چی بخریم؟ DSC_5975-Edit

پست شده در ۱۴ مرداد ۱۳۹۴ | توسط مهدی ملکی‌فر

74

چجوری موزر اصل بخرم؟

موزر تایپ ۱۴۰۰ شاید آشناترین ماشین ریش‌تراش برای کل ایرانی‌ها باشد. دستگاهی که سالهاست با همین شکل و قیافه تولید می‌شود. دلیل هم دارد!

قیمت موزر اصل بسیار پایین است و کیفیت آن بسیـــار بالا. آنقدر عمر می‌کند که از پدر به پسر و بعضاً به نوه، به ارث می‌رسد. هم تریمر (خط‌زن) و هم ریش‌تراش است. (اگر درست استفاده شود) پوست را گاز نمی‌گیرد، ایجاد حساسیت نمی‌کند و اندکی ته‌ریشِ مطلوب به جا می‌گذارد. یک شانه هم که سرش بگذاری، می‌شود ماشین اصلاح سر. دیگر چه می‌خواهی؟ احتمالا کمی برایش وقت بگذاری، حرف زدن و راه رفتن هم یاد می‌گیرد.

مثل تمامِ چیزهای دوست‌داشتنی دیگر، برادران چینی به موزر هم رحم نکرده‌اند و تقلبی آن را به بازار روانه کرده‌اند. در این گزارش کاملاً مهندسی، به شما توضیح می‌دهیم که چطور موزرِ اصل را تشخیص دهید. هرچند که شاید در گذر عمرتان یک بار بیشتر این خریدِ حساس را انجام ندهید، اما همین یک بار، مراقب باشید به دامِ چینی‌ها نیافتید. پس به این نکته‌ها توجه کنید. (البته موزری که ۱۵ سال پیش خریدید، طبیعتاً فرق دارد. این نوشته برای تولیدات جدید موزر نوشته شده.)

 

نکات شاخص موزر اصلی

جعبه موزر اصل این شکلی است. به هولوگرام و محل قرارگیری آن توجه کنید. داخل جعبه یک دفترچه مفصل کاغذ روغنی کاهی رنگ، خود دستگاه، فرچه نظافت و شانه اضافی قرار دارد.

DSC_5961-Edit

 

بدنه دستگاه موزر از پلاستیک معمولی ساخته نشده است. بلکه از جنس پلاستیک لاکی است و خلاصه با آدم حرف می‌زند. این پیچ تنظیم این بغل را هم بعضی مدل‌های تقلبی ندارند.

موزر اصل آلمانی

 

پیچ‌های بدنه موزر، از رو بسته می‌شوند و درست روی لبه بدنه قرار گرفته‌اند (درست روی خط شکست). این پیچ‌ها خورشیدی هستند. اگر پیچ چارسو یا آلن یا هرچیز دیگر بود، اصل نیست. اگر جاپیچ جابجا شده بود، باز هم اصل نیست.

روش تشخیص موزر اصل

 

سیم موزر، این بغل بدنه، یک سریال سه رقمی دارد.

تشخیص موزر اصل

 

به کیفیت تیغه توجه کنید. این حکاکی ساخت آلمان، در موزرهای تقلبی، یک دست و تمیز نیست، و لبه‌های های نوشته حالت جمع‌شدگی دارد.

موزر اصل

 

حکاکی‌های زیر بدنه کاملا خوانا، تمیز و با کیفیت بسیار عالی، با این محتوایی که مشاهده می‌کنید، حک شده‌اند:

DSC_5981-Edit-Edit

 

روی شانه اضافی موزر، تاریخ تولید آن به این ترتیبی که می‌بینید حک شده است:

DSC_5978-Edit

هرچند که دستگاه تقلبی، از دور داد می‌زند، اما این نشانه‌ها به شما کمک می‌کند تا دستگاه اصلی را بشناسید!

 

موزر اصل از کجا بخریم؟

در تهران ما آخرین بار از مغازه‌ای خریدیم که اسمش خاطرمان نیست. ضلع جنوبی بلوار کشاورز، حوالی تقاطع فلسطین یک مغازه بزرگ است که تخصصی لوازم آرایشی / بهداشتی می‌فروشد. همین چند ماه پیش به قیمت ۸۰ هزار تومان یکی خریدیم. قیمتش هم مقطوع است. به قول فروشنده: قیمتش مثل قند و شکر، مشخص است. قابل چانه‌زنی نیست.

ایول!
150

Tags: , , ,


درباره نویسنده

مهدی ملکی‌فر

من عکاس و تصویربردار مجموعه چی هستم. این عکسهایی که ازرستورانها و خوراکیها و چیزهای دیگر میبینید، بیشترشان را من میگیرم. گاهی خودم هم ازتجربه‌هایم برایتان می‌نویسم. خصوصا اگرخوردنی باشد. راستی فیلم‌های آموزشی چی را هم کارگردانی می‌کنم. دراصل مهندسم و مشغول تحصیل در رشته مدیریت کسب وکار. اما کار مهمم این‌هاییست که گفتم!Back to Top ↑