دیگه چی؟ ۷۵a5f563bc24cdf66451736dde8ebc6f

پست شده در ۱۹ شهریور ۱۳۹۴ | توسط مهدی ملکی‌فر

194

راهنمای گام به گام معامله خودرو

معامله کردن خودرو کار ترسناکی است. خصوصا اگر بار اولتان باشد. و بگذارید همین اول خیالتان را راحت کنیم: این بازار پر است از دروغ و دغل و کلاهبرداری. تنها راهِ کاملاً امنِ خریدن خودرو، این است که به نماینده رسمی خودروساز مراجعه کنید و یک خودروی صفر بخرید. اما خیلی‌ها حوصله بروکراسی نمایندگی‌ها را ندارند و ترجیح می‌دهند حتی خودروی صفر را از دست بخرند! خصوصا که زمان تحویل خودرو از نمایندگی معمولا روی هواست و تاخیرهای چندماهه اصلا دور از ذهن نیست. فروش خودرو هم کلا کار سختی است! در کنار همه اینها، نشناختن قوانین و مراحل انجام معامله، ممکن است شما را در چاله‌ها و چاه‌های عمیقتری هم بیاندازد!

الان فرض می‌کنیم که شما قصد دارید برای اولین بار، سراغ معامله خودرو بروید، و نسبت به این موضوع هیچ دانش قبلی ندارید. پس یک طومار بلندبالا از صفر تا صدِ این داستان برایتان می‌نویسیم و ماجرا را هم از دید فروشنده و هم از دید خریدار، تعریف می‌کنیم. (البته بیشتر خریدار)

ببخشید که طولانی است. واقعا جزئیات ماجرا خیلی زیاد است. آنچه در ادامه می‌خوانید، حاصل تجربه معامله چندین خودرو است و مطمئن باشید تک‌تک نکاتی که می‌خوانید، مهم و عملی هستند.

 

راهنمای گام به گام معامله!

در هر معامله این مراحل باید پشت سر گذاشته شوند:

۱ـ بازدید و کارشناسی فنی

۲ـ قولنامه

۳ـ مراجعه به مراکز تعویض پلاک نیروی انتظامی یا همان موسسه راهگشا و تعویض پلاک (بد نیست سری به سایت موسسه راهگشا هم بزنید. اما کل ماجرا را همینجا برایتان گفتیم!)

۴ـ مراجعه به دفتر اسناد رسمی و ثبت سند قطعی.

۵ـ اگر خودرو بیمه بدنه دارد، مراجعه به نماینده بیمه مربوط و تهیه الصاقیه تغییر مالکیت.

 

مدارک مورد نیاز برای معامله خودرو

برای معامله شدن یک خودرو، باید مدارک زیادی داشته باشید. در لحظه‌ای که خودرو برای خرید یا فروش بازدید می‌شود، ۵ مورد اول هم باید ارائه شوند تا بعدا به مشکل بر نخورید. برای ۲ مورد آخر فرصت هست:

 • کارت خودرو و برگ سبز: این دو تا، اسناد اصلی شناسایی مالکیت خودرو از دید نیروی انتظامی هستند. فارغ از هر سند دیگری، خودرو متعلق به کسی است که برگ سبز (و کارت خودرو) به نام اوست. بنابراین در صورت بروز اختلاف طرفین معامله، هر سند دیگری دالّ بر معامله داشته باشید، بدون حکم قضایی (یعنی دادگاه)، تبدیل به حکم توقیف خودرو نخواهد شد. این ماجرا را همین الان یک بار در ذهنتان ثبت کنید: معامله در لحظه‌ای قطعی می‌شود که برگ سبز انتقال یابد. ضمنا تغییرات مهم خودرو، مثل تعویض موتور، در برگ سبز قید می‌شود.
 • برگه کمپانی: این در حقیقت فاکتور فروش خودرو است و نشان می‌دهد فلان خودروساز در فلان تاریخ این خودرو را با چه شماره موتور، و چه شماره شاسی به چه کسی و با چه قیمتی فروخته است. خودروهای لیزینگی، روی برگه کمپانی‌شان قید می‌شود که سند در رهن کمپانی است و مالک، حق ندارد بدون تسویه حساب با خودروساز، خودرو را بفروشد.
 • سند قطعی: این یکی از عجیب‌ترین قسمت‌های ماجراست. در اولین معامله هر خودرو، یعنی زمانی که کسی مستقیما از خودروساز خرید می‌کند، چیزی به اسم سند وجود ندارد. اما برای معامله‌های دوم و بیشتر، یک چیزی وجود دارد به نام «سند قطعی» که سربرگ قوه قضاییه و مهر برجسته دارد و در دفاتر اسناد رسمی تنظیم می‌شود. اگر نام قید شده روی برگه کمپانی، با نام روی برگه سبز یکی باشد، نیازی به سند قطعی نیست. در غیر این صورت، باید سند قطعی وجود داشته باشد که نشان بدهد مالک فعلی خودرو، با مالک قبلی تسویه حساب کامل را انجام داده و معامله‌شان تحت نظارت قوه قضاییه، ختم به خیر شده است! ماجرای سند قطعی از اختلافات میان نیروی انتظامی و قوه قضاییه است. نیروی انتظامی می‌گوید من با این سند کاری ندارم و مالک خودرو، مالک برگ سبز است. اما قوه قضاییه می‌گوید من معامله را بدون تنظیم سند قطعی در دفاتر اسناد رسمی، به رسمیت نمی‌شناسم! و البته این مردم هستند که درگیر یک فرایند بروکراتیک عجیب و غریب می‌شوند! شما در نظر بگیرید که احتیاط شرط عقل است. بدون سند قطعی به هیچ عنوان معامله نکنید.
 • بیمه شخص ثالث: بدیهی است که خودرو بدون بیمه ثالث حتی یک سانتی‌متر از جایش نباید تکان بخورد. معامله که جای خود دارد.
 • مدارک شناسایی و وکالت: فروشنده خودرو در لحظه بازدید باید کارت ملی خود را ارائه دهد و اگر شخصا مالک خودرو نیست، باید وکالت تام محضری در امور معامله خودرو داشته باشد. این وکالت باید شامل دو قسمت «شماره گذاری» و «تنظیم سند قطعی» باشد. برای مالکانی که خارج از کشور زندگی می‌کنند، وکالت‌نامه باید مهر تایید وزارت خارجه داشته باشد.
 • مفاصا حساب عوارض شهرداری: هر خودرو بسته به نوع و کاربری و ابعاد، هر سال باید مقداری عوارض به شهرداری بدهد. معمولا کسی هر سال عوارض را پرداخت نمی‌کند و همه صبر می‌کنند تا موقع معامله خودرو، حدودا سالی ۳۰ هزار تومان (برای سواری‌های معمول ایرانی) عوارض پرداخت می‌کنند و یک برگه می‌گیرند. عوارض شهرداری بر عهده فروشنده است و باید تا پایان سال جاری پرداخت شود. مثلا اگر فروردین ۹۵ خودرو را معامله می‌کنید، باید عوارض تا پایان ۹۵ پرداخت شود. دفاتر خدمات الکترونیک شهر این برگه را ارائه می‌دهند. برای پرداخت آن فقــــط باید کارت بکشید. وجه نقد قبول نمی‌کنند. کارت خودرو هم باید همراهتان باشد.
 • برگه عدم خلافی: مالک پلاک فعلی، باید تمام جریمه‌هایش را پرداخت کند و برگه عدم خلاف را ارائه دهد. فروشنده (مالک فعلی) به دفاتر پلیس + ۱۰ مراجعه می‌کند و برگه خلافی خود را می‌گیرد. اگر جریمه‌ای وجود داشت پرداخت می‌کند و فیش پرداخت را به برگه خلافی الصاق می‌کند. اگر برگه عدم خلافی نداشته باشید، باید در محل تعویض پلاک، خلافی خودرو را بگیرید و اگر صفر نبود فـــــقط با کارت‌های عابربانک بانک‌های دولتی پرداخت کنید. دقت کنید، خلافی همیشه یک هفته تاخیر دارد. یعنی در برگه قید می‌شودهک این عدم خلاف مربوط به یک هفته پیش است و خلاف‌های یک هفته گذشته در آن قید نشده. اما جای نگرانی نیست، چون خلاف مربوط به پلاک است و فروشنده هرقدر خلاف کرده باشد، ربطی به خریدار ندارد! این خلاف‌ها اگر شش ماه دیگر هم مشخص شوند، به نام پلاکی ثبت می‌شوند که با آن خلاف صورت گرفته.
 • مدارک احراز محل سکونت خریدار: برای هر پلاک، یک بار باید محل سکونت محرز شود. یعنی اگر قبلا پلاک داشته‌اید، بدون این مدرک هم احتمالا کارتان راه می‌افتد. اما در حالت کلی باید یکی ازین مدارک را داشته باشید: سند خانه، اجاره‌نامه، دفترچه بیمه تأمین اجتماعی، گواهی اشتغال به تحصیل، قبوض آب، برق، گاز، تلفن. همه اینها یا باید به نام خریدار باشد یا بستگان درجه یک او.

 

۲۰۱۵۰۳۱۵۱۳۲۰۴۰_۶

برگ سبز این شکلی است!

 

بازدید و کارشناسی

اولین گام پس از مذاکره اولیه پای تلفن، بازدید خودرو است. یعنی خریدار به همراه کارشناس پیش فروشنده می‌رود و خودرو را با مدارکش بازدید می‌کند. به هــــــیچ وجه خودتان تنها خودرو را کارشناسی نکنید. ریزه‌کاری‌های کارشناسی خودرو آنقدر زیاد است که حتی فکرش را هم نمی‌توانید بکنید. پس اگر خودرو را پسند کردید، دو کارشناس باید خودرو را ببینند: صافکار و مکانیک. هزینه هر کارشناسی برای خودروهای عادی، حدود ۲۰ الی ۶۰ هزار تومان است. دوباره هم خواهش می‌کنیم. بدون کارشناسی خودرو نخرید. ممکن است فاجعه بیافرینید و با خرید یک خودروی چپی، راحت ۱۰ میلیون تومان ضرر کنید. باور کنید بعضی از کلاهبردارها جوری ماشین را خوشگل می‌کنند که باورتان نمی‌شود این خودرو قبلا کوچکترین تصادفی داشته باشد.

کارشناس صافکار به شما درباره تصادف‌ها و رنگ‌شدگی‌ها و تعویض‌های قطعات بدنه اطلاعات می‌دهد. کارشناس مکانیک هم شرایط فنی خودرو را برایتان شرح می‌دهد. دقت کنید که صافکار باید به بدنه خودرو دست بکشد، تک تک درهای ماشین را باز و بسته کند، با ناخن روی رنگ جاهای مختلف ضربه بزند، و چه بهتر که دستگاه تست ضخامت رنگ داشته باشد (برای تشخیص رنگ شدگی و بتونه‌کاری). اگر خودروی انژکتوری می‌خرید، کارشناسی خودرو بدون دستگاه دیاگ بی‌فایده است. پس اگر کسی گفت خودرو را کارشناسی می‌کنم و دیاگ را به خودرو متصل نکرد، به نتیجه کارشناسی‌اش اعتماد نکنید.

برای کارشناسی خودرو باید یک جوری با همه توافق کنید. یا مکانیک باید همراه شما بیاید، یا فروشنده باید رضایت بدهد و خودروی خود را پیش مکانیک بیاورد.

Untitled-1

یک گروه خلاق به نام همراه مکانیک این مشکل را حل کرده‌اند. آنها کارشناس‌هایی برای بازدید و قیمت‌گذاری خودرو برایتان می‌فرستند. تعرفه‌هایشان توی سایتشان هست. مثلا برای سمند حدودا ۶۰ هزار تومان می‌گیرند. کارشناس همراه مکانیک، با تِستر دیجیتال رنگ و دیاگ، به محل معامله می‌آید. هزینه ایاب و ذهاب اضافی هم نمی‌گیرد. کارشناسان همراه مکانیک در زمینه بدنه خودرو و سیستم‌های مکاترونیکی (همان دیاگ خودمان) بسیار خوب عمل می‌کنند. اما در زمینه فنی آنقدرها قوی و دقیق نیستند. پس بهتر است نظر نهایی درباره بدنه و رنگ‌شدگی را از همراه مکانیک بگیرید و اگر نظر کارشناس همراه مکانیک درباره فنی خودرو مثبت بود، سری به یک مکانیک زبده هـم بزنید.

برای بار هزارم: بدون کارشناسی خودرو نخرید.

