چی بخونیم؟ روزنامه سينما

پست شده در ۲۹ شهریور ۱۳۹۴ | توسط اشکان خسروپور

0

سینما، روزنامه شد

امروز، دومین روزی است که سومین روزنامه سینمایی کشور دارد اولین‌ نفس‌هایش را می‌کشد.سینما، هفته‌نامه‌ای است که بعد از قبول درخواست مدیرانش توسط وزارت ارشاد،  از شنبه به صورت روزنامه در آمده است. اینطور که همکاران فریدون جیرانی (سردبیر سینما) می‌گویند، این روزنامه قرار است، سینما را دوست داشته باشد و هر دو طیف عام و تجاری‌پسند و روشن‌فکر و خاص‌پسند را با خودش همراه کند. این نوشته، دنبال تحلیل این واقعیت نیست. فقط یک روزنامه تازه‌‌متولد شده را معرفی می‌کند. تصمیم به خواندن یا نخواندن سینما، با شما.

روزنامه سینما چیست؟
روزنامه سینما، همان هفته‌نامه سینماست، سردبیر و مسئولان ارشدش هم همان‌ها هستند. منتهی بعد از درخواستی که سردمداران این روزنامه به ارشاد ارایه دادند، با انتشار «سینما» به صورت روزنامه موافقت شد. از حدود تیرماه تا ماه شهریور هم تیم تازه دور هم جمع شدند تا اولین شماره روزنامه سینما، روز شنبه ٢٨ شهریورماه روی کیوسک برود.

 

 

روزنامه سینما چه خط فکری دارد؟
سردبیر روزنامه سینما، فریدون جیرانی است که خیلی از اهالی تلویزیون او را به خاطر برنامه‌ نقد سینمایی‌اش به نام «هفت» می‌شناسند. اگر آن برنامه برایتان جذاب بوده، حتما این روزنامه را هم می‌پسندید. آد‌م‌ها معمولا با کسانی جور می‌شوند که با سلیقه‌شان هماهنگ باشند.
برای این‌که تم کلی روزنامه سینما بیشتر دستتان بیاید، این بخش از یادداشت خسرو نقیبی،  دبیر تحریریه روزنامه سینما در اولین شماره این رسانه را بخوانید: «… بخشی از گروهی که امروز در خیابان اندیشه (دفتر روزنامه سینما) گرد هم آمده، پیش‌تر دو شکل کاملا متفاوت روزنامه‌نگاری سینمایی را آزموده؛هم رسمی و دولتی صرف را و هم عامه پسند بودن را. حالا گروهی بزرگتر گرد هم آمده‌اند تا این‌بار راهی سوم را برای ماندگار شدن در حافظه تاریخ مطبوعات سینمایی امتحان کنند: راه میانه. «سینما»ی ما نه قرار است حامی سینمای دولتی باشد، نه فقط به سینمای روشن‌فکری توجه نشان دهد و نه دل‌بسته‌ی سینمای جریان اصلی یا در سطح پایین‌ترش سینمیا صفا تجارتی باشد. روزنامه سینما قرار است سینما را دوست داشته باشد. دلش برای سینمای ایران بسوزد. مثل یک رفیق  راه‌بلد به راه رفتن آن کمک کند و هر جا که پا را به اشتباه گذاشت، دستی روی شانه این رفیق بگذارد و بگوید مسیر پیش رو اشتباه است.

در روزنامه سینما، چی بخوانیم؟
روزنامه، همان‌طور که از نامش پیداست، سراغ سینما، فیلم، بازیگران و خلاصه، تمام مواردی که به این حوزه مربوط می‌شود رفته است. گرچه از ادبیات، موسیقی یا هنرهای دیگر هم غافل نشده و نیم‌نگاهی هم به دنیای اقتصادی دارد (مثلا رکود خرید خودرو که موضوع روز است) اما بیشتر مطالب در حوزه سینما و تلویزیون، نقدهای سینمایی، آخرین خبرهای سینما و.. دور می‌زند.
این‌طور که فریدون جیرانی از مدت‌ها پیش گفته بود، این روزنامه قرار است به حوزه سینما و به طور کلی، دیدنی‌ها نگاه تحلیلی داشته باشد.

