چی بخونیم؟ بابک زنجانی

پست شده در ۱۲ مهر ۱۳۹۴ | توسط اشکان خسروپور

17

بابک زنجانی چطور پولدار شد؟

یک سرباز آس و پاس، از بچه‌های میدان راه‌آهن که به خاطر خط خوبش، اواخر دوران سربازی را در بانک مرکزی گذراند و بعدتر به عنوان راننده‌ی شخصی رییس کل بانک مرکزی مشغول به کار شد. مدتی بعدتر هم، رییس بانک مرکزی از او خوشش آمد و بخشی از کار پخش دلار در بازار آزاد را به مرد جوان سپرد که منجر به میلیاردر شدنش شد.

این خلاصه روایتی است که بابک زنجانی، میلیارد – متهم معروف، مدتها قبل از دستگیری برای هفته‌نامه آسمان بازگو کرد. او در آن مصاحبه گفت که، بچه میدان راه‌آهن – و بعدتر میدان گلها- است و همه‌چیز را از صفر شروع کرده است. اگر می‌خواهید از زیر و بم زندگی بابک زنجانی – آن‌هم از زبان خودش – باخبر شوید، راهی بهتر از خواندن این مصاحبه وجود ندارد.

 

چرا باید مصاحبه با بابک زنجانی را بخوانیم؟

گزارش‌ها و یادداشت‌های زیادی در طول این سالها درباره بابک زنجانی منتشر شده اما خاص بودن این مصاحبه، به آن دلیل است که همه چیز را – درست یا غلط – از زبان شخص بابک زنجانی روایت می‌کند. مصاحبه ۱۶ هزار کلمه‌ای هفته‌نامه آسمان با بابک زنجانی، طولانی‌ترین ، مفصل‌ترین و یکی از پرسروصداترین مصاحبه‌هایی است که تا به حال با او انجام شده و تلاش می‌کند غول بزرگ اقتصادی دوران احمدی‌نژاد را به چالش بکشد. روزنامه‌نگار بارها در طول مصاحبه، صداقت بابک زنجانی را به چالش کشیده و از او درباره این‌که چرا بعضی داده‌ها را دقیق بیان نمی‌کند، سوال پرسیده است.

بعد از انتشار این مصاحبه، واکنش‌هایی هم از طرف مسئولان مطرح شد که واقعیت‌های مطرح شده در مصاحبه را به چالش می‌کشیدند و می‌گفتند که، محسن نوربخش، رییس کل بانک مرکزی وقت هیچ‌وقت راننده‌ای به نام بابک زنجانی نداشته است.

مصاحبه با بابک زنجانی را چه کسی نوشته؟

مصاحبه ۱۶ هزار کلمه‌ای با بابک زنجانی با تیتر «جوان ۲۵هزار میلیارد تومانی» را رضا زندی، روزنامه‌نگار هفته‌نامه آسمان نوشته است. او برای گرفتن این مصاحبه اختصاصی، بعد از هماهنگی راهی دفتر سورینت، یکی از شرکت‌های بابک زنجانی در تهران می‌شود تا از او درباره زندگی‌، کار و اتهاماتش بپرسد. خبرنگار «آسمان» از او درباره آشنایی‌اش با بعضی افراد شناخته شده مثل امیرجعفری می‌پرسد و از زنجانی می‌خواهد تا داستان زندان رفتنش را هم تعریف کند. در این مصاحبه، به جز خبرنگار و بابک زنجانی، «شیرازی‌منش»، یکی از یاران زنجانی هم حضور دارد و بعضی صحبت‌ها از زبان او رویات می‌شود.

 