 

پیش از بازدید، چی بپرسیم؟

حالا سوال این است که همان اول، موقع دیدن آگهی‌ها چه چیزهایی باید بپرسیم؟ و بعدا چجوری صحت آنها را تایید کنیم؟

 • ماشین مدل چند است؟ چه آپشن‌هایی دارد؟ این بدیهیات مقدمه موضوع است و خودتان هم در اسناد خودرو می‌توانید ببینید.
 • کارکرد ماشین چقدر است؟ ممکن است کارکرد خودرو دستکاری شده باشد. کارشناس فنی می‌تواند کارکرد خودرو را تایید کند.
 • رنگ‌شدگی دارد؟ خودروها به چند دسته بدون رنگ، یک لکه رنگ، دو لکه رنگ، سه لکه رنگ (!) و دوررنگ تقسیم می‌شوند. تا وقتی خودرو رنگ‌شدگی ندارد، یعنی تصادف خاص و جدی نداشته. ولی رنگ‌شدگی یا تعویض قطعات بدنه نشانه تصادفاتی است که موجب افت قیمت خودرو می‌شوند. خودروهای تصادفی، سروصدای زیادی دارند، زود به زود خراب می‌شوند، و کلا سواری با آنها دلچسب نیست. این را صافکار یا کارشناس همراه مکانیک تایید می‌کند. لزوما رنگ‌شدگی به معنای از هم پاشیدگی خودرو نیست. با یک لکه رنگ قید یک خودرو را نزنید. خیلی وقت‌ها یک تصادف کوچک باعث ریختن رنگ می‌شود و هیچ اثری در سواری خودرو ندارد. ضمنا “سپر جزو بدنه نیست”. کلا آسیب‌دیدگی سپر، رنگ‌شدگی یا تعویض آن، جزو رنگ‌شدگی بدنه محسوب نمی‌شود. عرف بازار این است.
 • بیمه و تخفیف بیمه چقدر دارد؟ چند ماه از اعتبار بیمه ثالث خودرو باقیست؟ چند سال تخفیف عدم خسارت بیمه ثالث دارد؟ تخفیف بیمه ثالث به خریدار منتقل می‌شود و از عوامل مهم در تعیین قیمت خودروست. ترجیحا خودرویی بخرید که از همان سال اول تولیدش تخفیف بیمه داشته باشد. در غیر این صورت یعنی یک جای کار می‌لنگد. (یعنی یک بار با بیمه ثالث خسارت پرداخت شده و تصادف داشته است!) تخفیف بیمه کامل ثالث، ۷۰ درصد است که پس از ۸ سال عدم خسارت حاصل می‌شود. بیشترش دیگر فایده خاصی ندارد. درباره بیمه بدنه: خودِ بیمه بدنه قابل انتقال است. اما تخفیفش منتقل نمی‌شود. در هنگام انتقال بیمه بدنه، باید ما به‌ازای تخفیفی که منتقل نمی‌شود را بپردازید و این هزینه بر عهده خریدار است.
 • وضعیت لاستیک، صفحه کلاچ، باتری و سایر لوازم مصرفی چطور است؟ چند درصد لاستیک دارد؟ عمر باطری و صفحه کلاچ چقدر است؟ حتما در هنگام بازدید حواستان باشد که زاپاس و تجهیزات تعویض لاستیک خودرو سالم باشند.
 • لوازم اضافی ماشین، مثل ضبط و روکش صندلی در چه حال است؟
 • مشکلات فنی خاصی دارد؟ روغن‌ریزی، روغن‌سوزی یا امثالهم ندارد؟ این را هم کارشناس فنی تایید می‌کند.
 • سند تک برگ است؟ الان سند مالکیت خودرو در چه وضعیتی است؟ خودرویی که از کمپانی خریده می‌شود، فقط یک سند برگ سبز دارد. خودرویی که دست به دست چرخیده است، و یا دست دلال افتاده، دیگر سند دست اول نیست و باید اسناد محضری یا قولنامه داشته باشد. به هیچ وجه خودرویی که از آخرین معامله آن کمتر از ۲ ماه گذشته، خریداری نکنید. همچنین خودروی قولنامه‌ای خریداری نکنید (یعنی سند به نام شخص آ است و یک قولنامه دست نویس، نشان می‌دهد که شخص آ، خودرو را به شخص ب که فروشنده است، واگذار کرده). این خودرو مشخصا دست دلال بوده!
 • از روی اسناد مالکیت کاملا متوجه می‌شوید که خودرو در چه وضعیتی است. مثلا وقتی خودرو ۵ سال دست یک خانواده بوده، تمام اسناد آن (بیمه، فاکتور کارخانه، برگ سبز) به نام یک نفر، یا بستگان درجه یک اوست. یا مثلا خودرویی که کلا ۵ سال کارکرده و یک برگ سند محضری دارد که انتقال آن را در تاریخ دو سال پیش، از مالک اولیه (که نامش در برگه کارخانه هست) به مالک فعلی نشان می‌دهد. این خودرو مشخصا دست مصرف‌کننده بوده. این قانون معامله خودرو است: از دست مصرف‌کننده هرچـــــیزی بخرید، به آنچه از دلال می‌خرید شرف دارد. پس سعی کنید همان پای تلفن، قصه وضعیت مالکیت خودرو را بفهمید. سند تک برگ، بهترین حالت ممکن است. اینطور بگویم که اگر یک خودروی بدون رنگ سند تک برگ پیدا کردید، به احتمال زیاد معامله خوبی خواهید داشت!

 

آگهی از کجا ببینیم؟ قیمت خودرو چطوری دستمان بیاید؟

سه منبع اصلی برای آگهی خودرو وجود دارد: همشهری، سایت باما و سایت دیوار.

همشهری معمولا دست آن قسمت از بازار است که هنوز هم سراغ اینترنت نرفته‌اند! چیزهای جالبی توی همشهری پیدا می‌شود. نیازی نیست همشهری کاغذی بخرید. از سایت همشهری می‌توانید آگهی‌ها را ببینید. قیمت‌های همشهری لزوما بالا یا پایین نیستند.

باما معمولا مال کسانی است که می‌خواهند خودرویشان را سر حوصله و به قیمت بفروشند. قیمت‌های باما بالاست.

دیوار یکی از بهترین سایت‌هاست. چه برای خرید و چه برای فروش. معــــــــــمولا خودروها حدودا پانصد هزار الی یک میلیون تومان ارزانتر از آنچه که توی آگهی سایت دیوار می‌بینید معامله می‌شوند. مشخصات مورد نظر خودرویتان را انتخاب کنید. ۵ خودرو با آن مشخصات ببینید. از میانگین قیمتشان همان حدود که گفتیم، کم کنید. این می‌شود قیمت واقعی معامله در بازار.

۳۴۳

دقت کنید که در بازار خودرو، گرانی معمولا بی‌دلیل است ولی تقریبا هــــــــــیچ ارزانی بی‌دلیل نیست. تخفیف به علت سفر، تخفیف به علت نیاز فوری مالی و… معمولا چندان واقعی نیستند. علت واقعی ارزان بودن خودرو را پیدا کنید. همراه مکانیک می‌تواند به شما مشاوره قیمت بدهد. مثلا بگوید یک خودرو با این شرایط، قیمتش باید حدودا فلان قدر باشد.

ما معمولا خرید از نمایشگاه ماشین را پیشنهاد نمی‌کنیم. هم گرانتر هستند و هم جان به جانشان کنی، کارشان خرید و فروش است. انتظار نداشته باشید مثل یک مالک عادی ماشین با شما معامله کنند.

فروش به دلال هم بدترین کار است. دلال‌ها به خاطر راحتی خودشان، سعی می‌کنند سند قطعی نزنند و حتی فک پلاک هم نمی‌کنند. فقط قولنامه می‌کنند تا خودرو فروش برود! معامله با دلال هم ضرر روحی دارد، هم ضرر مالی دارد و هم ضرر زمانی! آدم‌های ناجوری هستند و از راه که می‌رسند سعی می‌کنند با ترفندهای مختلف، روحیه شما را تضعیف کنند تا خودرویتان را ارزانتر بفروشید. با دلال‌ها قاطع برخورد کنید.

 

خودرو را دیدیم و پسندیدیم. چه کنیم؟

قولنامه کنید. قولنامه یک برگه کاغذ است که با کاربُن در دو نسخه تهیه می‌شود. کاربُن در این زمینه بهتر و رایجتر از فوتوکپی عادی است. اصل قولنامه در اختیار خریدار و کپی آن در اختیار فروشنده می‌ماند. پیش از کارشناسی قولنامه نکنید.

 

در قولنامه چه می‌نویسیم؟

با نام خدا شروع می‌کنید و نام، نام خانوادگی، نام پدر، شماره ملی، شماره تلفن و آدرس محل سکونت طرفین معامله را می‌نویسید. مورد معامله را با قید تمام جزئیات روی کارت شناسایی خودرو (نوع، مدل، تیپ، شماره پلاک شهربانی فعلی، شماره موتور و شماره شاسی) قید می‌کنید. مبلغ معامله را هم همینجا می‌نویسید.

مبلغی به عنوان بیعانه (عرفا یک میلیون تومان) پرداخت می‌کنید و زمان مراجعه به تعویض پلاک و تنظیم سند قطعی را قید می‌کنید. همچنین شیوه پرداخت پول هم اینجا مشخص می‌شود. عرفا یک میلیون پیش پرداخت است و مابقی مبلغ، منهای یک میلیون تومان، در تعویض پلاک به صورت «چک رمزدار» یا «چک تضمین‌شده بانکی» در تعویض پلاک پرداخت می‌شود. یک میلیون نهایی، پس از تنظیم سند قطعی در محضر پرداخت می‌شود. این بهترین و کم ریسک‌ترین شیوه معامله برای هر دو طرف است.

به هیچ وجه پیش از مراجعه به تعویض پلاک بیشتر از یک میلیون و پانصد هزار تومان پول نپردازید. معمولا برای مراجعه به تعویض پلاک، یک مهلت ۵ روزه در نظر گرفته می‌شود و در صورت عدم مراجعه هر یک از طرفین تا این تاریخ، معامله فسخ می‌شود. اما عُرفا همان روز قولنامه، یا فردای آن روز به تعویض پلاک مراجعه می‌شود.

ضمنا قید می‌کنید که در صورت فسخ معامله از جانب هر یک از طرفین، مبلغ فلان تومان به عنوان خسارت به طرف مقابل پرداخت می‌شود. (عرفا پانصد هزار تومان).

 

قولنامه را نوشتیم. بعدش چی؟

در این زمان اگر قصد مراجعه فوری به تعویض پلاک را نداشتید، خودرو را به پارکینگ‌های شبانه‌روزی منتقل می‌کنید. هر پارکینگ برای خود رویه‌ی خاصی در پذیرش خودروهای قولنامه‌ای دارد. مثلا بعضی پارکینگ‌ها یک فیش می‌نویسند، سپس فیش را به سنّت سازمان‌های اطلاعاتی قدیم، به دو قسمت پاره می‌کنند و هر قسمت را به طرفین معامله می‌دهند! و تنها در صورتی که هر دو قسمت فیش با هم به پارکینگ بیایند، خودرو از پارکینگ ترخیص می‌شود.

علت این کار این است که خریدار اطمینان حاصل کند که فروشنده در خودرو دخل و تصرف نمی‌کند، چیزی از خودرو کم و زیاد نمی‌کند و آن را به کس دیگری نمی‌فروشد و با پول بیعانه فرار نمی کند! فروشنده هم در ازای مبلغ ناچیز، خودروی خود را در اختیار خریدار ناشناس قرار نمی‌دهد.

 

تعویض پلاک

مرحله بعدی، تعویض پلاک است. تعویض پلاک خودش یک پروژه است و حتما باید انجام شود. یکی از خطرناکترین‌ کارها این است که خودرو را قولنامه‌ای و بدون فک پلاک به خریدار واگذار کنید. خریدار هر خلافی با خودرو بکند، به نام مالک پلاک (که در این لحظه شما هستید) ثبت می‌شود. پس اگر ناگهان ۱۰ امتیاز منفی در گواهینامه‌تان دیدید، تعجب نکنید. این یک تجربه واقعی است و دلیلی ندارد شما تکرارش کنید. به هیچ وجه خودرو را با پلاک خودتان به خریدار واگذار نکنید. چون اگر قضیه به امتیاز منفی ختم به خیر شود، خیلی شانس آورده‌اید! ممکن است جرائم جدی‌تر و حتی قتل با خودروی شما صورت بگیرد و مسئول قانونی این اتفاقات، شخص مالک پلاک خودروست.

