چی ببینیم؟ ۱۱۰

پست شده در ۳۰ مهر ۱۳۹۴ | توسط علی سیف الهی

1

۳ پیشنهاد گرافیکی عاشورایی

داستان سرودن ترکیب‌بند «باز این چه شورش است…» را شنیده‌اید؟ می‌گویند محتشم کاشانی برادری داشت که در جوانی او را از دست می‌دهد و مرثیه‌هایی برایش می‌سراید. شبی در عالم رویا امیرالمومنین (ع) -یا حضرت زهرا (س) – را می‌بیند و حضرت از او گله می‌کند که چرا فقط برای برادرش مرثیه گفته و برای امام حسین (ع) شعر نمی‌گوید! محتشم ادب کرده و عرض می‌کند که خود را شایسته مقام شاعری آن حضرت نمی‌داند. ضمن اینکه اگر بخواهد شعری بگوید واقعا نمی‌داند از کجا باید شروع کند. حضرت مصرع اول را برای محتشم خوانده و می‌فرماید این گونه شروع کن: «باز این چه شورش است که در خلق عالم است» و محتشم می‌گوید: «یک مرتبه از خواب پریدم در حالی که زیر لب زمزمه می‌کردم: «باز این چه نوحه و چه عزا و چه ماتم است». محتشم شعر را بی‌وقفه ادامه می‌دهد تا به این ترکیب‌بند بی‌نظیر می‌رسد. این روایت‌های لطیف و شاعرانه از ماجرای عاشورا و کربلا از‌‌ همان از‌‌ همان ۱۳۷۶ پیش ادامه دارد. از دهم محرم سال ۶۱ هجری قمری. انیمیشن و گرافیک‌موشن و اینفوگرافیک و… درباره عاشورا هم از‌‌ همان روایت‌های هنرمندانه‌ و چشم‌نوازی است که در چند سال اخیر بازار پرمشتری و پررونقی دارد. سه تا از بهترین‌های آن‌ها را برای شما جدا کرده‌ایم تا روایتی متفاوت از واقعه عاشورا و کربلا ببینید و بخوانید و بشنوید.

۶۸۶۹۱۱

  • ۱/ انیمیشن «یکی از چهار نفر»

انیمیشنی با تکنیک کمیک‌موشن که در هر قسمت به چند فراز از زندگی، تصمیم‌گیری و دوراهی‌های پیش‌روی شخصیت‌های کربلا می‌پردازد. به زندگی «ضحاک بن‌ عبدالله»، «شمر بن ذی‌الجوشن»، «حبیب بن مظاهر» و «حر بن ریاحی». شخصیت خوبی که تصمیم اشتباه می‌گیرد، شخصیت بدی که تصمیم اشتباه می‌گیرد، شخصیت خوبی که تصمیم درست می‌گیرد و شخصیت بدی که تصمیم درست می‌گیرد، موضوع اصلی مجموعه پویانمایی «یکی از چهار نفر» است.

۵۰۰۵۲۸۶۰۷_۶۴۰

قسمت اول/ضحاک‌بن عبدالله

این قسمت را از اینجا یا اینجا تماشا و دانلود کنید.

قسمت دوم/حبیب‌بن مظاهر

این قسمت را از اینجا یا اینجا تماشا و دانلود کنید.

قسمت سوم/ حر بن ریاحی

این قسمت را از اینجا یا اینجا تماشا و دانلود کنید.

قسمت چهارم/شمر بن ذی‌الجوشن

این قسمت را از اینجا یا اینجا تماشا و دانلود کنید.

تصاویر مجموعه پویانمایی «یکی از چهار نفر» بر اساس کتاب «داستان عاشورا» به تصویرگری پرویز اقبالی و روایت محمدرضا سرشار (رضا رهگذر) و با کارگردانی میثم حسینی تولید شده است.

 

  • ۲/ مجموعه گرافیکی «روایت واقعه»

preloaderBg

۵ روایت گرافیکی از محرم. «عاشورا رویدادی نیست که تنها به اندازه یک روز یا یک نیم‌روز از کتاب قطور تاریخ را خونین کرده باشد. حماسه امام حسین (ع) از ماه‌ها پیش و با مرگ معاویه شروع شده و سال‌ها و بلکه قرن‌ها پیش از عاشورا تا روزگار ما ادامه یافته است…»؛ مجموعه «روایت روایت واقعه» با همین تعریف قیام امام حسین (ع) را در ۵ پرده روایت کرده است؛ در پرده‌های «اسلامی که در بیراهه بود»، «به سوی مقتل»، «قلب واقعه»، «حماسه در زنجیر» و «هر روز عاشوراست».

مجموعه گرافیکی «روایت واقعه» را اینجا ببینید.

۵۲

راهنمای استفاده: در هر پرده روی «بیشتر بدانیم» کلیک کنید تا پنجره‌ای کوچک باز شود. در این پنجره علاوه بر اطلاعات مختصر متنی و گرافیکی که پیش روی شما قرار می‌گیرد، در هر پرده فایل‌های صوتی هم با حجم کم در گوشه پایین سمت راست پنجره قرار داده شده است که به موضوع این پرده ربط دارد. برای شنیدن و دانلود آن‌ها کافی است روی فلش‌ها کلیک کنید.

 

  • ۳/ اینفوگرافیک عاشورا

اینفوگرافیک «خورشید روی خاک» وقایع حرکت امام حسین (ع) از مدینه تا کربلا را تصویر می‌کند. در این اینفوگرافیک -که خبرگزاری «تسنیم» با طراحی سلمان رییس‌عبدالهی منتشر کرده است- اطلاعات جمع‌وجوری از واقعه عاشورا به دست می‌آورید:

۱

-مسیر حرکت امام حسین (ع) از مدینه تا کربلا و وقایعی که در منزل‌های مختلف اتفاق افتاده است.

– آرایش سپاهیان امام (ع) و لشگر دشمن در روز عاشورا.

-آشنایی به سه شخصیت‌ تاثیرگذار واقعه عاشورا.

-روایت مختصر وقایع روز عاشورا.

-اعداد و ارقامی که به واقعه کربلا و روز عاشورا ربط دارند.

اینفوگرافیک «خورشید روی خاک» را می‌توانید اینجا تماشا و دانلود کنید.

ایول!
4

Tags: , , ,


درباره نویسنده

علی سیف الهی

من قرار است لابه‌لای فیلم‌ها و سریال‌های ایرانی، برنامه‌های تلویزیونی و اینترنتی و نمایش‌های تئاتر سرک بکشم و بهترین‌ها و جذاب‌ترین‌ها و بدترین‌های آنها را برای شما انتخاب کنم. قرار است پیشنهاد بدهم کدام فیلم و سریال و برنامه و نمایش را از دست ندهید و بهتر است قید کدام یکی از آنها را بزنید.Back to Top ↑