سینما، روزنامه خوبی می‌شود؟
باید صبر کنید. «سینما»، هنوز تازه‌کار است. روزنامه‌ها – و کلا نشریه‌ها – روزهای اولشان را می‌ترکانند. هم برای جذب مخاطب، هم به این دلیل که احتمالا از قبل کلی گزارش، یادداشت و.. آماده کرده‌اند. در ضمن، دنیای سینما جایی است که خبرهایش خیلی زود بیات می‌شوند و انتخاب خبر، گزارش، سوژه و مصاحبه اصلا کار ساده‌ای نیست. از طرفی، برقرار کردن تعادل بین دو طیف «مردم‌پسند» و «روشن‌فکر» سینمایی کار دشواری است. در ضمن، محیط و طرز کار در روزنامه و مجله با هم فرق‌هایی دارند. پس برای این‌که قضاوت کنید، هنوز زود است. این نوشته هم دنبال قضاوت نیست و فقط پی معرفی می‌گردد.

روزنامه سینما از کجا بخریم؟
مثل تمام روزنامه‌ها، «سینما» را هم می‌توانید از دکه‌های روزنامه‌فروشی بخرید.روزنامه سینما هزار تومان قیمت خورده.

روزنامه سینما را چه کسانی می‌گردانند؟
دست‌اندرکاران روزنامه سینما اینها هستند:
مدیرمسئول و صاحب امتیاز: حسین وحشوری
سردبیر و جانشین مدیرمسئول: فریدون جیرانی
دبیرشورای نویسندگان: مینا اکبری
دبیر تحریریه: خسرو نقیبی
عکس: عباس کوثری – مهدی حسنی
طراح هنری: علیرضا میرزامصطفی
مدیر هنری: سلمان رییس‌عبدالهی
مدیر فنی: یوسف ابراهیمی
طرح: شهاب جعفرنژاد
سینمای ایران: سعید مروتی – احسان ظلی پور – سمیه علی‌پور – محبوبه افتخاری – سارا کنعانی – سعید حسینی- مهرنوس سلماسی
تلویزیون: وحیدی سعیدی – محمد صابری – نزلا پیکانیان
سینمای جهان: پیوان عسگری – لیدا صر – ویستا فولادی
نقد و تجسمی: حافظ روحانی – فاطمه حاج حسینی
اقتصاد: مهرداد جههانگیری
ادبیات: سید فرزام حسینی – بهنام ناصری
موسیقی: نیوشا مزیدآبادی – بهنام مظاهری
تئاتر: مهدخت اکرمی
صفحه آخر: نگار مفید – المیرا حصارکی
ویژه‌نامه‌ها:  علی مسعودی‌نیا – محمد بیات – امیر بهاری – مهسا همتی

ایول!
0

Tags: , , , , , , , ,


درباره نویسنده

اشکان خسروپور

کتاب را باید با چای خورد، این‌طوری مزه‌اش بهتر است و اصلا بیشتر حال آدم را خوب می‌کند. کتاب‌های زیادی هستند، همین‌طور نویسنده‌های دهان‌پرکنی که اسمشان را شنیده‌ایم اما هیچ‌وقت آنها را نخوانده‌ و ندیده‌ایم. من اشکان خسروپور، روزنامه‌نگار هستم و کارم در «چی» این است که پیشنهاد بدهم، چه کتاب‌هایی با چای داغ می‌چسبند. برای خواندن آثار نویسنده‌های خوب کمک‌تان می‌‌کنم از کجا شروع کنید که توی ذوقتان نخورد.گاهی با بسته‌های خواندنی پیشنهادی هم حالمان را خوب می‌کنیم.Back to Top ↑