روانشناچی؟ افزایش حقوق

پست شده در ۲۲ تیر ۱۳۹۵ | توسط اشکان خسروپور

1

چطوری سر حقوق بیشتر چانه بزنیم؟

حقوق مایه نشاط ومفرح ذات است که هرچه مقدارش بیش باشد، کیفش هم بیشتر است. اما واقعیت این است که افزایش حقوق – غیر از آن مقداری که هر سال اضافه می شود – یک اتفاق معمول نیست. اگر فکر می کنید استحقاق حقوق بیشتر را دارید، پا پیش بگذارید و حتما این درخواست را به رییس تان بازگوکنید اما بی گدار به آب نزنید. چانه زدن بر سر حقوق هم راه و رسم خودش را دارد. این مطلب را بخوانید.

 

 

مظنه حقوق چند؟

همه مان دوست داریم حقوق مان پر و پیمان باشد و مدیرکل طور (!) حقوق بگیریم اما این اتفاق به این راحتی ها نمی افتد.  فانتزی ها را کنار بگذارید. سعی کنید از همکاران تان در شرکت های دیگر، از آدم های قابل اعتماد اطرافتان بپرسید که چقدر حقوق می گیرند و اگر با دوستتان به اندازه کافی راحت هستید، بپرسید که در چه بخش هایی می شود انتظار افزایش حقوق داشت؟ اگر دوستی ندارید یا کسی آن طور که انتظارش را دارید به شما جواب نمی دهد، اینترنت یا آگهی ها را بگردید. حقوق کلی یک حسابدار، منشی و… را چطور و چقدر حساب می کنند؟ خلاصه این که مظنه دستتان باشد بعد ترتیب قرار ملاقات را بدهید.

 

وقت مذاکره افزایش حقوق ؟

هر زمانی برای صحبت کردن درباره افزایش حقوق مناسب نیست. اول صبح های شنبه جزو شلوغ ترین ساعت های کاری است، از آن وقت هایی سر آدم مثل کارتون تام و جری قرمز تند می شود و آتش می گیرد. در چنین وقت هایی مزاحم آقای رییس نشوید. بعد از ناهار معمولا آدم ها کارشان سبک تر است و حوصله بیشتری دارند. قرار هم که نیست درباره برجام مذاکره کنید. یک مذاکره ساده و ۱۵ دقیقه است. پس بگذارید به وقتش.

برای فهمیدن «مود» و میزان حوصله ریاست محترم می توانید از اطلاعات آبدارچی، منشی یا آخرین کسی که در اتاق ایشان بوده، استفاده کنید.

در موقعیت برابر مذاکره کنید

موقعیت ها را برابر کنید. ممکن است رییس تان بخواهد پشت میزش – از این میزهای بزرگ کنده کاری شده که یک صندلی چرم با شوکت و جلال دارد – بنشیند. در نتیجه شما مجبور می شوید پشت یک میز ساده تر، روی یک صندلی معمولی تر بنشینید و این یعنی کم شدن اعتماد به نفس تان. اگر با همین دست فرمان پیش بروید، ممکن است از سر ترس یا تعارف، یک چیزی هم پس بدهید! برای این که چنین اتفاقی نیفتد، سعی کنید در فضایی برابر با هم حرف بزنید. پشت یک میز معمولی تر، وقتی رییس تان در جای بهتری قرار گرفته و وضعش تحقیرآمیز نیست. یک کافه یا پشت میز ناهار می تواند پیشنهاد خوبی باشد البته باز هم به شکل شرکت تان بستگی دارد.

 

خوب لباس بپوشید

خوب و متعارف لباس بپوشید. حتی اگر رییس تان پیش از این هزار و یک بار هم شما را دیده باشد، باز هم خوب است که در زمان مذاکره کمی هوای پوشش خودتان را داشته باشید. قرار نیست غیرعادی باشید اما مرتب و منظم بودن، کلا کار پسندیده ای است. ادکلن هم یادتان نرود.

 

چرا پول می خواهید؟

برای رییس تان دلیل بیاورید که چرا پول بیشتری می خواهید؟ از قابلیت هایتان برای رییس تان بگویید و این که تا چه از حدود وظایف معمولی خودتان بیشتر کار کرده اید و در نتیجه مستحق دریافت پول بیشتر هستید. از هدف هایتان برای آینده شرکت بگویید و روی ویژگی های مثبت تان تاکید کنید. حواستان باشد که این جا یک جلسه کاری است. این حرف یعنی این که ازدواج تازه شما، وام جدیدی که گرفته اید و بقیه گرفتاری های مالی تان باعث نمی شود که رییس بخواهد پول بیشتری روی حقوق تان بگذارد.

هنوز توصیه های دیگری باقی مانده که احتمالا بیشتر در زمان مذاکره افزایش حقوق به کارتان می آید. چی را دنبال کنید. زود برمی گردیم!

منبع: سایت تلگراف

ایول!
4

Tags: , ,


درباره نویسنده

اشکان خسروپور

کتاب را باید با چای خورد، این‌طوری مزه‌اش بهتر است و اصلا بیشتر حال آدم را خوب می‌کند. کتاب‌های زیادی هستند، همین‌طور نویسنده‌های دهان‌پرکنی که اسمشان را شنیده‌ایم اما هیچ‌وقت آنها را نخوانده‌ و ندیده‌ایم. من اشکان خسروپور، روزنامه‌نگار هستم و کارم در «چی» این است که پیشنهاد بدهم، چه کتاب‌هایی با چای داغ می‌چسبند. برای خواندن آثار نویسنده‌های خوب کمک‌تان می‌‌کنم از کجا شروع کنید که توی ذوقتان نخورد.گاهی با بسته‌های خواندنی پیشنهادی هم حالمان را خوب می‌کنیم.Back to Top ↑