دیگه چی؟ زندگی دانشجویی

پست شده در ۱۰ مرداد ۱۳۹۵ | توسط یاسمن شادفر

8

چطور مثل دانشجویان کم خرج زندگی کنیم؟

زندگی دانشجویی دنگ و فنگ زیاد دارد. آدم را از دوران دبیرستان پرت می کند به یک دوره جدید زندگی که حتی اگر جیبتان با جیب پدر یکی باشد، باز هم گذراندنش سخت است. کنار آمدن با چالش دانشجو بودن آن قدرها هم سخت نیست. ما چند راه برایتان داریم.

دخل و خرج تان را بنویسید

حواستان به دخل و خرج باشد. شما وارد یک زندگی جدید شده اید. باید حواستان به همه چیز باشد، از پول شهریه گرفته تا هزینه تفریحتان. حداقل یک ماه را آرام حرکت کنید که خرج کلی دستتان بیاید. بعد آرام آرام جلو بروید.

کتاب ارزان تهیه کنید

یکی از راه های کم کردن خرج و مخارج، قرض کردن کتابهاست. در خیابان انقلاب تهران کتابفروشی دست دوم پر است که بنا بر نو و کهنه بودن کتابهای دست دوم قیمتشان فرق می کند. خیلی از کتابها هم در اینترنت هست. عضو شدن  گروه های تلگرامی دانشجویی – که می توانید از دانشجوهای اطرافتان سراغشان را بگیرید- کلی کارتان را راه می اندازند.

چه اسبابی را بکشیم؟

شما قرار است از یک جای بزرگتر به جایی کوچکتر بروید که احتمالا محیط زندگی تان با دیگران تقسیم شده. پس باید خیلی چیزها را بی خیال شوید. توصیه ما این است، چیزهایی را انتخاب کنید که بتوانید مشترکا با بقیه هم اتاقی هایتان استفاده کنید. جعبه خیلی به دردتان می خورد. جعبه ها یا قفسه های محکمی که بتوانید خرت و پرت تویشان بچینید و بگویید: اینها مال من است!

قانون وضع کنید، دموکراتیک اما سختگیرانه

از همان اول که پایتان را داخل خوابگاه می گذارید، گربه را دم حجله بکشید. البته انعطاف هیچ وقت یادتان نرود اما درباره مسایلی که به زندگی مشترک دانشجویی تان مربوط می شود، حساس باشید. قانون شستن ظروف یا تمیز کردن اتاق نوبتی است و هرکس باید نوبتش را رعایت کند.

استرس را کم کنید

آغاز زندگی دانشجویی کلی دنگ و فنگ دارد و تا به محیط جدید خو بگیرید، زمان می برد. درس های جدید، محیط تازه، دانشجویان جدید و… . برای اینکه در طول این مدت زیاد به شما سخت نگذرد، خوب بخوابید و مرتب ورزش کنید. اینطوری دست کم استرس و اعصاب خردی تان کمتر است.

این پست به درخواست «زری» خواننده سایت چی تهیه شده است.

 

 

ایول!
5

Tags: , ,


درباره نویسندهBack to Top ↑