چی ببینیم؟ nightcrawler_2014_movie-2880x1800

پست شده در ۲۶ خرداد ۱۳۹۵ | توسط حسین رحمانی

0

فیلم مستقل «شبگرد» را تماشا کنید!

نام فیلم: شب‌گرد – Nightcrawler (2014)

کارگردان: دان گیلروی

بازیگر اصلی: جیک گیلنهال

امتیاز فیلم در آی‌ام‌دی‌بی: ۷.۹

 

فیلم‌های مستقل آمریکایی در سال‌های اخیر پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای داشته‌اند. چه از نظر فنی، چه از نظر کارگردانی و تصویربرداری و چه از نظر کیفیت و داستان‌پردازی (به ویژه در مقایسه با فیلم‌های جریان اصلی هالیوود). داریم از فیلم‌هایی از قبیل «هتل بزرگ بوداپست» یا «اکس ماشینا» حرف می‌زنیم، فیلم‌هایی که گاهی می‌توانند حتی بالاتر از فیلم‌های شکوهمند و پر زرق و برق قرار بگیرند. مثلاً در سالی که هفتمین فیلم جنگ ستارگان (یا جنگ‌های ستاره‌ای) حضور داشت، همین اکس ماشینا توانست اسکار بهترین جلوه‌های ویژه را از آن خود کند. امروز در بخش «چی ببینیم؟» سراغ یکی دیگر از فیلم‌های مستقل رفته‌ایم. فیلمی به نام «شبگرد» یا Nightcrawler که سبکی نئونوآر دارد و کمی با دو فیلمی که نام بردیم فرق می‌کند. فیلمی که به هیجان‌انگیزترین بلاک‌باسترهای سینمایی پهلو می‌زند.

 

سبک نئونوآر چیست؟

در اواخر دهه‌ی ۱۹۷۰ و اوایل ۱۹۸۰ گرایشی در فیلم‌سازی آمریکایی پدید آمد که در آن از سبک و فضای فیلم‌های نوآر تقلید می‌شد تا جنبه‌های نامطلوب و تلخ جامعه به نمایش در آورده شود. (اصطلاح «فیلم نوآر» هم به مجموعه‌ای فیلم‌های سیاه و سفید اختصاص دارد که فضاهایی تاریک و داستان‌هایی بدبینانه را به تصویر می‌کشیدند و بیشتر در دهه‌ی ۱۹۴۰ رواج داشتند.) فیلم‌های نوآر و دسته‌ای از فیلم‌های نئونوآر (از قبیل «هفت» و «باشگاه مشت‌زنی» به کارگردانی فینچر) داستانی پر پیچ و خم داشتند و گاه پر از نقاط عطف شگفت‌انگیز بودند. اما در سال‌های اخیر از آن داستان‌های پر پیچ و خم خبری نیست و فیلم‌های نئونوآر گرایش به سادگی پیدا کرده‌اند. هرچند جهان‌بینی سیاه این فیلم‌ها همچنان حفظ شده است.

فیلم «شبگرد» یکی از فیلم‌های دسته‌ی اخیر است. داستانی ساده و سرراست دارد و حرفش را مستقیم می‌زند. البته نه به شکلی زننده که نشود قبولش کرد، بلکه چنان صریح و بی‌پرده که راه فراری باقی نمی‌گذارد.

nightcrawler

شبگرد نگاه بدبینانه‌ای به رسانه دارد.

 

داستان از چه قرار است؟

(هشدار: خطر لو رفتن داستان)

داستان درباره‌ی مرد جوان تنهایی به نام لوییس بلوم (با بازی جیک گیلنهال) است که زندگی‌اش را با دله دزدی از ساختمان‌های نیمه‌کاره می‌گذراند. تا این‌که یک شب به صورت تصادفی فیلم‌برداری را می‌بیند که مشغول فیلم‌برداری از صحنه‌ی تصادف است تا بتواند این فیلم را به بخش خبری صبح یک شبکه‌ی تلویزیونی بفروشد. لوییس بلوم با دزدیدن دوچرخه‌ای، هزینه‌ی خرید دوربین و گیرنده‌ی مکالمات پلیس را تامین می‌کند و وارد حرفه‌ی «شبگردی» می‌شود. اکنون او آماده است تا از بدبختی‌های دیگران تصویر بگیرد و بفروشد، اما لوییس فقط به همین قانع نمی‌شود. اگر می‌شود داستان‌هایی از بدبیاری‌های دیگران را به رسانه فروخت، چرا نشود قدم بعدی را برداشت و دست به کار تولید بدبیاری شد؟!

 

چه کسانی فیلم را ببینند؟

اگر حوصله‌ی فیلم‌های سیاه را ندارید، بی‌خیال شوید. اگر دوست دارید آدم بد فیلم آخر کار به سزای اعمالش برسد، سراغ چنین فیلم‌هایی نروید. اما اگر حوصله‌تان از فیلم‌های خوش‌خیالانه و پایان‌های خوش هالیوودی خسته شده‌اید و دنبال فیلمی هیجان‌انگیز می‌گردید، «شبگرد» انتخابی دقیق است!

 

فیلم شبگرد را از کجا دانلود کنیم؟

برای دانلود فیلم شبگرد می‌توانید از لینک‌های مستقیم زیر استفاده کنید:

دانلود فیلم شبگرد با کیفیت ۱۰۸۰p و حجم ۱.۸ گیگابایت

دانلود فیلم شبگرد با کیفیت ۷۲۰p و حجم ۱ گیگابایت (همراه با دوبله‌ی فارسی)

 

 

ایول!
5

Tags: , , , ,


درباره نویسنده

حسین رحمانیBack to Top ↑