چی بچینیم؟ قانون دکوراسیون داخلی

پست شده در ۳۱ خرداد ۱۳۹۵ | توسط ایمان جلیلی

6

۱۰۱ قانون دکوراسیون داخلی | قسمت اول

هر کدام از ما برای داشتن خانه رؤیایی مان نقشه‌های زیادی داریم. برای آن هم حسابی وقت و انرژی می‌گذاریم و گاهی شاید پول زیادی هم می‌دهیم. اما دست آخر به نتیجه‌ای که باید نمی‌رسیم. می دانید مشکل اصلی کجاست؟ دکوراسیون خانه نکته‌های بسیار مهمی دارد که حکم فوت کوزه گری را دارند. ساده به نظر می‌رسند و جزئی اما تا به کار گرفته نشوند خانه را آن طور که باید نشان نمی‌دهند. در چی بچینیم قصد داریم در مطالب مختلف شما را با این نکته‌های ریز دکوراسیون آشنا کنیم.

۱–      کوسن‌ها یک دست نباشد

کوسن‌هایی یک دست روی مبل‌ها خانه را بیش از حد دلگیر می‌کند آن قدر که برای انرژی دادن به آن باید کارهای زیادی در دکوراسیون انجام داد. بهتر است قبل از دست زدن به هر کاری اول رنگ و طرح کوسن‌ها را متفاوت از هم کنید. اگر حال خانه تغییر نکرد بعد به جاهای دیگر دست ببرید!

۲–      کاغذ دیواری ممنوع

برای این که خانه‌تان بزرگ‌تر از معمول نشان داده شود بهتر است بی خیال کاغذدیواری شوید. بهترین راه برای بزرگ نشان دادن خانه استفاده از رنگ سفید است. به خصوص اگر دیوارها همه سفید انتخاب شوند!

۳–      چراغ‌های متقارن در اتاق بگذارید

هیچ دقت کرده‌اید چرا در هتل‌ها دو طرف تخت‌ها همیشه آباژور و چراغ خواب می‌گذارند؟ یک روش ساده برای گرم و دل‌نشین کردن اتاق خواب استفاده از چراغ‌ها به صورت متقارن است. نورهایی اندک به صورت قرینه از دو طرف اتاق تابیده می‌شوند!

۴–      فرش اتاق خواب روشن نباش

فرش‌هایی که رنگ روشن دارند به درد اتاق خواب نمی‌خورند. فرش‌های روشن اتاق خواب را بیش از اندازه کوچک نشان می  دهند. مناسب‌ترین فرش برای اتاق خواب از رنگ‌های سرد و خنثی است.

۵–      روانداز روی مبل‌ها را مرتب نکنید

انداختن پتو یا رو انداز روی مبل‌ها طرح خاصی به دکوراسیون خانه می‌دهد. ترفندی که ما ایرانی‌ها زیاد از آن استفاده می‌کنیم. اما یادتان باشد این رواندازها نباید خیلی صاف و مرتب روی مبل‌ها باشند. آنها را به صورتی نامنظم روی مبل‌ها رها کنید. در خانه‌های امروزی دیگر خبری از نظم و ترتیب نیست!

۶–      محل درست آینه را بشناسید

این یک قانون نانوشته در طراحی دکوراسیون داخلی است که حتی در اصول فنگ شویی هم به آن اشاره شده. این که هیچ وقت رو به روی در اتاق یا ورودی خانه آینه قرار ندهید. می‌توانید آینه را به دیوار کناری در بزنید  اما رو به روی آن هرگز!

۷–      با گلدان‌ها رفیق شوید

اگر خانه‌تان زیادی خالی نشان می‌دهد لازم نیست به دنبال پر کردن آن با وسایل اضافه باشید. فقط کافی است یک گلدان بزرگ با رنگ متناسب دکوراسیون بخرید و در گوشه خالی خانه جا بدهید.

۸–      توی کمد چراغ نصب کنید

برای داخل کمد دیواری اتاقتان هم بهتر است یک چراغ سقفی در نظر بگیرید. این کار هم مطابق استانداردهای دکوراسیون امروزی است و هم خیلی در پیدا کردن لباس‌ها به شما کمک می‌کند. به خصوص زمانی که قصد دارید صبح زود از خانه بزنید بیرون و نمی‌خواهید چراغی روشن کنید!

۹–      طاقچه ها را پر نکنید

طاقچه ها در خانه‌های امروزی حسابی کاربرد دارند و تقریباً یکی از لوازم اصلی دکوراسیون به حساب می‌آیند. فقط نکته این است که لازم نیست همه طاقچه ها را با عتیقه ها و لوازم تزیینی پر کنید. برای این که خانه شلوغ به نظر نرسد حتی می‌توانید یک طاقچه را خالی بگذارید!

۱۰–  تابه‌ها را آویزان کنید

این روزها دیگر در آشپزخانه‌ها همه وسایل را در کابینت‌ها روی هم سوار نمی‌کنند و از جلوی چشم برنمی دارند. یکی از کارهایی که امروز برای تزیین آشپزخانه می‌کنند آویزان کردن تابه‌ها در کنار هم است. هم کلی فضا را باز می‌کند، هم امروزی به حساب می‌آید و مدرن. البته تابه‌های بدون خط و خش  نه درب و داغان‌های خش‌دار!

۱۱–  دنبال دایره‌ها باشید

یک راه ساده و کاربردی برای بزرگ نشان دادن خانه استفاده از وسایل منحنی و دایره‌ای است. مثلاً استفاده از یک فرش گرد در وسط خانه یا زیر میز ناهار خوری می‌تواند حسابی کارساز باشد. این وسط چه بهتر که میز هم گرد باشد. در خانه‌های کوچک تا می‌توانید از دایره‌ها استفاده کنید.

 

منبع: www.hgtv.com

ایول!
20

Tags: , ,


درباره نویسنده

ایمان جلیلی

«ای بابا، حوصله مون سر رفته... کجا بریم؟» حتما شما هم وقتی با این سوال مواجه می‌شوید، گوشی به دست می‌افتید دنبال پیدا کردن رستورانی، کافه‌ای جایی که بشود تویش یک ساعتی وقت گذراند و خوشحال بود. کار من اینجا این است که درباره پیدا کردن این پاتوق‌ها به شما کمک کنم. ایمان جلیلی هستم، سردبیر سایت، روزنامه نگار و بیشتر از آن یک عشق رستوران که توی «چی» تجربیات خوشمزه‌ام را با شما به اشتراک می‌گذارم.Back to Top ↑