دیگه چی؟ تابستان

پست شده در ۴ مرداد ۱۳۹۵ | توسط بهروز ساسانی

5

چطور در شب های داغ تابستان راحت بخوابیم؟

شب ها هوا خنک تر می شود اما باز هم گرم است. خنک تر یعنی کمتر از ۴۷ درجه، یعنی کمتر از ۴۰ درجه، یعنی باز هم گرم. در این هوای گرم چطور می شود خانه را خنک کرد و راحت خوابید؟ ما چند پیشنهاد برایتان داریم که در طول روز هم کاربرد دارند اما عملی کردن شان در شب و موقع خواب عملی تر است.

جنس رختخواب را خنک انتخاب کنید

جنس رخت خواب بهتر است، ابریشم، ساتن یا پلی استر نباشد. یک جنس سبک بردارید که زیر گرمایش خفه نشوید! پارچه ای را انتخاب کنید که نفس بکشد.

کیسه آب گرم را سرد کنید!

یک کیسه آب گرم را پر از آب کنید و بگذارید در فریزر یخ بزند، بعد آن را زیر پاهایتان که از گرما آتش گرفته بگذارید یا آن را تا صبح در بغل بگیرید. همین کار را می توانید در زمستان – البته در جهت عکس و با آب گرم – انجام بدهید.

پنکه را برعکس کنید

اگر فکر می کنید هوا آن قدر داغ است که پنکه از پس اوضاع برنمی آید و تنها کارش جا به جا کردن هوای داغ است، یک راه دیگر امتحان کنید. پنکه را به سمت پنجره بگیرید تا هوا را به بیرون بفرستد. پنکه سقفی هم کمک خوبی است که می تواند حسابی کارتان را راه بیندازد. کار پنکه سقفی این است که هوای داغ را به بالا می مکد و بعد همه را به بیرون اتاق هل می دهد.

مثل مصری ها بخوابید، با حوله!

اسم این روش، روش مصری است. زیر رخت خوابتان یک لایه حوله خشک – یا یک مدل پارچه سفت که جاذب آب باشد – بگذارید و خودتان با حوله نمدار بخوابید. لطفا جوری زیاده روی نکنید که فردایش از مصرف زیاد سرما بخورید!

پنکه یخی بسازید

اگر گرما آن قدر زیاد است که کولر حریفش نمی شود، یک ظرف یا ماهیتابه – چیزی که زیاد گود نباشد – را بردارید و داخلش را پر از یخ کنید. حالا این ظرف را جلوی پنکه بگذارید و بگذارید باد یخ حالتان را جا بیاورد.

کاهش ارتفاع بدهید!

هوای گرم به سمت بالا می رود. پس هرچقدر ارتفاع محل خوابیدن تان بیشتر باشد، بیشتر احساس گرما می کنید. در فصل تابستان هرچقدر به زمینی ها نزدیک تر باشید به نفعتان است. اگر زیرزمین را برای خوابیدن مهیا کنید، چه بهتر.

پارچه آویزان کنید، استتار طور!

چند پارچه بلند خیس را جلوی در یا پنجره باز خانه آویزان کنید. این پارچه های ساده باد داغ را خنک می کنند و حال شما را خوب. هرچند وقت یکبار هم می توانید نم پارچه ها را تجدید کنید تا خنکی هوای خانه کمی بیشتر تداوم داشته باشد.

ایول!
11

Tags: , ,


درباره نویسندهBack to Top ↑