چی بخونیم؟ كانال تلگرام

پست شده در ۲۶ مهر ۱۳۹۴ | توسط اشکان خسروپور

118

کدام کانال‌های تلگرام را بخوانیم؟

مدت زیادی از راه افتادن کانال‌ها در تلگرام نمی‌گذرد اما آن‌قدر تعداد این امکاناتِ تازه تلگرامی زیاد شده که آدم نمی‌داند باید سراغ کدامشان برود. ما برای شما چند نمونه از خواندنی‌ترین کانال‌های تلگرامی را پیدا کرده‌ایم. کانال‌هایی که مطلب‌هایشان به اسم‌شان می‌خورد و می‌شود با خیال راحت آن‌ها را لقمه لقمه خواند.

کانال تلگرام چیست؟

تا همین چند هفته پیش که هنوز کانال نیامده بود، تبادل اطلاعات از راه گروه انجام می‌شد.  هرکسی که عضو تلگرام می‌شد، می‌توانست یک گروه راه بیندازد و حداکثر تا ۲۰۰ نفر را دور و بر خودش جمع کند. اوایل گروه‌ها پاتوق‌هایی شدند برای دورهمی‌های دوستانه یا تبادل اطلاعات ساده‌ دور همی اما بعدتر گروه هدف تبلیغاتی هم پیدا کرد. این وسط، عده‌ای هم بودند که پیام‌های تکراری و شایعه‌های اعصاب‌خردکن پخش می‌کردند. این پیام‌های نامربوط باعث می‌شد که خیلی وقت‌‌ها هدف گروه عوض شود و فردی به نام مدیر، کار و زندگی‌‌اش را بگذارد برای کنترل فضای مجازی. این بود که کانال به دنیا آمد.

کانال‌ های تلگرام چه مزیت‌هایی دارد؟

  • تعداد اعضایش به این سادگی‌ها پر نمی‌شود و خیلی بیشتر از ۲۰۰ تاست. (کانال‌هایی با حدود ۱۰۰ هزار عضو هم دیده شده)
  • هیچ‌کس – به جز مدیران گروه – به اطلاعات حساب اعضا دسترسی ندارند که البته آن دسترسی هم در حد آی‌دی تلگرام است. (اگر کسی مزاحم‌تان شد یا عاشقانه‌هایش به مذاق‌تان خوش نیامد، دکمه Block user را بزنید و کار تمام است.)
  • هیچ‌کس به جز مدیر اجازه حرف زدن ندارد. مدیر و چند نفری که او تایید می‌کند،‌ می‌توانند نوشته‌ها و عکس‌ها را روی کانال بگذارند. شما فقط بیننده هستید و بس. برای همین بحث از موضوع اصلی خارج نمی‌شود.

کانال – به خصوص ایرانی‌هایش- این بدی‌ها را دارند:

  • به خاطر تازه‌کار بودن، تبادل لینک و تبلیغات دارند که بعضی وقت‌ها زیادی توی ذوق می‌زند.
  • چون مدیر به اطلاعات آی‌دی اعضایش دسترسی دارد، احتمالا بتواند برای اعضا در آینده تبلیغات بفرستد.
  • بعضی از کانال‌هایش به خاطر افزایش بازدیدکننده، سراغ تبلیغات غیراخلاقی می‌روند، جوری که آدم جلوی خانواده رویش نمی‌شود تلگرام را باز کند!

ما چه کانال‌ هایی را انتخاب کرده‌ایم؟

  • کانال‌هایی که مطلب خواندنی دارند و کمتر عکس‌محور هستند.
  • کانال‌هایی که مطالب غیراخلاقی ندارند.
  • کانال‌هایی که یا تبادل لینک و تبلیغات ندارند یا اگر هم دارند، آن‌قدر نیست که توی ذوق بزند.
  • پیام‌ها یا حتی تبلیغات غیراخلاقی ندارند.

کانال‌ های تلگرامی که ما انتخاب کرده‌ایم

نام کانال:
کانال چی

لینک کانال

https://telegram.me/cheeechannelژ

مشخصات کانال
کانال سایت «چی» است. هر وقت مطلب تازه‌ای در سایت «چی» قرار بگیرد، بخش‌هایی از آن روی کانال می‌رود. مطلب‌ها تکه‌ تکه است تا چشم را خسته نکند. شعرگرافی هم یک بخش دیدنی ویژه اعضای کانال است، یک‌جور تلفیق شعر و عکس ساده و خوب.

