دیگه چی؟ هشتگ چیست

پست شده در ۵ تیر ۱۳۹۵ | توسط یاسمن شادفر

0

هشتگ به چه درد می‌خورد؟

هشتگ کردن هم یکی از آن کارهای تازه‌ی دنیای مجازی است که هر چند خیلی باب شده ولی بعضی‌ها هنوز نمی‌دانند که این نوشته‌های کوچک آبی دقیقا به چه درد می‌خورد. ما در این مطلب برایتان مفصل درباره هشتگ توضیح داده‌ایم.

 

چطوری هشتگ بزنیم؟

در دنیای مجازی به علامت # می‌گویند هشتگ. هشتگ کردن به درد وقت‌هایی می‌خورد که می‌خواهید درباره یک موضوع مشخص بحث کنید و دوست دارید بقیه هم نظر شما را بخوانند یا بحث موردنظر شما را دنبال کنند، از هشتگ استفاده می‌کنید. هشتگ را هرکسی می‌تواند خودش بسازد اما هشتگ‌ها معمولا جمله یا عبارت نیستند. هشتگ‌ها کلمه هستند، اگر هم عبارت باشند، عبارت‌های کوتاهی هستند و روده درازی ندارند.

 

هشتگ در شبکه‌های مجازی و رسانه‌ها

خیلی از رسانه‌ها در ایران و بقیه‌ی جاهای دنیا از مخاطبانشان می‌خواهند که نظراتشان را با هشتگ خاصی بیان کنند. مثلا شبکه‌های خبری خارجی، برای این‌که بتوانند مخاطبشان را در فضای مجازی فعال و پیگیر نگه دارند، یک هشتگ خاص معرفی می‌کنند و از آنها می‌خواهند تا برای دنبال کردن هشتگ‌های مربوط به آن موضوع خبر دستشان بیاید. مثلا اخیرا در آمریکا اتفاقاتی افتاد که با هشتگ #ORLANDO در دنیا داغ شد. اینطوری اگر هشتگ اورلاندو را در بخش جست‌وجوی صفحه‌های مجازی سرچ کنید، دستتان می‌اید که از اول چه خبر بوده و بعدها چه شده است.

 

هشتگ زبان نمی‌شناسد

هشتگ زبان نمی‌شناسد. یعنی شما می‌توانید به فارسی یا انگلیسی هشتگ تولید کنید. زبان‌های دیگر هم برای خودشان هشتگ‌های خاصی دارند. فقط احتمالا برای تایپ کردن خود علامت هشتگ نیاز دارید که صفحه‌کلیدتان را به حالت انگلیسی برگردانید.

 

چطوری هشتگ بنویسم که خراب نشود؟

هشتگ نوشتن در زبان فارسی آداب و اصول خودش را دارد. در زبان‌های خارجی چون فاصله نداریم، این آداب شاید خیلی هم مهم نباشد ولی در زبان فارسی، بعد از اینکه دکمه فاصله یا SPACE را فشار دادید، دیگر هشتگ برایتان کار نمی‌کند. در این جور مواقع که می‌خواهید یک عبارت چند کلمه‌ای را هشتگ کنید، باید از نشان زیرخط یا UNDERLINE  استفاده کنید. این نشانه باعث می‌شود که دو جزء کلمه بین‌شان فاصله نیفتد و یک عبارت هشتگی باشد.  مثلا #چی بخونیم درست نیست و #چی_بخونیم درست است. در عبارت اولی فقط کلمه «چی» به عنوان هشتگ شناخته می شود و در دومی کل عبارت «چی بخونیم».

هشنگ فقط به درد نوشتن می‌خورد؟

حتی وقتی خودتان حرفی برای گفتن ندارید، باز هم هشتگ به کارتان می‌آید. مثلا وقتی بخواهید درباره یک موضوع خاص اطلاعات کسب کنید، می‌توانید هشتگ مربوط به آن را سرچ کنید. مثلا #میتینگ_کورش می‌تواند درباره اتفاقی که اخیرا در پاساژ کورش تهران اتفاق افتاد، به شما اطلاعات بدهد.

تذکر: بهتر است هشتگ را گوگل نکنید. برای سرچ کردن یک هشتگ در فضای مجازی، بهتر است که در هر کدام از شبکه‌ها ( مثل اینستاگرام)‌در بخش جستجوی خود آن فضای مجازی عبارتتان را تایپ کنید. مثلا بنویسید:‌ #سایت_چی .

 

 

آرشیو کردن با هشتگ

یکی دیگر از ویژگی‌های بامزه‌ی هشتگ این است که با کمک آن می‌توانید مطالب خودتان را آرشیو کنید. مثلا اگر لینک دانلود خاصی را کسی برایتان فرستاده و می‌خواهید آن را گم نکنید، می‌توانید پیام را برای خودتان فرستاده و زیر پیام یک هشتگ خاص بزنید.

 

 

پست هشتگ چیست به پیشنهاد خانم آترا جهان‌بخشی آماده شده است.

ایول!
6

Tags: , ,


درباره نویسندهBack to Top ↑