چی ببینیم؟ ایستاده در غبار

پست شده در ۲۰ خرداد ۱۳۹۵ | توسط علی سیف الهی

3

بهترین فیلم جشنواره فجر را ببینید

در مارون‌الراس، جایی در مرز فلسطین، تندیسی از احمد متوسلیان نصب شده تا یادبودی باشد از ربوده شدن این فرمانده-دیپلمات ایرانی. انگشت اشاره متوسلیان در این تندیس به سمت سرزمین فلسطین است. به جایی که حالا توسط اسرائیل اشغال شده. عبدالمجید فراهانی، طراح این تندیس می‌گوید وجه اشتراک امام موسی‌ صدر و احمد متوسلیان این است که هر دوی آنها ربوده شده‌اند، که از سرنوشت آنها هیچ خبری در دست نیست. این ابهام بزرگ، این درام بی‌پایان و این سرنوشت غریب برای کسی که روزگاری یکی از فرماندهان کلیدی جنگ بوده، کنجکاوی‌ها را بیشتر می‌کند. همه دلشان می‌خواهد درباره این مرد و این سرگذشت غریب بیشتر بدانند. «ایستاده در غبار» روایتی از زندگی احمد متوسلیان است. فرمانده‌ای که این روزها می‌گویند هنوز زنده است اما هیچ‌کس چیز دقیقی درباره سرنوشت او نمی‌داند. اگر می‌خواهید کمی بیشتر درباره او بدانید، «ایستاده در غبار»، بهترین فیلم جشنواره فجر بهترین گزینه است.

 

داستان «ایستاده در غبار» چیست و چه فرمی دارد؟

«ایستاده در غبار» روایت تصویری و مستندگونه‌ای از روزگار و زندگی جاویدالاثر احمد متوسلیان است. از کودکی او تا روزهایی که رفت لبنان و هیچ‌وقت برنگشت. «آخرین روزهای زمستان» را خاطرتان هست؟ مستندی ۱۰ قسمتی درباره زندگی شهید حسن باقری که اسم محمدحسین مهدویان، کارگردان جوان فیلم با آن مستند بر سر زبان‌ها افتاد. «ایستاده در غبار» حال و هوایی شبیه همان مستند دارد. «آخرین روزهای زمستان» که هیچ دیالوگی نداشت و صدای اصلی فیلم نریشن‌هایی بود که سیدمحمد آوینی می‌خواند. اینجا اما از نریشن هم خبری نیست. بازیگرها بدون دیالوگ لب می‌زنند و دو نوع صدا روی فیلم خواهد نشست. اول صداهای اطرافیان احمد؛ مصاحبه‌های صوتی که از خانواده، دوستان و همرزمان متوسلیان در مرحله پژوهش گرفته‌ شده. ۱۵ درصد صداها هم واقعی هستند. صداهایی که از حاج احمد باقی مانده. صدای سخنرانی احمد در یکی از مسجدهای کردستان، صداهایی که از بعضی سخنرانی‌های او با نوار کاست ضبط شده و صداهای مکالمه‌های بی‌سیم او با دیگران.

 

۵ نکته جالب درباره «ایستاده در غبار» بخوانید

۱/در دو مرحله فراخوان تلگرامی که تیم تولید فیلم برای انتخاب بازیگر دادند، حدود ۴ هزار نفر عکس‌های خودشان را برای نقش‌های مختلف ارسال کردند.

۲/تایم نهایی فیلم «ایستاده در غبار» حدود ۱۱۰ دقیقه خواهد بود.

۳/روی کاغذ فیلمنامه‌ای که مهدویان نوشته است، ۱۷۸ سکانس وجود دارد.

۴/خانواده احمد متوسلیان ۹ عضو دارد؛ پدر، مادر، ۴ پسر و ۳ پسر؛ اصغر، محمود، محمد، احمد، حمیده، فریده و منیره. جای این ۹ نفر، ۱۷ بازیگر در رده‌های سنی مختلف بازی کرده‌اند.

۵/فیلمبرداری فیلم ۴۸ جلسه طول کشید. پروسه‌ای که تنوع زیادی داشت؛ از صحنه‌های جنگی عملیات بیت‌المقدس تا فیلمبرداری صحنه‌های برفی و صحنه‌های اواخر دهه ۵۰ که باید در کوهستان فیلمبرداری می‌شد. به طور متوسط در هر صحنه حدود ۵۰ هنرور حضور داشت.

 

بخش‌هایی از یادداشت محمدحسین مهدویان درباره «ایستاده در غبار» را اینجا بخوانید

عاشق این هستم که چیزی مرا یاد روزهای کودکی‌ام بیاندازد و دل‌ام حسابی تنگ شود. دل‌تنگی را دوست دارم. برایم شیرین است. حال‌ام را جا می‌آورد و آرامم می‌کند. شاید برای همین است که دوست دارم راجع به آدم‌هایی فیلم بسازم که به دوران کودکی‌ام تعلق دارند … خیلی‌ها از من می‌پرسند چرا در دوران دیجیتال با دوربین شانزده میلی‌متری فیلم می‌سازی؟ دردسرهای فنی متعدد را به جان می‌خری که چه چیزی به دست بیاوری؟ یکی از دلایل‌اش حتمن همین است که دوست دارم همه‌چیز شبیه همان زمان از آب در بیاید. توجه به جزییات صحنه و لباس، بازی واقع‌گرا و میزانس‌های طولانی و واقعی همه سر جای خود مهم‌اند ولی وقتی پای دوربین دیجیتال و تصاویر شیک و زیادی واضح و تمیزش به میان می‌آید، همه‌ی این‌ زحمت‌ها به راحتی نقش بر آب می‌شود …

متن کامل یادداشت مهدویان درباره نوستالژی روایت زندگی یک سردار شهید را اینجا بخوانید.

 

«ایستاده در غبار» در کدام سینماها اکران شده است؟

اکران فیلم محمدحسین مهدویان از ۱۹ خرداد (چهارشنبه) شروع شده است و تا بعد از عید فطر هم ادامه دارد. اگر می‌خواهید از لیست سینماها و سانس‌های اکران «ایستاده در غبار» با خبر باشید و آنلاین بلیت تماشای فیلم را بخرید، به «سینما تیکت» سر بزنید.

 

تیزر فیلم ایستاده در غبار را اینجا ببینید:

ایول!
12

Tags: , , ,


درباره نویسنده

علی سیف الهی

من قرار است لابه‌لای فیلم‌ها و سریال‌های ایرانی، برنامه‌های تلویزیونی و اینترنتی و نمایش‌های تئاتر سرک بکشم و بهترین‌ها و جذاب‌ترین‌ها و بدترین‌های آنها را برای شما انتخاب کنم. قرار است پیشنهاد بدهم کدام فیلم و سریال و برنامه و نمایش را از دست ندهید و بهتر است قید کدام یکی از آنها را بزنید.Back to Top ↑