چی بخونیم؟ ۲

پست شده در ۱۱ مرداد ۱۳۹۵ | توسط اشکان خسروپور

2

مرگ کیارستمی به روایت پزشک فرانسوی اش

مرگ کیاررستمی هنوز هم مورد مناقشه است و به نظر می رسد چیزی در این باره حل نشده باشد. جان سپردن آقای کارگردان در پاریس را عده ای نتیجه عمل های ناموفق او در تهران می دانند و خطای پزشکی را نقد می کنند. گروهی دیگر هم می گویند، مرگ در فرانسه اتفاق افتاده و پزشکان ایرانی اشتباهی نداشته اند. خانواده کیارستمی هنوز هم دنبال جزییات مرگ تنها ایرانی برنده نخل طلا هستند. بهمن کیارستمی، فرزند عباس کیارستمی، درباره دلایل مرگ پدرش با دکتر فرانسوی او گفتگو کرده و صدای ضبط شده این گفتگو را در اختیار روزنامه شرق گذاشته است تا دلیل مرگ او بیشتر مشخص شود.

چرا باید متن گفتگوی پسر کیارستمی با پسر آقای کارگردان را بخوانیم؟

  • این اطلاعات از زبان پزشک معالج فرانسوی کیارستمی بیان شده. چون بنابر قوانین جهانی پزشکی اطلاعات پزشکی فقط در اختیار اعضای درجه یک خانواده بیمار قرار می گیرد، پزشکان فرانسوی هیچ وقت – تا پیش از این – اظهارنظری درباره جزییات مرگ عباس کیارستمی نداشتند.
  • این اطلاعات می تواند دلایل مرگ کیارستمی را روشن کند، هرچند نقاط تیره هنوز هم وجود دارند، نقاطی که پزشک فرانسوی آنها را احتمالا مربوط به ایران می داند. او البته مستقیما به ایران اشاره نمی کند و می گوید، چون به روند جراحی در ایران تسلط ندارد، نمی داند دقیقا خطای پزشکی رخ داده یا نه.

خلاصه ای از پاسخ های پزشک فرانسوی کیارستمی

 

متن کامل گفتگوی بهمن کیاررستمی با پزشک پدرش را در این لینک بخوانید. خلاصه گفتگو در زیر آمده است.

  • او در حقیقت نه یک بار، بلکه دو بار دچار هماتوم (جمع‌شدن خون در بخشی از بدن) در مغز شده بود. بار نخست که دقیقا مشخص نیست در چه زمانی اتفاق افتاده بود، عواقب خطرناکی نداشته. این هماتوم را ما پیش از وقوع هماتوم دوم در سی‌تی‌اسکن دیده بودیم؛ اما دلیل فوت او هماتوم دوم در نیمه دیگر مغز بود. یعنی او دو هماتوم داشت و ادامه حیات با این دو هماتوم امکان‌پذیر نبود. گرچه بعضی از هماتوم‌ها به سادگی درمان می‌شوند، در این مورد بهترین اتفاقی که می‌توانست برای بیمار بیافتد، این بود که او تا سال‌ها زندگی نباتی کند؛ اما وقتی که ما با متخصصین مغز و اعصاب در بیمارستان Sainte Anne پاریس مشاوره کردیم، پاسخ شنیدیم که جراحی نکنید، هیچ کاری نکنید، تمام است.
  • آنها حالب را هم قطع کرده بودند که این در چنین عمل جراحی اتفاقی بسیار نادر است و ما شاید هر ١٠ سال یک بار با چنین موردی مواجه می‌شویم. همین‌طور مسئله خون‌ریزی داخلی؛ یعنی او بعد از عمل، در آن واحد، درگیر سه مشکل شده بود که این خود مورد نادری است. من واقعا نمی‌توانم بگویم که آنها خطا کرده‌اند یا دچار پیچیدگی‌ای شده‌اند که نتوانستند از پسش بربیایند؛ من یا باید خودم سر عمل ‌می‌بودم یا ویدئوی آن را می‌دیدم تا جواب درستی داشته باشم. اما آنچه مشخص است، مداوایی که بعد از آن انجام شد، بهترین مداوای ممکن نبوده است؛
  • بیمار ما هم دچار سه نوع از بدترین میکروب‌ها شده بود، اما به‌هرحال آنها کنترل شده بودند و سپسیس (عفونت خون) او هم برطرف شده بود. او هنوز آبسه داشت، اما آنها هم تخلیه شده بودند. ما دوباره نفروستومی و دبل جی را گذاشتیم. کلیه‌اش هم پر از عفونت بود که آن هم تخلیه شد. برای همین صلاح دیدیم که او زودتر از بیمارستان مرخص شود تا در معرض عفونت‌های بیمارستانی نباشد. برنامه ما این بود که بعد از پنج یا شش ماه استراحت در منزل عمل نهایی انجام شود تا بهبودی کامل حاصل شود. اما او فوت کرد و مرگ او به‌روشنی نتیجه عمل‌های جراحی ابتدایی بوده است.

 

 

 

ایول!
5


درباره نویسنده

اشکان خسروپور

کتاب را باید با چای خورد، این‌طوری مزه‌اش بهتر است و اصلا بیشتر حال آدم را خوب می‌کند. کتاب‌های زیادی هستند، همین‌طور نویسنده‌های دهان‌پرکنی که اسمشان را شنیده‌ایم اما هیچ‌وقت آنها را نخوانده‌ و ندیده‌ایم. من اشکان خسروپور، روزنامه‌نگار هستم و کارم در «چی» این است که پیشنهاد بدهم، چه کتاب‌هایی با چای داغ می‌چسبند. برای خواندن آثار نویسنده‌های خوب کمک‌تان می‌‌کنم از کجا شروع کنید که توی ذوقتان نخورد.گاهی با بسته‌های خواندنی پیشنهادی هم حالمان را خوب می‌کنیم.Back to Top ↑