چی بخریم؟

پست شده در ۱۷ آبان ۱۳۹۴ | توسط سيد‌ احمد واحدی

6

در نمایشگاه مطبوعات چی بخریم؟

نمایشگاه مطبوعات آغاز شده و همه رسانه‌های نوشتاری و مجازی کشور این فرصت را دارند تا ده روز به صورت رو در رو با مخاطبانشان دیدار کنند. اگر مخاطب حرفه‌ای یا به اصطلاح خوره مطبوعات هستید حتما سری به این نمایشگاه می‌زنید. اگر هم تازه می‌خواهید با نشریات و مطبوعات دوست شوید و منتظر یک فرصت هستید این فرصت الان در اختیار شماست. نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها همان‌طور که از اسمش پیداست نمایشگاه است و خیلی جنبه فروشگاهی ندارد اما خیلی از موسسات مطبوعاتی و نشریات بعضی از محصولات مطبوعشان را در این مدت به مخاطبان می‌فروشند. این که چه چیزهایی به درد خرید در نمایشگاه می‌خورد را با هم مرور می کنیم.

بسته به علاقه و تخصص شما نشریات متفاوتی وجود دارند که می‌توانید تک نسخه و یا مجلد شماره قدیمی‌شان را بخرید. اگر آرشیو باز هم باشید اینجا مکانی است که می‌توانید آرشیو ناقصتان را یک هوکامل کنید. از آرشیو بازی و علاقه و تخصص که بگذریم باید موقع خریدن دوره مجله‌هایی که دوست دارید داشته باشیدشان به یک سری چیزها توجه کنید:

 

اول: مجلد صحافی شده یا تک شماره؟

خب. اولین سوال خیلی هم مهم است. خیلی‌ها دوست دارند آرشیو قدیمی مجله مورد علاقه‌شان چند مجلد صحافی شده باشد. این مجلدها به خاطر هزینه‌های صحافی معمولا گران‌تر از تک شماره در می‌آیند. بعضی‌ها مثل من هم به اصالت تک شماره‌ای مجله‌ها احترام می‌گذارند و اعتقاد دارند مجله باید یک فرقی با کتاب بکند. با این حال اگر دنبال کامل‌کردن چند شماره از دوره ناقص نشریه محبوب‌تان هستید شک نکنید که باید تک شماره‌های مجله را بخرید تا نظم ظاهری و طبقه‌بندی آرشیوتان به هم نخورد.

 

دوم: مجله کاغذی یا فایل پی‌دی‌اف؟

هرچقدر هم که به ابزارهای تکنولوژیک امروزی علاقه‌مند باشیم باز هم ورق زدن مجله یک چیز دیگر است. البته این را می‌دانم که آرشیو مجله جای زیادی می‌گیرد و خواندن پی‌دی اف‌ش توی موبایل یا تبلت آسان‌تر است اما شما قرار است مجله بخرید نه ای‌بوک. البته اگر قصد خرید مجله‌ای را دارید که می‌خواهید برای مدتی ازش استفاده تحقیقاتی کنید و بعد دیگر نیازی به آن ندارید شک نکنید که باید نسخه دیجیتالش را که ارزان‌تر هم هست بخرید.

سوم: زمان دارها

هر چقدر هم که مخاطب پایه و فن نشریات پرمخاطب اجتماعی، خبری و سیاسی زمان‌دار باشید کامل‌کردن دوره این نشریات به صرفه نیست. خیلی از مجلات هستند که برای روز و هفته انتشارشان خیلی حرف دارند و خواندنی هستند اما تاریخ مصرف دارند و خواندن مجددشان بعد از مدت‌ها لطفی ندارد. البته آرشیو بازان حرفه ای تا حدی از این قاعده مستثنی هستند. در مقابل مجلات تحلیل زیادی هستند که در مورد پرونده‌های مورد بحث‌شان انقدر مطلب پر و پیمان دارند که تا سال‌ها بعد برای مراجعه و خواندن و بعضا استفاده کاربرد دارند. مثلا ماهنامه نسیم بیداری برای علاقه‌مندان حوزه‌های علوم سیاسی و علوم اجتماعی و تاریخ معاصر خواندنی و داشتنی است.