کلا در نظر داشته باشید، کسی که بخواهد از شیوه عرفی معامله خودرو خارج شود، احتمالا یک ریگی به کفشش هست.

up_f9bc135061a880487a73387a25314a33

چطور تعویض پلاک کنیم؟

خریدار و فروشنده به همراه هم، به یکی از مراکز تعویض پلاک خودرو مراجعه می‌کنند و تمام مدارکی که گفتیم را همراهشان می‌برند. گاهی وقتها فروشنده وقت و حوصله تعویض پلاک را ندارد. بنابراین در دفتر اسناد رسمی، در ازای پرداخت همان پولی که قرار بود در تعویض پلاک بگیرد، به خریدار وکالت تعویض پلاک می‌دهد و خریدار به تنهایی، از طرف خودش و فروشنده به تعویض پلاک مراجعه می‌کند. هزینه این وکالتنامه به عهده فروشنده است. بعضی وقتها فروشنده تمام مدارک را ارائه می‌دهد و هزینه انتقال سند نهایی محضری را هم همینجا می‌پردازد و کلا با خریدار خداحافظی می‌کند! اما این در صورتی است که فروشنده به خریدار اعتماد کند. چرا که هنوز پلاک فروشنده روی خودروست.

برای تعویض پلاک پیشنهاد می‌کنیم ساعت ۷ صبح مراجعه کنید تا بتوانید پیش از ساعت ۱۰ صبح کار را تمام کرده و به زندگیتان برسید. هرچند اگر ظهرها بیکار باشید، تعویض پلاک خلوت تر است و صف ندارد. (حدود ساعت ۲ ظهر). ساعات کار مراکز تعویض پلاک در فصول مختلف سال متفاوت است و مثلا در اسفندماه، تا ساعت ۸ شب هم ممکن است کار کنند! اما در ماه‌های عادی ساعت ۳ تعطیل می‌شوند. این هم نشانی مراکز تعویض پلاک و ساعات کار آنها.

اگر طرفین معامله با هم به تعویض پلاک مراجعه می‌کنند، باید پیش از شروع فرایند، چک تضمین شده بانکی توسط فروشنده رویت شود. دقت کنید: فقط رویت شود. این چک باید مهر برجسته یا هولوگرام بانک را داشته باشد. در لحظه‌ای که فروشنده، سند انتقال را امضا می‌کند، متصدی انتقال از طرفین می‌خواهد که با هم حساب و کتاب کنند. در این لحظه چک تحویل فروشنده می‌شود. نه دیرتر و نه زودتر! فرایند تعویض پلاک جزئیات عجیبی ندارد و اگر مدارکتان کامل باشد، به مشکل بر نمی‌خورید. فقط این‌ها را در نظر داشته باشید:

 • هزینه تعویض پلاک به مبلغ ۴۵ هزار تومان به عهده خریدار است.
 • یک هزینه ۲ یا ۳ هزار تومانی هم آن وسط پرداخت می‌شود که هرکس پول خرد داشت پرداخت می‌کند.
 • کارت قبلی خودرو به همراه پلاک قبلی تحویل مجموعه تعویض پلاک می‌شود و خودرو با پلاک جدید از مجموعه خارج می‌شود.
 • هزینه ارسال پستی کارت جدید خودرو بر عهده خریدار است. (۷ هزار تومان)
 • در این مرحله نیروی انتظامی از هرکجا که لازم باشد، درباره خودرو استعلام می‌گیرد و سپس امضای نهایی را از فروشنده می‌گیرد. بنابراین وقتی از این مرحله عبور کردید می‌توانید نفس نسبتاً راحتی بکشید!
 • نیروی انتظامی از مدارکی که قبلا گفتیم، با یک مورد کاری ندارد: مفاصا حساب شهرداری.
 • اگر خریدار، قبلا خودرویی داشته و آن را فک پلاک کرده باشد، کار مشکل می‌شود. اگر پلاک در همین مرکز شماره‌گذاری فک شده باشد، تا ۶ ماه در انبار می‌ماند و می‌توانید بلافاصله تحویل بگیرید. اما پلاک‌های مانده در انبار بعد از ۶ ماه قیچی می‌شوند. اگر قبلا پلاک داشته‌اید، حتما قبل از معامله تکلیف پلاکتان را مشخص کنید. اگر پلاک قیچی شده باشد، باید پیش از ساعت ۱۰ صبح معامله‌تان ثبت بشود تا بتوانید آخر وقت اداری همان روز، پلاک تازه ساخته شده را تحویل بگیرید! اگر پلاک در مرکز شماره گذاری دیگری باشد، باید پرس و جو کنید و ببینید چه می‌شود کرد!
 • هر شخص به تعداد بیشترین خودروهایی که در یک زمان به نامش بوده، پلاک دارد! مثلا من اگر سه خودرو همزمان داشته باشم، ۳ پلاک دارم. اگر هر کدام از خودروها را بفروشم، پلاک آن آزاد می‌شود، اما به نام من می‌ماند و وقتی خودروی دیگری بخرم، فقط از همان پلاک می‌توانم استفاده کنم. مــــگر اینکه قصد داشته باشم پلاک را به نشانی شهر دیگری ثبت کنم. در حالت کلی، تعدد پلاک محدودیتی ندارد.
 • اگر شکایتی روی پلاک‌هایتان ثبت شده باشد، تا پیش از رفع تکلیف شکایت، نمی‌توانید خودرو معامله کنید.

 

ثبت نهایی یا سند قطعی

جلوی در تمام مراکز تعویض پلاک، محضر هست. بهترین کار این است که مستقیما به یکی از این دفاتر بروید و کار را یکسره کنید. معمولا تنظیم قرار محضر بعد ازین دشوار می شود! محضر تمام مدارک بالا را تحویل می‌گیرد و خصوصا اگر مفاصا حساب شهرداری را نداشته باشید، نقل و انتقال را ثبت نمی‌کند! فرایند ثبت سند حدودا چهل دقیقه طول می‌کشد.

محضردار یک مقدار خیار هم از طرفین می‌گیرد. خیار سالادی نه! یک خیارهایی که مربوط به حقوق است. خیار در مباحث حقوقی یعنی اختیار! مثلا در توضیحات می‌نویسد: «خیار غبن فاحش» از طرفین سلب می‌شود. یعنی هیچ یک از طرفین نمی‌توانند بعدا مدعی شوند که “من ضرر فاحش و عجیبی در این معامله کردم و می‌خواهم معامله را فسخ کنم.” یک چیزهای دیگری هم می‌نویسند درباره اینکه اگر این خودرو مفسده‌ای داشته باشد و تا ۱۰ سال آینده این مفسده کشف شود، مسئولیت آن به عهده فروشنده است.

پیش از امضای سند، حتما حتما تمام توضیحات را بخوانید و هرجایش را نفهمیدید، از محضردار بپرسید که منظورش چیست!

مبلغ معامله خودروهای زیر ۵۰ میلیون تومان، معمولا ۱۰ میلیون تومان ثبت می‌شود تا حق ثبت زیاد نشود. هزینه پایه حق ثبت حدود ۲۵۰ هزار تومان است که توسط فروشنده پرداخت می‌شود.

 

انتقال بیمه

بیمه ثالث مربوط به خودرو است و معامله شدن خودرو، هیچ اثری در آن ندارد و مهم نیست چه کسی برای بیمه مراجعه می‌کند. مثلا من الان خودرویی دارم. دوست من، برای ثبت بیمه خودروی من مراجعه می‌کند و بیمه را برای خودروی من ثبت می‌کند. این بیمه فارغ ازینکه این خودرو چند بار معامله بشود و در اختیار چه کسی باشد، روی خودرو هست و اعتبار دارد. تخفیفش هم تکان نمی‌خورد.

اما بیمه بدنه، مربوط به شخص است و برای اینکه بتوانید از آن استفاده کنید، باید به نام شخص مالک خودرو باشد. اگر نباشد، بیمه خیلی جدی خسارت شما را پرداخت نمی‌کند. بنابراین، پس از ثبت سند قطعی، اگر خودرو بیمه بدنه دارد، باید به نمایندگی بیمه بروید و با پرداخت مابه‌التفاوت تخفیف بیمه، یک الصاقیه ثبت کنید. در غیر این صورت، موقع استفاده از بیمه دچار مشکلات جدی خواهید شد! اگر هم خودرو بیمه بدنه ندارد که هیچ!

 

مبارک است انشاءالله 🙂

هر سوالی هم داشتید، من همینجا در حد توان پاسخگو خواهم بود!

ایول!
248

Tags: , , , , , , , ,


درباره نویسنده

مهدی ملکی‌فر

من عکاس و تصویربردار مجموعه چی هستم. این عکسهایی که ازرستورانها و خوراکیها و چیزهای دیگر میبینید، بیشترشان را من میگیرم. گاهی خودم هم ازتجربه‌هایم برایتان می‌نویسم. خصوصا اگرخوردنی باشد. راستی فیلم‌های آموزشی چی را هم کارگردانی می‌کنم. دراصل مهندسم و مشغول تحصیل در رشته مدیریت کسب وکار. اما کار مهمم این‌هاییست که گفتم!194 دیدگاه برای مطلب «راهنمای گام به گام معامله خودرو»

 1. نگار :

  سپاس
  در این بازار راکد مگر مشتری هم یافت می شود؛)

 2. نگار :

  اگر برای تخصیص پلاک قبلی ام، خودرویی که به نام همسرم هست، به نام من ثبت شود، نیاز به مراجعه به دفتر اسناد رسمی هست؟
  قولنامه جزو مدارک درخواستی نیروی انتظامیست؟

  • فرشاد :

   چطور خودرو را به نام همسرتان ثبت میکنید بدون اینکه به دفتر اسناد رسمی بروید !
   خیر نیروی انتظامی فقط برگه سبز و کارت ماشین را میشناسد و مسایل مربوط به ثبت برای محکم کاری قوه قضاییه و ثبت مالکیت است .

  • ايمان اريا :

   مردم بدجوری تو دردسر ومشقت افتادن چرا یک خودرو پلاک اش بنام شخص !؟ چرا پلاک از متعلقات خودرو جدا کردن دردسر واسه مردم درست کردن پلاک باید بنام خودرو ثبت شود که باهر نقل وانتقال بلافاصله پلاک هم منتقل میشه ضمنا چرا دفاتر اسنادرسمی تنظیم سند انتقال فروش خودرو را منوط به ارائه بیمه نامه ثالث نموده اند بارها شده همین مشکل من دراوردی وقوز بالا قوز موجب بهم خوردن معامله طرفین شده اخه داشتن بیمه نامه ثالث یا نداشتن ان چه ربطی به تنظیم سند فروش وانتقال خودرو دارد چه اتفاقی خواهد افتاد دفترخانه سند انتقال تنظیم کنه و خریدار یک روز یا چند روز بعد بالاخره ماشین بیمه ثالث میکنه واقعا کسانی که این دردسر های مضر و خسارت بار واسه مردم ایجاد کرده اند باید منتظر عذاب سخت الهی باشند در یک نظام اسلامی وکشوری که مدیران ومسئولان ان. بنام کارگزار اسلامی از بیت المال حقوق میگیرند هدف باید درجهت تسهیل امور وبرداشتن سنگ ها وموانع از جلوی پای مردم باشد نه اینکه اساس رو بر محکم کاری وتضمین اخذ جریمه ها وعوارض ومالیات از مردم قرار داده وبا سنگ اندازی و بهانه بازی زندگی سخت مردم باوجود بیکاری ونداری برای انها غیرقابل تحمل کرد ایا مردم از رویه تعویض پلاک بنام شخص و تنظیم سند خودرو به شرط ارائه بیمه نامه ثالث معتبر واین سختیهای بیمورد سربه فلک نمیکشند وایا اه سرد مردم از این سختیها به گوش جامعه مدنی نمیرسد !؟

 3. امین :

  سلام، واقعا استفاده کردم، دمت گرم، البته یکی دوبار دیگه هم باید بخونم این مطلب رو تا چیزی یادم نره، مراحل خرید خودرو صفر رو هم اگه وقت داشتید یه توضیحی بدید.

 4. هلیا :

  سلام
  ممنون از مطالب مفیدتون.
  همسرم سه ماه پیش ماشینی خرید بصورت قولنامه ایی،۱۳ میلیون رو نقد داده و مابقی رو قرار بوده روزی که سند میزنند،بده
  ولی فروشنده پولو برداشت و الانم فراریه و ما هم ی. ماشین بی سند داریم،چون کسی که ماشین رو ازش خریدیم به نفر قبلی سه تومن داده و بقیه اشو چک داده
  حالا نفر اول که صاحب ماشین بوده،شکایت کرده و معامله رو فسخ کرده،دادگاهم گفت باید تو روزنامه آگهی بدیم که این کارو کردیم،حالا بیست روز دیگه دادگاست به نظرتون چه رایی میدن و ما باید چکار کنیم??
  ممنون میشم زودتر جوابمو بدین

  • سینا :

   تو بد دردسری افتادید.
   به نظر من دادگاه رای به کسی که سند خودرو به نامش هست میدهد . و شما باید از کسی که کلاهبرداری کرده است شکایت کنید و پولتان را از او بگیرید. البته اون سه میلیون که به نقر قبلی پرداخت شده به شما بازگردانده میشود

   اگه نتیجشو اینجا بزارید ما هم مطلع بشیم ممنون میشیم

 5. اسماعیل :

  سلام. من ماشینی را خریدم و پلاک و کارت ماشین را تعویض کردم ولی هنوز در دفترخانه رسمی ثبت نکرده ایم. حالا می خواهم ماشین را بفروشم . آیا حالا می توانم کارت ماشین و پلاک را به نام خریدار بزنم و بعد فروشنده قبلی مستقیماً در دفترخانه ماشین را به خریدار جدید منتقل کند.

