چی بپوشیم؟ leopar-desenli-ipek-e_arp-modeli

پست شده در ۲۵ فروردین ۱۳۹۴ | توسط منصوره مصطفی‌زاده

8

زنان ترکیه روسری‌هایشان را چطوری می‌بندند؟

عکس‌های مدل‌های محجبه ترکیه را دیده‌اید؟ روسری‌هایشان همیشه صاف است و آن قدر سفت بسته شده که فکر می‌کنی دارند خفه می‌شوند، اما لبخندشان چنین چیزی را نمی‌رساند. ترکیه‌ای چند راز مهم در استفاده از روسری دارند که موجب می‌شود حجاب‌شان این قدر شیک و مجلسی به نظر برسد:

  • سوزن، سوزن، همه جا سوزن! روی همان یک ذره روسری که ما داریم می‌بینیم، گاهی هفت-هشت تا سوزن چسبیده. ترک‌ها برای نگه داشتن هر چین و لبه و اتصال روسری از سوزن استفاده می‌کنند، زیر چانه، بالای کله (برای چسباندن روسری به کلاه زیرش)، لبه‌ها (برای صاف نگه داشتن تای کنار روسری) و… هر جای دیگری که لازم باشد. ضمنا سوزن‌های مخصوص روسری در ترکیه وجود دارد که از سوزن‌های معمولی نوک‌تیزتر و نازک‌تر و بلندترند. این طوری بافت روسری را نخ‌کش نمی‌کنند و راحت هم درنمی‌آیند. ضمنا نگران ترک‌ها نباشید! هیچ کدام بر اثر اصابت سوزن به چشم و چال تا حالا کور نشده‌اند! اصولا این سوزن‌ها در زاویه‌ای با سر و صورت هستند که هیچ جوره در پوست‌شان فرو نمی‌روند.
  • روسری‌های ابریشم. این یکی، رمز مجلسی بودن حجاب‌شان است. روسری‌های نخی کمتر در مدل‌های رسمی‌شان استفاده می‌شود و روسری‌های ابریشم با طرح‌های شلوغ و به خصوص گوشه‌ها و لبه‌های طرح‌دار باب میل ترک‌هاست.
  • حجاب قبل روسری. این یکی در اغلب جاهای دنیا مرسوم است. این که زنان مسلمان درواقع روسری را برای خوشگلی استفاده می‌کنند، نه خود حجاب. آن‌ها قبل از سر کردن روسری سرشان کلاه می‌گذارند، یقه حجاب می‌بندند (یک جور یقه تریکو که گردن و سینه را می‌پوشاند) و روسری را می‌گذراند برای مرحله آخر. این طوری می‌توانند هر مدلی بهش بدهند، بدون این که نگران جمع کردن موها باشند.
  • کلیپس. این یکی را ما خودمان کشف کرده‌ایم و گندش را هم درآورده‌ایم! ترک‌ها یک جور علاقه خاصی به کشیده نشان دادن صورت دارند. بالای روسری‌هایشان را تیز می‌کنند (و سوزن می‌زنند!)، لبه‌های روسری را بدون چین تا پایین صاف می‌آورند و یک کلیپس بزرگ هم بالای سرشان می‌زنند تا کله‌هایشان از وضعیت هندوانه به خربزه تبدیل شود. حالا اگر از شکل خربزه‌ای خوش‌تان می‌آید، یا کله گردی دارید که کشیده‌تر بودنش زیبایتان می‌کند، مدل‌های روسری بستن ترکیه‌ای را تماشا کنید.
اگر از سوزن خیلی می‌ترسید و جداً می‌ترسید چشم و چال‌تان چیزی‌اش بشود، این هم فیلم آموزش دو مدل روسری بستن ترکیه‌ای، بدون سوزن!

ایول!
79

Tags: , ,


درباره نویسنده

منصوره مصطفی‌زاده

لباس‌ها برایم مهم هستند. خط دوخت‌شان را می‌بینم. رنگ‌هایشان را حس می‌کنم. پارچه‌هایشان را از دور لمس می‌کنم. به آدم‌ها و لباس‌هایشان نگاه می‌کنم و می‌بینم اغلب اوقات آن چیزی نیستند که دوست داشته‌اند باشند. سعی‌شان را کرده‌اند؛ اما نه خودشان را می‌شناسند، نه لباس‌هایشان را. من دوست دارم این را یاد بگیریم: دیدن واقعیت خودمان را، شناختن جادوی لباس‌ها را، و انتخاب این که با چه جادویی می‌توانیم سیندرلای زندگی‌مان باشیم!Back to Top ↑