چی بخونیم؟ کتابدونی در اینستاگرام

پست شده در ۴ مهر ۱۳۹۴ | توسط اشکان خسروپور

2

«کتابدونی»، خلوتی برای چند دقیقه کتاب‌خوانی

گاهی پیش می‌آید که آدم حوصله یا وقت خواندن یک کتاب را نداشته باشد اما یک جمله کوتاه از کتابی خاطره‌انگیز یا خواندنی، حالش را خوب کند. گاهی آدم دلش می‌خواهد، یکی دو خط نوشته یا شعر ناب بخواند و به کارش برسد؛ وقت‌هایی مثل زمان نوشیدن یک چای ناب عصرانه یا یا وسط خستگی‌های روزمره کاری.
صفحه اینستاگرام کتابدونی که مصطفی قوانلو قاجار آن را می‌گرداند، یکی از همین منابع خواندنی حال‌خوب‌کن است، جایی به نام Ketabdoni .

چه کسی صفحه کتابدونی را می‌گرداند؟
مصطفی قوانلو قاجار یکی از قدیمی‌ترین وبلاگ‌نویسان ایرانی است و انگار در فضای مجازی بیشتر شناخته شده است تا در دنیای واقعی. زمینه موردعلاقه او، کتاب است و کتاب‌خوانی. به همین خاطر، در هر موضوعی که به شکلی با کتاب مرتبط باشد، نام او را می‌توانید ببینید. قوانلوقاجار به جز وبلاگش – که البته چند وقتی است غیرفعال شده و قرار است با شکل و شمایل تازه‌ای بازسازی شود – در هرجایی که می‌شود نوشت، حضور دارد و پیشنهادهای خواندنی روز را ارایه می‌کند.

در اینستاگرام کتابدونی چی می‌بینید؟
عکس از جلد کتاب به علاوه یک جمله مهم، به یاد ماندنی یا خاطره‌ساز از آن، همان چیزهایی است که در صفحه «کتابدونی» خواهید دید. کتاب‌ها معمولا جدیدترین‌ها هستند اما دلیل نمی‌شود کتاب‌های خواندنی قدیمی – مثل جاناتان، مرغ دریایی – در آن جایی نداشته باشند. گاهی وقت‌ها هم عکس‌هایی از کتابخانه‌های جالب یا شعرهایی که به نظرش جالب آمده را نوشته است.

نقاط قوت کتابدونی چیست؟
صاحب کتابدونی برای هر عکسی که می‌گیرد،‌وقت گذاشته و معمولا کتاب‌هایش را در یک دکور چیده. در نتیجه،‌هیچ‌وقت یک جلد کتاب خالی نمی‌بینید و حتی نگاه کردن به تصویرها هم می‌توانند جذاب باشند. به غیر از جمله‌های خواندنی کتاب، مشخصات کامل کتاب یا حتی گاهی محل فروش آن، با هشتگ مشخص شده است. این‌طوری می‌توانید بفهمید که مثلا در شهر کتاب مرکزی، چه‌ کتاب‌هایی پیدا می‌شود یا کتاب‌های خوب انتشارات مروارید کدام‌ها هستند.

نقاط ضعف کتابدونی چیست؟
تبلیغات نامحسوس «کتابدونی» از آن چیزهایی است که بدجوری توی ذوق می‌زند. بعضی وقت‌ها پست‌هایی درباره مواردی غیر از کتاب – مثلا فیلم – می‌بینید که گرچه پیشنهادهای بدی نیستند اما به یک صفحه کتاب‌محور ربطی ندارند.

یکی از پست‌های «کتابدونی»:
این یکی از نوشته‌های بلندی است که در صفحه کتابدونی منتشر شده است. پست‌های دیگر معمولا یکی دو جمله بیشتر نیستند. این پست را به این دلیل انتخاب کردیم که، با فضای فکری نویسنده هم آشنا شوید.

