نوستالچی؟ قایق گردویی

پست شده در ۲۴ خرداد ۱۳۹۵ | توسط یاسمن شادفر

7

به یاد بازی‌های کودکانه، قایق گردویی بسازید

فواید پوست گردو فقط در خواصی که می‌شناسیم نیست. پوست گردو خیلی مهم‌تر از این حرفها بوده و هست. وسیله‌ی رنگ‌آمیزی بوده، بچه‌ها با آن بازی می‌کردند و هزار و یک مورد بانمک دیگر هم داشته است. این‌بار که گردو خوردید، پوستش را دور نریزید. بگذارید یک بازی بامزه‌ و کم‌خرج انجام بدهیم که حالمان را خوب کند.

ما در این پست نوستالچی؟ برایتان یک ایده‌ی بامزه داریم، این‌که با پوست گردو قایق درست کنید.

 

چرا باید با پوست گردو قایق درست کرد؟

 

  • خیلی ساده برای این‌که حالمان خوب شود. برای این‌که یک تفریح ساده و کوچک را تجربه کنیم که متفاوت است.
  • شاید به انگیزه‌ی بازی با پوست گردو تشویق بشوید که گردو را با پوستش بخرید که هم ارزان‌تر است، هم تازه‌تر. در ضمن چون معمولا این نوع گردوها را دم باغ‌ها می‌فروشند، از همان دست اول و خود باغ‌دار بخرید که غیرمستقیم حمایت از باغبان ایرانی و دور شدن از دلالی هم هست.
  • درست کردن قایق با پوست گردو ساده است. برای همین می‌تواند فرزند دلبندتان را حسابی سرگرم کرده و از تبلت دورش کند. اینطوری اگر برای گردش بیرون رفته باشید، بچه می‌فهمد که در دوران پیش-موبایلی مردم چطور سرشان را گرم می‌کرده‌اند. قوه تخیل و اعتماد به نفس بچه هم بالا می‌رود.

 

 

چطور با پوست گردو قایق بسازم؟

قایق گردویی

گردو را نصف کنید. مغزش را بیرون بیاورید و با پوستش بازی کنید. برای این‌که پوست گردو دقیق از وسط نصف شود، می‌توانید یک شی نوک‌تیز را به وسط پوست گردو بیندازید و از یک طرف آن را اهرم کرده،‌ فشار بدهید.
تذکر: ممکن است چند بار اشتباه کنید اما خودتان را نبازید. از شکست‌هایتان درس بگیرید و کارتان را ادامه بدهید.

 

بادبان کاغذی بسازید

قایق بادبانی

گیرم که قایق‌تان اقیانوس‌پیما نباشد،‌ دلیل نمی‌شود که برایش بادبان نسازید. کارتان را جدی بگیرید که بچه هم شما را جدی بگیرد. یک بادبان سه گوش یا چهارگوش بسازید و رویش را هرطور حالتان بهتر می‌شود، نقاشی بکشید. بعد هم بادبان‌تان را به یک شی تیز – مثلا خلال دندان – بچسبانید. ترجیحا چسب را بی‌خیال شوید. کمی ابتکار به خرج بدهید.

 

بادبان‌تان را به بدنه‌ی کشتی پوست گردویی بچسبانید

قایق بادبانی

مرحله‌ی بعدی کار، چسباندن بادبان به قایق است. سعی کنید از ساده‌ترین وسایلی که در اختیار دارید استفاده کنید. یک راهش استفاده از آدامس است. آدامس چسبناکی را که دیگر نیاز ندارید،‌به داخل بدنه کشتی‌تان فرو کنید و بادبان کشتی را درون آدامس فرو کنید.

بازی کنید و از بازی‌تان لذت ببرید.

 

شما راه دیگری برای مجهز کردن این قایق پوست گردویی به نظرتان می‌رسد؟ راهی که بتواند کلی حالمان را بهتر کند. تفریح دیگری سراغ دارید که بشود با پوست گردو انجامش داد؟

 

ایول!
8

Tags: , ,


درباره نویسندهBack to Top ↑