نوستالچی؟ yahoo-messenger-web-login-3

پست شده در ۲۲ خرداد ۱۳۹۵ | توسط اشکان خسروپور

24

خاطره بازی با مرحوم یاهو مسنجر !

یاهو مسنجر نوستالژی نسل ماست.  یاهومسنجر ما را با واژه‌هایی مثل چت آشنا کرد. یادمان داد که چطور می‌‌توانی با آدمی که هزار کیلومتر آن‌طرف‌تر از تو نشسته، حرف بزنی، از سن و سالش بپرسی، جنسیتش را حدس بزنی و محل زندگی‌اش را بپرسی. یاهو مسنجر ما را برد به دنیای جدیدی که دنیای ما نبود،‌دنیای خودش هم نبود. یه جای تازه بود. یاهو مسنجر برایمان یک اتاق درست کرده بود که با باز شدن درهایش ذوق‌مرگ می‌شدیم و چشم می‌دوختیم به پایین مانتیور و حتی از سر ذوق صدایمان را بلند می‌کردیم که،‌ «یعنی کی می‌تونه باشه این‌وقت شب؟!»

یاهو مسنجر دوست‌داشتنی که حتی واژه‌های جدیدی مثل ASL  را هم به دایره لغات ما و دنیا اضافه کرد، قرار است تا ۵ آگوست برای همیشه خاموش شود. این پست نوستالچی؟ بهانه‌ای است تا از این دوست قدیمی خداحافظی کنیم.

 

 

چت یاهو چه امکاناتی داشت؟

 

چت یاهو

ما در چنین محیط‌هایی چت می‌کردیم. در صفحه‌ی جادویی چت دونفره می‌توانستی متن تایپ کنی، رنگش را عوض کنی. احساساتت را با شکلک‌های مختلف نشان بدهی و حتی از این شکلک‌های کارتونی عجیب – که لابد اولین استیکرهای تاریخ بودند – بفرستی. یاهو مسنجر یک ابتکار هم به خرج داده بود و دکمه‌ی عجیب و غریبی به اسم BUZZ! کنار دکمه‌های چت گذاشته بود که نقش شاگرد راننده را در تریلی داشت. هروقت طرف مقابل حواسش نبود، کل دنیا را به رعشه می‌انداخت و توجه دیگران را به خودش جلب می‌کرد.

 

اولین استیکرهای تاریخ بشریت

 

استیکرهای اولیه یاهو مسنجر
این دوستان بی‌ریخت و عجیب اوایل در یاهومسنجر نبودند و بعد از مدتی به فضای چت اضافه شدند. این شلک‌ها تکان مختصری می‌خوردند و کارشان بیشتر مسخره‌بازی بود تا رساندن یک پیام خاص.

 

ما در اتاق چت می‌کردیم!

اتاق چت یاهو

اینجا احتمالا یکی از پرمخاطب‌ترین بخش‌های یاهومسنجر بود. آن روزها کمتر کسی کامپیوتر داشت. اگر هم کامپیوتری بود، مودم نداشت که به اینترنت وصل باشد. ( اینترنت می‌خواستیم چه‌کار؟!) اگر هم مودم داشتیم، اینطور نبود که همیشه به اینترنت وصل باشیم. چون اینترنت گران بود. یادتان هست هزینه اینترنت چقدر برایمان آب می‌خورد؟ دوستی از اتاق فرمان اشاره می‌کند که کارت اینترنت البرز برای هر پنج ساعت ۳ هزار تومانی پول می‌گرفت. دقیقا به خاطر همین وضعیت عجیب اینترنت بود که ترجیح می‌دادیم در اتاق‌های چت، دنبال موضوع مورد علاقه‌مان بگردیم و با دیگران حرف بزنیم. اتاق‌های چت موضوع متنوعی داشتند. خودتان هم می‌توانستید یک اتاق جدید درست کنید و داخلش بشوید اما معمولا آدم‌ها مشتری یکی دو اتاق خاص می‌شدند. می‌رفتند، می‌آمدند و حرف می‌زدند.

