چی ببینیم؟ ۲۱-۶۲۰x350s1 - Copy

پست شده در ۱۱ شهریور ۱۳۹۴ | توسط علی سیف الهی

0

نمایش «کالیگولا» را تماشا کنید

کالیگولا امپراتور دیوانه و سادیسمی روم بود. اسم اصلی‌اش گایوس سزار بود و فقط ۴ سال پادشاهی کرد. کالیگولا یعنی پوتین‌های کوچک؛ به او این لقب را داده بودند چون همیشه پوتین‌های سربازی کوچکی پا می‌کرد. کالیگولا بعد از مرگ پدر و دو برادرش به قصر تیبریوس احضار شد و تا مرگ تیبریوس همان‌جا زندگی می‌کرد. کالیگولا در آن جزیره وحشی‌گری را از تیبریوس یاد گرفت. می‌گویند در این جزیره پرتگاهی بود که سه هزار متر ارتفاع داشت و جناب کالیگولا برای تفریح هزاران زن و کودک بی‌گناه را از صخره‌های این جزیره به پایین پرت می‌کرد! در نهایت تیبریوس را هم خفه کرد و بعد از مرگ تیبریوس، نوه اش با کالیگولا در سلطنت شریک بود، ولی چون این نوه عزیز فقط ۱۸ سالش بود، کالیگولا سلطنت را تصاحب کرد. آقای پادشاه با ولخرجی‌هایش مسابقات کالسکه‌رانی و اذیت و آزار حیوانات و نبرد گلادیاتور‌ها را هم تا توانست رونق داد و شش ماهی همین طوری حکومت کرد اما ناگهان دچار اختلال روانی شدیدی شد. بعضی‌ها می‌گویند این اتفاق به خاطر مرگ خواهرش بود. بعضی مورخان می‌گویند کالیگولا بعد از این اتفاق به یک هیولا تبدیل شد.

آقای هیولا در دوران دیوانگی‌اش چهار بار ازدواج کرد و آنها را به سر به نیست کرد و به زن‌های زیادی تجاوز کرد و عاشق دزدی از معابد یونانی شد. آخر سر هم دو نفر از بادیگاردهای کالیگولا او را به قتل رساندند. می‌گویند او را در زیرزمین آمفی‌تئاتر در مراسمی خاص کشتند! این امپراتور دیوانهiهمیشه سوژه جذابی برای نویسنده‌ها بوده و به خاطر همین فیلم‌ها و نمایش‌های زیادی از روی سرنوشت عجیب و غریب او ساخته شده که نمایش «کالیگولا»ی همایون غنی‌زاده یکی از آنهاست. تماشای این نمایش در تالار وحدت را از دست ندهید.

  • داستان نمایش «کالیگولا» چیست؟

در سال‌های جنگ جهانی دوم، آلبر کامو، نویسنده معروف و محبوب فرانسوی و برنده‌ جایزه‌ نوبل ادبیات، داستان شگفت‌انگیز زندگی کالیگولا را دستمایه‌ نوشتن نمایشنامه‌ای به همین نام کرد. نمایش او بعد از مرگ خواهر محبوب کالیگولا شروع می‌شود و همه چیز به جنون کالیگولا و بی‌معنی بودن زندگی برای او ربط دارد. کالیگولا در ابتدای نمایش می‌گوید جهان در وضع و شکل فعلی قابل تحمل نیست، به ماه نیاز دارم. در پایان نمایش که همه چیز را نابود کرده و در آستانه نابودی است، حسرت می‌خورد که اگر ماه را می‌داشتم، همه چیز عوض می‌شد. در پایان کالیگولا که به نماد یاس و مرگ تبدیل می‌شود، به طور نمادین به دست کراس، که نماد زندگی و شهوت زیستن است، کشته می‌شود. این نمایشِ «کالیگولا» بر اساس ترجمه شایا قاسم‌پور اجرا می‌شود.

  • چرا باید نمایش «کالیگولا» را دید؟

نمایشنامه‌های کلاسیک معمولا دو جور اجرا می‌شوند؛ در نوع اول به متن و پیشنهادهای نویسنده وفادار هستند و جز تغییرات کوچکی مثل حذف یکی دو شخصیت فرعی، اجرایی «کلاسیک» دارند. در واقع این اجراها نسخه نمایشی همان درام مکتوب هستند و چیز زیادی به متن اضافه نمی‌کنند. در نوع دوم که شکلِ «تجربی» اجرای آن نمایشنامه‌هاست، کارگردان از متن قرائتی شخصی دارد و سعی می‌کند با کارگردانیِ مینی‌مال، خلاصه‌سازی ابزار و دکور و صحنه نمایش و اضافه کردن چاشنی طنز روزمره، نمایش را روی صحنه ببرد.

