دیگه چی؟ دستگاه تصفیه آب

پست شده در ۷ تیر ۱۳۹۵ | توسط روزبه ایرانی

2

چطور با دیگ و لیوان دستگاه تصفیه آب خانگی بسازیم؟

دستگاه تصفیه آب کار شیرین کردن آب را انجام می‌دهد. این درست ولی گاهی وقتها که از این دستگاه‌ّهای عجیب و نوظهور دم دست‌مان نداریم، احتمالش هست که به هر دلیلی به آب شیرین نیاز داشته باشیم. گاهی وقتها در سفر یا هر موقعیت دیگری ممکن است ذخیره آبمان ته بکشد و به آب شیرین نیاز داشته باشیم.
ما در این پست دیگه چی؟ به شما یک روش ساده برای به دست آوردن آب شیرین از آب غیرقابل شرب یاد داده‌ایم.

 

برای تصفیه آب خانگی چی لازم داریم؟

برای شیرین کردن آب شور به یک دیگ بزرگ دردار – که درش کمی شیب داشته باشد – و یک لیوان  نیاز داریم. دیگ هرچه بزرگتر و لیوان هرچه مقاوم‌تر باشد بهتر است. اندازه‌ی لیوان باید طوری باشد که در دیگ کامل بسته شود. لیوان از جنس پیرکس انتخاب بهتری است چون به این راحتی‌ها نمی‌شکند.

 

حواستان به آب باشد

آب شور را آرام آرام داخل دیگ بریزید. آب را طوری بریزید که ارتفاعش از لبه‌ی لیوان بیشتر نشود. اگر چند بار آب را شیرین کنید بهتر از این است که یک‌باره مقداری از آب شور داخل لیوان بریزد و بساط‌تان خراب شود.

 

در دیگ باید چفت شده باشد

در دیگ را برعکس روی دیگ بگذارید. این‌طوری وقتی آب به جوش آمد، روی در دیگ بخار جمع شده و آب شیرین چکه چکه به درون لیوان می چکد. حواستان باشد که حتما در دیگ و خود دیگ به هم محکم چفت شده باشند.

 

شعله را زیاد نکنید

دیگ را روی گاز بگذارید و شعله‌اش را کم کنید. بگذارید آب جوش بیاید و روی در دیگ را بخار بگیرد. آب های بخار شده خیلی آرام به سمت مرکز در دیگ رفته و داخل لیوان می‌ریزند.اگر زیر گاز را زیاد کنید، چند مشکل پیش می‌اید:

  • ممکن است لیوان طاقت نیاورده و بشکند.
  • ممکن است لیوان براثر حباب‌های آب‌جوش به طرف دیگری لعزیده یا وارونه شود.

یک توضیح کوتاه: ‌این روش با حداقل‌ها کار می‌کند. اگر دنبال قابل شرب کردن یک آب آلوده به مواد رادیواکتیو هستید که از دریاچه‌‌ی نمک قم و دریاچه ارومیه گذشته و بعد در پساب‌های دریاچه‌ی مازندران شست‌وشو(!) داده شده باشد، این مطلب را نخوانید!

 

منبع: ویکی‌ها

 

ایول!
4

Tags: ,


درباره نویسندهBack to Top ↑