*

نام کانال

خبرهای فوری و مهم

لینک کانال

https://telegram.me/khabar_fouri

مشخصات کانال

از اسمش معلوم است. خبرها را از خبرگزاری‌ها و سایت‌های مختلف پیدا کرده و منتشر می‌کند. عکس مرتبط با خبر را هم دارد. گوش شیطان کر، تا این ‌جای کار که خوب و به‌روز – حتی به دقیقه – بوده و سرعتش گاهی از خبرگزاری‌های داخلی خودمان هم بیشتر می‌شود.

اشانتیون: در این کانال نسخه الکترونیکی بعضی از مجله‌های معتبر دنیا – مثل Time– را هم می‌توانید بگیرید.

*

نام کانال

کتابدونی

لینک کانال

https://telegram.me/ketabdooni

مشخصات کانال

قبلا درباره «کتابدونی»‌ در سایت چی مفصل بحث کرده‌ایم. این کانال، همان کتابدونی است که در تلگرام فعالیت می‌کند و دست نویسنده‌اش برای پست گذاشتن بازتر است. اگر اینستاگرام کتابدونی را دوست دارید، اینجا هم حالتان را خوب می‌کند. کانال‌های مرتبط با کتاب‌خوانی زیاد هستند اما کتاب‌دونی را معرفی کرده‌ایم چون اهل کپی‌کاری نیست. PDF کتاب‌هایی را هم که در بازار هستند، رو نمی‌کند.

*

نام کانال

روزنامه فرهنگی

لینک کانال

https://telegram.me/rooznamefarhangi

مشخصات کانال
یک جور کانال ساده‌ دورهمی برای موضوعات فرهنگی است که مطالبش را از سایت‌های مختلف یا بخش‌های فرهنگی روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها کپی می‌کند.

*

نام کانال

ریاست‌جمهوری

لینک کانال

https://telegram.me/president_iran

مشخصات کانال

از اسمش معلوم است دیگر. اگر دنبال اخبار روزانه درباره برنامه‌های حسن روحانی، رییس‌جمهوری کشورمان هستید، سراغ این کانال بروید. چون اینجا را اشخاص دست‌ چندم مدیریت نمی‌کنند، خبرهایش به‌روز و مستند هستند.

*

نام کانال

واژگان انگلیسی

لینک

https://telegram.me/englishvoc

مشخصات کانال

این کانال جان می‌دهد برای کسانی که دلشان می‌خواهد، زبان انگلیسی یاد بگیرند.  هر روز تعدادی لغت را با چاشنی گرامر یاد می‌دهد و بعد تو را راحت می‌گذارد که واژه‌ها را در ذهنت مزه‌مزه کنی. آن‌قدر سریع پیش نمی‌رود و مغزت را بمباران نمی‌کند که خسته شوی، بیش از اندازه هم کند نیست. قرار است اینجا واژه‌های کتاب ۵۰۴ یا بعضی تکیه‌کلام‌ها را آموزش بدهد.

*

نام کانال

خانواده و سلامت جنسی

لینک کانال

https://telegram.me/drshakibclinic

مشخصات کانال

یک کانال جمع‌وجور است که راه‌های سلامت جنسی خانوادگی را بررسی می‌کند. اگر سوالی هم داشته باشید، متخصص کانال جوابتان را می‌دهد. در اینجا از عکس های آن‌چنانی یا فیلم‌هایی که کنارشان علامت «+۱۸» داشته باشد، خبری نیست. از آن کانال‌هایی است که با وجود اسم خطرناکشان، حتی در محل کار هم می‌توانید آن را باز کرده و با خیال راحت مطالعه کنید!

هشدار: ممکن است کانال هدف تبلیغاتی داشته باشد اما فعلا که فقط در حد پرسش و پاسخ و اطلاعات است.

 

بخش دوم معرفی کانال‌های خوب تلگرام از نگاه سایت چی را هم بخوانید.

 

ایول!
32

Tags: , , , , , , , ,


درباره نویسنده

اشکان خسروپور

کتاب را باید با چای خورد، این‌طوری مزه‌اش بهتر است و اصلا بیشتر حال آدم را خوب می‌کند. کتاب‌های زیادی هستند، همین‌طور نویسنده‌های دهان‌پرکنی که اسمشان را شنیده‌ایم اما هیچ‌وقت آنها را نخوانده‌ و ندیده‌ایم. من اشکان خسروپور، روزنامه‌نگار هستم و کارم در «چی» این است که پیشنهاد بدهم، چه کتاب‌هایی با چای داغ می‌چسبند. برای خواندن آثار نویسنده‌های خوب کمک‌تان می‌‌کنم از کجا شروع کنید که توی ذوقتان نخورد.گاهی با بسته‌های خواندنی پیشنهادی هم حالمان را خوب می‌کنیم.Back to Top ↑