  • شریف :

   سلام صاحب سندنه آدرس نه شماره تلفن داردقولنامه هم ندارم میخواهم سندقطی بزنم

   • شریف ریگی :

    سلام من چندین ماه است که میخواهم سندماشینم رابه نام خودم بزنم ازکسی که خریدم نه ادرسی ونه شماره ای دارم چندین ماه است به شوراحل اخلاف که گفته روزنامه کن کردم انوز میگه دوباره روزنامه کن الان دوباره روزنامه دادم بکنن معلوم نیست چندباردیگرازمن بخواهندروزنامه بکنم بعد اگردلشان خواست یک جوابی که معلوم نیست چی است به من بگن سندبه اسم میشودیانه لطفا جواب مردم رابخوبی بدهیدتورابخدهیچ کسی پروندرانگاه نمیکند میگه برو یک ماه دیگربیا بعدکه میایم مگندجوابی نیامدبرودوماه دیگربیابعدهم یک بهانه دیگردرست میکنندفلان چیزکم است بازان ورقه یاقولنامه رابیاردوتافتوبگیربزاربرو تاپیامک برایت بیادپیامک میادبازم روزنامه دیگری بکن میکنی بازهم منطزباش که پیامک بیادازپیامک هم خبری نیست بازهم میگندصبرکن تا کاغزی برای شمابیاد انوز یک ساله که خبری نه ازپیامک است ونه چیزی دیگری ماچه کارکنیم بااین قولهای الکی شوراحل اختلاف لطفا راهنمای مان کنیدبه کجامراجعه کنیم تکلیف ماچی است

 6. alireza :

  ماشین خریدم بیمه نداره آیا قانون هست که پول بیمه را فروشنده بده؟

  • فرشاد :

   بیمه شخص ثالث که روی ماشین هست و حرفی نیست .
   ولی بیمه بدنه بر عهده خریدار هست و فروشنده مسولیتی ندارد تازه خریدار اگر مایل به گرفتن بیمه بنده فروشنده هست باید پول تخفیفش رو هم حساب کند وایلا شخصا باید اقدام کنید .

 7. احسان :

  خیلی کامل و مفید. واقعا متشکرم

 8. پرهام :

  سلام
  من یه ماشین کارتکس خریدم در مرکز شماره گذاری اصل کارتکس(فکتور شرکت وترد کننده خودرو) رو از من گرفتن و کپی به من دادن آیا این روال درسته؟ ممنون میشم اگه پاسخ بدین

 9. صادق :

  باسلام، من یه مشکل دارم واینه ک چهار تا پنج سال پیش از یکنفرکه صددرصد دلال بودماشین پراید ۱۴۱که تو نمایشگاه گذاشته بود خریدم وقولنامه هم کردیم ونمایشگاهیه یه برگ به من داد رفتم محضر ووکالت برای تعویض پلاک بهم داد،منم پلاک رو عوض کردم وبعدازمدتی ماشین رو به یکی ازدوستانم فروختم فقط بینمون یه قولنامه معمولی ودوتاشاهد همکارمون هم پایینش امضاء کردن، و حالا میخوام اگه پلاک روفک کنم باید چکارهایی انجام بدم که دردسر درست نشه ضمن اینکه سند اصلی بنام کسی دیگه هست. که به اون دلال نمایشگاهی فروخته . لطفا راهنمایی کنید.

 10. مریم.بانو :

  سلام.ممنون. مطالب خوب و کارآمدی هستن

 11. سعید :

  به نظر من باید خریدار یک نفر را هم همراه خودش ببرد که کنار ماشین بمونه احتمالش هست که فروشنده دزد باشد و با همکارش در بیرون با یک کلید یدک منتظر اوکی فروشنده باشد وقتی امضا تمام شد ماشین رو بلند کنه
  یا حداقل کلید و ریموت خودرو را عوض کنید بعدا
  و ننوشتید مثلا چک رمزدار گرفتیم به نام خریدار طرف دزد و زورگیر بود به هر نحوی چک پاره بشه چی کار میشه کرد و گم بشه س

  • فرشاد :

   جواب سوال شما گذاشتن ماشین در پارکینگ تا زمان تعویض پلاک و بعد از پرداخت بیعانه به فروشنده زمان نوشتن قولنامه هست .
   ماشین رو فقط برای تعویض پلاک به اتفاق یا با وکالت فروشنده میکشید بیرون و پس از آن کار رو داخل دفتر خانه تمام میکنید .
   بله خیلی ها با چک رمزدار جعلی کلاهبرداری کردن برای همین بهتر است رویت چک در شعبه بانک دولتی آن چک باشد و پس از اطمینان از اصالت چک آن را دست حکم بذارید یا یک کپی تا زمان اتمام کاره دفتر خانه از آن در دست داشته باشید که در فاصله زمانیه رویت چک و سند قطعی آن چک را با چک جعلی تعویض نکند.

 12. مجتبی :

  عالی عالی عالی

 13. جلیل دلواپس :

  بسیارزیباومفید باتشکر از شما

 14. امیرمحمد :

  بسیار عالی بود دوسته عزیز.ساده،مفید،کامل خیلی مچکرم بابت اطلاعاتی که دراختیارمون گذاشتی.موفق باشید

 15. بسیار عالی تشکر فراوان

 16. محمدحسن :

  اگ من از شهرستان بخام ماشین بخرم و شهر دگ بفروشم چکار باید بکنم ک خرج سند ۲بار ندم؟

 17. مهدی :

  با سلام و خسته نباشید
  تشکر میکنم بابت مطالب مفید و جالبتون
  بسیار اموزنده و با لحن گفتاری گیرا
  خدا قوت

 18. رمضان وطنخواه كنگرلوئي مدير شركت ثمين سلماس :

  با سلام لطفا راهنمائی فرمائید در سال ۰۲/۱۰/۹۱ یک دستگاه کامیون کمپرسی خریدم و یک برگ معامله در دفتر م نوشتم و اسناد خودرورا
  تحویل گرفتیم وحضور فروشنده گفتیم به دفتردار که خودرو را به نام همسر مدیر شرکت انتقال دهد بعد از دو سال ونیم موقع شکایت
  مدیر شرکت متوجه شدیم دفتر دارشرکت مان از فروشنده وکالت فروش گرفته و برگ معامله را نیز از شرکت خارج کرده و با
  اگهی دادن به روزنامه و تشریفات قانونی به نام همسر خویش انتقال داده است ومدارک حاضر = فروشنده می گوید
  در محضر دادگاه که خودرو را به مدیر شرکت فروختم و وکالت را فکر کردم بنام همسر مدیر بوده = و سند پرداختی مبالغ خرید خودرو
  موجود است و دفتر دار نیز سند پرداختی را امضا کرده و اقرار ضمنی دفتر دار در دادگاه حال در دادگاه محترم کلاهبرداری دفتر دار
  را رد کرده ومی گوید از طریق دادخواست حقوقی اقدام نمایید لطفا راهنمائی فرمائید

 19. رمضان وطنخواه كنگرلوئي مدير شركت ثمين سلماس :

  در ضمن سند ماکیت فروشنده پیش مدیر شرکت می باشد

 20. احسان :

  آقا دم شما گرم بسیار مفید و کامل بود ممنون از وقتی که گذاشتی.

 21. بهنام :

  باسلام
  آیا خرید خودروی لیزینگی از دست درست است یا بعدها درد سر درست میکند؟؟
  اگه توضیح بدید در موردش ممنون میشم

  • امیر :

   سلام یک خودروی لیزینگی خریدم و با همان شرایط به کس دیگری فروختم اقساط سر ماه توسط خریدار به من و من به نفر بعدی میپرداختم اما طرف قرارداد به لیزینگ اقساط را تحویل نداده حالا خودرو توقیف شده تکلیف ما چیست

 22. امین :

  واقعا جای تشکر داره که اینقدر به جزییات، مباحث رو باز کردید.بسیار عالی

 23. نازنین :

  با سلام ، بنده اهل یزد هستم، الان اراک کار میکنم و از طرف کارفرما دفترچه بیمه معتبر تامین اجتماعی اراک دارم ! هیچ گونه سند یا قولنامه ملکی هم در شهر اراک ندارم، آیا میتوانم از طریق دفترچه بیمه تامین اجتماعی معتبر پلاک اراک دریافت کنم؟ خیلی ممنون میشم اگر زودتر پاسخ بدهید؟

  • فرشاد :

   بله ، یکی از حداقل مدارک مورد قبول برای تعویض پلاک دفترچه بیمه تامین اجتماعی است و صرف داشتن ملک و املاک نیست .
   از طریق گواهی اشتغال و غیره هم میتونید اقدام کنید .

 24. محسن :

  سلام میخواستم اتومبیلم را چکی بفروشم و و پلاک را بنام خریدار کنم
  چگونه میتوانم درصورت عدم پرداخت چک اتومبیل را برگردانم لطفا راهنمایی کنم

  • هاشم :

   اعتبار یک چک منوط به اعتبار صادر کننده چک هست. اگر ۱۰۰ درصد به خریدار از لحاظ مالی اعتماد دارید که مشکلی نیست …. ولی گویا خریدار فردی است که شما از بابت پرداخت مبلغ معامله در موعد سررسید تردید دارید… خوب دوست عزیز سری که درد نمیکنه رو که دستمال نمی بندن. توصیه من به عنوان یک کارشناس حقوقی اینه که همچین معامله ای رو انجام نده…. و اگر هم خیلی مصر هستی که معامله چکی انجام بدی…. سند رو به نام خریدار نزن و در قرارداد تصریح کن که انتقال قطعی سند منوط به پرداخت چک با مشخصات فلان در تاریخ فلان است و در صورت عدم پرداخت در تاریخ سررسید فروشنده حق فسخ قرارداد به انضمام دریافت خسارت از قرار روزانه فلان مبلغ از تاریخ تنظیم مبایعه نامه را دارد. ضمناً شرط کن که خریدار حق انتقال مورد معامله به هر نحو اعم از عین یا منفعت و همچنین به رهن گذاشتن مورد معامله را تا تاریخ تسویه حساب مبلغ معامله , ندارد. بهتره که امضاء قولنامه رو هم در دفتر خونه انجام بدید که به تایید سردفتر برسه. خوب با این حساب شما می تونید اقدام به فروش چکی و انتقال ماشین با مراجعه به شماره گذاری بکنید. ضمناٌ اگر مبلغ پیش پرداخت کم هست و می ترسید باز خریدار مشکل درست کنه … توصیه می کنم که در دفترخانه یه قرارداد رهن ماشین با خریدار منعقد کنید که دیگه اینطوری ماشین هم تا زمانی که اقساط پرداخت نشده در وثیقه شماست وخیالتون ۱۰۰ راحته. … اگر از این مطالب که گفتم استفاده کردید ./. لطفا یک صلوات برای شادی روح در گذشتگانم بفرستید

 25. خسروی نیا :

  باسلام خودرویی را از سایت دیوار انتخاب و خریداری کردم بعد از مراحعه به دفترخانه و رویت سند متوجه شدم که فروشنده خود از صاحب ثبت شده در سند وکالات دارد و او حدود یک هفته قبل از مالک خودرو وکالت گرفته است پس از تنظیم سند و وکالت و دقت در اسناد و مدارک تمام بهای خودرو را پرداخت و تمام اسناد و مدارک آن را دریافت کردم بعلت تعطیلات عید فطر فک پلاک را به بعد از تعطیلات موکول کردم هنگام سفر با خانواده در یکی از اتوبان ها توسط اداره آگاهی خودرو بعلت اینکه صاحب آن بابت وامی که برای تعمیر منزل گرفته بود و قسط ان را پرداخت نکرده بود بعلت اینکه تنها مال او این خودرو بود توسط بانک دستورقضایی و توقیف گردید. پس از انتقال خودرو به پارکینگ به دنبال آدرس های قید شده در سند رفتم و متوجه شدم تمامی آدرس ها تقلبی است و بعد از پیگیری های مستمر شماره تماسی از صاحب خودرو که به بانک بدهی داشت پیدا کردم و متوجه شدم که خودرو تصادفی و چپ کرده بوده و آن ها در آگهی خود وانمود کرده بودند که خودرو بدون تصادف است و کارشناس نیز تشخیص نداده بود. حال سوال من این است که چطور می توانم به حقوق خود رسیده اولا بابت کلاهبرداری که شده از بابت خودرو تصادفی و دوم بابت بدهی که بابت صاحب خودرو داشته و هم اکنون خودرو در پارکینگ است تقاضای ضرر و زیان نمایم. با تشکر از پاسخ شما

  • جهان :

   به نظر من باید در ابتدا باکارشناسان مربوطه مراجعه میکردید وانتقال رو هم به بعد از تعطیلات موکول نمیکردید حال به دستور مراجع قضایی دلگرم باشید..