 

چت گروهی در عصر یاهو مسنجر

 

یاهو چت


اینجا محیط چت گروهی یا همان اتاق‌های یاهو مسنجر بود. هر پیامی که اینجا می‌نوشتی را همه می‌توانستند بخوانند. اینجا مجلس بی‌ریا بود. برای همین، بعضی‌ها در ملاعام چت می‌کردند و تا نزدیکی‌های آشنایی با مرام و مسلک همدیگر هم جلومی‌رفتند. این اتاق‌های چت یک امکان بانمک هم داشتند: می‌توانستی با فرستادن صدایت چت کنی. شاید برای نسل تازه‌تر که با تلگرامشان در عرض سه سوت Voice  می‌فرستند، عجیب به نظر برسد ولی این آپشن در حد سفر به ماه برای ما هیجان داشت.

در گوشه‌ی سمت راست صفحه‌ی چت گروهی اسم همه کسانی که در اتاق یا Chat Room بودند را می‌توانستی ببینی. نکته‌ی بامزه‌اش این بود که بچه پولدارها را می‌توانستی از همین‌جا بشناسی. در روزگار قحطی تکنولوژی و کندی اینترنت (‌که آن‌روزها به نظرمان خیلی هم طبیعی می‌رسید)، آدم‌های معمولی تایپ می‌کردند. آنهایی که وضع‌شان بهتر بود، میکروفون داشتند و صدا می‌فرستادند. دارندگان وب‌کم هم که اهالی بالای شهر بودند و می‌توانستند ویدیو بفرستند. (آن هم با سرعت اینترنت دیال‌آپ)!

صفحه اول یاهو مسنجر چه شکلی بود؟

 

yahoo-messenger

وقتی وارد صفحه اصلی یاهو مسنجر می‌شدید، چنین صحنه‌ای را می‌دیدید. همه دوستان‌تان اینجا بودند. کسانی که به اینترنت وصل نبودند، چراغشان خاموش بود و زردرنگ‌ها به نت وصل بودند. البته یاهو مسنجر یک امکان عجیب و غریب هم برایمان داشت. می‌توانستی طوری داخل یاهو مسنجر بشوی که کسی نفهمد آنلاین شده‌ای!

 

نوشته‌های خواندنی درباره نوستالچی یاهو مسنجر چی؟

این متن‌های کوتاه در شبکه‌های مجازی درباره‌ی خاطره‌ی یاهو مسنجر دست به دست می‌شود. همه ما از یادآوری این خاطره‌ها لذت می‌بریم، نه؟

  • ‏یاهو مسنجر اونجاش که مادرت بیدار میشد برای نماز صبح میگفت کور شدی بدبخت
  • یاهو مسنجر باعث بوجود اومدن فرقه‌ی اسمایلیه شد و تلگرام باعث بوجود آمدن فرقه‌ی ایموجیه
  • ‏یادش بخیر زمان یاهو مسنجر رفاه تو جامعه خیلى بیشتر بود؛
  • به شخصه یادمه خونه هیشکى از زعفرانیه و نیاوران و کامرانیه پایین تر نبود
  • در سوگ یاهو مسنجر باید نوشت : buzz منو کاشتی رفتی،تنها گذاشتی رفتی.
  • یه شب تو یاهو قرار داشتم تاریک بود دوشاخه مودم ر زدم تو پریز برق مودم سوخت و من اونجا اولین شکست عشقیمو خوردم
  • یاهو مسنجر اونجاش که اینویزیبل میرفتیم یهو یکی مسیج میداد میدونم آنلاینی یجور قیافه میومد انگار شرلوک هولمزه

 

 

 

 

این خاطره‌های ما از یاهومسنجر جان بود. شما چیزی یادتان می‌آید؟ برایمان زیر همین مطلب کامنت بگذارید. 🙂

ایول!
17

Tags: , ,


درباره نویسنده

اشکان خسروپور

کتاب را باید با چای خورد، این‌طوری مزه‌اش بهتر است و اصلا بیشتر حال آدم را خوب می‌کند. کتاب‌های زیادی هستند، همین‌طور نویسنده‌های دهان‌پرکنی که اسمشان را شنیده‌ایم اما هیچ‌وقت آنها را نخوانده‌ و ندیده‌ایم. من اشکان خسروپور، روزنامه‌نگار هستم و کارم در «چی» این است که پیشنهاد بدهم، چه کتاب‌هایی با چای داغ می‌چسبند. برای خواندن آثار نویسنده‌های خوب کمک‌تان می‌‌کنم از کجا شروع کنید که توی ذوقتان نخورد.گاهی با بسته‌های خواندنی پیشنهادی هم حالمان را خوب می‌کنیم.Back to Top ↑