روانشناچی؟ درمان افسردگی

پست شده در ۲۳ خرداد ۱۳۹۵ | توسط لیدا هادی

2

به یک افسرده چه بگوییم تا خوب شود؟

در مطلب گذشته روانشناچی درباره جملاتی که نباید به یک افسرده گفت صحبت کرده بودیم و حساسیت هایی که در رابطه با برخورد با این دسته افراد وجود دارد. همان زمان بحث بر این بود که حالا ما اگر این جملات را نگوییم، پس باید چه بگوییم؟ در این پست قصد داریم درباره همین موضوع حرف بزنیم. این که در رابطه با دوست افسرده مان چه جمله ای باید به زبان بیاوریم تا حالش را بهتر کنیم؟ اصلا چه جملاتی برای درمان افسردگی موثر هستند و می توانند یک آدم دلمرده را حداقل برای لحظاتی کوتاه سر حال بیاورند!

من به خاطر تو اینجا هستم

این که در کنار فرد افسرده فقط بنشینید و به درد دل او گوش کنید کار خیلی خوبی است اما افسرده ها دوست دارند بیشتر محبت دیگران را بشنوند تا آن را لمس کنند. پس به دوست افسرده تان بگویید من فقط به خاطر تو اینجا هستم تا او کم کم به ارزش واقعی خودش پی ببرد.

 

بیا یک کاری با هم بکنیم

افسرده ها به صورت غیرعمد درگیر افکار خودشان هستند، فکرهایی که بیشتر آنها منفی است. آنها همه اش در حال فکر کردن به این قضیه هستند که چطور خلاف آنچه در زندگی شان می گذرد عمل کنند. فکر می کنند و چون تنهایی راهی پیدا نمی کنند بیشتر در افسردگی خودشان غوطه ور می شوند. بهترین کار این است که نگذاریم آدم افسرده زیاد فکر کند. گفتن این جمله و عمل به آن هر افسرده ای را بهتر می کند. مثلا بیا برویم پیاده روی و آنجا حرف بزنیم. یا مثلا بیا بریم استخر!

 

 من نمی دانم تو دقیقاً چه احساسی داری، اما به نظرم که حس بدی باید باشد

بر خلاف آنچه همه تصور می کنند اصلا نباید به یک فرد افسرده گفت که می دانید چه احساسی دارد. افسرده ها همیشه به دنبال این هستند که بگویند دردشان با دیگران فرق دارد. بگذارید آنها این طور فکر کنند. اما طور دیگری آرامشان کنید. به دوست افسرده تان بگویید نمی توانید دقیقا جای او باشید و احساس او را درک کنید اما حتما می فهمید که چه قدر باید برایش دردناک باشد. این طوری او هم با شما کنار می آید.

درمان افسردگی

 

 تو را رها نمی‌کنم

وقتی کسی افسرده است و غمگین تقریبا به هیچ مساله ای نمی تواند درست و منطقی فکر کند. این جور مواقع هر چه به او بگویید که می خواهید کمک اش کنید کار را بدتر می کنید برای این که افسرده ها به شدت از آدم های معمولی گریزان هستند. برای همین باید صبوری به خرج بدهید. به او نشان بدهید که با همه پس زدن ها باز هم خیال کمک به او را دارید. به او بگویید او را تحت هیچ شرایطی تنها نمی‌گذارید تا این که دوباره روحیه‌اش شاد شود. مطمئن باشید یک جایی کم می آورد و خودش از شما کمک می خواهد.

 

بیا در آغوشم عزیزم!

کافی است این جمله را به هر فرد افسرده ای که در کنارتان دارید بگویید تا آتشفشان احساسات او فوران کند. این جور مواقع دیگر فرد هیچ مقاومتی در برابر شما نخواهد کرد. به شما پناه می آورد و هر چه در دل دارد با شما در میان می گذارد.

درمان افسردگی

 

برای درمان افسردگی: گاهی اصلا هیچ‌ چیزی نگوییم

در برخورد با یک آدم افسرده همه فکر می کنند که باید از نیروی کلام استفاده کنند و هر چه حرف خوب در سال های عمرشان یاد گرفته اند به پای او بریزند تا بلکه یکی افاقه کند. در حالی که هیچ کمکی بهتر از شنونده بودن نمی تواند یک افسرده را آرام کند. در واقع گاهی هیچ حرفی نزدن بهتر از حرف زدن است. گاهی لازم است فقط کنار دوست افسرده تان باشید. به خانه اش بروید و بدون این که زیاد با هم حرف بزنید با هم چای بنوشید. این که بفهمد شما بدون هیچ کنجکاوی در کنارش هستید سر خیلی از صحبت ها باز می شود!

 

ایول!
13

Tags:


درباره نویسنده

لیدا هادی

آن ور آبی ها یک مثل معروف دارند که حتما شما هم شنیده اید: "Knowledge is power" (دانش قدرت است! ) می‌گویند فرانسیس بیکن فیلسوف به این جمله اعتقاد زیادی داشت و روز و شب این جمله ورد زبانش بود. باید بگویم من هم دلبسته این عبارت هستم. همین است که هم مطالب خواص مواد غذایی را دنبال می کنم ( از یک مهندس صنایع غذایی چه توقعی دارید؟!) و هم روش های چیدمان خانه را . هم از روانشناسی خوشم می آید و هم از اخبار روز. پایش بیفتد درباره فوتبال هم می نویسم ! پس اگر در هر گوشه از چی سراغی از من دیدید تعجب نکنید. من فقط عاشق بیشتر خواندنم و تقسیم دانسته‌هایم با شما!Back to Top ↑