چند روز پیش فرد ناشناخته ای بدون معرفی و احوالپرسی مرسوم، در شبکه های اجتماعی پیغام داد:«لینک کتاب قصر کافکا را برای دانلود دارید؟»خارج از لحن و بیان نامتعارفش، نوع درخواستش کنجکاوم کرد. به همین خاطر از او پرسیدم که چرا چنین درخواستی را مطرح می کند، هنگامی که چنین کتابی در کتابفروشی موجود است. دوست ناشناخته جوابی تقریبا شگفت انگیز داد:«کافکا وصیت کرده بود که کتابهایش را پس از مرگ بسوزانند.» سوال کردم آیا شما با دانلود این کتاب به مترجم، ناشر و صنعت نشر ضربه نمی زنید؟ پاسخ داد:«مترجم،ناشر، سرمایه گذار همه برای منفعت خودشان این کار را انجام دادند، در حالی که نویسنده کتاب(کافکا) راضی نیست و این پول ناحق است.»بحث ما به درازا کشید و در آخر فرد ناشناس در ظاهر متوجه اشتباهش نشد. به نظر می رسد که چنین مسیری در جهت دانلود کتاب، بیشتر یک بهانه یا توجیه ساده باشد. توجه کنید که موضوع در مورد کتابهای نایاب، کمیاب و یا حتی کتاب های ممنوع نیست. یک مترجم یا نویسنده کتابی را پدید می آورد و یک ناشر با تحمل مشقات فراوان آن را چاپ می کند و آن را به کتابفروشی ها می فرستد، در مقابل عده ای،کتاب را اسکن می کنند و در سایت خود می گذارند و با آن کسب درآمد می کنند. خوشبختانه چند سالی است که در مورد فیلم و موسیقی تا حدودی افکار عمومی با این موضوع آشنا شده اند و براساس همان قانونی که برای همه محصولات فرهنگی از جمله کتاب حاکم است، از دانلود آثار صرف نظر می کنند و یا حداقل آن را عملی قبیح می دانند. اما متاسفانه در مورد کتاب چنین مساله ای نه تنها حاکم نیست، بلکه بسیاری لینک دانلود کتاب هایی که در بازار موجود است را دست به دست می کنند. با این وصف چگونه می توان از مترجم و نویسنده ایرانی توقع داشت، تا به کار و شغل خود ادامه دهد. این در حالی است که با وجود دریافتی اندک پدیدآورندگان از ناشران، اهل فرهنگ هستند که با خرید کتاب به بقای شغلی نویسنده و مترجم کمک می کنند.

 

صفحه کتابدونی را چطور پیدا کنیم؟
با موبایلتان وارد صفحه اصلی اینستاگرام شوید. دکمه جست‌وجو که شبیه به ذره‌بین است را کلیک کنید. در کادری که بالای صفحه باز می‌شود، عبارت Ketabdoni را سرچ کنید. صفحه کتابدونی جلوی شماست. اگر دکمه Follow  را کلیک کنید، هربار که صفحه به‌روز شود، شما از آن با خبر می‌شوید.
اگر با کامپیوتر هستید، روی این لینک کلیک کنید و دکمه Follow را فشار دهید.
https://instagram.com/ketabdoni/

 

 

ایول!
2

Tags: , , , , , , , , ,


درباره نویسنده

اشکان خسروپور

کتاب را باید با چای خورد، این‌طوری مزه‌اش بهتر است و اصلا بیشتر حال آدم را خوب می‌کند. کتاب‌های زیادی هستند، همین‌طور نویسنده‌های دهان‌پرکنی که اسمشان را شنیده‌ایم اما هیچ‌وقت آنها را نخوانده‌ و ندیده‌ایم. من اشکان خسروپور، روزنامه‌نگار هستم و کارم در «چی» این است که پیشنهاد بدهم، چه کتاب‌هایی با چای داغ می‌چسبند. برای خواندن آثار نویسنده‌های خوب کمک‌تان می‌‌کنم از کجا شروع کنید که توی ذوقتان نخورد.گاهی با بسته‌های خواندنی پیشنهادی هم حالمان را خوب می‌کنیم.Back to Top ↑