چی بخریم؟ nazri 02

پست شده در ۲۲ مهر ۱۳۹۴ | توسط سيد‌ احمد واحدی

3

ظروف یک‌بار‌مصرف نذری

محرم فصل نذری‌هاست و هر کس بسته به وسع و توان و نذر خود همه تلاشش را می‌کند تا سهمی در با‌شکوه‌تر برگزار‌شدن مراسم عزای حسینی‌(ع) داشته باشد. قدیم‌ها که کلا همه چیز با الان تفاوت داشت و خبری از ظروف‌ یک‌بار‌مصرف نبود نذری‌ها توی ظروف استیل یا چینی سرو می‌شد. اگر چه آن ظرف‌ها هم قشنگی و اصالت و مزه خاص خودش را داشت اما حالا چند سالی است که خیال همه بابت بردن و آوردن و پخش و شست‌و‌شوی ظروف راحت شده. این روزها نقش اصلی در پذیرایی از عزاداران را ظرف‌های یک‌بار‌مصرف ایفا می‌کنند. اگرچه در روزهای محرم و به دلیل تقاضای زیاد قیمت ظروف یک‌بار‌مصرف بالاتر می‌رود اما من لیستی از میانگین قیمت‌های چند فروشگاه محلی عرضه ظروف یک‌بار‌مصرف برایتان تهیه کرده‌ام.

ظرف غذا:

ظرف غذا سه نوع است: ظرف غذای آلومینیومی، ‌ظرف غذای پلاستیکی و ظرف غذای فومی دردار. این ظروف بسته به جنسشان و تک‌پرس یا دو‌پرس بودنشان از ۹۰تومان تا ۳۵۰تومان قیمت دارند.

ظرف آش و حلیم و شله‌زرد:

برای آش و حلیم هم کاسه هست و هم سطل. کاسه‌ها بدون در و سطل‌ها دردار هستند. کاسه‌ها بسته به جنس و اندازه‌شان از ۵۰تومان تا۲۵۰تومان و سطل‌ها از ۱۰۰تومان تا ۳۰۰تومان (همراه با در) قیمت دارند.

ظرف شله‌زرد و خورش تک نفره:

کاسه‌های کوچک بدون در برای حلیم و آش و شله‌زرد یک نفره مناسبند اما معمولا برای خورش از کاسه‌های کوچک دردار استفاده می‌شود. قیمت این کاسه‌های دردار بسته به جنس و اندازه از ۱۰۰تومان تا ۲۰۰تومان است.

قاشق و چنگال:

قاشق و چنگال هم مانند باقی ظروف از تنوع بالایی برخوردارند. قاشق و چنگال و کارد هم بسته به جنسشان، قیمتی از ۳۰تومان تا ۲۰۰تومان دارند.

لیوان:

بسته ۵۰۰ تایی لیوان‌های پلاستیکی که فقط به درد شربت می‌خورد حدود ۹۵۰۰تومان قیمت دارد. هر بسته پنجاه تایی لیوان‌های کاغذی ۳۵۰۰تومان است.

 

چند نکته خیلی مهم:

  • به خاطر اینکه بعضی ظروف دیگر مثل بشقاب و پیش‌دستی و سینی در نذری دادن‌های محرم خیلی کاربرد ندارند، توی این لیست نیستند اما قیمتشان در حد همین قیمت‌های بالاست.
  • این قیمت‌ها قیمت فروشگاه‌های محلی است. اگر تعداد زیادی از هرکدام از این‌ها می‌خواهید حتما به عمده‌فروشی مراجعه کنید. برای نذری‌های خانگی با تعداد کم، خرید محلی و عمده فروشی تفاوت چندانی ندارد.
  • برای غذاهای گرم تا جایی که می‌توانید از ظروف آلومینیومی استفاده کنید. پلاستیک به خاطر برگشت‌ناپذیر ‌بودن به چرخه طبیعت برای محیط زیستمان خوب نیست.
  • چند سالی‌است که ظروف گیاهی ساخته شده با نشاسته و ذرت هم به بازار آمده. این ظروف هم به لحاظ سلامت انسان و هم به لحاظ سلامت و پاکیزگی محیط زیست عالی هستند. اگر با قیمت نسبتا گران ترشان مشکلی ندارید نذری‌هایتان را توی آنها بدهید که مطمئنم ثوابتان چند برابر می‌شود.
  • برای چای و سایر نوشیدنی‌های گرم هم حتما از لیوان کاغذی استفاده کنید. نوشیدنی داغ توی لیوان پلاستیکی یک جورهایی شربت سرطان است!
  • شما را به خدا حواستان به ظروف نذری که می‌دهید باشد. اگر کنار خیابان نذری می‌دهید حتما جایی برای ریختن ظروف استفاده شده و کثیف در نظر بگیرید. این‌کار هم به بازیافت راحت‌تر مواد پلاستیکی کمک و هم زحمت رفتگر محله را کمتر می‌کند. شما که نمی‌خواهید ثواب نذرتان با آه شبانه یک پیرمرد زحمتکش به باد برود؟
  • این روزها حتی اگر کسی خودش نذری ندهد از نعمت سفره حضرت برخورداراست. اگر برایتان نذری آوردند زباله‌اش را توی کیسه جدا بگذارید تا کار ماموران بازیافت شهرداری آسان‌تر شود.

راستی توی عکس زیر می‌توانید همه مدل‌ها، اندازه‌ها و قیمت‌های ظروف یک‌بار‌مصرف را ببینید.

nazri 05

 

 

ایول!
9

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , ,


درباره نویسنده

سيد‌ احمد واحدی

«خرید‌کردن حالم را خوب می‌کند.» لابد این جمله را از زبان خیلی‌ها شنیدید. احتمالا حال خود شما هم با خرید‌کردن خوب می‌شود. خب، اینجا قرار است پاتوق کسانی باشد که خرید‌کردن را دوست دارند و علاوه بر رفع نیازشان از آن لذت می‌برند. من به کمک پیشنهادها و نظرات شما بهترین تجربه‌های خرید را با دوستان "چی" درمیان می‌گذارم؛ تجربه‌هایی که قول می‌دهم بهترین‌ها باشند و تجربه‌شان سرحالتان کند. راستی، من سید‌احمد واحدی هستم. روزنامه نگارم و زیاد خرید می‌کنم چون خرید‌کردن حالم را خوب می‌کند.Back to Top ↑