 

چهارم: تخصصی ها

در رابطه با مجلات و نشریات تخصصی هم قضیه زمان خیلی مهم است. اگر شما علاقه‌مند به مجلات مربوط به تازه‌های فناوری یا تازه‌های صنعت یا مجلات تخصصی خودرو و موبایل هستید، شماره دو سال پیش این نشریات حالا دیگر خیلی بیات شده‌اند. با این حال نشریات تخصصی که در هر شماره خود به مباحث مختلف کاربردی موضوع خود می‌پردازند و همیشه قابلیت استفاده و مراجعه دارند خریدنی هستند. به علاوه نشریات تخصصی که بولتن رویدادهای مهم هر حوزه هستند هم تاحدودی ارزش آرشیو کردن دارند. مثلا آرشیو مجله تصویر سال برای دانشجویان عکاسی و هنرهای تجسمی یک آرشیو ارزشمند است. یا به‌عنوان مثال یک مادر برای یادگیری مسایل مربوط به کودکش همیشه می‌تواند به آرشیو مجله شهرزاد مراجعه کند و یک علاقه‌مند به طراحی داخلی هم می‌تواند همیشه از شماره‌های گذشته مجله منزل ایده بگیرد.

 

پنجم: دوست داشتنی ها

خیلی از مجلات همیشه مثل یک دوست برایتان می مانند. این‌ها مجلاتی هستند که کلی دوست‌شان دارید و همیشه خواندن‌شان لطف دارد. این مجله‌ها خیلی شخصی و حسی هستند و از هیچ قاعده دسته بندی زمانی و محتوایی خاصی تبعیت نمی‌کنند. همشهری داستان از همین مجلات است که خواندن داستان‌هایش زمان نمی‌شناسد. یا مثلا بعضی‌ها می‌توانند همیشه با خواندن شماره‌های گذشته مجله طنزی مثل خط‌خطی بخندند و کیفشان کوک شود.

 

ششم: سبک زندگی‌ها

قدیم‌تر‌ها به مجلاتی که حالا عنوان فاخر سبک زندگی را یدک می‌کشند می‌گفتند نشریات زرد. حالا البته اگرچه ظاهر و قیافه و محتوای این مجلات عوض شده و خیلی لوکس شده‌اند اما تهش همان است. حتی اگر مرتب مجلات سبک زندگی را می‌خوانید و از خواندنشان لذت می‌برید (که گاهی هم انصافا لذت دارد) آرشیو‌کردن مجله‌ای که با فلان خواننده زیر زمینی درباره رنگ تتوهایش مصاحبه کرده و یا راز ازدواج سوم فلان بازیگر را فاش کرده خیلی جواب نمی‌دهد! این را تجربه ثابت کرده که وقتی می‌خواهید کتابخانه‌تان را خلوت کنید اولین مجلاتی که دور می‌ریزید همین‌ها (هرچقدر که طرح جلدشان هم جذاب و خوش‌ آب و رنگ باشد) هستند.

 

هفتم: دایره‌المعارفی‌ها

بعضی از مجلات یک خاصیت دایره‌المعارفی دارند. این‌ها بسته به حوزه علاقه و تخصص‌تان ماندگارند و ارزش داشتن دارند. دانستنیهای همشهری یک مثال از این مجلات است که همیشه خواندنش برای علاقه‌مندان به اطلاعات عمومی جذاب است.

 

هشتم: لطفا مریض نباشید

خیلی از آدم‌های خوره مجله‌ای مثل من، تا می‌روند نمایشگاه شروع می‌کنند به خریدن شماره‌های نداشته آرشیوشان. خیلی از این افراد که از قضا من هم جزوشان هستم بعد از اینکه مجله‌ها را خریدند و گذاشتند توی کتابخانه‌شان خیالشان راحت می‌شود که آرشیوشان کامل شد و حالا حالاها سری به این نشریه‌های طفلی توی قفسه نمی‌زنند. به نظرم این یک مریضی است. لطفا مریض نباشید و مجله‌هایتان را بخوانید.

راستی بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات از ۱۶ آبان شروع شده و تا ۲۲ آبان در مصلی بزرگ امام خمینی تهران برقرار است.

 

 

ایول!
2

Tags: , , , , , , , , , , ,


درباره نویسنده

سيد‌ احمد واحدی

«خرید‌کردن حالم را خوب می‌کند.» لابد این جمله را از زبان خیلی‌ها شنیدید. احتمالا حال خود شما هم با خرید‌کردن خوب می‌شود. خب، اینجا قرار است پاتوق کسانی باشد که خرید‌کردن را دوست دارند و علاوه بر رفع نیازشان از آن لذت می‌برند. من به کمک پیشنهادها و نظرات شما بهترین تجربه‌های خرید را با دوستان "چی" درمیان می‌گذارم؛ تجربه‌هایی که قول می‌دهم بهترین‌ها باشند و تجربه‌شان سرحالتان کند. راستی، من سید‌احمد واحدی هستم. روزنامه نگارم و زیاد خرید می‌کنم چون خرید‌کردن حالم را خوب می‌کند.Back to Top ↑