بخش‌های خواندنی مصاحبه با بابک زنجانی

  • *شما در جایی گفته بودید که در بانک مرکزی سربازی کرده اید و راننده رئیس کل بانک مرکزی بودید. سرباز رئیس کل بانک مرکزی شدن کار ساده ای نیست. قبول دارید؟ لطفا صادقانه بگویید.
    صادقانه می گویم. زمانی که به سربازی رفتم در سپاه تقسیم شدم. من را به اردکان یزد فرستادند. سه ماه اول آموزشی ام آنجا بود. از آنجا به پادگان ولیعصر تهران منتقل شدم. در بین سربازها، مرتب تر بودم و تمیزتر می نوشتم. بنابراین من را به قرارگاه فرماندهی سپاه فرستادند. حدود ۱۴-۱۳ ماه آنجا بودم. زمانی که در آن مجموعه بودم یادم هست آقای هاشمی رفسنجانی، برای بازدید به آنجا آمدند. گفتند تعدادی سرباز برای ریاست جمهوری، بانک مرکزی و جاهای مختلف انتخاب کنید.
  • بالاخره رئیس کل بانک مرکزی، محافظ دارد. راننده قابل اعتماد دارد. استخدام بانک یا نهادهای حفاظتی است. چطور می توان باور کرد که یک سرباز را برای رئیس کل بانک مرکزی انتخاب کرده باشند؟ باورش کمی برایم دشوار است.
    نمی دانم پذیرش این مساله برای مردم هم سخت باشد یا نه. اما این اتفاقی برایم رقم خورد. واقعا اتفاق بود. همین الان در مجموعه کاری ما، افراد خیلی با استعدادی هستند که وقتی روز اول آمدند، خیلی به آنها اعتماد نمی کردیم. اما امروز حساب های میلیاردی ما دست اینهاست. دست چک هایمان دست این افراد است. اینها اتفاقی است دیگر.

 

مصاحبه هفته‌نامه آسمان را کجا بخوانیم؟

مصاحبه مفصل با بابک زنجانی، در شصتمین شماره هفته نامه آسمان، در تاریخ ۲۰ شهریورماه ۱۳۹۳ منتشر شد. از آن‌جایی که هفته‌نامه آسمان توقیف شده، اگر در آرشیو شخصی‌تان این مجله را نداشته باشید، تنها راه خواندنش، کلیک کردن روی این لینک از خبرآنلاین است.

 

مصاحبه آسمان با بابک زنجانی را چه وقت‌هایی بخوانیم؟
مصاحبه مفصل بابک زنجانی با «آسمان»، ۱۶ هزار کلمه است. اگر فرض بگیریم که در هر صفحه مجله، ۲ هزار کلمه جا می‌شود، پس چنین مصاحبه‌ای ۸ صفحه یک مجله را می‌پوشاند. حالا که اصل مجله – به خاطر توقیف آسمان در سال ۱۳۹۲ – در دسترس نیست، باید چنین مصاحبه‌ای را آنلاین خواند. از آن‌جایی که خواندن یک متن طولانی از روی نمایشگر رایانه معمولا ساده نیست، بهتر است مصاحبه را وقتی بخوانید که سرتان خلوت‌تر است و دست‌کم یک ساعتی وقت دارید.

 

خط فکری آسمان، نشریه‌ای که با بابک زنجانی مصاحبه کرده؟

آسمان، یک هفته‌نامه اصلاح‌طلب بود که به مدیرمسئولی عباس بزرگمهر و سردبیری محمد قوچانی، از سال ۱۳۹۰ تا بهمن‌ماه ۱۳۹۲ منتشر شد. حامی مالی مجله هم غلامحسین کرباسچی، شهردار پیشین تهران بود و بعد از مدتی هم به صورت روزنامه در آمد. البته انتشار روزنامه آسمان به یک ماه هم نکشید.

تیمی که محمد قوچانی سردبیری می‌کند، در حال حاضر در مجله مهرنامه کار می‌کنند. قوچانی قبل‌تر یعنی در اوایل دهه ۱۳۸۰ خورشیدی روزنامه شرق را سردبیری می‌کرد.

 

 

ایول!
7

Tags: , , , , , , , , , , , ,


درباره نویسنده

اشکان خسروپور

کتاب را باید با چای خورد، این‌طوری مزه‌اش بهتر است و اصلا بیشتر حال آدم را خوب می‌کند. کتاب‌های زیادی هستند، همین‌طور نویسنده‌های دهان‌پرکنی که اسمشان را شنیده‌ایم اما هیچ‌وقت آنها را نخوانده‌ و ندیده‌ایم. من اشکان خسروپور، روزنامه‌نگار هستم و کارم در «چی» این است که پیشنهاد بدهم، چه کتاب‌هایی با چای داغ می‌چسبند. برای خواندن آثار نویسنده‌های خوب کمک‌تان می‌‌کنم از کجا شروع کنید که توی ذوقتان نخورد.گاهی با بسته‌های خواندنی پیشنهادی هم حالمان را خوب می‌کنیم.Back to Top ↑