 26. نوید :

  سلام چطور بفهمیم اتاق خودرو تعویض شده ؟ ممنون میشم پاسخ دهید

 27. سید محمد رستمی :

  سلام واقعا واقعا از شما سپاسگذارم بابت این راهنمایی کاملتون/یعنی منی که تابحال هیچ معامله ای نکرده بودم قشنگ روشن شدم.بازم دمتون گرم
  یه سوال جزئی : میخوام ماشین از یه شهر دیگه ای بگیرم برام مشکلی پیش نمیاد؟در ضمن کل هزینه انتقال سند به پای خریداره یا فروشنده؟

 28. امین :

  سلام من ۶٫۹۴ یه مینی بوس خریدم که تعویض پلاک انجام شد حالا اومدم سند قطعی بزنم میان که توی دفتر خونه مختلفی سند خورده و نمیشه زد من طرف قبلم هست اما سند قبل از این سند قطعی کردن در این شعبه متخلف بنام کسی است که سال ۷۹ بوده توی بم که تمام آدرس ها عوض شده.هیچ اختلاف مالی وجود نداره ولی تکلیف من چه؟

 29. امین :

  میگن متخلف بود اون دفترخونه هم بازداشت کردن تکلیف من چه. .مگه میشه اونارو پیدا کنم

 30. مصطفی :

  با سلام،
  واقعا عالی توضیح دادین مراحل انجام معامله رو.
  بسار مفید بود،
  درود و سپاس

 31. احمد :

  سلام
  بنده خودرو سواری پژو ۴۰۵ خودم رو میخوام بفروشم.
  یه راهکار نیاز دارم که خریدار رو مجبور کنم سریعا نسبت به انتقال سند اقدام کنه،
  به نظر شما کارشناس محترم؛ آیا مدرکی رو میتونم گرو پیش خودم نگه دارم که خریدار رو تحت فشار قرار بدم جهتذانتقال سند ؟!

  متشکرم

 32. امیر :

  سلام،ممنون میشم مراحل خرید ماشین صفر از نمایندگی هارو بگین.خیلی لازم دارم سریع جواب بدید.سپاس

 33. so :

  خیلی با معرفتی و اطلاعات را بسیار عالی ارایه کردین
  ممنون

  • پیام :

   با سلام من یک ماشین شرایطی خریدم وسندش در رهن سایپا هست با چهار تا چک ۶ ماهه خواستم بدونم اگه پولشو یکجا بدیم سودش کم مکنن یا نه ممنون میشم جواب بدین با تشکر

 34. رسول :

  سلام اگه ماشین برگه کمپانی نداشته باشه واسه پلاک زدن و سند زدن مشکلی پیش میاد؟؟
  اگه بعدا بخوام ماشینو بفروشم به مشکل میخورم؟؟

  • ارمین محمدی :

   سلام اگه ماشین برگه کمپانی نداشته باشه واسه پلاک زدن و سند زدن مشکلی پیش میاد؟؟یا کسی برگه کمپانی رو جعل کرده تکلیف خریدار چی؟
   اگه بعدا بخوام ماشینو بفروشم به مشکل میخورم؟؟

 35. بهروز روستا :

  آقا دمتون گرم چه اطلاعات جامع و کافی خوبی !زنده باشین

 36. Ali :

  باتشکر از شما

 37. رضا :

  سلام
  خیلی خیلی ممنون
  من یه سوال مهم دارم، ممنون میشم پاسختون به ایمیلم ارسال بشه.
  برادر گرامی، من میخوام یه ماشین بخرم که سندش لیزینگی هست. فروشنده میگه ماشین را تحویل میده و به ازای مبلغ پرداختی، دو برابر آن چک و یا سفته میده که مطمئن باشم قسطاشو میدم. الان به نظرتون من چیکارکنم و چه چیزی طلب کنم که سرم کلاه نره. اگر پولو بگیره و قسطها را نده چه میشه؟

 38. محمد :

  سلام ممنون از لطف و محبت شما در مورد مقاله بالا

 39. مهدی :

  من ماشینم رو میخوام بفروشم اما برگه کمپانی ندارم یعنی نفر قبلی هم نداشت ایا برای سند زدن و تعویض پلاک مشکلی هست یا نه؟؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

 40. فرناز :

  من ماشینی رو دیدم و پسندیدم وقتی کار تویض پلاک انجام شد فروشنده از من خواست که ضبط ماشین را تعویض کنم وبه او بدهم.و ضبط قبلی ماشین را روی آن سوار کند.

 41. محمد :

  سلام . حتما به نکات بالا دقت کافی داشته باشید من شخصا برای اولین بار یه هاچبک ۸۵ معامله کردم ، بی خبر از همه جا به یک فرد کارشناس به نظر معتمد(فامیل) بالا سر ماشین رفتیم که خودم احتمال میدم با صاحب ماشین ک به نظر دلال هم میرسید تبانی کرده بودن ، خلاصه من ک از رنگ و فنی ک سر در نمیاوردم ماشین تقریبا دور نگ را به عنوان یه کف دست رنگ به من قالب کردن و در حین قلنامه نصف پول ماشین رو ازم گرفتن و در برگ قلنامه ضرر سنگین دو تومنی ذکر کردن ک دیگ نشه کاری کرد . متاسفانه الان ماشین رو با کلی ضرر دارم سوار میشم . خواهش میکنم فقط با یک کارشناس رسمی ماشینو کارشناسی کنید تا همچین بلایی سرتون نیاد.
  ممنون

 42. ارس :

  سلام خیلى ممنون که به همه سوالات با حوصله جواب میدین .
  من به عنوان فروشنده ماشینمو فروختم ، قبل از معامله فرد خریدار ماشین رو کاملا رویت کرده و با رضایت کامل معامله رو انجام داد و خودرو را به کرمان انتقال داد . بعدازظهر همان روز تماس گرفت که من بردم ماشین رو به کارشناس نشون دادم گفته کاپوت جلو عوض شده ، میخوام ماشینو پس بدم !!! در صورتى که من اصلا تصادفى نداشتم که بخواد کاپوت تعویض یا حتى صافکارى بشه ، ماشین هم از اول دست خودم بوده !
  آیا قانوناً میتونه بعد از معامله دبه کنه !؟؟؟؟

 43. محمد رضا محمدی :

  سلام دوست عزیز به عنوان یه برادر کمکم کن من دیشب ماشینم رو قولنامه کردم کسی که ماشینم رو میخواست گفت قولنامه بینمون بنویسیم من کل مبلغ رو برات از بانک دوبی برات واریز میکنم برات اس ام اس میاد منم قبول کردم بعد به اتفاق رفتیم پارکینگ شبانه روزی و ماشین رو اونجا خوابوندیم تا مبلغش بیاد به حسابم که اگر تایید شد بریم‌من با نصف قبض خودم و اون طرف هم با قبض خودش ماشین رو تحویل بگیریم ولی این بابا فردا صبح زودش نصفه قبض بنده رو جعل میکنه و میچسبونه به قبض خودش و ماشین بنده رو مثل اب خوردن از پارکینگ میره بیرون حالا به نظره شما بهترین راه ممکنه چی هستش من تمام زندگیم بود ماشینم ۸۰ ملیون هم قیمتش بود بخدا هر کی یه چیز میگه ممنون میشم زود جوابم رو بدین چون‌ شنبه باید برم برام شکایت

 44. محمد رضا محمدی :

  لطفا یه جوابی بدین من به مالم برسم واقعا دارم از بین میرم‌

 45. پندار :

  با سلام
  من یک خودرو معامله کردم و قولنامه نوشتم و در قولنامه ذکر کردم که بى رنگ هست و در غیر این صورت معامله فسخ و تمامى هزینه هاى فسخ و سند به عهده فروشنده است
  کارشناس هم تشخیص بى رنگ بودن داد و من سند زدم ولى فرداش متوجه شدم شاسى ماشین از جلو به شدت اسیب دیده
  و ترکیده درصورتى که ماشین صافکارى بى رنگ داشت و قابل تشخیص نبود، من هم براى فک پلاک فروشنده مراجعه نکردم و فروشنده هم که وکالت فروش از شخصى دیگر داشته پیچیده
  من ٢٠ الى ١۵ میلیون ضرر کردم
  خواهشا راهنمایى کنید

 46. مجید :

  سلام…………
  آیا میشه ماین به نام دونفر باشه؟
  مثلا به اسم زن و شوهر با هم سند بخوره؟
  با سپاس………

 47. رضوانی :

  با سلام خدمت عزیزان
  یه سوال خیلی مهم
  من میخوام بدونم اگه همه مراحل خریدو فروش درست باشه و سند از فروشنده به نام خریدار منتقل بشه و تعویض پلاک هم بشه ولی ماشین مدتی قبل توسط فروشنده با قولنامه به کس دیگری واگذار شده باشه تکلیف چیه شخص اول قولنامه و شخص دوم سند دار چیه؟؟

 48. حمید :

  سلام.من یه ماشین در تاریخ ۱۳/۶/۹۵ خریدم.میخوام بدونم از لحاظ قانونی عوارض سال ۹۵ با چه کسی میشه؟فروشنده یا خریدار؟

  • مهرداد :

   طبق قانون عوارض هر سال اول اون سال باید پرداخت بشه و عجیبه که تعویض پلاک کار شما رو بدون تسویه عوارض انجام داده

 49. حسن پورین محمد :

  سلام. ممونم. برای بنده که هیچ اطلاعاتی نداشتم، بسیار ارزنده بود.

 50. محمد :

  سلام . دوست عزیز من سربازی نرفتم ولی دانشجو هستم .برای سند زدن مشکلی پیش میاد؟؟
  مالیاتو باید کجا پرداخت کنیم که فیششو برای سند زدن ببریم؟
  خیلی ممنون

 51. مجتبی :

  سلام دو ماه پیش یه خودرو پژو پارس مدل ۸۶ شماره شهرستان خریدم و تو نمایشگاه قولنامه شده الان بعد این مدت فروشنده وکالت نمیده و فک پلاک نشده،من تا چه زمان مجازم که با پلاک فروشنده تردد کنم؟

 52. دانیال :

  امکانش هست قولنامه به اسم شخص دیگری نوشته شود اما انتقال رسمی خودرو به نام کس دیگری صورت گیرد؟

 53. اسی :

  من میخواهم یه نیسان جی تی ار بخرم و یسری تغیرات برام بدند چجوری میتونم وارد کنم

 54. مسعود :

  بسیار ممنون از مطالب مفید تون
  من یک ماشین ۲ سال پیش از هفته بازار(چیتگر) تهران یک ماشین خریدم فردای آنروز رفتیم دفتر خانه من تمتم پول طرف را دادم وسند زدیم ورفتم همان چیتگر شماره گذاری کردم ورفتم شهرستان مشکل اینجاست که من نمی دونستم دوباره با پلاک خودم باید بروم دفتر خان وسند قطعی بزنم حالا سوال من این است که من دوباره باید از شهرستان به همان دفترخانه در تهران مراجعه کنم یا در شهرستان هم میشود سند قطعی زد البته برک سبز وکارت ماشین بنام خودم است ممنونم

 55. جواد :

  سلام.بنده یک ماشین از دیوار پیدا کردم و قصد خریدش دارم ماشین خوبیه ولی مشکلی که این وسط هست اینکه صاحب ماشین زده ماشینم پلاک نمی شه آیا فردای روزگار من این ماشینو خریدم و سند قطعی گرفتم و با اون تو جاده در حال تردد باشم اگه پلیس جلومو بگیره و کارت ماشین بخواد از اون جایی که پلاک ماشین بنام من نیست و من کارت ماشینو ندارم آیا مشکلی برای من پیش می یاد یا با همون سند قطعی مشکل حله؟ممنون می شم پاسخ بدید.

 56. نادر :

  سلام
  من ی پراید مدل ۹۳ دارم ک سه سال قسط داشته دوسالشو پرداخت کردم.میشه راهنمایی کنید چجوری میتونم بفروشمش؟شرایطش چجوری میشه؟

 57. ممنون اطلاعات خیلی خوبی بود

 58. shamsi :

  سلام خرید ماشین با کارتکس و با قولنامه بنام اینجانب زده شده و بصورت تلفنی با نماینده ایران خودرو بدون خرید و فروش بنام دخترم زده شده و ما با ارایه شاهد امانت داده ایم به چه طریقی می توان انرا پس گرفت؟

 59. محسن :

  ببخشید یک سوال حاشیه ای
  آیا میشه سند موتور رو که صفر خریدیم به اسم یک خانم زد؟ چون مدارک خودم کامل نیست میخوام به اسم خواهرم بزنم .

