چی بشنویم؟ IMG_6548 rf crop

پست شده در ۲۵ فروردین ۱۳۹۴ | توسط محمد اشعری

0

تیتراژ خوانی یک شاعر

اسم «اهورا ایمان» برای آنهایی که اهل موسیقی هستند و آلبوم‌های به بازار آمده را شخم می‌زنند و حتی نام ترانه‌سراها را حفظ می‌کنند، حتما آشناست. ولی حتی اگر اینقدرها هم حرفه‌ای نباشید، باز هم قطعه‌های «مرو ای دوست»، «معصومیت از دست رفته» و «بگو فردا مال ماست» (محمد اصفهانی)، «سلام آخر» و «باران که می‌بارد» (احسان خواجه‌امیری) به گوشتان خوده و همین الان دارید بخش‌هایی‌اش را زمزمه می‌کنید. ایمان -با این اسم منحصربفردش- از بمی‌هایی است که در دنیای ترانه ما نامی آشناست و حالا چند ماهی می‌شود که تصمیم گرفته تا خودش ترانه‌هایش را آهنگسازی کند، بخواند و به صورت تک‌آهنگ منتشر کند. از او تا قبل از این، سه قطعه منتشر شده بود که مورد استقبال هم قرار گرفت. چرا؟ چون ایمان صدای خاصی دارد و البته به شدت تلاش می‌کند تا کلمات ترانه‌ها را دقیق و بی‌غلط بخواند و همچنین تاکید را روی بخشی بگذارد که خودش -به عنوان ترانه‌سرا- می‌داند ترانه را برای آن بخش گفته (خیلی پیچیده شد؟!).

صدای او قطعه به قطعه بهتر می‌شود و می‌شود اعتماد به نفس را پله پله حس کرد. حالا همین اعتماد به نفس ایمان را به جایی رسانیده که وارد دنیای پیچیده تیتراژخوانی برای تلویزیون شود و همین قطعه «دعا می‌کنم» را برای سریال «سر به راه» بخواند که از شبکه تهران پخش شد. پیشرفت خوبی است نه؟

سازندگان این ترانه چه کسانی هستند؟

انتظار ندارید که آهنگساز و ترانه‌سرای «دعا می‌کنم» کسی جز خودِ اهورا ایمان باشد، تنظیم را هم «علیرضا ظریف» انجام داده است. اگر همین فایل را گوش کنید، متوجه می‌شوید که ایمان برای این نخستین تجربه، از ملودی آشنایی استفاده کرده و در خوانندگی هم خیلی سعی داشته تا کُند و آرام بخواند و از تحریر استفاده نکند.

به صدای خواننده علاقه‌مند شدید؟

اگر خیلی تحت تاثیر صدای خش‌دارش قرار گرفته‌اید، این قطعه‌ها را هم گوش کنید: «گله دارم»، «اما تحمل می‌کنم» و «قصه اینجوری نبود»

به درد چه وقت‌هایی می‌خورد؟

باید شب باشد که بشنوید. همین خودش لذت شنیدن را دوچندان می‌کند.

 

 

متن ترانه:

اگر بی‌تو باشم نمونم نباشم، به جز این منِ بی‌نشونم نباشم / دعا می‌کنم بی غمِ حضرتِ عشق، همین خسته نیمه‌جونم نباشم

گرچه درگیر موج گناهم ولی، با تمام وجودم دعا می‌کنم / در شب کوچِ غمگین ماه کبود، از ته دل خدا رو صدا می‌کنم

ببین، به کنج غم نشستمو بگیر، سراغ قلب خسته‌مو / بیا، بیا که دل شکسته‌مو، ببین که محرمی ندارم

اگر غریق موج حسرتم، نمانده صبر و طاقتم / بیا که همدمی ندارم…

گرچه درگیر موج گناهم ولی، با تمام وجودم دعا می‌کنم / در شب کوچِ غمگین ماه کبود، از ته دل خدا رو صدا می‌کنم

 

 

ایول!
3

Tags:


درباره نویسنده

محمد اشعری

| «چی گوش کنم که با حالم هماهنگ باشه؟» حتما شما هم -وقتی وسط گرفتاری‌های روزانه- با این سوال مواجه می‌شوید، سایت‌های شلوغ موسیقایی یا پِلی‌لیست‌تان را بالا و پایین می‌کنید تا بلکه موسیقی‌ای پیدا شود و دلتان را ببرد. کار من اینجا این است که برای یافتن «موسیقی‌های هماهنگ با حال» به شما کمک کنم؛ «وقتی... چه‌جوری‌ام، چی گوش کنم؟» محمد اشعری هستم، روزنامه‌نگار و بیشتر از آن، یک عشقِ موسیقی که در «چی» شنیدنی‌های لذتناکم را با شما به اشتراک می‌گذارم.Back to Top ↑