چی ببینیم؟ شماره ۱۰ خیابان کلاورفیلد

پست شده در ۲۰ خرداد ۱۳۹۵ | توسط حسین رحمانی

4

شماره ۱۰ خیابان کلاورفیلد؛ ترکیب ژانر ترسناک و درام روان‌شناسانه

نام فیلم: شماره‌ی ۱۰ خیابان کلاورفیلد – Cloverfield Lane 10 (2016)

کارگردان: دان تراچنبرگ

بازیگران اصلی: جان گودمن، ماری الیزابت وینستد، جان گالاگر جونیور

تهیه‌کننده: جی. جی. آبرامز

امتیاز فیلم در آی‌ام‌دی‌بی: ۷.۴

 

فیلم «شماره‌ی ۱۰ خیابان کلاورفیلد» قسمت دوم فیلمی است که هشت سال پیش و با نام «کلاورفیلد» به نمایش در آمد. اما این فیلم ادامه‌ای برای فیلم قبلی نیست و داستان آن هم ارتباط چندانی با آن یکی پیدا نمی‌کند. فیلم ممکن است کمی مهجور به نظر برسد، به این دلیل که به احتمال نزدیک به یقین، نام کارگردان آن را نشنیده‌ایم. دان تراچنبرگ، کارگردان فیلم، نخستین بار است که فیلمی بلند کارگردانی می‌کند و پیش از این تنها چند کلیپ تبلیغاتی و فیلم کوتاه در کارنامه‌اش دیده می‌شود. اما آن‌چه که ما را در بخش «چی ببینیم؟» وسوسه کرد تا سراغ این فیلم برویم، نام تهیه‌کننده‌ی آن بود: جی. جی. آبرامز.

 

گذشته از این‌که خود جی. جی. آبرامز به جهان‌های عجیب و غریب (مانند جهان سریال لاست) علاقه دارد، گاهی فرایند ساخت فیلم‌هایش هم عجیب و غریب می‌شود. بعد از نمایش فیلم «کلاورفیلد» در سال ۲۰۰۸ (فیلمی در ژانر هیولا در شهر و با استفاده از تکنیک‌های آماتورنمایی و دوربین روی دست) خبری از ساخته شدن فیلم دیگری در ادامه‌ی آن شنیده نمی‌شد و به نظر نمی‌رسید جی. جی. آبرامز، تهیه‌کننده‌ی فیلم، بخواهد فیلم دومی با همان نام بسازد. با این حال چند ماه پیش ناگهان تریلری منتشر شد و از اکران قریب‌الوقوع فیلمی با نام «شماره‌ی ۱۰ خیابان کلاورفیلد» خبر داد. فیلمی که در واقع مخفیانه و به دور از هیاهوهای خبری ساخته شده بود.

 

داستان شماره ۱۰ خیابان کلاورفیلد از چه قرار است؟

(خطر اسپویل)

وقتی نام جی. جی. آبرامز به میان می‌آید، باید منتظر مولفه‌های علمی‌تخیلی و فضاهایی تا حدودی عجیب و غریب باشیم. «شماره‌ی ۱۰خیابان کلاورفیلد» هم چنین فضایی دارد. داستان از این قرار است: زن جوانی به نام میشل (با بازی ماری الیزابت وینستد) بعد از دعوا با نامزدش، با عصبانیت مشغول رانندگی است که تصادف شدیدی می‌کند و از هوش می‌رود. وقتی دوباره به هوش می‌آید خودش را در اتاقی تاریک و بسته به شده به تخت می‌یابد. هاوارد (با بازی جان گودمن) زندان‌بان/منجی او است و ادعا می‌کند میشل را زندانی نکرده، بلکه او را از خطر محیط بیرون نجات داده است. چون در بیرون از آن‌جا حمله‌ای رخ داده و هوا به گونه‌ای آلوده شده که هیچ کس نمی‌تواند در آن هوا زنده بماند. خودتان حدس بزنید که گرفتار شدن در چنین موقعیتی، چقدر می‌تواند عذاب‌آور باشد و تصمیم‌گیری درباره‌ی حرف‌های زندان‌بان/منجی چقدر دشوار خواهد بود. اما آنچه تعلیق فیلم را بیشتر و تصمیم‌گیری در مورد اتفاق‌های بیرون را دشوارتر می‌کند، حضور شخصیت سومی به نام اِمت (با بازی جان گالاگر جونیور) است که سرگذشت نامعلومی دارد و نمی‌خواهد از اتاق بیرون برود.

شماره ۱۰ خیابان کلاورفیلد

فیلم در فضاهایی بسته می‌گذرد.

 

فیلمی در ژانر فضای بسته

همان‌طور که از شرح کوتاه داستان فیلم پیدا است، شماره ۱۰ خیابان کلاورفیلد از آن دسته فیلم‌هایی است که در محیطی کوچک و بسته می‌گذرد. فیلم «اتاق» که سال گذشته ساخته شده و ما هم در بخش چی ببینیم معرفی‌اش کردیم، نیز در همین ژانر بود. هرچند در سال‌های اخیر فیلم‌هایی در فضاهای بسته کمتر ساخته می‌شود، اما چند دهه‌ی پیش ساخت چنین فیلم‌هایی رواج داشت.

 

از کجا دانلود کنیم؟

فیلم «شماره‌ی ۱۰ خیابان کلاورفیلد» را می‌توانید به کمک لینک‌های مستقیم زیر و در کیفیت‌های مختلف دانلود کنید:

دانلود فیلم شماره ۱۰ خیابان کلاورفیلد با کیفیت ۷۲۰p و حجم ۸۸۰ مگابایت

دانلود فیلم شماره ۱۰ خیابان کلاورفیلد با کیفیت ۱۰۸۰p و حجم ۱.۸ گیگابایت

دانلود فیلم شماره ۱۰ خیابان کلاورفیلد با کیفیت ۱۰۸۰p و حجم ۷.۶ گیگابایت (کیفیت عالی)

 

جست‌وجو برای زیرنویس فارسی

 

شماره ۱۰ خیابان کلاورفیلد

ایول!
7

Tags: , , ,


درباره نویسنده

حسین رحمانیBack to Top ↑