 60. محمد :

  خیلی ممنونم. عالی بود. کمک زیادی کردین. خیر ببینی جوون

 61. محمدرضا :

  تجربه من میگه تا زمانی که خودرو به نامت نشده وبرگ سبز نگرفتی هیچ پولی نده

 62. Hamid khyat :

  با سلام من یک ماشین لیزینگ خریدم وسندش در رهن ایران خودر هست سه تا چک ۶ ماهه خواستم بدونم اگه پولشو یکجا بدیم سودش کم مکنن یا نه ممنون میشم جواب بدین با تشکر

 63. محسن :

  واقعا از متن ساده و زیبایی که نوشته اید لذت بردم من هم حدود پانزده ساله تدریس می کنم ولی موقع خرید ماشین که شاید به هفت یا هشت تا رسیده ترس تمام وجودم را می گیرد۰ شاید باور نکنید سال ۱۳۷۹ توی شرکتی کار می کردم بنا به دلایلی خواستم خودرو شرکت را که حدود ۵ سال دستم بود تحویل شرکت بدم که شرکت استعلام کرد که مبادا تخلفی چیزی با ماشین شده باشد ـ متاسفانه متوجه شدیم یکبار ماشین را امانت به همکارم دادم ایشان هم رفته بود به ماشینی که دم در بنده خدای زده بود و الفرار غافل ازاینکه خونه بغلی دوربین داشته یا خود طرف شماره ماشین را برداشته بود و شکایت کرده بود ـ لذا اگر ماشین دست کسی می دهید واقعا باید بهش اطمینان داشته باشید ـ از شما هم واقعا ممنونم

 64. رضا :

  درود
  خدا خیرت بده
  تو این مملکتی ک همه دنبال این هستند ک یجوری سر هم کلاه بزارند امثال شما بادادن آگاهی های لازم از سوستفاده احتمالی از ادمای بدبخت بیچاره جلوگیری میکنند…
  عجرت با خدا

 65. رضا :

  واسه من که بار اولمه ماشین دست دوم میخرم خیلی مفید بود
  اگه هزینه هایی که نوشتید رو بروز کنید بهتر میشه.
  ممنون

 66. حميد :

  با سلام- خودرو خودم رو یک ماهه که فروختم و قولنامه دستی در منزل یک برگ A4 تنظیم کردیم. ولی خریدار برای تعویض پلاک و سند نمیاد حال چگونه میتونم خودرو خود را توقفیف کنم تا تعویض پلاک انجام شود؟
  توضیح تمام پول خود را دریافت کردم.

 67. omid :

  سلام خیلی ممنون بابت راهنمایی هاتون اگر امکانش هست این سوال من رو هم جواب بدید الان واسه خرید یک خودرو اقدام کردم بعدش صاحب خودرو گفت که اگر یک مقدار پول بیشتر بدم رضایت میده تا پلاک در حال حاضر خودرو هم به نام خودم بزنم ولی از هرجا تحقیق راجبش کردم مطمئن نیستم که بشه اینکارو کرد میشه لطفا در این خصوص راهنمایی بفرمائید. با سپاس فراوان

 68. سلام و خسته نباشید.
  واقعن کاربردی و مفید بود

 69. مهدی :

  سلام ماشین خریداری کردم ولی برگ سبز در گرو نمایندگی سایپا است ایا میشود ان ماشین را خرید؟فروشنده هم تمامی چک ها رو پاس کرده است.لطفا راهنمایی کنید

  • ممرزا :

   معمولا بعد از تسویه حساب مدتی(شاید ۱ هفته) طول میکشه تا ازاد بشه
   شما میری مرکز تعویض پلاک، باجه استعلام و از سندت استعلام میگیری که آزاد شده یا هنوز در رهن سایپاست
   اگه آزاد باشه دیگه برا انتقال مشکلی نیست

 70. صحرا :

  سلام
  ایا میشود که سند ماشین به نام شخصی باشد و پلاک به نام شخصی دیگر؟؟

 71. علی :

  بسیار دقیق وعالی مرسی

 72. امید :

  سلام من میخوام ماشینمو بفروشم ولی برگ سبز رو گم کردم سوال من اینه که میتونم تعویض پلاک کنم و برگ سبز جدید به نام خریدار صادر بشه یا باید المثنی بگیرم .خواهش میکنم جواب بدید

 73. صادق :

  سلام من دا رم ماشینی از کسی میخرم که سند ماشین به نام کس دیگست ولی برگ سبز اینا بنام همین فروشنده ای است که من میخوام ازش بخرم ,الان میخواد برگ سبزو بنامم کنه پلاک بزنیم تا صاحب سند بیاد سند بنامم کنه در این صورت صاحب سند میتواند کاری کند ماشینو پس بگیرد من کل پولوبه فروشنده دارم میدم لطفا الان جواب بدید دارم میرم بخرم

  • ممرزا :

   اصلا این کارو نکن
   از کجا معلوم صاحب اصلی سند باشه،شاید پداش نکرد،شاید مرد
   خودتو به دردسر ننداز
   راهش اینه مثلا یکچهارم مبلغ رو بذاری بعد از سند قطعی

 74. زهره :

  یک سوال دارم اگر خریدار شهرستانی باشد و فروشنده تهرانی آیاحتما باید خریدار در شهر خودش پلاک بگیرد؟؟ در تهران به او پلاک داده نمی شود

 75. پویا :

  با سلام

  قصد فروش خودرو دارم و دو سوال از شما: اول اینکه کارت خودرو مفقود شده و فقط سند محضری و برگه سبز موجود است .
  دوم اینکه پلاک را میخواهم نگه دارم و قصد انتقال آن را ندارم .

  از اینکه راهنمایی می کنید در هر دو مورد چه کاری باید انجام دهم سپاسگزارم.

  • ممرزا :

   میری تعویض پلاک میگی که کارت ماشین گم شده، یع تعهد ازت میگیرن و کار تعویض پلاکو انجام میدن(سال۹۴ خودم تو شهرستان انجام دادم)

 76. محسن :

  سلام
  واقعا کامل و عالی
  من ماشینی دارم که بنام شخص دیگری هست و از ایشون وکالت محضری دارم برای همه ی کارهای اداری و فروش و…
  همه مدارک خودرو هم هست الا برگ سبزش که گم شده الان برای فروش این خودرو باید برگ سبز رو داشته باشم یا با سند کمپانی و کارت خودرو و… میتونم فروش رو انجام بدم

 77. خامنه :

  با سلام وسپاس از شما
  با سلام
  سوالی داشتم در مورد موردی که پیش آمده لطفاً راهنمایی بفرماییید:
  خودرویی را ١ماه پیش فروختیم و تمام پول هم گرفتین و به نام زدیم والان خریدار برای تعویض پلاک مراجعه کرده و به ما تلفنی میگه که هزینه ٨٧٩هزار تومان به عنوان کارشناسی گفتند باید فروشنده پرداخت کند، در حالی که موقع فروش از همه جا استعلام کردیم که بدهکار نیستیم
  لطفا امروز بررسی فرمایید تا فردا بتوانیم پیگیری کنیم
  سپاس

 78. حسین :

  قولنامه و محضر لازم نیست
  سند اصلی را پلیس صادر می کند

 79. وفا :

  خیلی مطالب مفیدی بود . ممنونم ازتون

 80. Majid :

  خیلی کامل بود ممنون از زحمتی که کشیدی.

 81. علی :

  سلام. بنده ماشینمو امروز معامله کردم. طرف دلال بود و ماشینو قسطی داده بود به یکی دیگه.اول کار که دلاله گیر داده بود که من وکالت فک پلاک و ثبت سند قطعی بهش بدم تا بعدا خودش بره دنبال کارا. ولی من زیر بار نرفتم گفتم ماشینو با این پلاک یک ساعتم به کسی نمی دم.تا اینکه قبول کرد همون موقع تعویض پلاک کنیم و انجام هم شد و پلاک من فک شد. پولم رو نود درصدشو گرفتم. ولی گفت باقی پولو که حدود یک ملیون میشه زمانی بهم میده که بعد از پانزده روز دوباره عدم خلافی بگیرمو بعد هر وقت اون گفت قرار بزاریم باسه ثبت سند تو دفتر خونه تا بقیه پولمو بریزه. توی بنگاه یکی از اشناهام قلنامه نوشتیم و به بنگاه دار هم اطمینان دارم. نصف پولو تو بنگاه جلو همه به من داد و باقیشم بعد فک پلاک به کارتم واریز کرد. تمام کارا هم تو مرکز تعویض پلاک انجام دادیم و اون برگه ای که نام فروشنده و مشخصات ماشین و شماره پلاک فک شده و نام خریدار به همراه شماره پلاک جدید به نام خریدار را هم امضا کردیم. و دیگه اون روز دفتر خونه نرفتیم و قرار شد اون (دلال) خبر بده. فقط طرف(دلاله) برگشته میگه هزینه دوباره انتقال سند که از نام اون به نام طرف رو هم من باید بدم. یعنی در حالت عادی پول ثبت سند من میشد ۲۵۰ هزار ولی دلاله میگه تو باید ۲۵۰ هزار دیگه هم که برای انتقال سند از اون به نام خریداره رو هم من بدم یعنی من باید جمعا ۵۰۰ هزار هزینه دفتر خونه بدم. چون پلاکو دلال به اسم خوش گرفته تا بعد به اسم طرف خریدارش کنه. میگه اگر همون اول کار یه وکالت نامه باسه پلاک و سند قطی بهش میدادم دیگه این ۲۵۰ هزار اضافی رو نمی خواست بدم. ایا این حرفش قانونا و درسته؟ می خواستم بدونم ایا مراحل انتقال تا اینجا مشکلی نداره یا خطری؟ بد اینکه اگر ثبت سند قطعی یکم طول بکشه از لحاظ قانونی مشکلی نداره و اینکه چقدر معمولا طول میکشه؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

 82. سلمان :

  آقا دست شما درد نکنه خیلی عالی بود. ثوابش برسه به روح درگذشتگانت

 83. محمد :

  سلام یه سوال دارم

 84. وحید :

  خیلی مفید و اموزنده و کارآمد درود بر تو کارت حرف نداره

 85. سلام ممنون از راهنماییتون
  بنده یه پراید از نمایشگاه گرفتم پنج ملیون دادم وقولنامه نوشتیم کارت ماشین وبیمه به همراه ماشین تحویل من داده شد دوملیون هم قراربود محۻر بپردازم انجا تعویض پلاک رفتم و وکالت تعویض داده بود به نمایشگاه بعد از تعویض پلاک وثبت برگه سبز بنام خودم وتعویض کارت خودرو بنام خودم شد ومن دیگه به محضر نرفتم قطعی بزنم الان میخوام بفروشم میشه اصلا مالک اصلی رو نمیشناسم تکلیف چیه

 86. ستاره :

  با سلام وتشکر از مطالب مفیدتون
  سوالی داشتم,هنگام معامله خودرو بیمه چقدر باید داشته باشه؟اگر دوما بیمه داشته باشه باید پول بیمه رو فروشنده بده؟

 87. سلام ممنون از توضیحات عالی و جامعتون
  سوالم اینه از نمایشگاه خودرو خریدم و معمولا من کاری رو انجام میدپ بعد در موردش پرسو جو میکنم که با مشگلاتی هم مواجه میشم برای تحویل گرفتن مدارک صفر چه گدارکی مد نظر میباشد کارت گارانتی هم شامل میشه؟

 88. ساعی :

  با سلام

  من یک خودرو ی صفر خریدم به نتم خودم ولی با یکی از دوستانم که قرار کاری داشتم وبه او بدهکار بودم خودرو را با یک قولنامه در نمایشگاه به نام ایشان تنظیم کردم ودر مبلغ فقط عنوان توافقی ثبت کردیم وهیچ مبلغی قید نکردم در ضمن باید اذعان منک که خودرو لیزینگی میباشد وتا یک سال دیگر چکهایم را باید پرداخت کنم ولی در حال حاضد دوستم دبه کرده ومشکل پیش آمده سوال اینجاست آیا من میتوانم خودرو را پس بگیرم وچگونه تشکر میکنم اگه راهنمایی کنید

 89. حسام :

  من واقعا از این مطلب مفید و کاملتون کمال تشکر را دارم. راهنمایی‌هاتون رو دنبال کردم و خیلی زود خودروی دلخواهم رو پیدا کردم و خدا رو شکر ظرف دو ساعت هم پروسه فکر پلاک و سند زدن رو طی کردیم 🙂
  خیلی خیلی ممنون و خدا قوت.

