چی بخونیم؟ ۲۱-۶۲۰x350s (2)

پست شده در ۲۳ مرداد ۱۳۹۴ | توسط علی سیف الهی

0

سریال «برکینگ بد» را بخوانید!

[امین محمدی]

خطر لو رفتن داستان! اگر هنوز سریال «برکینگ بد» را ندیده‌اید، بخش‌هایی از داستان سریال در این نوشته لو می‌رود. مواظب باشید!

«برکینگ بد» را با نماهای خاصش می‌شناسند. جایی که دوربین «وینس گیلیان»، خالق سریال و کارگردان قسمت‌های مهم این مجموعه نماهایی را می‌بیند که پیش از این این‌قدر موثر از آنها استفاده نشده. سبکی که بعد از پایان «برکینگ بد» الگوی بسیاری از کارگردان‌ها از جمله سیروس مقدم خودمان هم شد. هیجان‌انگیزترین بخش کتاب «برکینگ بد؛ داستان فرمانروایی هایزنبرگ» هم همین بخش فیلم‌برداری و کارگردانی است. دو بخشی که در آن فلسفه‌ برخی از پلان‌های سریال مبسوط شرح داده می‌شود. جالب‌تر اینکه در این بخش کتاب می‌خوانیم در هر فصل از سریال تعدادی کارگردان دعوت و به کار اضافه می‌شدند تا بعضی از قسمت‌ها را کارگردانی کنند! در کنار این، نحوه‌ چینش فصل‌های کتاب هم هوشمندانه و درست است. دقیقا یکی از برجسته‌ترین نکات کتاب همین‌جاست.

  • چرا باید کتاب «برکینگ بد» را بخوانید؟

وسواس در انتخاب مجموعه مقالاتی که ترجمه شده محسوس است و ترجمه آن هم بسیار روان حس و‌ مناسب با لحن یک کتاب سینمایی به نظر می‌رسد. شروع کتاب به بیان تاریخچه‌‌ای از فعالیت‌های شبکه amc و چگونگی راه‌یابی «برکینگ بد» به آن اختصاص پیدا کرده. داستان اینکه چه‌طور سریالی را که تمام مدیران شبکه‌های مهم ردش می‌کنند، سر از این شبکه‌ کابلی درمی‌آورد. در این فصل گیلیان از حس آن موقع‌های خودش هم پرده برمی‌دارد. اطلاعات جالبی از اتاق فکرهایشان می‌دهد و چم و خم زاییده شدن بزرگترین سریال دهه‌ اخیر تلویزیون را آموزش می‌دهد.

فصل بعدی کتاب هم شگفت‌آور است. تحلیل شخصیت‌های سریال و روان‌شناسی آنها در کنار چرایی تغییر و‌ تحولاتشان در طول این پنج فصل. همگی با جزییات بررسی می‌شود به شکلی که خواننده پس از مطالعه‌ آن به جنبه‌های تاریکی از سریال اشراف پیدا می‌کند. در فصل «آقای چیپس و صورت زخمی» با پانزده فیلمی آشنا می‌شویم که دیدن آن برای هر طرفدار «برکینگ بد» ضروری است.

منابع الهام «افسار گسیخته» و تاثیر سینمای کوئنتین تارانتینو را از نظر می‌گذرانیم تا در انتها هم به سه فصل imdbطور برسیم. منتخب پلان‌ها، سکانس‌ها و دیالوگ‌های تمام ۶۲ قسمت سریال. راستی بعد از اتمام همه‌ این‌ها بخش آخر کتاب را فراموش نکنید. جایی که گیلیان همراه با والتر و جسی درباره‌ پایان‌بندی سریال آن هم در ۲۵امین سالگرد ازدواج کرانستون صحبت می‌کنند. بسیار شکوهمندانه است.

  • بخشی از کتاب «برکینگ بد» را اینجا بخوانید:

«… در مورد والت، واقعیت رنج‌آوری که جهان‌بینی‌اش را ویران کرد، مسلما تشخیص سرطان بود. والت هیچ تجربه‌ی این‌چنینی نداشت، و هیچ ندایی از گذشته یا حال نبود که او را برای رویایی با این موقعیت آماده کند و دست آخر در مقابل این موقعیت کاملا ناآماده بود. موقعیت رنج‌آور جسی پینکمن با مرگ جین خودش را نشان می‌دهد و بعدتر وقتی که گیل را به قتل می‌رساند. هنک اما این مرحله را چندین و چند بار در طول سریال تجربه می‌کند … همه‌ی این شخصیت‌ها با موقعیت‌هایی رو در رو شده‌اند که قادر نیستند با استفاده از خودِ قدیمی‌شان-همان مجموعه‌ای از تجارب و پندها- با موفقیت از پسشان بربیایند و خودشان را در موقعیتی عجیب و ترسناک، گیج و رهاشده می‌بینند.»

  • کتاب «برکینگ بد» را از کجا بخرید؟

کتاب «داستان فرمانروایی هایزنبرگ»، اولین اثر از مجموعه‌ی «کتاب-سریال» نشر «مهرگان خرد» است که نوید انتشار ژانر جدیدی از کتاب‌های سینمایی را به مخاطبان فارسی‌زبان می‌دهد. این کتاب ۲۲۸ صفحه‌ای را که ۱۵ هزار تومان قیمت دارد، می‌توانید از اینجا بخرید.

 

 

ایول!
6

Tags: , , , , ,


درباره نویسنده

علی سیف الهی

من قرار است لابه‌لای فیلم‌ها و سریال‌های ایرانی، برنامه‌های تلویزیونی و اینترنتی و نمایش‌های تئاتر سرک بکشم و بهترین‌ها و جذاب‌ترین‌ها و بدترین‌های آنها را برای شما انتخاب کنم. قرار است پیشنهاد بدهم کدام فیلم و سریال و برنامه و نمایش را از دست ندهید و بهتر است قید کدام یکی از آنها را بزنید.Back to Top ↑