می‌کند.

  • «اپرای عروسکی» چیست؟

تلفیقی از اپرا و نمایش عروسکی؛ در واقع اپرای عروسکی نوع جدیدی از نمایش عروسکی همراه با موسیقی است که در کشور ما سابقه نداشته و بهروز غریب‌پور با تجربه در اجرا و کارگردانی نمایش عروسکی و خیمه‌شب‌بازی، همه ‌توان خود را به کار گرفته تا این نوع اپرای عروسکی یا نمایش آوازی عروسکی را در معرض دید همه قرار بدهد. آواز، موسیقی، حرکت، رنگ و نور مهم‌ترین عناصری هستند که در اپرا، صحنه را به تسخیر خود درمی‌آورند. استفاده از تجربه‌های نمایش خیمه‌شب‌بازی و نمایش عروسکی نخی و گاه سایه‌ای و بهره‌مندی از موسیقی، آواز، رقص و شناخت کامل و ماهرانه از عروسک و دنیای گسترده نمایش عروسکی، برقراری هماهنگی میان عروسک‌گردانان و حرکات عروسک‌ها و شناخت از داستان‌های حماسی و اسطوره‌ای ازجمله مهم‌ترین عواملی هستند که غریب‌پور را به‌عنوان کارگردانی شاخص و ماهر در اجرای این نوع نمایش موفق کرده است.

mln

  • داستان «اپرای عروسکی مولوی» چیست؟

«اپرای عروسکی مولوی» براساس اشعار مثنوی معنوی و کلیات شمس نوشته شده. غریب‌پور داستان نمایش را با هجوم اژدرهای مغول، اژدرهای نفس و دنیا‌پرستی و … روایت می‌کند. حادثه‌هایی که مولوی بارها به آنها اشاره کرده است. غریب‌پور برای مهندسی این متن هر بیت یا مصرعی را از داستانی و دفتری از دفترهای شش‌گانه مثنوی یا کلیات شمس تبریزی و در چند بخش کوتاه از اشعار حافظ، ناصرخسرو و … وام گرفته است و نمایش را در ۱۶ پرده نوشته. در «اپرای عروسکی مولوی» بیش از ۱۰۰ عروسک ریسمانی به کار گرفته شده‌اند.

  • کدام‌ خواننده‌ها در «اپرای عروسکی مولوی» آواز می‌خوانند؟

موسیقی «اپرای عروسکی مولوی» بر اساس موسیقی اصیل ایرانی، دستگاه‌ها و ردیف‌های آوازی موسیقی ایرانی با آهنگسازی بهزاد عبدی ساخته شده و ضبط موسیقی این اثر در اوکراین انجام شده است. به جای دو عروسک اصلی شمس و مولانا، همایون شجریان و محمد معتمدی آواز می‌خوانند و حسین علیشاپور، علی خدایی، ملیحه مرادی، مصطفی محمودی، اسحاق انور، مهدی امامی، کیوان فرزین، سارا رضازاده، علی یاری، رضا نجفی مهیاری، علی نجفی ملکی، سولماز بدری در آواز ایرانی و محمدرضا صادقی، عامر شادمان، مهدی جاور، سجاد پورقناد و احسان نصیری خوانندگان کلاسیک آن هستند. موسیقی این اثر در دستگاه‌های نوا، همایون، ماهور، شور، چهارگاه و آوازهای بیات اصفهان، شوشتری و دشتی نواخته شده است.

  • «اپرای عروسکی» از کجا آمده است؟

در سال ۱۹۱۳ یک هنرمند اتریشی به نام پروفسور آیکر برای آشنایی کودکان و نوجوانان با اپرا، عروسک‌های کوچکی می‌سازد که به شکل ظاهری خواننده‌های معروف اپرا هستند. به همین سادگی در اتریش شیوه‌ای از نمایش عروسکی رواج پیدا می‌کند که اپرای عروسکی نام می‌گیرد.

  • ویدئوی دیدار مولانا و شمس در «اپرای عروسکی مولوی» را اینجا ببینید:
  • بروشور و ترتیب صحنه‌های «اپرای مولوی» را از اینجا دانلود کنید.

 

  • بلیت «اپرای عروسکی مولوی» را چطوری بخرید؟

اجرای دور تازه «اپرای عروسکی مولوی» از چهارشنبه ۲۰ آبان شروع شده و تا جمعه ۶ آذر ادامه دارد. برای خرید بلیت ۲۵ هزار تومانی نمایش می‌توانید به «تیوال» سر بزنید. بعد از تماشای نمایش خودتان اعتراف می‌کنید که ۲۵ هزار تومان برای تماشای این نمایش چشم‌نواز و آوازهای شنیدنی شجریان، معتمدی و موسیقی کاملا ایرانی بهزاد عبدی اصلا زیاد نیست!

ایول!
7

Tags: , , , , , , ,


درباره نویسنده

علی سیف الهی

من قرار است لابه‌لای فیلم‌ها و سریال‌های ایرانی، برنامه‌های تلویزیونی و اینترنتی و نمایش‌های تئاتر سرک بکشم و بهترین‌ها و جذاب‌ترین‌ها و بدترین‌های آنها را برای شما انتخاب کنم. قرار است پیشنهاد بدهم کدام فیلم و سریال و برنامه و نمایش را از دست ندهید و بهتر است قید کدام یکی از آنها را بزنید.Back to Top ↑