 90. یاسی :

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما.
  میخواستم در مورد مدارک احراز محل سکونت خریدار سوالی ازتون بپرسم.آیا اگر سند محل سکونت به نام شوهر باشد میتواند سند خودرو را به نام همسرش کند؟

 91. موسوی :

  سلام.ممنونم میشم اگه امروز جوابمو بدین.من از نمایشگاه یه ماشین قولنامه کردم.گفتن سند ماشینو رو در دفترخونه ب نامت میزنیم بعدش میتونی بری تعویض پلاک و بعد هم بری دفتر خونه ک اون سند رو قطعیش کنی.با توجه ب توضیحات شمااول بابد تعویص پلاک صورت بگیره بعد انتقال سند.آیا ممکنه بدون حضور من خریدار در دفترخانه و صرفا با گرفتن مدارکم سند اناقال عیر قطعی بزنن و من بعد تعویض پلاک ب دفترخونه مراجعه کنم و قطعیش کنم سند رو؟ممنونم میشم امروز جوابمو بدین

 92. مجتبی کریمی :

  سلام.امروز ماشین در محضر وکالت کاری فروختم.خواستم بدونم بدون من میتونن سند قطعی بزنن به نام خودشون یا کسه دیگه ای با تشکر لطفا راهنمایی کنید

  • فرشاد :

   سلام،
   خیر وکالت کاری برای تعویض پلاک کفایت میکند ولی برای سند قطعی باید وکالت بلاعضل به خریدار داده و تمام پول را دریافت کنید که خود خریدار تمام مراحل اعم از تعویض پلاک و سند قطعی را طی کند.
   لازم به ذکر است فروشنده همراه با وکالت بلاعضل بایستی تمامی مدارک شناسایی خودرو و مفاصا حساب شهرداری و عدم خلافی خودرو را به خریدار تقدیم کند و هزینه تنظیم سند را هم به وی بپردازد .

 93. آریا :

  سلام. ماشینی از سایت دیوار پسندیدم. فروشنده گفت چون ماشینم مشتری زیاد داره یه مبلغ کمی بیعانه به من بده تا بدونم ماشین را تو میخواهی. من صد هزار تومن دادمش. روز بعد که رفتیم برای کارشناسی متوجه شدم ماشین اون کیفیتی که فروشنده میگفت را ندارد و معامله انجام نشد.
  فروشنده دیگر حاضر به برگرداندن بیعانه من نیست به بهانه های مختلف.

  میخواستم بگم بیعانه خرید به کسی ندهید.

 94. مطلق :

  سلام یه ماشینی رو از دیوار پیدا کردیم برای بازدید رفتیم که یک نمایشگاه بود صاحب نمایشگاه وکالت از فروشنده داره که فروشنده اصفهانه ،قولنامه نوشتیم کل پولم پرداخت کردیم و کارای فک پلاک انجام شد الان برگ سبز دست ماست وبرای سند قطعی از ما یه وکالت گرفتن و میخوان که اصل برگ سبز اینا و مدارک رو بفرستیم اصفهان که کار سند قطعی انجام بشه،میخواستم بدونم با وجود اینکه وکالت به فروشنده دادیم و برگ سبز رو داریم میفرستیم مشکلی پیش نمیاد؟؟؟

 95. مرضیه :

  سلام روزتون بخیر
  بنده دوتا پلاک دارم. یکی زوج و یکی فرد- می خواهم ماشین جدیدی بخرم. آیا می توانم انتخاب کنم که کدوم پلاکم روی ماشین جدید بخوره؟

 96. مسعود :

  سلام من از شهر کازرون یه ماشین خریدم
  و اکنون در شیراز ساکن هستم
  ولی کسی که پلاک به نامش هست نمی تونه برای تعویض پلاک به شیراز بیاد
  اگر من در مرکز تعویض پلاک کازرون تعویض پلاک کنم و ادرس محل سکونت شیراز بدم بهم پلاک شیراز میدن یا کازرون

 97. علیرضا :

  سلام … من ساکن اهواز هستم .. ماشینم رو ۱ ماه پیش از ایران خودرو تحویل گرفتم و الان قصد فروش اونو دارم .. خریدار ساکن تهرانه … من نمیتونم شخصا برم تهران ..باید وکالت بدم بهش … احتمالا یک ماه دیگه خودرو جدیدی میگیرم چجور میتونم همون پلاک قبلی رو استفاده کنم ؟

 98. محمد محبوب :

  فوق العاده کامل و جامع توضیح دادید ممنونم

 99. ALI :

  سلام . یک دستگاه خودرو سواری را قولنامه کردیم . قرار بود فردای روز قولنامه خریدار و بنده برای تعویض پلاک و محضر اقدام کنیم که خریدار گفت نود درصد پول ماشین رو میده ولی چون مشغله کاری داره یک ماه بعد بقیه کارهاشو انجام بدیم و کمی از مبلغ رو که مونده بود بده . تو قولنامه هم تاریخ دقیق روز تعویض پلاک و مراجعه به محضر مشخص نشده . به نظر شما چکار کنم؟

 100. جواد بوداغی :

  سلام.من یک دستگاه جیلی خریدم تو سند فروش تحویل خودرو رو زده ۹۲/۶/۲۶ که به میلادی میشه ۱۸ اکتبر ۲۱۱۳ تو برگ گارانتی هم زده شروع گارانتی ۲۱۱۳ و.لی تو برگ سبز خودرو مدل خورده ۲۱۱۲ .لطفا راهنمایی کنیید چون ۱۰ ماه از تحویل خودرو از ۲۱۱۲ گذشته بود مدل ماشینم باید ۲۱۱۳ میخورد چیکار کنم تا درسش کنم باید برم تعویض پلاک این مشکل رو درست کنم.با تشکر

 101. مهدی :

  سلام .
  یه سوال داشتم .

  من مدارک ماشنم که همه یه جا بود با هم گم شد .

  قولنامه- برگه سبز ( سند ) و سند کمپانی همه با هم گم شد .

  رفتم و با هزار بدبختی سند جدید گرفتم .

  کارت ماشین و سند رو دارم اگر الان بخوام ماشین رو بفروشم نیازی به قولنامه قبلی و سند کمپانی هست یا نه ؟

  با تشکر

 102. علی عباسی :

  ضمن عرض سلام.
  خودرویی رو در یک تاریخ مشخص به صورت قول نامه غیر رسمی به فردی فروختم. شخص خریدار یک فقره چک به تاریخِ ۱۴ روز بعد از تاریخِ قول نامه به من داد.بعد از روز ۱۳ ، طیِ یک تماس تلفنی درخواستِ ۱۰ روز مهلت مجدد کرده و پس از اتمام مهلت مجدد ، درخواست سه روز مهلت دیگر نمود و… خلاصه از موعد عقد قول نامه و بردن ماشین۳۳ روز گذشت و در روز۳۳ با طرح این ادعا که ماشین خراب شده و به تعمیرگاه (برای تعمیر اساسی)برده ام درخواست ۳ روز مهلت دیگر نمود.
  با توجه به اینکه ماشین در هنگام عقد قولنامه و تحویل ، سالم بوده و در دو مرحله به رویت خریدار و کارشناسِ مورد وثوقِ خریدار رسیده است ، آیا جبران خسارت تعمیر(خرج تعمیر ماشین) به عهده اینجانب می باشد؟ یا خیر؟
  با تشکر

 103. مرتضی حیدری :

  سلام مپ میخوام ماشین به یک اشناهام بفروشم
  و وقت ندارم که باهاش برم برای مراحل فک پلاک
  چگونه وکالت بدهم و بسپارم دست خودش با تشکر

 104. حمید :

  سلام یه سوال داشتم چطوری بفهمیم ماشین چقدر تخفیف بیمه داره بدون مراجعه به دفتر بیمه؟

 105. هادی :

  سلام من یک ماشین خریدم و به من گفته بودند که ماشین دارای تخفیف بیمه کامل است و بعد از اینکه پلاک زدیم و برگ سبز به نام من خورد پول رو پرداختم و فقط دویست هزار تومن بابت زمان انتقال سند نزد من موند و قرار شد هر وقت من بگم بریم برای سند. ماشین اون ماشینی نبود که انتظار میرفت چون به من بنام تخفیف کامل دادند ولی نبود و به نام سالم ولی نبود یعنی قیمت واقعی خیلی پایین تر هست. میخوام بدونم میتونم معامله رو فسخ کنم و ماشین رو پس بدم؟ اصلن فکر کنم سند هم بنام طرف نیست.
  چکار کنم؟

 106. بسیار ممنونم از سایت شما

 107. ممنون از اطلاعات مفید و کاربردی سایتتون

 108. سلام و آرزوی موفقیت برای سایت خوبتون.

 109. سلام ممنون از اطلاعاتی که در اختیار کاربر ها قرار میدهید.

 110. سلام و تشکر از مدیریت محترم سایت مفیدتون.

 111. سلام سایت خوبی دارین. موفق باشید.

 112. ممنون از سایت عالیتون موفق باشید

 113. سلام و تشکر از سایت خوبتون و مطالب مفیدتون.

 114. سلام و خسته نباشید خدمت مدیریت سایت خوبتون.موفق باشید.

 115. آرزو :

  سلام،سال گذشته یه ۲۰۶٫ خریدم.موقع سند زدن فهمیدم برگ کمپانی نداره. دفتر خونه گفت مشکلی نداره.چون لازم نیست،میخاستم بدونم الان که بخام بفروشمش مشکلی پیش نمیاد؟؟؟

 116. محمد امین :

  سلام خسته نباشین.من تو یه شهر خارج از محل سکونت خودم میخوام یه ماشین پراید بخرم که هنوز یه چک داره و فروشنده گفته من این چک رو همین الان پرداخت میکنم که سند ازاد بشه.
  حالا خواستم ببینم اگر من این ماشین رو بخرم و وکالت بگیرم واسه تعویض پلاک تو شهر خودم مشکلی برام پیش نمیاد؟
  باره اولم هست میترسمکه.

 117. محمد امین :

  سلام خسته نباشین.من تو یه شهر خارج از محل سکونت خودم میخوام یه ماشین پراید بخرم که هنوز یه چک داره و فروشنده گفته من این چک رو همین الان پرداخت میکنم که سند ازاد بشه.
  حالا خواستم ببینم اگر من این ماشین رو بخرم و وکالت بگیرم واسه تعویض پلاک تو شهر خودم مشکلی برام پیش نمیاد؟
  باره اولم هست میترسمکه. لطفا کامل راهنماییم کنید که خیالم راحت باشه.اخه میگن وقتی پول نمایندگی رو بدیم سند ۱۰ روزه میاد.

 118. سلام و عرض احترام، خودرویی فروختم و در دفتر خانه وکالت بیست روزه جهت تعویض پلاک دادم و مدارک را هم تحویل دادم ولی در زمان مقرر اقدام نکرد و ماشین را همین طور فروخته و هیچ کدام تمایلی به فک پلاک من ندارند، لطفا راهنمایی فزمایید چگونه می توانم وادارشان کنم پلاک من را فک و آزاد کنند یا به نوعی خودرو را توقیف کنم تا مرتکب خلاف نشوند.ممنون از راهنمایی هایی که می فرمایید.

 119. D.s.h :

  سلام
  من سه روز پیش ماشین خریدم و ناچار مجبور به فروش شدم
  ولی هنوز کارت ماشین نیومده
  چطور میشه فروخت ماشینو
  همه چی هست فقط کارت ماشین نیومده

 120. MOSLEM :

  خیلی تشکر میکنم از اطلاعات مفیدتون.

 121. جواد :

  با سلام. ی ماشین خریدم اما تعویض پلاک نکردم.الان با ماشین تصادف کردم یکی از پلاکام گم شد.ب کلانتری هم گزارش دادم.حالا اگه بخوام ماشینو ک هنوز تعمیر نکردم بفروشم ب ی نفر دیگه.باید چکار کنم.پلاک ب اسم نفر قبلیه.من الان میخوام بفروشمش ی پلاک هم نداره .باید چکار کنم.خواهشا راهنمایی کنین.مرسی

 122. جمال :

  سلام خسته نباشین من سند خودرو را گم کردم سند هم به اسم من نبوده مجبور شدم خودرو را بفروشم به زیر قیمت در قول نامه قید شده که خودرو بدون سند طرف قبول کرده الان بعد یک سال برگشته میگه من سن میخوام لطفا یه مشاوره ای بدید به من

 123. جمال :

  خسته نباشین من سند خودرو را گم کردم سند هم به اسم من نبوده مجبور شدم خودرو را بفروشم به زیر قیمت در قول نامه قید شده که خودرو بدون سند طرف قبول کرده الان بعد یک سال برگشته میگه من سن میخوام لطفا یه مشاوره ای بدید به من

 124. امید :

  سلام خسته نباشید. خواهش میکنم جواب بدین .من قصد فروش ماشین دارم الان ۲سال هست که کارت ماشینمو گم کردم میخواستم بدونم موقع فروش کارت ماشین حتما باید باشه؟ ؟

 125. حسین :

  چقدر با جزییات و کامل توضیح دادین
  ادبیاتشم عالی بود
  واقعا ممنون خیلی خوب بود

 126. خسته نباشید مرسی به خاطر این وبسایت زیبا

 127. مهزیار :

  سند قطعی یه خرج اضافه است.هم باید پول دفترخونه بدی هم مفاصا شهرداری.درواقع دوتا پول مفت.یهو میبینی یک دهم قیمت ماشین از دستت رفته.اگه میبینین طرف یکم اشناست قید سند قطعی رو بزنین که یه پول مفتی تو حلقوم یه عد نره.