«کالیگولا»ی غنی‌زاده اما هم به این مدل‌ها ربط دارد، هم ندارد! شما با دکوری عظیم و سفید روبرو هستید و از شخصیت‌های نمایشنامه کم نشده اما شکل اجرا هم کلاسیک نیست. خودتان خیلی زود پی به این ماجرا می‌برید. چون می‌بینید که گروه نمایش خمیرهای پیتزا را مثل پیتزازن‌های حرفه‌ای با تاب دادن روی هوا پهن می‌کنند، غلامی در نهایت آرامش دیگری را کفن می‌کند، معشوقه‌ای با پرتاب شدن یک عالمه تخم‌مرغ روی سرش کشته می‌شود و در نهایت امپراتوری خودش روی سینی فر می‌خوابد تا او را کباب کنند! به همه این‌ها دیالوگ‌های شاهکار آلبرمو کامو را هم اضافه کنید تا بفهمید تماشای نمایش این داستان کلاسیک چه لذتی دارد. اجرای «کالیگولا» به کارگردانی همایون غنی‌زاده ممکن است لحظاتی کسل‌کننده به نظر برسد اما در مجموع چشم‌نواز و اجرایی عالی دارد.

  • بازیگران نمایش «کالیگولا» چه کسانی هستند؟

همایون غنی‌زاده ترکیبی از بازیگران سینما و تئاتر را برای این نمایش انتخاب کرده است. صابر ابر، علی باقری، آتیلا پسیانی، همایون غنی‌زاده، پانته‌آ پناهی‌ها، امیر جدیدی، رامین سیاردشتی، فرشید شایسته، مهدی کوشکی، داریوش موفق، جواد نمکی، امیر احمدزاده، آریا دلفانی و هومان محمدحسینی بازیگران این نمایش هستند. این نمایش ۵ سال پیش هم روی صحنه رفته بودند که در آن نسخه بازیگران دیگری مثل رامبد جوان و هنگامه قاضیانی هم حضور داشتند.

  • بلیت نمایش «کالیگولا» را چطوری بخرید؟

اجرای «کالیگولا» از ۲۰ مرداد کلید خورده و تا دوشنبه ۲۳ شهریور ادامه دارد. نمایش هر روز از ساعت ۵:۳۰ بعدازظهر شروع می‌شود و ۳ ساعتی طول می‌کشد! بلیت این نمایش چون در تالار وحدت اجرا می‌شود، نسبت به نمایش‌های دیگر گران‌تر است. بلیت طبقه همکف ۴۵ هزار تومان، بالکن یک و دو ۳۵ هزار تومان و بالکن سه ۲۵ هزار تومان برایتان آب می‌خورد. اما احتمالا بعد از پایان نمایش مثل علی مصفا (فرهاد یروان) در سکانس آخرِ فیلم «در دنیای تو ساعت چند است؟» به خودتان می‌گویید: «می‌ارزید!» بلیت نمایش را می‌توانید از سایت تیوال بخرید.

  • گفت‌وگو با بازیگران نمایش «کالیگولا» را می‌توانید اینجا گوش یا دانلود کنید.

(گفت‌وگو با سعید چنگیزیان، جواد نمکی، رامین سیاردشتی، مهدی کوشکی و امیر جدیدی + بخش‌هایی از تمرین)

 

  • تیزر نمایش «کالیگولا» را اینجا ببینید:

 

(این تیزر مربوط به اجرای نمایش در سال ۸۹ است)

ایول!
16

Tags: , , , , ,


درباره نویسنده

علی سیف الهی

من قرار است لابه‌لای فیلم‌ها و سریال‌های ایرانی، برنامه‌های تلویزیونی و اینترنتی و نمایش‌های تئاتر سرک بکشم و بهترین‌ها و جذاب‌ترین‌ها و بدترین‌های آنها را برای شما انتخاب کنم. قرار است پیشنهاد بدهم کدام فیلم و سریال و برنامه و نمایش را از دست ندهید و بهتر است قید کدام یکی از آنها را بزنید.Back to Top ↑