 128. هادی :

  باسلام
  من پارسال یه خودرو خریدم و به تعویض پلاک مراجعه کرده و پلاک من روی ماشین جدید نصب شد.کارت ماشین و برگه سبز به نام من هست ولی سند به نام فروشنده هست و الان فروشنده فوت شده.میخواستم ببینم برای فروش ماشین من میتونم اقدام کنم یا اینکه مشکل داره؟

 129. اباذر فروزان :

  سلام مطالب مفید و کاربردی بود. من خودم می خواهم یه ماشین بخرم و ماشین خودم را هم بفروشم خیلی استفاده کردم از مطالبتون خدا خیرتون بده من معتقدم اگر یه مسلمون با خوندن این مطالب راه رود درست بره و تو دردسر نیفته ثوابش برای شما هم است مجددا برایتان خیر و خوبی آرزومندم اباذر فروزان از قم

 130. ایران :

  سلام و احترام
  واقعا از راهنماییتون در مورد خرید و فروش خودرو ممنونم.
  بی نهایت مفید بود.
  واقعا هیچ کس و هیج جا تا حالا اینقدر کامل من رو راهنمایی نکرده بود.
  خدا به شما سلامتی و عوض خیر بده انشالله
  آرزو می کنم همواره موفق باشد عزیزان

 131. لیلا :

  سلام دوستان عزیز
  من تا حالا چند ماشین به نمایشگاه فروختم و یک ماشین از نمایشگاه خریدم
  هربار هم نمایشگاه سر من کلاه گذاشت
  هر بار ماشینم رو یک مدت طولانی نگه داشتند و بعد به بهانه اینکه اصلا خریدار نداره خودشون و
  آشناهاشون زیر قیمت برداشتند و بعدش با سود زیاد فروختن
  یکبار هم که ماشین خریدم اصلا اون ماشینی نبود که بهم گفتند و هم خود ماشین و هم مدارکش اشکال داشت.
  واقعا از این راهنماییهای شما لذت بردم و تازه فهمیدم چکار باید کرد
  چون صنف نمایشگاه ماشین اگر همه اشون هم نه ولی بیشترشون دغل باز و دروغگو هستند.
  خیلی ازتون ممنونم

 132. محمد :

  سلام این سوال خیلی از دوستان بود وقتی مرور میکردم :
  اینکه کسی که خودروی لیزینگی خریده مثال مبلغ کل خودرو ۳۲ تومن واسش افتاده پیش پرداخت هشت تومن داده و هشت تا چک داده هر شش ماه سه تومن دوتاشو توی یک سال پاس کرده حالا هجده تومن باقی مونده رو بخاد یه جا تسویه کنه چقد بهش تخفیف میخوره با توجه ب اینکه مبلغ نقدی خودرو ۲۵ تومنه ؟ مثلا شرکت داره درحالت عادی اقساطی چهار ساله هشت تومن سود میگیره اگه سال دوم کل مبلغ تسویه بشه بازم سود بالارو در نظر میگیره یا سود سالهای آتی بخشیده میشه
  خواهشمندم پاسخگو باشید حجم سوالات بی پاسخ هم بسیار بالاست..متشکرم

 133. اسماعیل :

  باسلام وخسته نباشید من یک خودرو مبایعه نامه دربنگاه نوشته ام وخودروراازدلال خریده ام وگفته ۱۰روز دیگر سند میزنم ولی نزده ونصف پول رابنگاه داده وقیه رادربنگاه گفته نگه میدارم تاسند بزند حال چکارکنم

 134. افسون :

  سلام، من ۶ سال پیش ١ ماشین خریدم ولی نرفتم سند قطعی بزنم، فقط تعویض پلاک کردم، الان برای فروش نمی دونم چه کار باید کنم. لطفا راهنمایی کنید.

 135. امیرحسین :

  سلام. عاقا ما ی ماشین خریدیم به قیمت ۲۷ ملیون که مبلغ ۲۴ ملیون رو موقع نوشتن قولنامه پرداخت کردیم. حالا فهمیدیم ماشین توقیف دولته و صاحب ماشین به ما چنین چیزیو نگفته و ما الان فقط ازش ی قولنامه داریم ک ۲۴ ملیون بهش پول دادیم و کارت ماشین و مدارک رو گرفتیم و ماشین دست ماست… میخواستم ببینم تکلیف چیه چیکار میتونیم بکنیم

 136. امیرحسین :

  راستی قول نامه دستی میباشد یعنی به نوعه مبایعه نامه است ک دو طرف دستی نوشتیم و امضا کردیم

 137. قهرمانی :

  سلام.
  ممنون بابت مطالب مفیدتون. یه سوال داشتم یک آقای مهندس نسبتا آشنا بدون اینکه هزینه ای از مابخواهند یک حواله خرید خودرو با شرایط قسطیه ۸۰ ماهه میخواهند به ما بدهند. به نطرتون این حواله ها مورد اطمینان هستند؟؟ خودشوت مازراتی داند میگند لازم ندارم!!! البته اینکه حواله مال کدوم مجموعه خودرو سازی هست رو هنوز نمیدونیم… بهمون گفتند که با حواله تا سقف ۳۵ میلیون هر ماشینی میتونید بردارید!!!

 138. اشکان :

  سلام
  یه سوال داشتم من میخام ماشین صفر از کمپانی بگیرم الانم میخام ماشینمو بفروشم همین پلاکو روش بزنم بعد اینکه این پلاکم رفت تو شماره گذاری چطور باید همین پلاکو رو ماشینی که از کارخونه میگیرم بزنم

 139. محمد صادق :

  سلام ببخشید خواهش میکنم کسی بلده پاسخ بده من میخوام ماشینمو قسطی به یه نفر بفروشم ماهی ۷۰۰بده بهم دقیق باید برای امنیت معامله و اینکه یه دفعه قسط نده و نتوانم کاری کنم و چیزی دستم نباشه باید چچیکار کنم ؟

 140. ممنون از اطلاعاتی که در اختیارمون قرار دادید .

 141. ماشین سوار :

  سلام
  من میخوام پلاک ماشین رو عوض کنم منتهی چون یه پلاک دارم به شهری که قبلا بودم الان نمیدن میگن باید یه ماشین دیگه بخری یا یه معامله ای باشه که از اون پلاک استفاده نشه
  حالا میخوام سند رو بزنم اسم خانمم بعد به اسم اون پلاک بگیرم
  اینکار ممکنه دیگه؟
  راه دیگه ای هم هست؟

 142. علیرضا :

  سلام ممنون از مطالب مفیدتون
  ۱- آیا پلاک ایران بنام شخص غیر ایرانی صادر می شود؟ و
  ۲- اگر بخواهم خودرو ایشان را که الان در کشور دیگری است بخرم و به ایران بیاورم، آیا مشمول عوارض گمرکی میشود؟
  داستان بدین قرار است که شخص غیر ایرانی برای چند سال در ایران در شرکتهای نفتی کار میکرده، برای استفاده شخصی خودش یک خودروی خارجی وارد ایران می کند و پلاک ایران میگیرد، پس از اتمام قرارداد کاریش از ایران با همون خودرو خارج شده است و خودرو و مدارکش رو در یک شرکت حمل ونقل بین المللی خودرو گذاشته است و مدعیست که هزینه حمل خودرو به ایران و نقل و انتقال سند و تعویض پلاک را به شرکت میدهد و شرکت بعنوان نماینده قانونی اینکارها را انجام میدهد آیا انتقال سند و تعویض پلاک خودرو ایشون بغیر از تعرفه های عادی هزینه دیگری خواهد داشت؟؟ از چه منبعی می توانم کاملا از موضوع مطلع شوم؟ متشکرم

 143. ارمین محمدی :

  سلام اگه ماشین برگه کمپانی نداشته باشه واسه پلاک زدن و سند زدن مشکلی پیش میاد؟؟
  اگه بعدا بخوام ماشینو بفروشم به مشکل میخورم؟؟

 144. بوف :

  سلام خسته نباشید…اقا ما یه پراید فروختیم همه چی تموم شده همه مدارک رو تحویل دادیم یک میلیون پول نگه داشتیم برای سند زدن حالا طرف بازی در میاره نمیاد پولدمارو بده سند بزنه ماهم بریم دنبال کامرون چیکار میشه کرد به نظر شما ممنون

 145. ممنون از اطلاعاتی که در اختیارمون قرار دادید

 146. سلام و احترام ممنون از سایت خوب و مفیدی که دارید

 147. ممنون از اطلاعاتی که در اختیارمون قرار دادید

 148. بهروز :

  باسلام من ماشینی فروختم خریدار برای تعویض پلاک نماید در ضمن سند وبرگ سبز ماشین نیز دست خودمه فقط کارت وبیمه دست خریداره رو اداره راهنمایی گفتن با از طریق دادگاه باید اقدام کنم نمی دونم چکار کنم

 149. بابک :

  تروخدا جواب بدید. ماشینم فروختم فکه پلاک کردم ینی دیگه پلاکش و کارتش شد بنام اون که ازم خرید. اما نمیاد سند بزنم به نامش. سند هم که به نام منه دسته خودشه. . فقط یه قولنامه دارم ایا میتونم به راهنمایی اعلام کنم. که اگه جایی دیده شد ماشنش بخابونن تا بیاد سند بزنه ب نام خودش؟؟

 150. ممنون از اطلاعاتی که در اختیارمون قرار دادید .
  موفق باشید

 151. خسته نباشید مرسی به خاطر این وبسایت زیبا
  موید باشید

 152. مهدی :

  سلام.من یه ماشین رو قولنامه ای فروختم ولی طرف چون میخواد ماشین رو بفروشه فعلا سند و پلاک به نام منه.چه راهکاری وجود داره که از بابت خلاف های خودرو خیالم راحت شه تو این مدتی که ماشین هنوز به نام منه؟

 153. مجید :

  سلام
  خسته نباشید
  ماشینم رو فروختم با خریدار توافق کردم بیمه بدنه رو ندم
  میشه رو ماشین بعدی از تخفیفش استفاده کنم؟
  اگر میشه حتما باید ماشین بعدی به نام همون کسی باشه که بیمه به نامشه؟
  اگر تا زمانی که ماشین بعدی رو بخرم اعتبارش تموم بشه میشه استفاده کرد هنوز؟؟؟

 154. ورا :

  سلام من چند روز پیش یک عدد خودرو ۱۱۱ خریدم ک قبلا مزائده ای خریداری شده اما ب هر مکانیک و صافکاری نشون دادم گفت هیچ مشکلی نداره خود طرف میگفت ک کسری دانلود داشته مثل فندک و جا سیگاری و آنتن و اینکه خودرو مدل ۹۵ بوده ک توی ۹۶ مزایده گذاشتن من این خودرو رو ب قیمت روز خریدم خواستم ببینم قیمتش خیلی فرق داشته؟

 155. ورا :

  چرا جواب نمیدید؟

 156. جعفر :

  با سلام و خسته نباشید
  بنده در تاریخ ۹۵/۱۱/۲۹ یک دسگاه وانت نیسان فروخته ام و طرف مقابل با اشنایی کامل به ماشین بعد چهار ماه شکایت کرده که مبنی بر اینکه موتور ماشین سه سال پیش ترک داشته و خود بنده نیز دو سال قبل معامله کرده واز این موضوع اصلا خبر نداشتم حال با این اوصاف طرف مقابل میگوید که مکانیک نگاه کرده و قسم یاد کرده که هیچ عیبی ندارد و باور کرده و خریده است .حالا میخواهد ماشین را عودت داده و طلب خسارت کرده ایا قانونی است .با تشکر .در ضمن فقط قولنامه شده .چند بار از روز معامله برای پلاک تقاضا کردم به تاخیر انداخته

 157. amirreza :

  سلام هالی بود واقعا مفید بود خدا خیرتون بده ممنون

 158. سلام سایت خوبی دارین. موفق باشید.

 159. محمد :

  سلام من ماشینی داشتم و تقریبا دو سال پیش از ایران خروج کردم و الانم نمیتونم برگردم ایران
  از اینجا هم نمیتونم وکالت بدم به کسی به دلایل مسائل و مشکلاتی که دارم در خارج.
  ایا راهی هست که ماشینم نام بنام کنم بدون مراجعه به کشور ؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back to Top ↑